KPZ (ŠPZ)

Ruksaky, nosné systémy...

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod SKW » 22 Jan 2013, 19:27

Hypermangán zreaguje aj s normálnym cukrom, keď sú oba v podrvenej práškovej forme. Stačí pridať kvapku vody a dostaví sa vznietenie. Prípadne nasypať hypermangán spolu s cukrom do jamky pri bow/hand drille a začať vŕtať.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod J_Filip » 22 Jan 2013, 20:24

Veľkú výhodu hypermangánu v kpz vidím v tom že má mnoho využití, ale glycerín by som k nemu už nedával - zaberie ti zbytočne veľa miesta. Oheň pravdepodobne založíš aj inak, prípadne s pomocou už spomínaného cukru. Hypermangán+glycerol ako ďalšia súprava na jeho založenie, podľa nejaký veľký význam nemajú.
<i>The more you know, the less you need</i>
----------------------
J_Filip
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 25 Apr 2012, 16:48
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Lachy » 23 Jan 2013, 18:18

manganistan draselný (hypermangán) s cukrom v pomere 9:1
nemusí to byť presné, len približne
(ku starému kontu "B-Boy" už nemám prístup tak som založil nové konto)
Obrázok užívateľa
Lachy
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 07 Jan 2013, 17:01
Bydlisko: veľká lodina
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 58 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod kechup » 24 Jan 2013, 23:37

Najviac mi KPZ chybala ked sa mi roztrhli trenky a nemal som ich cim zosit. :D

Ale realne v SK podmienkach asi najhorsie co moze cloveka zastihnut je ked sa z jednodnovej tury riadenim osudu stane nudzovy nocny bivak. A tam neviem ci mi nejaka predpisana KPZ moc pomoze. Ake take sucho v pripadnom dazdi mam pod celtou/ponchom. Zabaleny v termofolii. Teplo z ohna a na ten u mna najlepsi obyc. zapalovac. Keby som chcel byt dosledny tak vatovy tampon namoceny vo vosku. 1-2 kusy. Po skusenostiah s kadejakymi nozmi som zakoncil pri MORA 511. Nejaka litrova flasa na vodu. do pol litra plechovy hrncek. Ak nechcem prevarat vodu tak nieco na jej dezinfekciu. Predsa len hantavirus je svina. Nejake 3 sacky pigi caju a trocha cukru na ozivenie nudzoveho bivaku. Nieco na zasitie roztrhnutych trenirok. 10-20m paracordu. Alebo obetovat jeden obvaz z lekarnicky. Ale to su veci ktore sa nosia viacmenej bezne a skoro vsade. Nedam dopustit na meter tenkej tesko karimatky. Vyuzijem skoro na kazdej ture. Nevazi skoro nic. pouzitie velke. Lekarnicka s nejakymi elementarnymi liekmi na zrazenie teploty a crevne prihody, pripadne alergiu. Navyse snad len pean. Lekarnicku mam v plechovici od Popradskej kavy. Nenicia sa sterilne obvazy. Nudzova tikkina. Mobil. Cerealna klobasa. Detom vesiam na krk vodacke pistalky. Skladacia pilka je uz luxusnejsia vybava.

Co z tohoto sa da vopchat do pojmu KPZ netusim.
kechup
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 06 Nov 2012, 14:04
Bydlisko: Banska Bystrica
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Nataniel » 12 Apr 2013, 21:41

Niečo som objavil o čom som nevedel http://www.armyshoppraha.cz/216,k-p-z-k ... wehru.html .
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Delewar » 12 Apr 2013, 23:36

Takmer všetci logicky, tu spomínate v KPZ, či vo veciach, čo nosíte pri sebe kresadlo. Aké používate, ak ho teda používate, ktoré sa vám najviac osvedčilo? Prípadne, naopak, ktoré sa vám vôbec neosvedčilo?
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Chameleon_sk » 12 Apr 2013, 23:39

Delewar:
skus trosku poklikat po portali: viewtopic.php?f=33&t=76&hilit=kresadlo
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Delewar » 12 Apr 2013, 23:52

Chameleon_sk píše:Delewar:
skus trosku poklikat po portali: viewtopic.php?f=33&t=76&hilit=kresadlo


Fajn, aj som hľadal podobnú tému, ale nenašiel.Takže vďaka!
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Marekk » 25 Dec 2013, 00:17

Velikost KPZ jsem volil tak, abych ji nemusel „venku“ sundávat z opasku nikdy, tedy ani v noci. Obsah jsem ladil nějaký ten pátek a myslím, že jsem se dostal k dokonalému (pro mne) složení. Myslím, že tam není nic zbytečné a že, v našich podmínkách, s daným vybavením vystačím:

- Malý, kapalinový kompas
- Victorinox SwissCard Classic

o Nožík
o Nůžky
o Špendlík
o Pilník na nehty se šroubováčkem
o Pinzeta
o Párátko
o Kuličkové pero
o Pravítko
- Lupa
- Pár korun
- Náplasti – různé velikosti
- Vlasec
- Vázací drátek
- Šňůra na sumce (pevnější než niť)
- Brousek (DC4)
- Izolačka
- Inhalátor (první pomoc astmatika)
- Odličovací tampon napuštěný voskem se sirkami zalitými uvnitř (hoří cca 5 minut)
- Firesteel Light My Fire Scout
- Jehla na šití
- Jehla na „stříkačku“ – hnědá, dostatečně silná (třísky, puchýře,…)
- Zalaminátovaná kartička s mojí adresou a tel. čísly na mé blízké
- Několik tabletek antihistaminik (proti alergii)
- Několik tabletek nesteroidních antiflogistik (proti bolestem, zánětům, horečkám)
- Trojitá dávka mleté skořice – používám proti průjmům
- Záložní svítilna (1x AA)
- Dva zavírací špendlíky

A vše je to zabaleno v Maxpedition Micro Pocket Organizer.

Seznam je to dost dlouhý, ale tloušťka organizéru v nejširším místě je do 5ti cm, tzn. přes den o tom nevím a v noci se s tím dá v pohodě spát - to je pro mne to nejdůležitější!

Třeba budu někoho inspirovat :yees:

kpz (1).JPG
kpz.JPG
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod tomec » 23 Máj 2014, 10:58

hmm KPZ.spomienky ked som bol mensi ako sme ich plnili kde cim a robili z kde coho.
teraz som skoncil asi tak ze to nemam priamo v ziadnej krabicke ale rozmiestnene po batohu.dalo by sa to asi podelit na vodu,nudzovu stravu,ohen,signalizacia+svetlo a ostatne drobnosti.prvu pomoc do toho nepocitam.
IMG_0864.JPG
tomec
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 21 Máj 2014, 21:58
Bydlisko: trencin
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod rkw » 06 Aug 2014, 12:34

tak moja no , ono to ani nie je KPZ to je skor taka plechovka s drobnostami co sa hodia vzdy :) , nosievam moto lekarnicku takze take veci v nej ani nemam , co obshahuje : zapalky , dc4 , keramicky valcek , prepisku , ceruzku , CSSR mapu slovenska :lol: , nozik , izolacku , veci na zalepenie nafukovacej kar. , kamienky do zapalovaca , ihlu a nit (vyhradne na zosivanie bicepsu , vobec nie a saty ;) )
Prílohy
image.jpg
image.jpg
image.jpg
kvoli velkosti
image.jpg
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod dodo » 21 Sep 2014, 10:43

V rámci vyskúšania vkladania foto do príspevku vám bližšie predstavím jednu z vecí,ktoré mám vždy pri sebe,keď idem do lesa-
celta,nôž,kresadlo,bivakové vrece,fľaša s varením a "KPZ".
upraveny_DSC04349.JPG

Volám to KPZ,ale je to skôr príručný sklad všetkého,čo by som mohol neplánovane potrebovať.
Krabička je vodotesná,plná váži 350g(13,5x8x3,7cm)-to sa ešte dá uniesť,a je výsledkom dlhoročného vyraďovania zbytočných a nepoužiteľných vecí.
upraveny_DSC04346.JPG


upraveny_DSC04347.JPG


Obsah:
-nožík,3pílky,multitool,brúska,2pilníky,šmirgel,čepieľka,magnet,nebožiec,zub.frézka,svetlo
-kresadlo+Mg,zápalky,lupa,podpaľovač
-kompas,píšťalka,zrkadlo,pero,papier,20E
-zipsové vrecko 1,5l,dez.tablety,hrubá Al folia 25x25cm,glukoza,25m silon 0,35mm,4 náväzce,olovká,hrot harpúny(Ti)
-2 náplasť,2 alk.tampony,steril.lanceta,rôzne šicie ihly,rôzne nite,slamka
-50m zubná niť,12m špagát(kevlar),15m ner.drôt 0,315mm,1m Cu drôt 1,2mm,kúsky hrubého drôtu Cu+Al,pliešky Al+ Pb,
-zicherky,kanc.sponky,klince(Ti),lep.páska 1m(5cm),gumičky,tvrdý drôtik 0,1mm,šrobiky,nity,spájka

Kvalita fotiek je nevalná-musel som zmenšovať,aby mi to prešlo...
Naposledy upravil dodo dňa 25 Sep 2014, 11:50, celkovo upravené 1
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod tomtt » 21 Sep 2014, 15:56

tomec zaujala ma tvoja výbava,hlavne čo sa týka tých svetlíc,alebo čo to tam všetko je :) (viď výrez z tvojho obrázku)
mohol by si k tomu pridať nejaký pokec,prípadne kde si každú z tých vecí kúpil ?

vďaka
Prílohy
obr1.jpg
tomtt
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 12 Jún 2011, 18:59
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod tomec » 21 Sep 2014, 16:30

cauko
bez problemov.zlava:
-chemicke svetlo.zlomis,zacne svietit.malo by 24hodin ale predpokaldam ze so slabnucou intenzitou.odporucam si kupene v klude doma vyskusat pre zistenie realnej doby svietenia a intenzity.videl som take ktore svietili ako sviecka vo vetre.v praxi nepouzitelne.dostupnost v armyshopoch
-svetlica.zatiahnes za snurku,zacne horiet.moznost behom horenia drzat v ruke.dostupnost v obchodoch pre vodakov.
-osvelovacia raketa.zatiahnes za snurku,vyleti svetlica ktora klesa na padaku.dostupnost v obchodoch pre vodakov.
-dymovnica.pouzitie ako klasiciky granat.po iniciacii zacne vyvyjat husty farebny dym.dostupnost www.pyra.sk
pouzitie samozrejme zalezi na tebe kde a na co to pouzijes.
snad som trocha pomohol.
tomec
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 21 Máj 2014, 21:58
Bydlisko: trencin
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Bic0 » 24 Sep 2014, 16:10

Tomec, chemicke svetlo kupene v armyshope som pouzil pred rokom na jednej 3-dnovej airsoftovej akcii. Zlomil som ho v piatok vecer ked uz bola tma a svietilo este v nedelu nad ranom. Doba svietenia teda cez 24h, samozrejme nejake slabnutie tam bude, ide skor ale o nudzovku a nie o nahradu lampasa.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia