Batoh na dlhšie treky

Ruksaky, nosné systémy...

Batoh na dlhšie treky

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 10 Jún 2010, 20:22

Zaujímalo by ma, aké batohy nosíte na viacdňové akcie v horách, kde ste viac dní úplne mimo civilizácie. Privítal by som hlavne nejaké všeobecné rady, nie reklamy konkrétnych značiek.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Killian » 10 Jún 2010, 20:41

Tak na viac dní, teda pre mňa to je na 3-5 nabalený na sebestačnú existenciu mimo civilizácie - tak to už beriem nejaký veľký vak. Zatial používam britský Bergen, ktorý ma so všetkým objem tuším 120 litrov, takže nie je problém s miestom :) . Nie je to práve najpohodlnejší ruksak, ale na druhú stranu je jednoduchý a nemusím sa o neho "báť".
Nevýhodou môže byť pre niekoho, že pôsobí armádne... Čítal som na fórach, že sa to dá nejako odfarbiť. Mne to nevadí. Dá sa to zohnať vo vojenských výpredajoch a na ebay, myslím, že do 50-70 Euro? Chrbtový systém to nemá nejaký špeciálny, v podstate iba vnútri sú dva hlinikové pásy nasunuté. Ale človek do toho môže naložiť koľko unesie a ten ruksak to zvládne bez problémov (na rozdiel od chrbtice :D ). Bežne v tom nosím aj 20-30kg a nie je problém.
Bočné vrecká sú odoberateľné a pomocou takých popruhov sa dajú nosiť osobitne.
Obrázok

Ale ak niečo lepšie, tak z veľkých ruksakov by som rozmýšlal nad Berghaus Vulcan - o ňom by mohol napísať Adno, ten ho vlastní. Alebo Lowe Apline Saracen. Berghaus Vulcan je v podstate taký komfortnejší bergen, má oveľa lepší chrbtový systém a vyrába sa v 3 alebo 4 veľkostiach (podľa výšky). Ten Lowe Alpine Saracen má nastaviteľný chrbtový systém...
ObrázokObrázok

Obidva to sú pomerne drahšíe vaky, taká stredná trieda. Z vyššej by ma ešte napadli vaky šité na mieru od Kifaru, ale to je už iná kategória.
Nepôsobia turisticky, ale sú veľmi dobre navrhnuté, odolné a otestované rokmi praxe. Z čisto turistických vakov neviem poradiť, osobne veľmi nedôverujem klasickým turistickým vakom...

Všeobecne rady... Ťažko povedať, hlavne nech je ten ruksak veľký a dá sa ako-tak pohodlne nosiť :) , zároveň aby od váhy nevypadol spodok ruksaku :) . Ideálne keď ma odoberateľné vrecká, s možnosťou pripnutia celty/spacáku/karimatky z vonka - aby nezaberali miesto vnútri vaku. To hlavne hrá úlohu v zime, keď väčšinu miesta zaberá oblečenie, spacák a pod. Celkovo je veľký rozdiel v tom, či sa ide v zime, alebo v lete (v lete ďaleko menej treba niesť).
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Zvero » 10 Jún 2010, 21:01

1986 Ja používam Berghaus Crusader, predchodca Berghaus Vulcan, ktorí vysie opisoval Killian. Je to vlastne Bergen v olivovej farbe (malý rozdiel je v niektorých vreckách), čiže ma ten obyčajný chatový system a platí preňho všetko čo napísal Killian o Bergene. Len musím dodať....keď si ho nastavíte poriadne na svoju výšku tak sa nosí pohodlne. Dôkaz kvality je, že ten môj bol vyrobený v roku 1986 (24rokov) a stále je v dobrom stave :) ...
--foto dám neskôr, keď odfotím svoj :)
+ sa naň dajú pripojiť PLCE vrecká ako na Bergen.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Adno » 11 Jún 2010, 15:33

Mal som rozne ruksaky a nakoniec som skoncil pri Cyclops Vulcane od firmy Berghaus. Konkretne moj model bol vyrobeny pre holandsku namornu pechotu, su tam minimalne rozdiely oproti klasickej verzii (neelasticke veko, zelene spony). Podarilo sa mi ho kupit pouzity od jedneho prislusnika holandskej nam. pechoty za 5100Sk (to bolo ale hodne davno, bol este silny dolar), okrem ineho som sa dozvedel, ze s nim bol aj v Afghanistane a preto ma kus bledsie farby. Takze moj ruksak ma co-to uz odzite, precestovanu polku sveta a stale nesklamal. Sice su uz na nom znaky opotrebenia, ale nic fatalne.

Obrázok
Vygooglovany obrazok, nie moj

Obrázok

Je dostatocne velky, bocne vrecka som nemal na nom uz peknych par rokov, vystacil som si vzdy bez nich. Nosi sa pohodlne, tak do 30kg idealne. Keby som nosil viacej (co si moc predstavit neviem), tak by som uz asi siel do externej konstrukcie - najkvalitnejsie ruksaky s vonkajsou konstrukciou by mali byt norskej znacky Norrona-armadne modely, ale pre mna by nemal vyuzitie.

Rozmyslal som v buducnosti napisat mail do berghausu, ci by som im nemohol poslat moj ruksak na opravu... vraj to opravuju zadarmo, i ked postovne by nebolo zrovna male.

Moj bol vyrobeny nastastie vo Velkej Britanii, kamarat co si kupil novy tak mal na nom stitok made in china :D ci sa zmenila kvalita a ako, to posudit neviem.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod sally » 12 Jún 2010, 18:05

Už desať rokov vláčim po horách staručký Treksport Patagonia s objemom 60litrov. Ešte nikdy ma nesklamal, aj keď niekedy je v ňom málo miesta.

Teraz som kúpil britský bergen long back, tak uvidím, ako sa osvedčí ten. Veľmi sa mi pozdáva, že má veľké bočné vrecká, pod ktoré sa dá pripnúť camelbak alebo namiesto bočného vrecka pripnúť lekárnička (medical side-pocket). Niektorí borci tvrdia, že sa na tento batoh dajú pripnúť až tri side-pouche: medzi dve pôvodné sa zipsom pripne tretie (teda tie pôvodné držia len na fast-texoch a jednom zipe). Ale na čo by bežný turista/buřtkrafter niesol toľko nákladu (130litrov)? :idea:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Killian » 12 Jún 2010, 18:20

Tak s tým Bergenom a troma bočnými vreckami - videl som na nete, ale to je upravené tak, že tam sú našité zipsy. Ako to vidieť na tomto Berghaus Vulcan. Možno sa to dá aj s pomocou tých klipov, ale nedôveroval by som im veľmi, bál by som sa, že prasknú...
Bergen long-back (short-back neodporúčam) nosím už dlho, mam pocit, že ma ten ruksak prežije :) . Myslím, že budeš spokojný. Ja osobne málokedy nosím bočné vrecká, na bok si dávam akurát karimatku a prípadne bivak, ak už nemám veľa miesta vnútri ruksaku.
Mám ešte aj originál poťah na Bergen keď prší, celkom praktická vec (ale potom to už naozaj vyzerá ako chladnička na chrbte :) )

Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod sally » 12 Jún 2010, 18:33

Kilian - bergen som kúpil jednak kôli reenactingu britských paragánov a jednak pre to, lebo sa mi páči myšlienka mať konečne lekárničku po ruke na veľkom batohu + camel pripnutý zvonka. Tak dúfam, že ten batoh budú nosiť ešte moje deti (tak, ako si teraz na moju starú patagóniu brúsi zuby môj o desať rokov mladší brat). :D

A tie tri vrecká boli myslené práveže tak, že boli zopnuté ako by do pása, prostredné bolo dolu hlavou aby pasovali zipsy a krajné pouche boli k bergenu pripnuté fastexami a jedným zipsom. Takto to na arrse (asi poznáš) opisoval jeden vojak, vraj sa mu to osvedčilo. No aby bežný človek potreboval až takú kapacitu, no neviem :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Adno » 13 Jún 2010, 01:13

sally píše:No aby bežný človek potreboval až takú kapacitu, no neviem :lol:

No ved to, ja mam skor opacny problem, ako zmensit kapacitu :lol: . Ale je vyrabana aj specialna verzia bergenu - para bergen, ktora ma dodatocne vrecka na prednej casti, ale pre nase pouzitie to uz je fakt overkill :)
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Jekub » 14 Jún 2010, 00:47

Tak také přispěju i tady, už mi připadá že nahánim příspěvky :shock:

Už mnoho let používám britský bergen. Považoval bych ho za skvélýho pracanta. Ale máte to jako s Land Roverem - vydrží léta a vydrží toho hodně, ale taky je méně pohodlný, více neforemný a nemá ten správný punc "hi-tech". U bergenu bych teda nejvíc pohanil popruhy, mohly by být více pohodlný a záda, prakticky neexistující odvětrávání. Ale na druhou stranu je to batoh který vám bude sloužit pomalu dýl než vaše nohy a unese toho opravdu hodně ( moje max je 35kg, ale kamarádi s tím šlapali 80 km a 60kg a ty batohy fungují stále i po dalších 5 letech intenzivního využívání). Zkrátka pokud máte velký nároky na trvanlivost a nejste hračičkové kteří stále vymýšlí co novýho, tak begren dobře poslouží.

Dále mám doma starý berghaus, netuším co je to za typ. Objem má cca 80l, neodnímatelný kapsy, pochází z počátku 80.let a záda má dobře odvětrávaný. Dokonce jsou záda i výškově stavitelný pomocí zářezu na kostře a D kroužků na popruzích. Akorát právě popruhy jsou skutečný problém, jestli u bergenu nejsou pohodlný tak tady je už vážně zle.

Velice šikovný je britský patrol pack, objem je cca 40l a dá se do něj dobře zabalit i na víkend. Určitě zamezíte tendenci přibalit ještě další a další maličkosti, protože do něj dáte vážně jen to nutný.

No a můj poslední miláček je od Norrony. Jedná se o typ Ranger Para 130. Objem má tedy 130l, odnímatelný kapsy, stavitelný záda (177.5 - 195.5), dvoukomorový. Opravdu fantastický kousek. Naštěstí se mi ho podařilo pořídit z druhý ruky za velmi příznivou cenu, jeho modernější obdoba stojí 399£
Tady je jeho mladší a menší bráška: http://www.outdoorfeeling.com/cgi-bin/d ... duktid=335
Bohužel vlastní fotky momentálně nemám, zapůjčil jsem ho kamarádovi, kterýho na čas využije smysluplněji než jen na procházky po lesích.

Tak a to snad bude na chvíli dost slovního průjmu z mý strany :wink:
Obrázok užívateľa
Jekub
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 13 Jún 2010, 12:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 18:57

Používam original Bergen olive 120 L - to nosim na mil akcie.Inak mam este nemecky BW Kampfrucksack flecktarn 65 L - nepremokavy,nic nema nastavitelne skoro,ale je vysoko odolný.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 19:44

Snypo - aké máš s tými batohmi skúsenosti, ako sa ti nosia? V čom vidíš ich plusy a mínusy?

Inač - origo bergen sa robil aj v olive? (mám na mysli bergen ako ho poznáme dnes, nie jeho predchodcov ako sas bergen...)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Adno » 14 Jún 2010, 19:58

Ak sa nemylim, da sa zohnat aj original olivovy britsky bergen, to boli prve kusy pred DPM bergenmi a myslim ze sa zhanaju tazsie. Na anglickom ebayi ich ale najdes...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 20:09

ebay 4ever hoši :-)
Mam používaný orig vojensky Bergen,podla obrazku a popisuTOTO.

Bergen je neznicitelny,presitie vsetkych spojov je brutalne,latka pevna,popruhy silne,chrbat neni nastavitelny-viac Kg to znesie .Z vnutra je impregnovany,ale minule mi trocha premokol zrejme - take ako slaba rosa bola v nom - vyriesim to velkym potahom.Proste idealnybrocak na military a na ine veci,kde sa treba 100% spolahnuť na odolnosť a kvalitu.

Ten BW Kampfrucksack - jednoduchy brocak,pevná pogumovaná nepremokavá látka,kvalitne presitie,chrbat nieje nastavitelny.
Fakt dobry ruksak na mensie mil akcie aj len tak na festival - nepremokne,odolne to je.Maximalne som to zatazil cca 36 Kg a uplne bez problemov vydržal - skor ja som mal problem,ale s prastavkami som dosiel na miesto určenia :wink:
Naposledy upravil Snypo dňa 14 Jún 2010, 22:26, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Jekub » 14 Jún 2010, 21:45

Stejně jako PLCE se i bergen nejprve vyráběl v OG - tedy zelený, jedná se o období konce 80.let a začátku 90.let. Krom barvy by neměl být žádný rozdíl oproti DPM. Jinak výrazně nedoporučuju firmu webtex - sice kluci u nás v grupě od nich mají i nějaký bergeny atd. ale prostě jsou méně kvalitní. Když už bergen tak jedině originál armádní, webtex nemá takovou trvanlivost.
Obrázok užívateľa
Jekub
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 13 Jún 2010, 12:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 21:52

Jekub - no moment - PLCE bolo plošne zavedené aj v olive? Viem, že olivové boli niektoré pokusné typy, no PLCE sa zavádzalo v DPM, nie? Predtým bolo remenie 58, pokusy o modernizáciu nylonovým matrošom (vojakmi veľmi nenávidené) a nakoniec sa prešlo na PLCE. Britskí kadeti aj dnes fasujú starý webbing (58) a nie olivové PLCE.
Alebo sa mýlim? :shock:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia