Bushcraft vs slovenske zakony

Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Adno » 14 Jún 2010, 18:28

Tuto temu som uz trosku nacal vo vedlajsej teme, ale toto si ziada vlastnu temu. Co hovorite na slovenske zakony ohladom lesov? Mne pridu uplne padnute na hlavu, ked bude niekto aktivny, moze tu hodit link na cely zakon o lesoch, ale len tak co si namatkovo pamätam. Zakaz robenia ohnov v lese a aby toho nebolo malo... az 50metrov od okraja lesa mozes zapalit ohen :roll: :| :lol: . Nedivil by som sa, keby bol aj zakaz dychat vzduch v lese, lebo by mohlo dojst k naruseniu rovnovahy v nasich lesoch. Na druhej strane v tych istych lesoch, kde je zakaz zapalit si ohen a v podstate vas stamadial lesnici/ochranari/polovnici vyzenu pri normalnej prechadzke je uplne normalne jazdit na lesnych traktoroch a pilit to tam stylom odlesnovania amazonskeho pralesa :? .

Na druhej strane, pozrel som si zakony v tomto ohlade napriklad vo Svedsku. Tam je hned vidno, ze su na vyssej urovni. Clovek si tam moze zapalovat ohen kde chce, moze zbierat co chce, chodit kde chce (ziadne nalinkovane turisticke chodniky a ani krok vedla) ak sa sprava primerane a zbytocne neposkodzuje prirodu. A vysledok? Mozme im ich lesy zavidiet, my tu zachvilu budeme moct v horach hrat tak akurat golf, lebo nam neostanu ziadne stromy :x . Mne cele tie zakony pridu len a len nato, aby sa mohlo vo velkom ziskavat drevo z nasich lesov, ochrana lesov je len smiesna zamienka. A to nehovorim, ze ako su nasi ochranari a lesnici dobre prepojeny.

Takisto by som tu chcel rozobrat vase stretnutie v lesoch s ochranarmi-polovnikmi-lesnikmi a inymi ludmi, ktori maju nejake vyssie pravomoci. Ja sam za seba mozem povedat, ze az na 1-2 vynimky to boli vzdy maximalne arogantni ludia :x ktori sa tvaria akoby boli sukromnymi vlastnikmi lesov. Nechcem zovseobecnovat, ale to su moje osobne skusenosti. Su aj ochranari prirody, ktorych uznavam, napriklad zo zdruzenia Vlk... nehovorim ze ostatni su automaticky zli samozrejme. Len co mi zatial hovoria moje skusenosti...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 18:41

Adno - píšeš mi z duše :lol:

Moje skúsenosti z poľovníkmi v lese boli veskrze zlé - raz jeden skoro zrazil jedno dieťa z tábora na lúke počas nenahlásenej poľovačky, druhý krát sa nám jeden poľovník pokúšal zabrániť vojsť vozidlom po asfaltovej ceste vedúcej lesom, ktorá je podľa mapy i podľa značiek prejazdná (robili sme tam firemnú akciu, bolo treba dopraviť 20 ľudí vetrieskou).

Naše zákony ohľadom prírody sú smiešne, resp. sú na zaplakanie. Zákaz táborenia = čo je táborenie? Ešte sa ma naspeedovaný strážca prírody neodvážil vyhnať z lesa keď spím pod celtou, no až k tomu raz príde, tak ho pošlem dopreč - ja tam predsa netáborím :D

Zákaz kladenia ohňa v lese - človek, ktorý sa zaujíma o prírodu a pobyt v nej, nemá problém založiť a uhasiť oheň po sebe tak, aby riziko požiaru nehrozilo. A tam, kam chodí bežný bushcrafter sa partie chcejúce "opekať" a chlastať nedostanú - nech stráž prírody buzeruje (o nič iné ako o buzeráciu sa v skutočnosti nejedná) ich.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 19:48

ludia nase zakony musia byť tak direktivne.Prečo? Problem je v mentalite ludi.Už tu padlo porovnanie so Švédskom.Švédi sa stravaju uplne inak k prirode ako slovaci.Staci si vsimat ludi v meste,deti bez porblemov hodia na zem obal od cokolady,zuvacky pluvaju na zem aj dospely ludia a podobne.
V lesoch je to rovnako - dolsova skladky odpadkov,umyselne zapalovanie lesov a tak :x

Zakonmi sa nezaoberajte,treba sa správať v norme a hlavne nenapadne = bez problemov.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 19:58

Snypo - hádam vidíš rozdiel v prístupe k prírode medzi človekom, ktorý si chodí do lesa oddýchnuť od civilizácie a medzi partou bláznov, ktorí si idú spraviť vatru tri metre vysokú a pri nej sa do rána ožierať a nazvať to stanovačka. Tých druhých by som bil palicou po hlave.

Najrozumnejšie riešenie bude skôr spočívať v zrušení udeľovania pokút lesnou strážou, strážou prírody (a všetkými tými "ochrancami prírody") - nech "zločincov" a škoditeľov prírody vyprevadia z lesa. Takto to mnohí z nich majú ako zárobkovú činnosť (viď mnohé prípady z trampského portálu ontheroads.net). Úplne ma vytáča, keď si nejaký poľovník alebo strážca prírody vyváža prdel v 4x4 a vyháňa odtiaľ slušných ľudí, len z titulu toho, že naše zákony sú také aké sú (žiadny oheň, táborenie...). Možno by nezaškodilo radikálne preriediť tie všetky stráže a ochrany prírody od ľudí, ktorí k prírode pričuchli len na internete alebo na škole a zvyšok ochrancov poučiť o slušnom ľudskom správaní sa.

p.s. ako škodí prírode bushcrafter, ktorý si zapáli malý ohník, opečie kus slaniny, spraví čaj, prespí, ráno všetko vráti do pôvodného stavu a ide zas o kus ďalej? :?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Adno » 14 Jún 2010, 20:06

Presna tak sally.

Ide aj o to Snypo, ze proste nikdy nevies na akeho cloveka ochranara/lesnika/polovnika natrafis. Niektori to proste pochopia, ze nic zleho nerobis, ale velka cast ta zacne dodrbavat a to je v tom zle, ze ma od zakona tu moznost + este ta aj pokutovat. To mi pride chore. Ale tych co pilia drevo nacierno, robia skladky, pytliakov atd. moc neriesia, aspon co som videl...

A ten scenar ako pisal Sally je az prilis casty, nejaky macher v dzipe 4x4 s puskou v ruke, na kazdeho cloveka co stretne v lese zacne vytahovat tie blbosti o niceni prirody a podobne...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 21:38

princip a aj kamen urazu je v tom,že zakon nevidi ten rozidel medzi slusnymi busheraftermi ( 8) ) a debilmi v lese :roll: Ja tne rozdiel vidim,nebojte.
Preto sa spravam tak,aby mna nebolo vidno a tym panom neni problem - co oci nevidia...
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 21:49

Snypo - máš pravdu. No nie je tým pádom ten zákon postavený na hlavu? Lebo trestná a obmedzuje aj slušných ľudí :idea: Možno by stálo za pokus posunúť túto myšlienku našej snáď novej vláde.

Stále sa skrývať je síce funkčné, no život v permanentnom strachu nie je zdravý a do prírody by som si chcel chodiť oddýchnuť a nie mať nervy z toho, či ma nejaký páprda v 4x4 bude pokutovať za to, že môj pidiohník škodí prírode. ](*,) Asi sa fakt za 4 roky odsťahujem do Švédska a požiadam o morálny azyl.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Adno » 14 Jún 2010, 21:58

Tiez som uvazol uz nad tym, napisat nieco novej vlade. Pravdepodobne to bude zbytocne, ale tak aspon za ten pokus to stoji, nez tu len takto nadavat a o nic sa nepokusit. Mozno keby sa spojilo viacej ludi, urcite nie sme sami, koho to stve.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 22:00

S tým spojením máš dobrý nápad. Možno by stálo za pokus napísať výzvu na spoločný list našim politikom na trampský portál www.ontheroads.net (zároveň sa dozvedia o existencii tohto fóra - zabijeme dva komáre jednou ranou) :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Pepe » 26 Jún 2010, 18:06

sally, snypo, adno, vsetci mate uplnu pravdu...lesy su predsa priroda miesto na oddych a nie aby ta niekto odtial vypokutoval len za to ze obdivujes krasy prirody a pritom by prisiel na stvorkolke, rozoral by 15 stromocekov a pri snahe najst niekoho by spravil styri nove lesne cesticky...ako tu uz napisal sally aj snypo, myslim ze z velkej casti ide o to aby sa zmenil postoj ludi k prirode, pretoze je plne slovensko tych co sa chcu nabalit ale na samotnu prirodu sa uz nepozera...potom je uz ale neskoro plakat nad rozliatym mliekom ked lesy nikde a pri vacsich dazdoch voda nema kde ist a su tu povodne kazdu chvilu...a dalsia vec, partie roznych indiviuí "nižšieho stupňa" ktory do lesa pride na ožranparty, zanecha za sebou bordel jak v tanku...toto potrebuje zmenu...nie pokuty a rozne formy buzeracie...chce to nieco take aby sa prestala urgentne znevazovat priroda...lebo ako sa vravi, všetko sa nám to raz pekne spočíta... :|
*You have to lose to know, how to win.*
Pepe
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 07 Dec 2009, 21:07
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod SKW » 09 Aug 2010, 16:30

Chlapi máte pravdu, čítam tu plno názorov, ktoré su veľmi podobné môjmu. Páči sa mi váš prístup, ak bude niekedy treba máte aj môj skromný hlas! :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod rorschach » 10 Nov 2010, 20:42

Na polovnikov pozor.
Nic ti nemozu a myslim tym absolutne nic.
Nemoze ta odnikadial vyhnat, dokonca ani z polovneho revira.
A nemoze ti ani nic zakazovat a prikazovat.
Polovnik nema ziadne vykonne pravo.
To je ako rybar pri rieke.
Ale nieco ine je lesna straz, ta ma pravomoci ako policajt.
Tych, ak uz ta maju, posluchat na slovo.
Odporucam si precitat polovnicky zakon.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod matus » 27 Nov 2010, 17:14

Nasiel som tie zakony je toho plny net http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-lesoch/ :wink: dufam ze som pomohol
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod ruso » 30 Nov 2010, 10:32

A co si myslite o pripadoch ked polovnik odstreli v lese psa, ktory tam je s majitelom , ale sa volne pohybuje. Ma na to sice tiez pravo, ale nezda sa vam to pritiahnute za hlavu? Co uz je len toto za milovnika prirody co si svoje komplexi riesi odstrelom psov...??


K tomu zakonu o lesoch, doleity je paragraf 30 a 31 a to konkretne tieto odstavce:

p30
1) Každý má právo vstupovať na lesné pozemky.

(2) Pri využívaní lesov verejnosťou je každý povinný chrániť a nenarušovať lesné prostredie, rešpektovať práva a oprávnené záujmy vlastníka, správcu a obhospodarovateľa lesa a pokyny obhospodarovateľa lesa, člena lesnej stráže a orgánu štátnej správy lesného hospodárstva.


CIze v podstate vas z lesa nema nikto pravo vyhodit (pokial tam neporusujete zakony uvedne nizssie) a to ani majitel ci spravca, len tak z lubovole, kedze v zakone je jasne uvedene ze sa musi jednat o opravnene zaujmi vlastnika.

V paragrafe 31 je potom uvedene, ktore cinosti je zakazane vykonavat, teda kedy vas z lesa mozu vyhodit ci pokutovat vas

p31
(1) Na lesných pozemkoch je zakázané

a) vykonávať terénne úpravy, stavať ploty alebo budovať chodníky, narúšať pôdny kryt, odvážať lesnú pôdu alebo hrabanku,
b) zakladať alebo udržiavať otvorené ohne na nich alebo v ich ochrannom pásme mimo vyznačených miest,
c) stavať posedy, príbytky alebo táboriť mimo vyznačených miest,
d) jazdiť alebo stáť motorovým vozidlom, skútrom, motorovou trojkolkou alebo štvorkolkou mimo vyznačených miest a jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty 45a) alebo vyznačenej trasy,
e) vstupovať do lesných škôlok alebo do oplotených miest, ako aj miest označených zákazom vstupu,
f) vstupovať do lesných porastov na miestach, kde sa vykonáva technologická príprava pracoviska, výrub stromov a sústreďovanie dreva na odvozné miesto alebo plošné chemické ošetrenie,
g) rušiť ticho a pokoj,
h) zbierať v nadmernom množstve semená, vyberať semenáčiky alebo sadenice lesných drevín,
i) manipulovať s látkami nebezpečnými pre prírodné prostredie,
j) ťažiť stromy alebo kry, získavať z lesa čečinu, živicu alebo živú kôru,
k) zakladať skládky odpadov alebo znečisťovať lesné pozemky odpadmi, 46)
l) fajčiť alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, 42)
m) narušovať vodný režim najmä odvodňovaním pozemkov alebo úpravami vodných tokov v rozpore s osobitnými predpismi, 47)
n) pásť hospodárske zvieratá, 48)
o) voľne púšťať psov okrem psov poľovníckych a služobných49) pri výkone povinností, alebo iné domáce zvieratá,
p) vypaľovať porasty bylín, krov alebo stromov.42)

(2) Zakázané je neoprávnene používať alebo poškodzovať lesné pozemky, lesné porasty, stromy a kry a stavby a zariadenia slúžiace lesnému hospodárstvu (ďalej len "lesný majetok").


No a co sa tyka tych pravomoci, tak ako bolo spomenute vyssie s polovnikmi sa ani nemusite bavit, pravomoci ma az lesna straz, avsak seriozny pristup vzdy lepsie pomoze vyriesit nejaky problem ako arogancia ci drzost.

Osobne som s tym skusenosti nemam, vacsinou sa mi dary tymto ludom vyhybat...
http://www.ironlegion.sk Outdoor oblečenie a výbava
ruso
 
Príspevky: 40
Registrovaný: 23 Nov 2010, 13:39
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Richo » 21 Feb 2011, 14:37

Ministerstvo pripravuje nový zákon o ochrane prírody a krajiny.
A chce - teda aspoň to verejne prezentuje - poznať názor verejnosti :shock:
Kto má záujem, môže na tejto stránke vyplniť dotazník (len do 15.3.2011)
http://www.minzp.sk/eu/spolu-pripravuje ... ajiny.html
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Ďalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia