mapový projekt - OpenStreetMap.org

Knihy, TV seriály, elektronické dokumenty...

mapový projekt - OpenStreetMap.org

Poslaťod Joda » 06 Máj 2012, 16:28

na úvod: v článku bych chtěl přiblížit unikátní mapový projekt http://www.openstreetmap.org těm kdo jej ještě neznají. Pokud by v článku někdo našel chyby, chtěl se na něco zeptat či chtěl něco doplnit nechť mi napíše :snake:

Obrázok


Průzkum, mapování a orientace v terénu by měla patřit k jedněm z dovedností každého kdo se trochu více pohybuje v přírodě. Není vůbec hamba sejít z cesty či dokonce zabloudit. Takovéhle věci se stávají každému když se pohybuje neznámou krajinou. To jak si poradíme je už věc jiná. Někdo vytáhne telefon s navigací, jiný zas mapu s buzolou. Snad jen nadšenec a dobrodruh bude hledat směr podle hodinek, slunce či hvězd. Vlastně i já za jasné večerní oblohy rád najdu severku a pro radost určím směr i když to zrovna nepotřebuji. Je hezké tyto věci znát a možná i v nouzi použít. Rád bych však v tomto článku šel modernější cestou a přiblížil jeden projekt který mě dosti zaujal.

Jistě všichni známe moderní mapové podklady které jsou běžně k dispozici na internetu. V globálním měřítku hlavně převládající Google mapy. V našich končinách o něco podrobnější podklady od Seznamu mapy.cz včetně historické a turistické vrstvy kterou je možné zobrazit. Spousta lidí je zvyklá mít tyto podklady ve svém GPS přijímači a využívat je i hojně na cestách ať už jako navigace v autě či při toulkách lesem. Hlavní trasy a cesty jsou v těchto podkladech velmi kvalitně zaneseny a lze se na ně spolehnout. Když se člověk ale toulá oblastí která je méně frekventovaná tyto mapové podklady jsou nepřesné a často chybné. Logicky je to pochopitelné – drobné detaily zapadlých cest někde v lese nejsou tak důležité pro běžný provoz. Navíc společnosti které se mapování věnují nemají dostatečné kapacity aby něco takového do map zanesli. V takovém případě existuje řešení pouze jedno – tvořit mapu sám.

Chtěl bych tímto článkem představit mapový projekt http://www.openstreetmap.org Možná bych mohl napsat něco o tom jak vznikl apd. To si ale každý na stránkách může najít sám. Spíše bych se věnoval tomu proč mne tak zaujal a v čem je vlastně tak vyjímečný. To že mapová data jsou k dispozici zcela zdarma je samozřejmá věc. Ta nejdůležitější věc je však ta že každý kdo má zájem může vlastními silami dopomoci k tomu aby mapy byli podrobnější. Někde schází lesní cesta či zajímavé místo? Žádný problém – udělejte si menší procházku s vaším GPS přijímačem. Uložená data vaší trasy pak jednoduše zpracujete a nahrajete na mapový server který se o všechno postará.

Pro ilustraci uvedu menší obrázkový příklad: Jdu lesíkem na procházce po neznáme cestě a dejme tomu bloudím. Klasický letecký snímek z map googlu mi v tomhle ohledu asi moc nepomůže – vidím jen stromy.
obrázky lze kliknutím zvětšit


Možná bych mohl zkusit turistický podklad od seznamu na mapy.cz Tam si však všímám že cesty které se tam vyznačují vůbec nesedí. A to jsem si myslel že turistické mapy jsou velmi podrobné.


Nu dobrá – zkusím se podívat na mapy http://www.openstreetmap.org – možná někdo byl tak hodný a tu cestu tam již zanesl. Bohužel ne.. ani zde nemám štěstí. V onom lese není žádná cesta vyznačena. Pouze hranice katastrálního území.


Jednoduše tedy zapnu GPS přijímač aby zaznamenával trasu a sám se stanu průkopníkem :) Zmapuji neznámou cestu a pak v pohodlí domova ji do mapy zanesu. Výsledek je na dalším obrázku – hnědá přerušovaná cesta. Výsledek mého snažení :yees: schválně porovnejte s předchozím obrázkem.


Ukojil jsem ducha příjemnou procházkou lesem a zároveň jsem udělal něco užitečného pro ostatní. Tuhle cestu si už dnes může zobrazit i Pepík z Bangladéše :)



V projektu nejde vůbec jenom o cesty. Zanášet do mapy lze spousty různých objektů – od poštovních schránek na rohu ulice až po vodní plochy. Na první pohled se to může zdát složité. Nicméně po menším prozkoumání to člověk lehce pochopí. Ostatně na webu je obsáhlá wiki stránka popisující různé postupy a návody. Na youtube lze najít i videonávody popisující různé kroky.

K zanesení nějaké geografické zajímavosti či cesty pochopitelně budeme potřebovat nějaká vstupní data – ty nám většinou poskytne náš GPS přijímač – buď v podobě uložené pozice s konkrétními souřadnicemi nějakého zajímavého místa – například studánky v lese. Či soubor ve kterém je uložená trasa kterou jsme šli – například plot obory v lese. Takový soubor obsahuje čas, jednotlivé souřadnice a nadmořskou výšku.
Pokud již máme podobná data se kterými můžeme dál pracovat musíme je nějak zpracovat – pro zanášení nových informací do mapového projektu openstreetmap slouží 2 základní možnosti – buď vestavěný flashový editor zvaný Potlatch (s tím jsem bohužel nepracoval) Nebo javová aplikace JOSM (JavaOpenStreetMap) která bez problémů funguje i pod linuxem. Pro windows tuším jde bez problému stáhnout z webu instalátor. Tyto editory vám pomůžou zpracovat vaše vstupní data. Né pouze upravit délku cest či je různě zarovnat ale hlavně jim přiřadit důležité atributy které jsou pro zpracování nejdůležitější – serveru při zpracování tak určíte o jaký objekt se jedná. Zda o pěšinu pro chodce, lesní cestu kde se vyškrábe pouze traktor či o několikaproudovou dálnici.
Z počátku je dobré se zaměřit opravdu na ty jednoduché věci a úpravy, pečlivě je kontrolovat a být opatrný které úpravy na server nahráváte. Vše co uděláte totiž spadá pod váš uživatelský účet který si musíte založit – a pokud budete projektu nějak škodit, či přicházet do konfliktu s lidmi kteří pomáhají mapovat oblast ve které se nacházíte. Může vám i hrozit že všechny vaše úpravy budou vráceny zpět. Ostatně k čemu škodit – pokud totiž do projektu přispějete hodnotnou informací. Ostatní lidé na mapě si mohou zjistit kdo konkrétní cestu přidal a kdy. Můžete tak například zjistit kdo ve vašem okolí se tomu věnuje a čím vším do projektu přispěl.

Tento projekt má obrovský potenciál v drobných detailech které velké společnosti nikdy nepodchytí, místní lidé které v kraji žijí tu možnost mají. Z počátku by vás mohlo překvapit že oblast na mapě ve vašem okolí není zmapována téměř vůbec – i to se může stát. Prostě ve vašem okolí se ještě nikdo nezapojil. Proč to nebýt ale zrovna vy? Není třeba to dělat násilnou a nucenou formou. Prostě pokud je příležitost a chuť vydejte se na procházku. Cesty je ideální mapovat pěšky. Čím pomaleji se člověk pohybuje tím přesněji se vám trasa uloží. No a kdo buď nemá možnost či se mu prostě jen nechce nevadí – projektu přispívá i ten kdo jej pouze používá.

Můj článek berte prosím jen jako seznámení a inspiraci. V mé hlavě není bohužel studnice informací a navíc se sám s projektem teprve seznamuji... pokud ale máte zájem vše najdete na Wiki
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: mapový projekt - OpenStreetMap.org

Poslaťod macmatej » 06 Máj 2012, 18:32

Uz som par ciest doplnal. Ak si kazdy zmapuje svoje okolie, dokopy by to mohla byt pekne podrobna mapa. No ale kedze to doplna kde kto, treba tie informacie brat z rezervou.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x


Späť na Informácie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia