Impregnácia

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Impregnácia

Poslaťod Pája » 02 Sep 2014, 11:59

Myslím, že těžko, kamenec funguje pouze na plátnové vazbě u přírodních materiálů. Svoji starou softshellku s úspěchem impregnuji sprejem na boty z Deichmanu za bratru 3€, a na nějaký ten mírný déšť to stačí. Nástřik je ale nutné často opakovat.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Impregnácia

Poslaťod atti.hombre » 02 Sep 2014, 13:47

stormmast3r Na softshelku to nefunguje - jedine ten sprej ako píše Pája...i ja som tak
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Impregnácia

Poslaťod Nataniel » 02 Sep 2014, 14:11

Ahoj kúp si impregnačné prací prostriedok v outdoor shope. Existuje sáčok za 2,50 € a je to na 2 kg prádla.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Impregnácia

Poslaťod Pája » 02 Sep 2014, 14:26

Zkoušela jsem něco takového, impregnace vydržela asi dva deště a jedno vyprání. Myslím, že to úplně nestojí za to.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Impregnácia

Poslaťod Marcela » 02 Sep 2014, 14:51

Pája píše:...kamenec funguje pouze na plátnové vazbě u přírodních materiálů...

Plátnem je i Kanava na vyšívání :lol: 8) , takže v tomto případě je nutné zdůraznit, že nejvhodnější je sice tkanina s plátnovou vazbou, ale velmi hustě tkaná :wink: A nemusí být jenom z čistě přírodního materiálu, ale pro impregnaci kamencem se hodí i směs.

Pokusím se to vysvětlit opět zjednodušeně – syntetický materiál se do směsí s přírodními materiály zpracovává tzv. „střiží“, což znamená, že jednotlivá vlákna jsou nastříhána přibližně na stejnou délku jako ty přírodní, se kterýma se tak budou moci lépe spřádat dohromady...
Vliv na to, jestli je právě takový materiál vhodný pro impregnaci kamencem, má hned několik věcí, ale podstata je zhruba stejná jako u těch stoprocentně přírodních (dosti zjednodušeně řečeno :D ). A jelikož takové materiály opravdu skýtají mnohé výhody, tak pro trošku zvláštní příklad zde uvedu třeba všem známé maskáče vz. 85, které jsou vyrobeny z větší části ze syntetiky, navíc jsou utkány jako kepr nikoli plátno, ale i přesto je lze takto celkem dobře naimpregnovat.
Tím nejvhodnějším však (a pro laika asi i nejjistějším materiálem) pro impregnaci kamencem bude samozřejmě vždy hustě tkané plátno z bavlny.

stormmast3r :
Softshell je dost široký pojem, je ho několik druhů (typů). Vesměs je jeho svrchní vrstva sice také plátno, a i když jde dokonce o poměrně hustě utkanou směs (polyesteru s elasthanem), je to prakticky 100% syntetika, a pro zachování její typické pružnosti navíc utkaná i s jakousi „rezervou“, takže softshell není vůbec vhodný k impregnaci kamencem (obzvlášť jde-li o vícevrstvou záležitost).
Doporučuji poohlídnout se po nějakém přípravku přímo pro tu Tvoji konkrétní tkaninu :wink:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Impregnácia

Poslaťod ImreSVK » 20 Sep 2014, 22:40

Zdar, s akým pracím prostriedkom periete veci na použitie mastencovej impregnácie ? :? Rozmýšľam s čím vyprať toto:
BW.png
Kód: Vybrať všetko
http://prasky-na-pranie.heureka.sk/perwoll-care-balsam-tekuty-praci-prostiedok-na-vlnu-1-l/specifikace/#section
Bude tento prací prostriedok vhodný ? :mrgreen: Síce je to na vlnu a nie bavlnu ale nevidím tam lanolín (pokiaľ sa nepíše pod iným názvom) a ani aviváž :shock:.
Ak máte nejaké iné typy na pracie prostriedky, ktoré sú vhodné na pranie "maskáčov" (nemajú bieliace účinky) tak budem vďačný za každé návrhy :idea:.
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Impregnácia

Poslaťod atti.hombre » 21 Sep 2014, 17:36

ImreSVK to máš obyčajné maskáče nemeckej armády-i ja mám parku...toto stačí na to:

Obrázok

po opratí impregnuj,ak potrebuješ
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Impregnácia

Poslaťod JozefL » 06 Jan 2015, 18:53

Už tu dlho nebol žiaden príspevok, ale ja som túto diskusiu objavil až teraz. Nedá mi, aby som neuviedol podobnú receptúru na impregnáciu. Je to z knihy "Technický receptář", 660 receptur pro kutily i profesionály, autor Jan Škeřík. Sú tam receptúry na pokovovanie, farbenie kovov, mazacie zmesi, atramenty na rôzne materiály a aj impregnácia na textil. Pôvodný text som skrátil.
Receptúta 616: Hydrofobný prostriedok na textil II. Je to impregnácia tzv. kovovými mydlami. Vlnený textil sa namočí v teplom 5% (50 g síran + 950 ml vody)roztoku síranu hlinito-draselného. Po úplnom presýtení roztokom sa látka vymačká, nechá uschnúť a namočí sa do mierne zohriateho roztoku jadrového mydla (na prenie), (roztok 2,2%, 22g mydla + 978 ml vody). Podvojnou reakciou sa zo sodného jadrového mydla vytvorí síran sodný a nerozpustné mydlo hlinité, ktoré zostane nanesné n textile a spôsobuje voduodpudivosť. Zostávajúci síran sodný s rozpustí pri ďalšom ponorení do čistej vody a vyplaví sa z tkaniny.
Rozdiel od tu uvedeného postupu je v koncentráciách, nie je tu ocot ani sóda a do mydla to ide až po vysušení, nepíšu nič o žehlení. S tým vymačkaním to netreba preháňať. Ak sa niekomu chce, môže impregnácie podľa týchto dvoch postupov porovnať. Ti koncentrácie vôbec nie sú kritické, iba som to napísal tak, ako je v knihe.
Po vybratí tkaniny z mydlového roztoku nesušiť ale po krátkej chvíli v čistej vode vypláchnuť. Ja som to nechal asi 5 minút odkvapkávať a mal som čo robiť, aby som to mydlo vypláchol - takmer som to musel vydrhnúť lebo i to do tej tkaniny nechcelo pustiť vodu.
JozefL
 

Re: Impregnácia

Poslaťod ImreSVK » 19 Mar 2015, 23:14

Zdar,
konečne som sa dostal k impregnácii BW parky mastencovou metódou. S výsledkom dajak nie som spokojný (viď. fotky) a snažím sa zistiť, kde robím chybu :-k. Po 1 a pol minúte to už radikálne prepúšťalo vodu a začali sa na spodnej strane tvoriť kvapky :?.

Fotografia-0096.jpg
Fotografia-0097.jpg
Fotografia-0098.jpg

1. Dodržal som receptúru (10 g kryštalickej sódy, 21 g mastenca, 350 ml 8% octu, trochu jadrového mydla).
2. V mažiari rozdrvil kry. sódu a mastenec. Prvú várku oddelene a na druhú som už nemal nerv, tak som to zmiešal spolu, čo bola asi chyba lebo to začalo dajak hrudkovatieť než aby sa to menilo na prášok ](*,).
3. Kry. sódu, mastenec a ocot dal do plastového lavóra a počkal dokým to vyšumí. Prvá várka bola v pohode, v druhej sa všetko dajak nechcelo rozpustiť a nemal som čas čakať dokým tam nebudú žiadne kryštáliky (miešanie roztoku dajak nepomáhalo). Dolial som tam najteplejšiu vodu (2,65 l), ktorá v mestskom vodovode na sídlisku "ceče" z kohútika.
4. So suchou vypratou (v palmex color) BW parkou som v tom roztoku asi 3-4 min babral a trochu vymačkal (aj tak z nej roztok "čuril").
5. Do plastovej vaničky s nožom Mora :mrgreen: naškrabal trochu jadrového mydla na pranie a dolial som tam mierne teplú vodu (poloha pačkového kohútika bola vychýlená trochu na teplejšiu stranu). BW parku som asi 2-3 min preplachoval v tej vode a potom trochu vymačkal.
6. Do ďalšej plastovej nádoby som si pripravil studenšiu vodu (poloha páčky od stredu trochu na stranu studenej vody; PS: pojem 20 °C studená voda nepoznám, keď už studená tak 10 °C +-5°C ) a BW parku asi 1-3 min preplachoval, tuším ani nemačkal, zavesil na vešiak a nechal stiecť do vane. Na ďalší deň ráno šla na balkón na slnko.
7. Potom som poprosil sestru aby mi ju prežehlila ale podrobnosti ako to bolo robené už neviem, bol som vtedy v robote :mrgreen: (snáď nepoužila aj naparovanie ale len nastavila teplotu na bavlnu a prežehlila to :roll:). Mám tušenia, že to asi prežehlila z vnútornej strany a nie z tej kde je flecktarn maskovanie. Na maskáčovej strane sú dosť veľa kombíkov a suchých zipsov :?.

Takže ak vie niekto čo teraz, tak "babo raď" :wolf: (napadá mi už len urobiť celý proces ešte raz :-k).
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Impregnácia

Poslaťod atti.hombre » 20 Mar 2015, 05:35

Hoj...neviem kde je chyba-mám tú parku - celkom drží. Trocha som hladal...k tomuto nech sa vyjadria ale chemici ( Sally )

Mastenec má chemický vzorec : Mg3Si4O10(OH)2

Kamenec (SÍRAN HLINITO-DRASELNÝ) : KAl(SO4)2·12(H2O)

Bojím sa že podľa tých divných písmenok to nie je to isté. :
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Impregnácia

Poslaťod Tera » 11 Apr 2015, 14:32

Ahoj, včera jsem zkoušela impregnaci kamencem. Všechny hůře sehnatelné suroviny (kamenec, jádrové mýdlo, soda na změkčení vody) jsem sehnala zde http://www.diskontdrogerie.cz/hledat.ht ... ch=kamenec Odeslání proběhlo bleskurychle.
Impregnovala jsem plátěný batoh do přírody. Vše probíhalo bez problémů, akorát jsem pospíchala a podcenila přípravu mýdlové vody, mýdlo asi nebylo dokonale rozpuštěné. Po uschnutí na sluníčku jsem myslela, že mě trefí šlak, batoh byl šíleně flekatý ( přičítám to tomu nedokonale rozpuštěnému mýdlu), moje chyba. Půl hodina s kartáčkem to ale napravila a batoh už je flekatý jen trošičku a to do přírody vůbec nevadí. Přes noc jsem výsledek otestovala. Funguje skvěle, po 15h plátno nepropustilo ani kapičku vody. A to jsem si potom ještě vzpomněla, že jsem zapomněla na poslední krok - žehlení. Takže moc děkuji za recept a za mě 100% spokojenost.
Prílohy
test.jpg
test
Tera
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 02 Apr 2012, 20:23
Bydlisko: ČR, Východní Čechy
Dal Ďakujem: 98 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Impregnácia

Poslaťod Pája » 11 Apr 2015, 14:36

Dobrá práce! A co se týče těch hůře sehnatelných položek, doporučuji se porozhlídnout v takových těch starých, šedivých a nemoderních drogeriích nebo barvách-lacích, které přežily z devadesátých let. Zatím jsem takovou našla při svých potulkách téměř v každém městě.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Impregnácia

Poslaťod 72janik » 11 Jan 2016, 19:35

Neskusal niekto Isokor Lotos?
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Impregnácia

Poslaťod Legil » 12 Jan 2016, 12:56

... dávnejšie som kúpil sebe aj Kelkovi pollitrové balenie. http://www.efarby.sk/images/products/6f ... c69f74.png
Kelko použil a bol spokojný.
Ja som zatiaľ nepoužil, lebo som mal ešte Nikwax.
Treba ale striekať mimo uzavretého priestoru.
Vraj je to prchavé a dosť by si sa toho nafetoval ...
Nikwax sa mi míňa, budem už musieť impregnovať s Isokor Lotos ...
:camp:
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Impregnácia

Poslaťod Kelko » 12 Jan 2016, 19:48

72janik píše:Neskusal niekto Isokor Lotos?


Vidis Janík,ani neviem čo mam doma.....
Je to dobre ale ako Legil spomenul,strašne to pri aplikacii smrdí...ale spokojnosť
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia