Variče - Plynové,benzínové, liehové

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod matus » 12 Júl 2011, 10:21

marcela v pohodke to stací lahke skladné postačujúce :D
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod macmatej » 12 Júl 2011, 11:05

Cim modernejsie, tym lahsie sa to moze pokazit.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod marian160 » 12 Júl 2011, 12:57

macmatej píše:Cim modernejsie, tym lahsie sa to moze pokazit.

Niečo na tom je, ale aj keď môj prvý aj druhý počítač je už dávno zabudnutý v šrote a mama stále má
svoj písací stroj ako nový, nikdy by ma ani nenapadlo na ňom písať pred pár rokmi diplomovku.

Áno malé, ľahké, niekedy postačujúce, na väčšie varenie a rýchlejšie zohriatie vody (napr. v zime)
má trpezlivosť málokto a do stanu nevhodné kôli výparom z tzv. pevného liehu

pekná recenzia
http://hiking.sk/hk/ar/1612/esbit_varic ... _lieh.html
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Hunter88 » 12 Júl 2011, 21:14

Presne tento typ varicu mam . . . Najviac co ma stve ze mi vzdy to pepo začierni ešus . . . ale ide to celkom fajn dole . TAk som spokojný zatial :yees:
Obrázok užívateľa
Hunter88
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 03 Feb 2011, 21:26
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Liehove varice (Trangia)

Poslaťod macmatej » 12 Júl 2011, 22:10

K varicu tatonka pridavam fotky z jedneho fora. Idem si to aj ja upravit, pretoze ked tam dam mensiu nadobu ako esus, tak mi to pada.
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod matus » 13 Júl 2011, 09:25

hunter pouzivas normalne pepo alebo esbit lebo pepo je vraj ine ako esbit a na pepe som nezohrial 0,5 litra vody za 30 minut :(
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Hunter88 » 13 Júl 2011, 14:51

Obrázok

Mam aj to aj to . . . to pepo treba asi 1.5 kocky a liter mam zovrety za cca 15 min . A ten Esbit ten strasne smrdí a nic moc no . . :D
Obrázok užívateľa
Hunter88
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 03 Feb 2011, 21:26
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod dodo » 14 Júl 2011, 02:29

Už 5 rokov použivam Coleman F1 lite,vaha 70g,vykon 4kW(čo je skoro 2x viac,ako bežne plynaky-ocenujem hlavne v zime)-pomer vaha,cena vykon,je super!
V zime použivam bomby plnene čistym propanom,a fungujem aj pri teplote minus 30...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod macmatej » 14 Júl 2011, 09:48

dodo píše:Už 5 rokov použivam Coleman F1 lite,vaha 70g,vykon 4kW(čo je skoro 2x viac,ako bežne plynaky-ocenujem hlavne v zime)-pomer vaha,cena vykon,je super!
V zime použivam bomby plnene čistym propanom,a fungujem aj pri teplote minus 30...

No ale ked ides do terenu k 70g varicu musis pripocitat vahu bomby. A ak je bomba skoro prazdna, tak musis zobrat aj druhu, aby si ju potom mohol vymenit. Ale na druhej strane viem pochopit, ze v snehu je to asi jediny spolahlivy zroj ohna.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod kowo » 14 Júl 2011, 18:54

osobne vlastnim varic coleman. som spokojny , ale naa dlhsie bludenie by som chcel nieco ako primus multifuel , aalebo omnifuel paci sa mi to ekonomicke varenie...len ta prvotna investicia mi nevonia:-(
http://www.youtube.com/watch?v=Tdja7UCI ... re=related
kowo
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 14 Júl 2011, 14:51
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod creobroter » 27 Júl 2011, 12:51

Po prečítaní tohto vlákna mi nedá prispieť troškou skúsenosti,
-vlastním coleman outlander micro, kupujem len original karťuše, vždy v pomere 70-30, to su tie čo horia super aj za škaredeho počasia

No ale tereaz k veci, tento rok sme koncom januára boli stanovať na Vtáčniku (1346m.n.m) asi pol metra snehu, teplomery nám ukazovali mrazivých -17°C
Po postaveni obydlí došiel narad hlad, karťuša zapichnuta v snehu, závetrie nemám, lebo keď varim som vždy pri variči a len sa otočim podla toho ako fuka.
Varili sme na tri krát, lebo som tam mal varič len ja, varili sme dobre hostince, take to jedlo zo sačku, a jeden krat sme ešte varili čaj
Takže predsudky ako, v zime to nehori, a spotreba paliva bude enormná môžem len vyvrátiť
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Hanz » 05 Dec 2011, 23:39

Používáte pouze nové original planové kartuše nebo si je plníte doma? Výrobci sice udávají na jedno použití, ale toho bych se nebál. :twisted: Některé bomby mam už dost staré, pomačkané a mnohokrát znovudoplněné a nikdy jsem neměl problém. Cenový rozdíl při plnění z 2kg bomby je dost zásadní. Přesto většina lidí si náhradní kartuše kupuje v obchodech. Pokud plynový vařič používáte častěji, tak se to tuplem vyplatí.

Jinak dávám vždy přednost ohníčku. Můj var2 používám spíše na zajezdech civilnějšího typu s kámoši nebo na horolezeckých túrách.
Hanz
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 04 Dec 2011, 19:23
Bydlisko: Severní Čechy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod dodo » 11 Dec 2011, 02:06

Ja si kartuše plnim sam už skoro 20 rokov-na letny čas plnim bežny PB,na zimu čisty propan.Aby sa mi to neplietlo mam letne kartuše nastriekane na žlto,a zimne na tmavočerveno.Vzhladom na to,že sme so ženou na horach 50-80 dni ročne,a varenie nosime stale,tak je to nie zanedbatelny prinos a pohodlie vždy plnej katuše..Varenie v prirode je pre mna relax,plynovy varič vam umožnuje hocikoho,hocikde pozvat na čerstvu kavu,čaj...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

BCB Crusander a spôsoby pouzivania

Poslaťod juraj1974 » 22 Máj 2012, 12:52

Postupne sem chcem dat vsetky mozne spôsoby ako sa vyuzit tento moj novy spolocnik na vylety. Ide o Britsky poharovaric o nieco väcsi ako klasicke pitko ktore sa pouziva pri polnych flasiach. Je to celkom slusne hruby nerezovy material tak ako samotne pitko tak aj sporacik co ma viacej moznosti pre sposob varenia. Ako palivo je mozne pouzit gel, liehovy varic, pevny lieh ci na male kusky nalamane drievka. Ja som vyskusal poslednu moznost. Drievok som si nalamal tak za moju dlan asi na dlzku sirky dlane...

Obrázok

Samotne rozkurenie za pomoci brezovej kôry a firesteelu...

Obrázok

Samotna konstrukcia sporacika umoznuje postavit pitko priamo na nu ale ja som si to este podlozil drievkami aby to malo lepsi pristup vzduchu a nedymilo to....

Obrázok


Po cca 8 minutach sa lesom tiahla vona cerstvej kavy....

Obrázok

Podla toho ako sa dostanem k dalsim castam ktore sa daju spolu s tymto setom kombinovat budem skusat co my bude viac vyhovovat. Toto sa mi javi ako celkom efektivny sposom pripravy napr. kavy ci caju pocas pochodu lesom. Samotna nadoba ma po okraj cca 8 deci co je celkom slusny objem aj pre jednoduchu pripravu ci cestovin alebo polievky. Myslim si ze pre jednotlivca je to super vybava ktora sa zmesti do malej polnej spolu aj s cutorou na vodu spolu a s dalsimi vecami potrebnymi na vytvorenie si pohody pod stromami... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: BCB Crusander a spôsoby pouzivania

Poslaťod juraj1974 » 28 Máj 2012, 20:01

Nadviazem v tomto vlakne na dalsi sposob varenia na BCB Crusanderi. V tomto clanku chcem spomenut drievkac od Macmateja o ktorom sa uz popisalo v prislusnom vlakne. Ide o vypalok z 1mm hrubeho nerezoveho plechu a sklada sa s piatich kusov. 4 steny a jedna podlaha ktoru som ale v tomto pripade nepouzil ale pouzil som liehovy varic.

Obrázok


Cely varic sa posklada presne podla toho ako to Maco navrhol a pasuje tam aj Mil-Tec horak ako prdelka na serblik. Samotne zlozenie je otazka par sekund. Do horaka som nalial presne 30ml liehu a vlozil som ho pocas skladania do varica. Crusander som naplnil skoro po okraj vodou co je cca 750ml.

Obrázok

Zapalenie horaka sa robi trochu v predstihu lebo lieh sa zacne zohrievat a az potom lieh zacne splynovat co je vlastne jeho princip...

Obrázok

Samotne horenie trvalo cca 15 minut a voda v mom zacala uz celkom aj vriet ale napln 30ml ako som zistil je nedostatocne na celkove prevarenie takeho mnozstva vody. V prvom nedockavom pokuse som vo vnutri prevaril 0:5l vody za 9 a pol minuty ale zena ma vyhodila von na dvor a tam som robil cely tento test... :mrgreen:

Obrázok

Obrázok

Mozem prehlasit ze tento univerzalny varic ma velke moznosti pri vareni v lese. Ci je to pouzitie ako drievkac kde sa vmontuje este dierovana podlaha alebo bez nej s liehovym varicom. Urcite si prave nasiel svoje cestne miesto v mojej vybave pri tulani sa medzi stromami. Moje velke vdaka patri Macmatejovi ktory je otcom tohoto projektu. Dikes mravec... :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia


cron