"Vodný" bushcraft

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Čamo » 01 Okt 2013, 13:59

Však sa neondejte. Už som na tom Hrone bol. Ešte je posledná šanca uzavrieť sezónu.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod šuter » 30 Jan 2015, 04:03

Zdravim,
nuz pridam aj ja zopar postrehov z vodneho bushcraftu...Ako prvy cln som mal baraku, velmi dobra volba na slovenske rieky, ale na akekolvek otvorene vodne plochy nic moc...tam sa clovek dost namaka...to som si uvedomil na jazerach vo svedsku...po case som sa rozhodol investovat do skladacieho Ally kanoe od Bergansu...kedze vacsinu casu travim v severskych oblastiach...kde je toto kanoe uplne idealne...
http://catalog.bergans.eu/Ally-Kanadier
Nebola to lacna volba, ale som s nim spokojny..na slovenske pomery sa to moc asi nehodi, ale ak sa niekto planuje tomu venovat naplno, hlavne expedicne v inych krajinach, vrele odporucam...ma to tvar ako normalne kanoe, aj spravanie na vode ako normalne velke kanoe...da sa s tym splavit aj divoka voda tak 3-4 pereje, ale treba mat znalosti....najvhodnejsie je to na kombinaciu jazera, rieky, plus obcas nejaka perej a tak.....je to nachylnejsie na poskodenie....ale zase opravitelne na mieste...velmi lahke kanoe 21 kg, idealne na portage...
Ak by niekto planoval v buducnosti kupu tohoto alebo ineho podobneho skladacieho kanoe, kludne mi napiste, rad poradim, lebo i toto ma svoje muchy, ktore je dobre vediet vopred...
pripajam aj zopar fotiek z mojich vodnych potuliek vo svedsku a kanade...

na zaver dam do pozornosti este jedneho cloveka Billa Masona, ktory bol jeden z najznamejsich propagatorov padlovania v Kanade...vydal aj knizky ohladom techniky padlovania: vrele odporucam..
Path of the Paddle - knizka o technike padlovania
Song of the Paddle - o cestovani na kanoe po divocine

tu je aj jeden z jeho filmov Waterwalker, kombinacia severskej divociny, padlovania a umenia...
https://www.youtube.com/watch?v=Dq7CqhbzPUs

:yees:
Prílohy
IMG_9278.jpg
P1090135.jpg
IMG_0363.jpg
IMG_0289.jpg
Obrázok užívateľa
šuter
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 12 Okt 2013, 19:52
Bydlisko: v lese severskom
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Willy » 25 Mar 2015, 04:23

VORY NA ŘECE KLARÄLVEN

Probírám se teď občas archivem fotografií, které povětšinou na našich cestách pořizuje moje žena. Jsem pak rád, že díky ní máme mnohé věci docela pečlivě zdokumentovány a já pak z konkrétních fotek mohu nachystat nějaký další text pro náš portál. Bylo tomu tak i u snímků z asi sedm let staré cesty po Švédsku.


Všemu předcházela dávná návštěva antikvariátu, kde jsem se probíral starými ročníky časopisu National Geographic a narazil tam na článek o čtyřech mladících. Ti si na řece Yukon postavili vor a na něm pak spluli podstatnou část tohoto legendárního Aljašského toku. Tehdy jsem si říkal – no takhle cestovat - to by se mi líbilo.
Když jsem pak později na internetu sbíral nějaké informace o různých typech loveckých stanů našel jsem i tyhle dvě fotografie, které mi hned připomněly onu reportáž.

KLARALVEN 01.jpg

KLARALVEN 02.jpg

Každou naší další severskou cestu chystám dlouho dopředu, během zimy a jara ležím v mapách, probírám se svým archivem výstřižků, článků a knížek o Skandinavii. K tomu patří i vyhledání zajímavostí během plánované trasy a v tom mi dobře pomáhá strýček Google. Díky němu jsem v jižní části Švédska narazil na outdoorovou atrakci, kterou pořádá firma „VILDMARK I VÄRMLAND“.
Nabízeli možnost postavit si vlastníma rukama vor a na něm pak splout celkem dlouhý úsek řeky KLARÄLVEN. To mne zaujalo a tak jsme si tam naplánovali zastavení. Zrovna moc nemusíme hejna komárů a trochu chladnější počasí nám nevadí a tak na sever tradičně vyjíždíme až v září – september. To bohužel už většina podobných turistických atrakcí bývá zavřená.
Když jsme tedy dorazil do vorařského campu firmy, nebyla nikde ani noha. Naštěstí však byl celý jejich areál na břehu řeky volně přístupný. Před budovou, která byla zároveň kanceláří i skladem, byl svázán jeden takový vor na ukázku.

KLARALVEN 03.jpg

Hned jsem se pustili do důkladné prohlídky.

KLARALVEN 04.jpg

KLARALVEN 05.jpg

KLARALVEN 06.jpg

KLARALVEN 07.jpg

Celý vor je vlastně svázán jen ze čtyřmetrových klád, které jsou zbaveny kůry.
Vor, lépe řečeno dva čtvercové vory napevno svázané k sobě, má dvě části. Odkrytá část sloužila jako paluba. Na druhé polovině bylo s pomocí jednoduché dřevěné konstrukce a plastové plachty vybudováno přístřeší ve tvaru „áčka“. Odhadovali jsme, že pokud by se ještě něčím srovnaly větší nerovnosti podlahy z klád, dalo by se uvnitř na karimatkách i přespávat.

KLARALVEN 09.jpg

Kromě klád, provazů a plachty vám firma poskytne i další potřebné vybavení, třeba praktické dřevěné bedny pro uskladnění potravina dalších věcí. Bedny během plavby dobře poslouží i jako sedačky nebo šikovný stolek pro přípravu potravy.
S vorem můžete během sedmi dní splout cca 100 kilometrů dlouhý úsek řeky. Firma ale nabízí i jiné - zkrácené možnosti. Je nutno počítat s jedním dnem navíc, který na začátku strávíte v základním – cílovém - campu, kde se naučíte, jak si celý vor sestavit. Následující den si pak po příjezdu na místo startu začnete z klád, které tam firma i s ostatními věcmi dopraví, svazovat svůj vlastní vor.
Pak už zbývá se jen nalodit, a nechat se unášet proudem řeky. Na trase nejsou žádná riziková místa, řeka po celou dobu plyne průměrnou rychlostí asi 2 km za hod. Na celé trase je dostatek vhodných tábořišť.

KLARALVEN 08.jpg

KLARALVEN 10.jpg

Během plavby je možnost navštívit různá zajímavá kulturní i přírodovědná místa. K voru si můžete objednat i kanoi, která vám dá ještě více možností, jak si užít dovolené na řece. Kdo chce, může si na vor vzít i kolo a s jeho pomocí vyrazit od řeky i do vzdálenějších míst.
Už doma jsem dost uvažoval o tom, že bych si takovouhle dovolenou jednou rád dopřál. Bohužel ale pro našince je ve Skandinavii drahé úplně všechno a tak asi zůstane jen u nápadu. Ale třeba to někoho z vás inspiruje a řeku Klaralven na voru spluje a nebo si takový vor vyrobí někde u nás, i když naše řeky se spoustou jezů těžko umožní takhle dlouhou plavbu :( .

Pokud by někoho zajímalo více informací o vorech na Klaralven, najdete je zde:
http://www.vildmark.se/Timber+raft_1__1033.html


FOTO: Zdeňka, ilustrační snímky staženy někde z internetu
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Delewar » 25 Mar 2015, 14:30

Willy, toto sú články, aké majú byť na takomto portáli. Skvelé, trefne napísané, všetko vystihnuté, podtrhnuté kvalitnými fotkami. Klobúk dole! :yees:
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod SMOler » 02 Máj 2015, 22:19

Nazdar, chcel by som sa opýtať vodákov na tip na splav, kde sa dá požičať čln v bode A a odovzdať v bode B (bez poplatkov za "prepravu") ... skrátka že majú výdajňu na 2 koncoch toku. Vďaka ;)
Obrázok užívateľa
SMOler
 
Príspevky: 56
Registrovaný: 14 Apr 2013, 22:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Willy » 16 Feb 2017, 16:03

Ještě k textu "VORY NA ŘECE KLARÄLVEN"
Náhodou jsem narazil na tohle krátké video.
https://vimeo.com/173365667
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Willy » 23 Jún 2017, 01:37



"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Willy » 01 Máj 2019, 22:19

EXPEDICE MONOXYLON III

Zaznamenal jsem, že se ke konci měsíce vypraví už třetí expedice českých experimentálních archeologů opět na dlabaném člunu z kmene jednoho stromu.
Součástí článku je i krátké video - https://www.novinky.cz/koktejl/503761-l ... -more.html

0017.jpg

Pokud by někoho zajímalo více detailů, zde je odkaz na jejich stránky -
http://www.monoxylon.cz/
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod beaster » 02 Máj 2019, 19:15

Videl som obe predosle expedicie Monoxylonu I. II. a uz sa tesim na III. pokracovanie po 20 rokoch :) :yees:
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod donald.marzy » 01 Jún 2019, 16:30

U nás veľa príležitostí na vodácky bushcraft nie je. Ale užiť si splav z ktorého vidno prírodu z odlišnej perspektívy je fajn. Objavil som pôvab tejto prepravy až vlani, hoci mám rieku pár krokov od domu.
Oddávaj sa pôžitkom, kým ich dokážeš vychutnať - http://doprirody.prakticky.sk
A ak si dospel k rozvahe, ži naplno. - http://www.vnajlepsichrokoch.sk
Obrázok užívateľa
donald.marzy
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 25 Aug 2016, 11:24
Bydlisko: Pod horami
Dal Ďakujem: 36 x
Dostal Ďakujem: 64 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Willy » 24 Júl 2019, 22:17

Jednoduchá kanoe z jilmové kůry vyrobená za dvanáct hodin

"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron