Odporúčame najlacnejšie PZP online - uzavripzp.sk a Peniazomat

Jednočlenné viacdňovky

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod juraj1974 » 07 Okt 2011, 09:19

Nechcel som reagovat ale da sa to?? Ako ti prosim pomohol perkusak?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.

http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974

Dal Ďakujem: 749 x
Dostal Ďakujem: 765 x

Poslaťod Marcela » 07 Okt 2011, 09:21

Nechápu v čem Ti pomohl...? A jestli střílíš po zvěři, tak u mě nejsi zálesák a do lesa nepatříš :!:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela

Dal Ďakujem: 2458 x
Dostal Ďakujem: 478 x

Poslaťod surino » 07 Okt 2011, 09:25

juraj1974 píše:Nechcel som reagovat ale da sa to?? Ako ti prosim pomohol perkusak?

Staci ak napisem , ze proti tulavy psom ...a odvtedy to nosim, mal som s tym neprijemnu skusenost ..
A proti diviakom..:-(
surino

Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Poslaťod Marcela » 07 Okt 2011, 09:34

No tak smečku toulavejch psů ještě chápu, no ale ty divočáky [-( .
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela

Poslaťod juraj1974 » 07 Okt 2011, 09:48

Ze som tak smeli. Kolko ty vlastne mas rokov?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.

http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974

Dal Ďakujem: 749 x
Dostal Ďakujem: 765 x

Poslaťod creobroter » 07 Okt 2011, 09:50

Surino kam vlastne chodievaš do hôr?
Si naozaj z PN ?
To je od TO kusok, niekedy by sme mohli vybehnut
jedina podmienka - bez zbraní :yees:
Nevědomost je blažená
FOTOGRAFIE https://www.facebook.com/Pato.Kmeto/photos_albums
Obrázok užívateľa
creobroter

Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Poslaťod Marcela » 07 Okt 2011, 10:00

Na Slovensku je to asi poněkud jinačí než v Čechách, bo naše území je zalidněný tak, že vesnice jsou od sebe maximálně jen pár kilometrů, takže spíš nežli ze zvěře má člověk strach hlavně z jiných lidí. Taky v Čechách těžko potkáte medvěda :D

Na každej pád je ideálnější raději vandrovat a "utábořit" se někde jen na jednu noc. Víc toho nejen poznáte, ale především se vyhnete jakýmkoliv nechtěným návštěvám...

Ale zbraň ani tady ani tam rozhodně nepotřebujete :wink: .
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela

Poslaťod surino » 07 Okt 2011, 10:06

creobroter píše:Surino kam vlastne chodievaš do hôr?
Si naozaj z PN ?
To je od TO kusok, niekedy by sme mohli vybehnut
jedina podmienka - bez zbraní :yees:

blizko PN...Ale casto krat som v TT
Chodievam bud do M.Karpat, alebo potom na druhu stranu teda Striebornica Marhat,
Kluden mozeme vybehnut.. dlho som nebol na Vtacniku :-)
surino

Poslaťod surino » 07 Okt 2011, 10:09

Marcela píše:No tak smečku toulavejch psů ještě chápu, no ale ty divočáky [-( .

Na diviaky v noci ...asi tak , ze si to pouzila ako petardu...
surino

Poslaťod keres » 06 Mar 2012, 17:16

Nerád vstupujem do vašej debaty ale diviak ma super vyvinutí čuch a zacíti ťa na pár kilometrov a keď maš tlejúcu pahrebu tak sa nemáš čoho obávať. Raz som vliezol medzi stádo svíň,bola hmla strašne fúkalo a snežilo. Taký čurbes som nezažil,utekali jak o život len ja stál skoro pos.... a to som mal pušku! Takže kašli na divú zver ona sa ťa bojí viac. Viac sa obávam ľudskej hlúposti a nevedomosti ! Niet nič horšie ako stretnúť POLOVNIKA DEBILA a to ,,poľujem" tiež. :mrgreen: Perkusak vláčiš zbytočne. Ak sa smiem spýtať aký perkusak vlastníš ?
Obrázok užívateľa
keres

Dal Ďakujem: 731 x
Dostal Ďakujem: 760 x

Poslaťod opossum » 12 Okt 2012, 17:25

Páni, ja sa pokúsim zareagovať na niektoré vaše postrehy a skúsenosti, a pridať k nim vlastné. Teraz už na akcie nechodím, a v časoch, keď som chodil, sa tomu hovorievalo „čundre“, alebo podľa navštevovaných hôr aj VHT (vysokohorská turistika). Pojem bushkraft vtedy u nás (rozumej v Československu) ešte neexistoval. Snáď sa to podobá vtedajšiemu skautingu (aj keď v 70. a 80. rokoch sa to nevolalo ani skauting, pretože skauting bol „zápaďácky“, čiže „nepovolený“, takže vlastne „pobyt v prírode“...). Ale to nie je podstatné.
Ja som prvý krát šiel sólo tuším prechod Malých Karpát ako študent VŠ niekedy v roku 1984 z Bratislavy do Brezovej pod Bradlom. A to z toho dôvodu, že som nezohnal narýchlo parťáka. Bolo to v septembri, keď už začal semester a ja som chcel ešte využiť posledné šance pobudnúť v prírode. Celú trasu som zmákol za 2,5 dňa. Prvú noc som spal nikde pri Pezinskej Babe a druhú noc pred vodnou nádržou Buková.
V tejto téme sa dosť rozoberali „reálne“ nebezpečia, ktoré môžu pri takomto pobyte v prírode človeku hroziť. Nuž, Malé Karpaty nie sú biotopom pre nejaké veľké šelmy, takže v tomto ohľade som to nijako neriešil. Ale Malé Karpaty sú v podstate dosť „obývaná“ oblasť (samozrejme, záleží na tom, kadiaľ sa človek konkrétne pohybuje). To znamená, že môže počas pochodu natrafiť na rôznych ľudí, ale aj počas noci, pokiaľ spí niekde v blízkosti ľudských obydlí. Ani v tomto ohľade sa mi neprihodilo nič mimoriadne, žiadni opilci alebo iné indivíduá ma v noci neprišli vyrušovať  Čo je ale podľa mňa reálnejšie nebezpečie , a niekto to tu aj spomínal, je hlavne počasie a riziko úrazu. Vyvrtnutý členok nie je až taká zriedkavá udalosť, hlavne v ťažkom teréne. Nikdy som sa nad týmto zvlášť nezamýšľal, čo by som robil, keby sa mi takáto nehoda stala. Vtedy neboli také vymoženosti, ako sú mobily a GPS. Takže z dnešného pohľadu to bol „ozajstnejší bushkraft“, ale iba z jednoduchého dôvodu, že nebol o inej možnosti. Nikto si toto riziko „odlúčenosti“ a absencie spojenia nevyberal zámerne ako „bonus“ , aby si sťažil podmienky a zvýšil umelo hodnotu športového výkonu. Malé Karpaty sú vcelku pohodové pohorie, hlavne keď sa vyjde z Bratislavy, ťažší terén je len v najvyššej časti (Záruby), takže tam ten úraz by bol aj reálny. Čert nikdy nespí.....

Ja som nikdy nezakladal oheň, varil som na takom rozkladacom plechovom variči na pevný lieh, a ten sa mi osvedčil a používal som ho na všetky svoje akcie. Ostatne, v tej dobe ani nejaké iné prostriedky varenia neboli, ak nerátam plynové variče pre horolezcov. Takže ja som zbytočne na seba neupozornil svietiacimi plameňmi, a myslím, že ak ma nikto nevidel večer prichádzať na miesto, kde som plánoval sa utáboriť, tak som bol pre ľudí prakticky utajený a neexistujúci. Iné je to so zverou, a niekto tu správne napísal, že večer, keď je človek sám s nadchádzajúcim súmrakom, všetky zvuky sa zdajú hlasnejšie, a priznajme si, pretože pobývame v prírode len sviatočne, tak nie sme na tieto zvuky zvyknutí a nevieme sa v nich orientovať. Ale po počiatočnej nervozite človeka premôže spánok a veru nikdy som neuvažoval nad tým, že by som mal spať len slabým spánkom. Aj v prírode spím tak, aby som sa vyspal, nie aby som noc prebdel. Spánok mi mohlo narušiť len počasie, silný vietor (plieskanie plachty), dážď alebo chlad. Na tejto akcii som ale nemal ani nepremokavú plachtu, len karimatku a spacák (požičaný) a na ňom kus igelitu. Ráno som aj tak musel nechať spacák nejaký čas vysušiť od rosy.
Ďalšie sólo akcie nasledovali tuším o rok v lete, a to hneď dve po sebe. Jedna bola hrebeňovka Malej Fatry zo Strečna do Zázrivej, spal som len jednu noc a to na Medziholí. Nasledovala hrebeňovka Veľkej Fatry, a tu sa trocha pozastavím. Vyrážal som skoro ráno z Dubnice vlakom do Ružomberku, neskutočne lialo, ale to ma vtedy neodradilo, bol som do hôr úplný fanatik. V lejaku a silnej búrke (na hrebeni to bola poriadna spúšť) som došiel na Smrekovicu, kde som prespal v turistickej ubytovni (vtedy tuším za 5 Kčs – korún československých)...ach, kde sú tie časy  Ďalší deň sa vyčasilo, a ja som dorazil na Kráľovu studňu. Lenže bol som zvyknutý „makať na doraz“, počas dňa som málo jedol, a na večer som sa doslova prepchal. Večeru som zaklincoval pudingom, a celé to menu mi akosi nesadlo. V noci som sa zobudil na nevoľnosť a ráno nasledovalo už zbavenie sa obsahu žalúdka. Bol som úplne zoslabnutý a vyšťavený ako citrón, a iba o vode som ťažko zišiel Blatnickou dolinou a potom vlakom domov. Nebyť natrénovanej kondičky, asi by som to nezvládol. Takže aj takéto niečo sa môže na sólo akcii prihodiť, a nemusí to skončiť úplne ideálne, závisí na tom, ako má človek „natrénované“, ale aj na tom, akú hlúposť sa mu podarí vyrobiť – u mňa to bolo málo jedla cez deň a večer prejedenie sa...
Ďalší rok nasledoval prechod Bielych Karpát z Vlárskeho priesmyku smerom na juh. Bol už september, a počasie nie práve najlepšie, počas pochodu prvý deň pršalo. Tu som spal aj priamo v lese niekde pri Žitkovej(predchádzajúce nocľahy boli priamo na hrebeni v horských sedlách). Tu sa mi neprihodilo nič, akurát keď som sa ukladal k spánku niekde pod Veľkým Lopeníkom, tak ma prekvapil miestny horár (vôbec som netušil, že tam je) a upozornil ma, že sa chystám táboriť v chránenej krajinnej oblasti a že je to zakázané, ale nechal ma v pohode tak.

Čo sa týka informovanosti blízkych, tak svojich rodičov som nikdy neinformoval, kam presne idem. Akurát vedeli, že idem niekde na hory. Takže som sa na pár dní vlastne stal „nezvestným“. Do Veľkej Fatry som odišiel úplne inkognito, pretože doma v tej dobe nebol nikto...takže prakticky nikto nevedel, kde sa tú dobu nachádzam. Tak isto to bolo aj pri cykločundri v roku 2007, keď som už býval samostatne v byte, takže tiež nikto nevedel, kam som sa na bicykli vydal.

A teraz k niektorým príspevkom: mne sa zdá nosiť zbraň za účelom obrany pred šelmami dosť šialené v našich horách. Nie že by u nás šelmy boli zriedkavé (napríklad medvede), ale myslím, že skôr ako sa hrať na kanadských alebo aljašských zálesákov, je lepšie vedieť čo najviac informácií o týchto zvieratách, na čo si má človek dávať pozor, akým miestam sa radšej vyhýbať a akého správania sa vyvarovať. Myslím, že dokumentárnych filmov na túto tému je dosť.....Z pohľadu niektorých prítomných by človek musel nosiť aj v meste zbraň všade a vždy, pretože mestské prostredie je oveľa nebezpečnejšie, ako samotná príroda...A úplne iná problematika je použitie strelnej zbrane v reálnej situácii. Z policajných správ o skutočných situáciách, kedy ľudia použili zbraň v sebaobrane (a myslím, že v tomto prípade to môžeme aplikovať aj na divokú zver), štatistiky ukazujú, že takáto streľba je veľmi nepresná pod vplyvom stresu. Je niečo iné strieľať na strelnici, a iné v ohrození života. Takže radšej by som sa, pokiaľ sa dá, vyhýbal stretu so šelmami, či už zvieracími, alebo aj ľudskými...
Trieskať v lese petardami sa mi zdá tak isto uletené, ako preháňať sa po lese na terénnej motorke alebo štvorkolke. Snáď len pri tých „túlavých“ psoch, pretože ako bývalý dlhoročný cyklista (hlavne sa to týka horského bicykla) musím uznať, že cesty cez také Myjavské kopanice a samoty alebo pri Valaskej Belej sú „strážené“ voľne pustenými psami, proti ktorým bezbranný cyklista nemá prakticky žiadnu šancu...
opossum

Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 148 x

Poslaťod cipik » 20 Nov 2012, 00:12

no cital som si tu vase prispevky o spani v lese cize jednomuzka no ja chodim na viacdnovky tak ideme minimalne dvaja niekedy traja :camp: aspon je veselsie ale chystam sa na vylet sam chcem si to vyskusat lesa sa nebojim ani v noci nieje sa tam coho bat a hovori sa kdo sa boji nech nejde do lesa ale predsa len sa zamyslam otazkou ci si predsa len toho mojho glocka nezoberem tak pre klud a pokoj v dusi aspon do ruksaku inac nikdy zbran neberem ked ideme viaceri ale je to ako kondom lepsie ho mat a nepotrebovat ako ho nemat a potrebovat ...
cipik

Dostal Ďakujem: 5 x

Poslaťod tatuse » 20 Nov 2012, 23:37

Žiadne kvéry do hory netreba nosiť. Ak sa bojíš, alebo máš obavy tak sa ožer a noc prespíš v pohode. Ráno zistíš, že sa ti nič nestalo, nič si ťa neodnieslo, že si celý. Druhú noc je to už v pohode. Aspoň mne to pri prvích singloch zabralo. Do hory sa nechodíme báť alebo striehnuť či nás niekto, alebo niečo nezožerie. Chodíme tam (teda aspoň ja) zrelaxovať, odychovať, kochať sa. :camp:
tatuse

Dal Ďakujem: 79 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Poslaťod opossum » 21 Nov 2012, 11:58

ty brdo, ja nechapem tuto modu a maniu ozbrojovat sa. Pripada mi to skor ako vystatovanie sa, ze vlastnim zbran a nosim ju so sebou. Pritom z policajnych sprav vyplyva, ze pri pouziti strelnej zbrane v kritickej situacii je velka vacsina ludi tak vystresovana, ze striela velmi nepresne, alebo dochadza aj k nezelanym situaciam (postrelenie seba alebo kamarata)...Je to ine, ako strielat na strelnici do terca. Mne jedine vrasky na cele robia psy, a nie tulavi, pretoze takych som za cely zivot nestretol ziadnych, ale psy, ktore su so svojimi panmi v lese, bez voditka a kosika. Tak som vdacny aspon za informacie z jednej knohy, kde sa popisuje, ako sa proti psovi branit, aj ked iluzie si nerobim. Pes, ktory vazi 40 a viac kg a je ovela rychlejsi, bystrejsi, silnejsi a hbitejsi...tak proti nemu (a este pod vplyvom strachu) ma clovek male sance, pokial nie je na to vycviceny...Ja som sa pohyboval vzdy vo vyoskych horach na hrebeni, tam tulave psy nechodia, ani nevychovani psickari s nezvladnutelnymi psami (chvalabohu). Ale blizko dedin a ohnisk sa to hemzi, zvlast ak su volne dni a sviatky, vselijakymi individuami, ktori si zakladaju na tom, ze vlastnia ostreho psa, alebo ostro nabitu zbran...
opossum

Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 148 x

Poslaťod cipik » 21 Nov 2012, 12:49

je mi jasne ze asi vacsina zalesakov, buschcrafterov je asi proti tomu aby niekdo chodil do lesa ozbrojeny to uz potom nieje zalesak ani cundrak ale je strachoput zesrany a taky clovek uz nema co robit v lese lebo sa rozhodol ze bude chranit svoj zivot a svoje zdravie legalnou cestou tak ho hned odsudite ze chodil do lesov od 12 rokov prvy krat spal v lese v 15 tich a od vtedy kedy sa len da ide do hor a robi presne to co ini zalesaci ,cundraci ,buschcrafteri ,ale ze ma u seba zbran tak uz je dopredu odsudeny :( :( :(
cipik

Dostal Ďakujem: 5 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Bing [Bot] a 2 hostia