Sekery

Nože, sekery, pílky..

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod macmatej » 12 Jan 2012, 21:27

Za prvé sa priznávam, že na tej foto rúbem ja.
Za druhé sa priznávam, že sekeru nevlastním a ani mi to nechýba.

Tých pár driev na oheň alebo stavbu prístrešku zvládne aj moja ručná pílka. Často robím dlhé túry pešo alebo na biku. Sekera by ma len ťažila. Sto ľudí, sto chutí. Určite by som sekeru ale potreboval, keby som chcel stavať napríklad zrub.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod daniel 99 » 12 Jan 2012, 22:28

no vidíš a ja zase pílku nemám. Sto ľudí sto chutí - svätá pravda.
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod fatal_error » 12 Jan 2012, 22:43

Neviem co to je za sekeru. Mam ju dlho a az teraz som ju zacal pouzivat. Ak by niekto zistil znacku tak napiste, rad by som to chcel vediet :) Dakujem.

http://imageshack.us/photo/my-images/707/dsc03253g.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/141/dsc03254w.jpg/

Ukazka :) , sekam z jednej strany, nechcel som otrcat moc rit do kamery :) http://www.youtube.com/watch?v=autpYp5yt9U&feature=youtu.be
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod SKW » 12 Jan 2012, 22:51

Presne takéto sekery používali tunajší tesári čo nám robili strechu na dome. Domnievam sa že ide o univerzálnu tesársku sekeru, pretože ju používali úplne na všetko, ako sekerku, kladivo, kliešte na vyberanie klincov. Má úzku čepeľ aby sa s ňou dalo sekať do úzkych otvorov, dlabov atď., obuch je prispôsobený na pribíjanie klincov, v spodnej časti obuchu je výrez v tvare prevráteného V na vyťahovanie klincov a rovnako aj na čepeli je podobný výrez ktorý slúži rovnakému účelu. Sekera je s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobená v našich končinách, našimi kováčmi, ide o kvalitný nástroj.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod fatal_error » 12 Jan 2012, 22:52

Nooo Dakujem za upresnenie SKW ja som to tipoval tiez na tesarsku, no nebol som si na 100% isty :)
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod Kapo » 13 Jan 2012, 14:58

daniel 99 píše:no vidíš a ja zase pílku nemám. Sto ľudí sto chutí - svätá pravda.


No, tak sa už pochváľ, čo s ňou v lese vyvádzaš? Ono sekať sekerou v lese palivové drevo-na čierno je dosť náročné, riskantné a hlučné. Tým si ľahko privoláš prúser. Keďže aj ten oheň je v lese celoplošne zakázaný.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod fwpok » 13 Jan 2012, 19:16

fatal_error píše:Neviem co to je za sekeru. Mam ju dlho a az teraz som ju zacal pouzivat. Ak by niekto zistil znacku tak napiste, rad by som to chcel vediet :) Dakujem.

http://imageshack.us/photo/my-images/707/dsc03253g.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/141/dsc03254w.jpg/

Ukazka :) , sekam z jednej strany, nechcel som otrcat moc rit do kamery :) http://www.youtube.com/watch?v=autpYp5yt9U&feature=youtu.be


Dovolím si pridať názor do diskusie.Túto sekeru taktiež vlastním a músím konštatovať že na nu ňemôžem povedať krivé slovo a vždy urobí svoju prácu dokonale. :yees:
Okrem nej mám ešte náhradnú,úplne novú,bez poriska a je na nej písané Strojsmalt MEDZEV a má rovnaký znak ako tá čo tu bola postovaná. Pokiaľ viem tak daná firma ešte eksistuje takže by sa teoreticky tieto sekery ešte dali kúpiť.

//príspevok upravený
//skw
fwpok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 11 Dec 2011, 11:01
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 91 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod fatal_error » 13 Jan 2012, 20:39

Ja som mal na svojej zahnute porisko. Koniec bol ohnuty do pravej strany je to teda urcite tesarska sekera. Zahnutie je nato aby sa lepsie precovalo tesne pri nejakom predmete, stene. Sekera nebola draha no pri bruseni citit, ze je to lepsia ocel nez kupite za tu istu cenu dnes inde. A hej, tiez som spokojny :)
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod daniel 99 » 13 Jan 2012, 20:54

No, tak sa už pochváľ, čo s ňou v lese vyvádzaš? Ono sekať sekerou v lese palivové drevo-na čierno je dosť náročné, riskantné a hlučné. Tým si ľahko privoláš prúser. Keďže aj ten oheň je v lese celoplošne zakázaný.
Neboj sa nič nelegálne :D Ja aj tak bývam v paneláku takže by mi palivové drevo bolo nanič. Staviam rôzne prístrešky a také veci ale to robil asi každý na tomto fóre keď bol mladý. :D
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod radeton » 15 Jan 2012, 02:25

Osobne si myslím,že sekera zasa nie je tak dôležitý nástroj na nejaké prežitie v divočine,aj keď samozrejme pokiaľ ju človek má je to plus.Na to aby som udržal oheň potrebný na prípravu pokrmu, a udržanie potrebnej teploty v prípadnom núdzovom príbytku mi postačí drevo ktoré v lese nájdem (pokiaľ som samozrejme v lesnatom teréne) a dokážem ho v pohode nalámať bez akého koľvek nástroja poprípade použiť na štiepanie kvalit.nôž. Tak isto núdzové bývanie sa dá v pohode vybudovať bez použitia sekery treba iba pozorne hľadieť okolo seba a využiť čo ponuka dané prostredie.Stavať nejaký zrub by ozaj bolo pre jednotlivca, a aj pre 2-3 ľudí v skupine neskutočne energeticky náročné a zrub sa nebuduje na dvoj troj týždňový pobyt.Dovolím si tvrdiť že iba za pomoci sekery by postavenie skutočne účelového zrubu bolo neskutočne náročné ak vôbec možné aj pre skúseného tesára, a nie to pre skupinu pohybujúcu sa trebárs v tajge snažiacu sa bud o dosiahnutie civilizácie,alebo o utajenie svojej prítomnosti.Aby som to nejako zhrnul sekera je plus no nie je nevyhnutne potrebná.Osobne by som dal prednosť kvalitnej vojenskej lopatke pred sekerou.Pár slov ohľadom tej malej požiarnickej sekerky.Je vyhotovená z kvalitného materiálu a porisko je tiež riešené takým spôsobom že sa neuvoľní nie je potrebné ho meniť pokiaľ nie je poškodené.Ten hrot je škoda odstraňovať má viac využití v teréne,ako plochý obuch sekery.Dá sa to použiť ako núdzový cepín pri postupe strmým terénom,alebo pri výstupe zľadovatelou strmou časťou terénu.Materiál použitý na tuto sekeru je taký kvalitný,že v pohode s ňou dokážete rozseknúť 16 mm oceľové lano stačí že ho podložíte stabilným kameňom.Na ostrí sekery to skoro ani nezbadáte.Toto mám osobne odskúšané nakoĺko tuto sekeru vlastním.Súčasťou tohoto nástroja je aj kvalitné kožené puzdro umožňujúce uchytenie sekery na opasok.Je to celkom slušný kompromis medzi možnosťami použitia a hmotnosťou.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod fatal_error » 16 Jan 2012, 15:56

ehm...poznámka do diára...nikdy...NIKDY nebuchame po sekere inou sekerou a urcite nie pri vymene poriska... :D


Fotka vložena přímo do odpovědi. :-) Pája
Prílohy
dsc03258kr.jpg
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod Kapo » 16 Jan 2012, 16:14

Velmo zaujímavá situácia. Vyzerá to na nejaký odliatok-nepodarok. Klasickej kovanej sekere by sa to namalo stať. A to som sa už po sekere teda natĺkol...a natĺčiem... :wink:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod daniel 99 » 16 Jan 2012, 20:37

na prvý pohľad vyzerá tá pravá časť ako vykopávka z doby keltov :D
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod macakv » 16 Jan 2012, 23:11

fatal_error píše:ehm...poznámka do diára...nikdy...NIKDY nebuchame po sekere inou sekerou a urcite nie pri vymene poriska... :D


Fotka vložena přímo do odpovědi. :-) Pája

Sekera sa naráža tak,že sa nebucha po vrchu,ale zospodu po ručke......aj to si zapíš:-)
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod helbo » 17 Jan 2012, 00:43

fatal_error píše:ehm...poznámka do diára...nikdy...NIKDY nebuchame po sekere inou sekerou a urcite nie pri vymene poriska... :D


Fotka vložena přímo do odpovědi. :-) Pája


ja som dal mojej tiez raz popapuly ... nemal som vrtacku ked som menil porisku tok som ju vytlkol zo zadu po oku ... tak mi trosku naprasklo oko... takze do buducna treba vyvrtat porisko :)
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia