Ocel

Nože, sekery, pílky..

Ocel

Poslaťod unnamed » 15 Nov 2010, 14:09

Zdravim.. tak po dlhych hodinam stravenych hladanim ...som dospel k nazoru ze si noz necham vyrobit.. musim len zajst k jednemu noziarovi do hodonina ci by to unho bolo mozne a ak nie tak pohladam ineho ..je mi jasne ze to bude drahsie..ale aspon budem mat noz podla mojich predstav a poziadaviek pretoze som nenasiel nic takove co by mi vyhovovalo ..
Ale problem je ako vzdy vo vybere materialu.. noze chcem dva .. jeden okolo 10cm a jeden vacsi 15-16 cm.. pretoze nie som bear ani nikto podobny ale chodim do lesa rekreacne na campy,grilovacky atd a hlavne na ryby takze preto dva .. na ten vacsi som vybral ocel N690 od jatagan.eu je to v podstate 440C teda obchodny nazov 440C..
chcel som sa vas spytat ci mate nejake skusenosti s tymto druhom ocele konkretne z tejto stranky.. diky moc za odpovede peace
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ocel

Poslaťod fremen » 15 Nov 2010, 18:28

zo 440C mam noz Nieto combate- prezil so mnou cele detstvo. Je to slusna ocel- vyrazne nehrdzavejuca, lahko sa ostri- aj pomerne slusne drzi ostrie. Na pouzitie ako pises- klasicke vychadzky do prirody, priprava masa na grilovacku, camping si myslim ze dobra volba. Celkom dobre sa tato ocel drzala aj pri sekani- ale na tvrdsich kusoch (suk v konari) som spravil- ani nie ze zub, ale take "zvlnenie" cepele. Ale zas som mu par krat dal riadne do drzky pripravou vsemozneho dreva a ustal to v pohode- takze tolko moje skusenosti.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Ocel

Poslaťod rorschach » 18 Nov 2010, 17:37

unnamed píše:Zdravim.. tak po dlhych hodinam stravenych hladanim ...som dospel k nazoru ze si noz necham vyrobit.. musim len zajst k jednemu noziarovi do hodonina ci by to unho bolo mozne a ak nie tak pohladam ineho ..je mi jasne ze to bude drahsie..ale aspon budem mat noz podla mojich predstav a poziadaviek pretoze som nenasiel nic takove co by mi vyhovovalo ..
Ale problem je ako vzdy vo vybere materialu.. noze chcem dva .. jeden okolo 10cm a jeden vacsi 15-16 cm.. pretoze nie som bear ani nikto podobny ale chodim do lesa rekreacne na campy,grilovacky atd a hlavne na ryby takze preto dva .. na ten vacsi som vybral ocel N690 od jatagan.eu je to v podstate 440C teda obchodny nazov 440C..
chcel som sa vas spytat ci mate nejake skusenosti s tymto druhom ocele konkretne z tejto stranky.. diky moc za odpovede peace


Ahoj,
ocel 440 C nie je obchodny nazov pre N690, su to rozne ocele ale maju podobny obash legur a teda ja vlastnosti.
Ja mam noz zo 440 C a je to skvela ocel, kedysi strasne popularne, dnes uz tieto klasiky vytlacaju moderne praskove ocele.
Na to na co chces noz je vlastnostami uplne vhodna.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ocel

Poslaťod rayen » 18 Nov 2010, 22:29

kludne to moze byt ta ista ocel, noriem je vela, cize to kazdy stat oznacuje podla vlastnych noriem, takze nie je dolezite oznacenie ale zlozenie, lebo sa tu mozme natahovat traja o troch oceliach ktore maju rozdielne znacenie a zrazu prideme nato ze je to ta ista ocel, len jeden dava slovensku normu, jeden europsku a jeden neviem aku

inac velmi nesuhlasim s tym ze uhlikova ocel nie je, lebo kazda ocel ma v sebe uhlik, ale to je zas kus off mimo temy
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Ocel

Poslaťod unnamed » 21 Nov 2010, 20:39

.. na to znamom csekom fore .. je napisane ze N690 je obchody nazov ocele 440C .. nie naopak .. ale mne ide hlavne o to aby noz nehrdzavel, drzal ostrie aby som nemusel kazdu chvilu brusit (viem zalezi od toho co snim budem robit, ale aj tak), ked ho nabrusim aby bol jak britva, vydrzal drsnejsie zaobchadzanie a proste aby ma moholo prezit aj ked sa onho nebudem nejak extra starat :) ..
diky za komenty
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ocel

Poslaťod atti.hombre » 21 Nov 2010, 21:26

Ok- oceľ s označením 440C je špeciálne vyvinutý antikor pre nožiarsky priemysel.Nehrdzavie-nepotrebuje žiadnu výnimočnú starostlivosť.Ja mám z tejto ocele nôž od Nieta.Drží ostrie dobre...brúsi sa dobre - preto by som sa matrošu nebál a kľudne ho na nôž použil- lepší nerez nenájdeš.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ocel

Poslaťod fremen » 21 Nov 2010, 21:36

ano, N690 je ekvivalent 440C. Co sa tyka nehrdzavenia, je to vyborna volba. Co sa tyka reznych vlastnosti- je na tom velmi dobre, dobre drzi ostrie. Moj nazor je, ze ked tam spravis ziletkovite ostrie, ktore bude holit a pojdes s tym kalat drevo, tak sa uz asi neoholis. :D ale to asi u kazdej ocele. Ale rozhodne 440C nepatri k oceliam, ktore by si musel po kazdej spekacke dobrusovat.

Ked sa mozem spytat- podla akeho navrhu ides zadat vyrobu noza- svojeho, pripadne nejakeho, ktory ta oslovil?
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Ocel

Poslaťod unnamed » 23 Nov 2010, 09:29

ratcutlery RC-6, Tops steel eagle 107C, plus nejake upravy :D nieco takove.. uvidime
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ocel

Poslaťod stormmast3r » 05 Dec 2010, 21:54

atti.hombre píše:Ok- oceľ s označením 440C je špeciálne vyvinutý antikor pre nožiarsky priemysel.Nehrdzavie-nepotrebuje žiadnu výnimočnú starostlivosť.Ja mám z tejto ocele nôž od Nieta.Drží ostrie dobre...brúsi sa dobre - preto by som sa matrošu nebál a kľudne ho na nôž použil- lepší nerez nenájdeš.


Lepši nerez najdeš, len už bude cenovo niekde uplne inde :lol:
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ocel

Poslaťod Michal » 06 Dec 2010, 10:08

co som sa ja docital, najlepsia nerez je RWL 34, ale ta je naozajcenovo niekde inde :) Ak sa mi podari zohnat nejaky kusok tejto ocele, idem si z nej dat urobiť nôž, len neviem kde ho dať zakaliť :/
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ocel

Poslaťod sally » 06 Dec 2010, 10:44

Michal - Black (chlapík, čo mi robí z RWL nôž) dáva svoje výrobky kaliť vo vákuovej kaliarni. Inak povedané - donesie to profíkom a tí mu po zaplatení dajú do ruky už zakalené čepele. Doma by som tak drahú a kvalitnú oceľ nekalil :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ocel

Poslaťod Michal » 06 Dec 2010, 11:32

RWL sa kalí kryogenicky to sa doma ani nedá :) Inak nemôžeš mi poslať nejaký kontakt na toho chlapíka povedzme PM ? ?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ocel

Poslaťod sally » 06 Dec 2010, 12:44

Ja som s jeho službami plne spokojný a tak mu spravím takto aspoň malú reklamu (snáď ma za to admin nezabanuje :lol: ): www.black-knives.com
Je fakt ochotný, vyjde vždy v ústrety a nič nie je problém s ním dohodnúť.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ocel

Poslaťod stormmast3r » 06 Dec 2010, 14:23

Neviem ako vy, ale ja mam radšej uhlikovku. V takmer všetkych aspektoch je lepšia ako nerez (ak nepočitam RWL) len sa o ňu musiš viac starat.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ocel

Poslaťod Michal » 06 Dec 2010, 14:54

Máš pravdu uhlikovky su veľmi dobré, avšak ak mám používať nož aj na prípravu jedla podľa môjho názoru je lepšie mať nerezovku nejakú keďže uhlíkovka zanecháva na niektorých poživatinách stopy ako vizuálne tak aj chuťové. Preto by som radšej RWL kedže sa dá kaliť do vysokej tvrdosti pri zachovaní ostatných dobrých vlastností nerezovej ocele.

Uhlíkovku som používal a aj používam na vyrezávanie, tam ju v ostrosti a jednoduchosti čo sa ostrenia týka prekoná len máločo. Momentálne používam UTON - originál armádny, čo je veľmi dobrý nôž čo sa rezných vlastností a odolnosti týka, ale chcel by som nož s menšou čepeľou a s rukoväťou, ktorá mi 100% sadne pri jemných prácach.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Ďalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron