Dalekohlady

Ruksaky, nosné systémy...

Dalekohlady

Poslaťod Killian » 08 Dec 2010, 19:15

Nosite so sebou dalekohlad? Aky typ? Priblizenie/priemer "objektivu" (resp. zorne pole).
Ja som doteraz v podstate nenosil, obcas taky maly Olympus PC III 7x21
Obrázok

Doma mame este stare, ale kvalitne Carl Zeiss Jena - nejaky 7x30 a 10x50 tusim.
Momentalne cakam na legendarny EDF 7x40 - tak som uz zvedavy :) . Asi jeden z najodolnejsich vojenskych dalekohladov, vyrabany este v 80. rokoch vo fabrike Carl Zeiss Jena. Vodotesny, narazuvzdorny, dokonca vydrzi vysoke ziarenie (normalne sklo by stmavlo) - ale pozorovatel asi tolko nevydrzi :D ). Zo zaujimavosti - vojenska verzia ma "IR platnicku", ktora indikuje pouzitie aktivneho IR osvetlenia, dali sa tym odhalit aktivne nocne videnia. Vojenska verzia ma taktiez stupnicu na odhad vzdialenosti. Predavaju sa stale este pomerne dost draho (ale porovnatelne moderne dalekohlady su este drahsie).
Nejake info - http://www.uton.cz/vystroj/vystroj-dalekohled-EDF/
Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod atti.hombre » 08 Dec 2010, 20:13

No ja mám doma taký Ruský celokovový so sklenenými šošovkami 10x50. Je to fajn kuker,ale váži ako náklaďák a tak ho nosím iba výnimočne na výlety s deťmi.Rozmýšlal som nad niečím ľahším,ale ešte som nenašiel voľné financie...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod stelli » 08 Dec 2010, 20:36

Killian odkial si ho objednaval ?
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Killian » 08 Dec 2010, 21:12

Na inzerat zo zahranicia. Na eBay idu dost draho, cez 400-600 Euro, treba pozerat nemecky eBay. Na americkom to ide este drahsie. Ten dalekohlad sa vyraba este stale, ale pod znackou Docter, stoji ale tusim 1000 Euro a je cely cierny. Potom existuje beznejsia a lacnejsia verzia DF 7x40 - podobne vlastnosti, ale je to menej skladne a vacsie. Ak mozem dat tip na hladanie, tak treba pozerat vseobecne NVA dalekohlady 7x40 a najst to. Lebo ked je uz v nadpise aukcie "EDF" tak to najde vela ludi. Potom sa to da kupit aj za 350-400 Euro - ako posledne skoncene aukcie: aukcia 1, aukcia 2. Pre srandu este, tu je v ceskom armyshope za 16 000 Kc :) .
Ja som to kupil mimo eBay "novy" za 300 Euro, co je velmi dobra cena, len dufam ze to aj dojde :) - ak ano, tak napisem o tom dalsie postrehy.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod sally » 08 Dec 2010, 21:49

Už roky vláčim po horách http://www.opticsplanet.net/bushnell-bi ... rview.html no v zelenom maskovaní. Skladný, ľahký, dostatočný pozorovací uhol, nemlží sa. Vtedy (cca 10rokov dozadu) stál tuším 1013sk a slúži mi skvelo dodnes.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Killian » 18 Dec 2010, 14:46

Uz to mam doma, napisem potom dojmy ked to vyskusam :) .
Obrázok

Zaujimave je, ze obraz je stale zaostreny - iba dioptrie sa nastavuje. Len tak z balkonu som to na rychlo skusil a krystalovo cisty jasny obraz. Posobi velmi odolnym a robustnym dojmom.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod stelli » 18 Dec 2010, 14:50

To mas tu vojensku verziu s indikatorom IR ? (ak si to nahodou pisal sorry niako som to prehliadol)
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Killian » 18 Dec 2010, 15:03

Ano, i ked to asi nevyuzijem :-). Najprv sa musi pootocit lavy okularom, tym sa zasunie ten IR filter - a potom pri sledovani cez dalekohlad sa ten filter rozsvieti, ak na neho dopadne IR ziarenie. Prave som to skusil s dialkovy ovladanim a funguje :) .
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Killian » 23 Dec 2010, 12:33

Este stale nebol cas ten EDF poriadne vyskusat, iba doma z balkonu :). Aj vecer za zlych svetelnych podmienok bolo dobre vidiet, dobre sa pozorovalo aj v noci cez zaclonu+zaluzie+okno - vdaka tomu, ze je stale zaostreny od urcitej dialky, tak bolo pekne vidiet cez to vsetko, o dost lepsie ako s normalnymi ocami. V realnych podmienkach by to asi znamenalo, ze sa da v pohode pozerat aj ked su predomnou nejake kriaky a polopriehladne predmety - s normalnym dalekohladom sa to da samozrejme tiez, ale je nutne dobre rucne zaostrovat.
Zistil som, ze Tritium podsvietenie stupnice este stale funguje, svieti to dost slabo - ale este sa to da v pohode v noci rozpoznat (po par minutach v tme ked si oko zvykne).

Tak nejak cez to vidiet, rychla fotka s mobilom cez sklo okna. Bol to problem udrzat v jednej ruke aby sa to netriaslo a druhou fotit, takze to nie je ostre :) .
Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Killian » 02 Jan 2011, 17:30

Dnes som skusil dalekohlad v terene, osvedcil sa :) . Som pozoroval asi ca. 30 srniek, podarilo sa mi dostat pomerne blizko. Tu je foto cez mobil + EDF.
Asi by som mal zmenit tuto temu na recenziu EDF 7x40 :) .
Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Mamarcel » 16 Jan 2011, 12:29

Ja pouzivam tento maly 7x18mm, cenovo dostupny a s naozaj krasnym ostrym obrazom. Uplne postacuje.
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Killian » 28 Feb 2011, 22:27

Mam na ceste ku mne Nikon Monarch 8x42 - mal by to byt jeden z najlepsich dalekohladov na vseobecne pouzitie, co sa tyka pomeru cena/vykon. Ked pride, tak ho poriadne preskusam a napisem recenziu.
Zatial zahranicna recenzia: http://www.stevehuffphoto.com/2010/03/1 ... ar-review/
Cena u nas: 350 Euro. Cena zo zahranicia: 200 Euro s postovnym, ale hrozi clo (+ ~20%).

Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod lynx » 04 Mar 2011, 21:26

Tak to je dobra kupa :yees: , monarchy su do prirody na birdwatching, ale aj na pozorovanie krajiny atd super, len su cenovo no... :x ale ked si ho zohnal za taku cenu, tak super :D , 8x42 je asi najlepsie co moze byt (skladne, svetelne, ...)
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Killian » 05 Mar 2011, 00:48

Myslel som, ze ho budem mat cez vikend. Z Hong Kongu stihol prejst za 24 hodin do Pariza, Viedne a Bratislavy. A tu u nas uz trci tri dni na colnici a mozno ho aj v pondelok preclia... Skoda sa rozculovat nad tym.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Mamarcel » 30 Mar 2011, 09:55

Ja som si kupil teraz tento:
Obrázok
30x25 priblizi pekne len za tu cenu cca 12 eur ta optika nieje kristalovo cista :lol:
Tak este planujem kupit nieco kvalitnejsie s dakym velkym priblizenim, viete niekto odporucit aky?
:-k
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Ďalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


cron