Geocaching

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Re: Geocaching

Poslaťod oneho » 10 Mar 2011, 17:35

Adno píše:Celkom sranda, nejaké kešky som už našiel. Rozmýšľal som spraviť aj nejaké vlastné, ale ostal som stále len v rovine rozmýšľania :D . Prípadne vytvoriť celoslovenskú sieť "bushcraft skrýš" alebo aspoň lokálnu. Dať do nejakej schránky konzervy, vifony, ryžu a iné jedlo, ktoré sa tak rýchlo nepokazí a to cele najlepšie zakopať. Samozrejme nič drahé. Bola by to taká núdzovka, v prípade ak by mi došlo jedlo alebo by som z akýchkoľvek príčin chcel ostať v lese na viacej dni, tak by som mohol ísť "vylúpiť" takúto skrýšu. Keď by každý z nás spravil niečo také vo svojej lokalite, tak by vznikla dosť veľká sieť skrýš. Samozrejme treba predpokladať, že by to ľudia nesmeli zneužívať v štýle - "hurá, jedlo zadarmo". Osobne by som tam napchal aj nejaké staršie veci, ktoré nepotrebujem - človek by sa do toho mohol prezliecť ak by ho popršalo a hrozilo mu zmrznutie :lol: . Možno to je hlúposť, ale uvažoval som nad tým viackrát, tak teda že sa podelím :) .

Edit: Zabudol som dodať, že mapu s GPS súradnicami by sme nemuseli zverejňovať všetkým, mohli by sa spraviť nejaké podmienky - buď aktívna účasť na projekte, alebo aspoň 10 príspevkov na tomto portále. To aby nás nevylúpil nejaký chytrák, čo si to tu vygúgli :lol:


Ja sa tiež venujem GC už od 2008 tušim... Mám Garmin Oregon 200

Adno je to celkom dobrý nápad. No nesmelo by to ísť oficiálne cez GC.com, pretože je proti pravidlám dávať do cache jedlo a iné veci, ktoré by mohla ucítiť zver a vyhrabať cache. No keby sa to spravilo len v rámci bushcraft-portálu, tak je to dobrý nápad. Ak sa to bude robiť tak tiež sa hlásim a vytvorím jednu v Malých Karpatoch oblasť Záruby.

No musel by sa vymyslieť jednotný poznávací znak v prírode na tom danom mieste. Pretože signál GPS nieje vždy 100% a ani zameranie. V podstate GPS by nás priviedlo na urč. miesto a tam by sme našli nejakú značku ktorá by určila presný bod.
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Geocaching

Poslaťod Adno » 10 Mar 2011, 20:19

Oneho> Cache by boli samozrejme neverejné, mimo GC.com. Čo sa týka lokalizácie cache, v tom až taký problém nevidím. Dnešné GPS prístroje sú presné pod 5 metrov + ak by niekto vytvoril nejakú cachce, tak by spravil fotku okolia a presného umiestnenia aj s nejakým slovným popisom (napr. 50cm od stromu na fotke týmto smerom atď). To by snáď stačilo. Problém vidím v inom. A to teda - ako zvoliť vhodnú nádobu na skrýšu. Ideálna by bola asi kovová, i keď mi teraz napadlo ako alternatívne riešenie sklenená nádoba (na uhorky napríklad :lol: ), no tie su rozmerovo dosť malé. Väčší problém - ako hlboko by sme ich zakopali? Mali by byť podľa mňa veľmi blízko povrchu, keďže v núdzovej situácii nebude mať so sebou človek lopatku a nedostane sa k tomu... ale zas sa bojím, aby to potom nenašla zver, i keď to by snáď doriešila dobrá nádoba.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Geocaching

Poslaťod oneho » 10 Mar 2011, 23:01

No ideálne, niečo takéto:

http://usarmy.sk/svk/goods/1651/doplnky-bedna-municna-kovova-us-20mm-stredna-plus-pouz
http://usarmy.sk/svk/goods/2124/doplnky-debna-kovova-sanitarna--zanovna

Problém možno zase cena.
Čo sa týka vykopania, myslím že to by nemal byť problém. V lesoch zem nieje až taká tvrdá udusaná, dalo by sa to vyhrabať aj nejakou haluzou prípadne čepeľou noža. Neviem koľko by dokázali rýpať diviaci, no snáď 30cm by stačilo...

Určite by tam mal byť aj nejaký blok kde by sa značili návštevy, posledné kontroly (dopĺňanie zásob), prípadne čo si návštevník vzal...

----EDIT----

Teraz ma napadá že ono to zakapané ani nemusí byť, napr v mojom okolí (Záruby)je veľa skál, stačí to ukryť pod nejaký balvan medzi skaly...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Geocaching

Poslaťod Rafael Ingvis » 11 Mar 2011, 07:17

Celkom dobrý nápad, no okrem jedla by som tam dal ešte aj nejakú prvú pomoc (lieky asi nie ale nejaký ten obväz, náplasť a pod.) poprípade aj KPZ
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Geocaching

Poslaťod oneho » 11 Mar 2011, 18:05

Rafael Ingvis píše:Celkom dobrý nápad, no okrem jedla by som tam dal ešte aj nejakú prvú pomoc (lieky asi nie ale nejaký ten obväz, náplasť a pod.) poprípade aj KPZ


To by bolo samozrejme, prípadne ešte aj základný firesteel a nejaký ten matroš na podpal...

Robím rôzne POI pre GPS, čiže aj tieto skrýše by som vedel potom pripraviť vo formáte GPX tak aby tam ku každým súradniciam bol aj nejaký ten popis danej skrýše + fotografia miesta. Do by sa Vám zobrazovalo priamo v GPS (garmin). Čo sa týka bezpečnosti, skrýš. Určite by tieto informácie nemali byť bežne dostupné na internete (lebo sa stane že ich začnú vykrádať) mal by mať k ním prístup, len človek, ktorý tu má na fóre už nejakú históriu. Vytvorila by sa špec. Hodnosť (kategória užívateľov) a tieto udaje by boli prístupné len osobám ktoré túto hodnosť dosiahnu.

Môj návrh...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Geocaching

Poslaťod tomko1985 » 18 Mar 2011, 10:02

ja sa geocachingu venujem asi rok ale len rekreacne tak vela skrys som zatial nenasiel, GPS mam Garmin Dakota 20... S tymi skrysami v lese je to dobry napad, ako krabice by sa mohli použit take vzduchotesne plastove boxy maju to tusim v Tescu (po obvode maju take plastove uchytky ktorymi sa pritlaci vrchnak a dost dobre to potom tesni) ale miesto zakopavania by som to skryl radsej do nejakych dutin stromov alebo len do priehlbiny privalenej kamenom a pod. ak sa bude nieco taketo riesit tak sa urcite pridam...
tomko1985
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 18 Feb 2011, 22:47
Bydlisko: bratislava / levice
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Geocaching

Poslaťod sally » 18 Mar 2011, 19:48

Podporujem myšlienku "Záchranných Škatulí" - obsah nejaké konzervy + firesteel / kresadlo / tampóny ... Dostupnosť info o týchto škatuliach by som osobne nepodmieňoval nejakou hodnosťou, ale dokázanou účasťou na projekte - dáš organizátorovi fotku a súradnice aspoň 2 škatulí s obsahom, ktoré si zakopal ( (teda fotka zakopávania + fotka finálne zakopané + súradnice ) x 2 škatule) a org ti pošle súradnice a k nim príslušné fotky škatúľ ostatných členov projektu. Ja môžem poslúžiť nejakými škatuľami v Malých Karpatoch pri Ba, Bielych Karpatoch (NMnV) a možno sa mi podarí aj do okolia Šaštína. Ako škatule sú úplne v pohode tie plastové hermeticky uzatvárateľné dózy z tesca, v akcii 3 vkladateľné do seba za 1 euro. Do nich nejakú vifonku, staré tričko, pár tampónov, dva zapaľovače, nejakú tyčinku... a ako luxus nejaký kovový hrnček - a s takou škatuľou už musí človek vedieť prežiť.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Geocaching

Poslaťod oneho » 18 Mar 2011, 21:45

sally a odkiaľ si, keď vieš zabezpečiť škatuľu v okolí Šaštína??? Pretože ja pochádzam zo Štefanova :D (Susedná dedina), no teraz bývam v Smoleniciach, tak tú v Karpatoch prenechaj mne :yees:

Čo sa týka toho zverejnenia súradníc myslím, že to nemá takým štýlom zmysel "Ak zakopeš krabicu dostaneš sa aj k iným". Nemá zmysel tu mať sieť Survival boxov ako geocache (min. 160m od seba). Myslím že v každej oblasti bude stačiť 1 max. 2. Tie tesco boxy sú dobré, no mám pocit že malé. Ak tam chcete dať nejaké instantné jedlá + základné veci tak to bude malé. A ďalšia vec, mám odskúšané, že nie všetky dobre tesnia...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Geocaching

Poslaťod tomko1985 » 21 Mar 2011, 13:52

práve z dôvodu možnej netesnosti by som volil iný spôsob ukritia ako zakopávanie do zeme navyše ak v zime zem zamrzne môže byť problém nádobu vykopať... otázka prístupu k súradniciam: nemyslím že by sa niekto trmácal kilometre lesom preto aby si dal vifonku zadarmo alebo ukradol plechový hrnček tieto miesta by mali však byť dosť odlahlé aby mali vôbec význam pretože je zbytočné robiť núdzové zásoby pár minút chôdze od horskej chaty, krčmy alebo frekventovaného turistického chodníka...
tomko1985
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 18 Feb 2011, 22:47
Bydlisko: bratislava / levice
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Geocaching

Poslaťod pawuk » 29 Mar 2011, 07:32

...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Geocaching

Poslaťod Mamarcel » 29 Mar 2011, 13:47

:shock: no pokial to nezacnu zneuzivat teroristi a neukryju tam naslapnu minu, a pod. tak je to v pohode, nie?
A neda sa najst dakde na nete nieco ako online gps - ze by mi to podla zadanych suradnic naslo miesto kde sa to nachadza (samozrejme +- 10m)???
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Geocaching

Poslaťod Killian » 29 Mar 2011, 14:43

Staci na maps.google.com alebo na Google Earth zadat suradnice do toho riadku a najde ti (ak budu v spravnom formate).
Opacne sa to da tiez, ked das prave tlacitko na to miesto a je tam nejaka taka moznost...
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Geocaching

Poslaťod sally » 04 Apr 2011, 15:55

oneho - neviem, či som ti písal PM alebo som len chcel písať sem do témy, tak ešte raz:

Som z Ba, no občas sa vyskytnem v Borskom sv. Jure.

Súhlasím, že mať takéto boxy 160m od seba je hlúposť. No nie je na škodu ich mať od seba rádovo do 10km, čo sú tak 3 hoďky chôdze unaveného človeka. Ak tie boxy majú aj plniť svoje poslanie (pomôcť zálesákovi v núdzi), tak nie je trikrát rozumné, aby po najbližšiu krabicu záchrany šlapal dva dni, kedy sa už môže ľahko dostať do civilizácie. Čo si o tom myslíte?

Ešte k tomu tesco boxu - úplná tesnosť nemusí byť kľúčová, dá sa zabezpečiť igelitovým sáčkom. Rozmerovo podľa mňa postačuje, však tá krabica nemusí obsahovať výbavu na týždeň. V podstate stačí (podľa princípov survivalu) len veľa vecí na zapálenie ohňa + čaj + cukor + malý kovový hrnček + izotermická fólia + nejaké instantné jedlo a mikronožík/skalpelová čepeľ. A to sa do tesco boxu musí zmestiť úplne bezproblémovo. No možno sa mýlim - niekto môže mať opačný názor :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Geocaching

Poslaťod atti.hombre » 04 Apr 2011, 19:18

:D ...nechcem rýpať-určite to ľudom v núdzi pomôže,ale ja som jeden -no poviem inak výnimka:...idem si lesom,kdesi daleko k ľudom a ulomím si nohu...vytiahnem si mobil Nokia 5000-nemá gps,ale dá sa zavolať synovi,ktorý zapne PC a najde toto fórum...následne tu zadá ,že kde som a vy mu poviete súradnice najbližšej škatuli....ja nemám gps a tak s dokaličenou nohou prekopávam lesy Slovenskej republiky... :lol: :lol: :lol: neberte ma vážne,len som chcel tým povedať,že kopa ľudí vymoženosti tejto doby nevlastní...inak je to celkom DOBRÝ nápad :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Geocaching

Poslaťod sally » 04 Apr 2011, 22:07

atti.hombre: ty chodíš po svete bez mapy? [-X Pre správneho zálesáka nemá byť problém odčítať súradnice z mapy, nájsť na nej svoju polohu... (bavíme sa o normálne mape, napr. od VKU, nie tie srandy čo kedysi vydávala MAPA). Takže ak si Atti.Hombre v lese zlomí nohu a bude mať v mape danej oblasti vyznačené polohy tých krabíc, je vysmiaty. V prípade, že má len mobil a mapu a zlomenú nohu, nie je problém zavolať 155, nadiktovať súradnice a čakať na ľudí v červenom. Vtedy je krabica zbytočná (iba že by si chcel ostať na truc cez noc v lese). :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia