Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Všetky tipy a postrehy o vhodných lokalitách

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod radeton » 05 Mar 2012, 17:23

TO- medveď: asi tak bratu :wink:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod Kelko » 09 Apr 2012, 15:17

Viem že je to viac menej uzavretá tema...
Ale musím sa prikloniť k nazoru chlapcov.. nie je ziadne umenie niečo,niekoho zabiť,umenie je niekoho zachrániť.
Kurzy prvej pomoci su veľmi dobrá vec a osobne si myslím že najlepšia investícia..poznám z vlastnej skúsenosti,hlavne ked sa niečo niekde stane a sleduješ správanie ostatných ľudí... ten nezaujem ba az odpor niekomu pomocť... najskôr sa naučiť poskytnúť pomoc a až potom loviť zajačika-neboráčika


samozrejme sa ospravedlnujem za odbočenie od temy
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod 72janik » 15 Apr 2012, 17:12

Súhlasím s Radetonom. Možno by to niektorým prinieslo iný pohľad na všetko živé. Ja osobne by som privítal takúto možnosť zdokonaľovania. Už len kvôli tomu, že v prírode dve rovnaké situácie veľa krát vyžadujú rôzne prístupy riešenia situácie. :-)
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod mihal » 15 Apr 2012, 18:38

Ja som presvedčený že by som nedokazal zabiť nič žive(okrem hmyzu) pokial by som k tomu nebol donuteny okolnostami-aby som fakt prezil. ani rybu neviem podrezat :) takže v ramci nacviku by som aj tak len popil pojedol pri ohniku.
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod Snypo » 16 Apr 2012, 22:19

Páni,téma znela "Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival...". Legislatíva je nasná vec,žiadne pytliačenie s pascami a podobne (survival). A dalsia vec že termín "bushcraft" je poňekud nejasný :-) Na bushraft netrena žiadny sukromny areal (zatial su lesy viac-menej volne pristupne),na survival by to bolo žiadane (oplotene uzemie kde sa dajú robiť pasce,no o5 problem s právom že).

Result: bud si zaplatiť nejaký survval kurz v zahaničí,alebo teda Légion étrangère Recrutement .
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod Chodes » 17 Apr 2012, 08:46

Ja by som chcel len tolko,povedat. Ziaden areal podla mna netreba, Lesy nam uplne stacia,ak by chcel niekto zbierat skusenosti bolo by dobre keby sa urobili nejake viacdnove akcie mohly by byt napr.tematicke. a co sa tika pasci a lovu tak pasce som uz skusal ale nic zive im za obet nepadlo. Bol som zvedavy ci ich dokazem postavit.skusal som naslapne s kolmi,ako objekt na demonstraciu sily som pouzil melon alebo ine materialy Po skuskach sa pasca rozobralaa miesto kde bola postavena sa vycistilo. A co sa tyka spracovanie zveri tak bohate skusenosti mam so zabijaciek ci uz zajace,osipane a pod.a clovek lovit nemusel aby si dokazal ze to vie.
Chodes
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 15 Apr 2012, 12:45
Bydlisko: Prakovce
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod radeton » 17 Apr 2012, 17:32

[quote="kenaiwolf"]Hypoteticka otazka:
Zaujal by vas lesny priestor v ktorom mozete robit prakticky co kolvek v sulade s obnovitelnymi zdrojmi, napr. lov drobnej zvery, zakladanie taborakov, stavba pristreskov, vsetko co vidite vo filmoch o bushcrafte.


TO Snypo: Vo svojom príspevku som reagoval na túto vetu. Ja osobne nepotrebujem takéto výcvikové sústredenia :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod Snypo » 12 Máj 2012, 21:19

:P Ok,ok.

Osobne by mi vyhovoval ohraničený priestor s kontrolovaným vstupom(VVP :yees: ), kde by sa dalo "blbnúť" pár dní, no v civilnej sfére narážame na bariéru zákonov (pytliačenie najmä). Ono obnoviteľné zdroje - v lese je 99% vecí obnoviteľný zdroj (okrem odpadkov po turistoch že) O:)
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod radeton » 12 Máj 2012, 22:26

Pokiaľ by mal niekto záujem o kurz prežitia viem to prípadným záujemcom sprostredkovať. Jeden môj dlhoročný kamoš sa tomu venuje profesionálne.Je to bývalý profesionálny vojak (major v zálohe) výsadkár I.triedy a bývalý vojenský inštruktor pre špec.jednotky.Momentálne je už vo výslužbe a má civilnú agenturu s kvalitným týmom ľudí,ktorý robia tieto veci pre ľudí,ktorý to potrebujú.Robí to však aj pre civilov samozrejme v určitej úprave programu.Jedná sa o 3 dňový pobyt( letný kurz a zimný kurz) kde vám kvalitný inštruktori (všetko bývalí,alebo aktívni príslušníci špec.jednotiek ASR) vysvetlia pár užitočných vecí,ktoré si následne budete mať možnosť prak.vyskúšať počas tých 3 dní. Dostanete komplet potrebnú výstroj a pohybovať sa budete úplne legálne v priestoroch vojenských lesov všetko prebieha pod dohĺadom ostrých očí inštruktorov psychológa a lekára.Myslím že prípadných záujemcov by to boli celkom zaujímavo strávené 3dni. Rozhodol som sa vám sem hodiť túto ponuku pokiaľ si niekto chce niečo podobné vyskúšať, tak nech to teda skúsi v podaní profesionálov. Absolventi budú mať aspoň z maličkej časti predstavu ako prebieha kurz prežitia pre prieskumné a výsadkové jednotky, aj keď sa to s týmto výcvik.programom nedá ani zďaleka porovnať čo sa týka náročnosti tvrdosti a dĺžky trvania podobného výcvik.kurzu. :wolf:http://www.youtube.com/watch?v=cvXinu6W ... r_embedded malá ukážka treningov ozbroj.zložiek ASR vo VVP Lešť aj keď nie priamo z časti prežitie :-).
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod MartinV » 04 Mar 2014, 20:16

@ radeton:
mas na mysli RDA akademiu?
MartinV
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 25 Feb 2014, 18:12
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 34 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod dodo » 16 Apr 2014, 22:01

Ja sa držím môjho motta:Všetko ide...
Ak som si chcel vyskúšať(a upraviť!)moje bushraftersko-survivalove rybárske vybavenie(šípovú harpúnu k praku,veci v KPZ...),tak som si na svojich turistických potulkach našiel súkromný chovný rybník s rozumným majiteľom,dohodol som sa,prišiel v dohodnutý termín,a odskúšal som si čo som potreboval.Majiteľa zaujali niektoré moje bushcraftove techniky,na oplátku mi poradil pár fígľov z rybárčenia(nie som rybár!),kuchárske recepty na úpravu rýb-"uctili" sme sa,a dosiaľ sme priatelia :)
Ak si chce niekto z mesta(bez naturálneho dedinského zázemia) vyskúšať,aké je to zabiť,vypitvať a uvariť zviera,tak nech sa cestou do hory popýta v poslednej dedine,a kúpi si živého domáceho zajaca...(ak sa na to necíti,tak o zabitie-prípadne aj vypitvanie požiada majiteľa-musí však pri tom asistovať!)
Účel to splní,je to legálne,a hlavne nehrozí riziko trápenia a mrzačenia zveri.
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod radeton » 18 Apr 2014, 11:20

TO-Martin V: Nie nejedná sa o RDA akadémiu.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod MartinV » 18 Apr 2014, 20:41

Dakujem :-)
MartinV
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 25 Feb 2014, 18:12
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 34 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod ROSOMAK » 19 Apr 2014, 16:17

Zdravím priatelia.
Nedá mi nezapojiť sa k tejto diskusii. Je to naozaj dobrá téma ale iba na diskutovanie. V prípade že by sme nechceli porušovať zákon, tak nič s toho čo tu hovoríme o kladení pascí, love s lukom a pod. nie je legálne a možné v našich podmienkach robiť bez toho aby sme neporušili zákon. Lov zveri ako takej určuje legislatíva ako napr. ZÁKON č. 274/2009 o poľovníctve. Nechcem tu teraz robiť to seba mudrlanta ale kdekoľvek v rámci územia SR, či sa jedná o pole, les, vodnú plochu /mimo zastavaného územia/ je pozemok na ktorom sa vykonáva právo poľovníctva. Je pritom jedno či je to súkromný pozemok alebo pozemok patriaci spoločnosti alebo organizácii či štátu a tiež je jedno či je tento pozemok využívaný ako pole alebo les. Myšlienka vytvoriť priestor na ktorom by bolo možné okrem iného aj vykonať kladenie rôznych pascí a loviť tam lukom, nie je zlá a však v našich podmienkach to nie je možné, nakoľko to zakazuje niekoľko zákonov a dokonca aj niekoľko dohovorov v rámci ES. Problém je v tom že lov do pascí, vydymovanie, chytanie do slučiek, nášľapných pascí, čeľusťových pascí, na lep a na háčiky, chytanie do pascí, ktoré sú založené na princípe neselektívneho odchytu, používanie oslepenej alebo inak poranenej živej zveri ako živej návnady, sa považuje v zmysle zákona o poľovníctve za zakázaný spôsoby lovu. Tento je podrobne rozpísaný v § 65 tohto zákona ale aj v rôznych dohovoroch ES ako je napr. nariadenia Rady (EHS) č. 3254/91 zo 4. novembra 1991, ktorým sa zakazuje používanie nášľapných pascí. Zároveň tento zákon zakazuje strieľanie zveri z luku alebo kuše s výnimkou zvernice alebo obory, loviť zver predovkami a plynovými zbraňami.
Keby že použijeme ktorýkoľvek z uvedených nezákonných spôsobov lovu, tak sa dopúšťame trestného činu Pytliactva § 310 Trestného zákona a aj iných súvisiacich trestných činov. Kto chce loviť zver v rámci SR musí splniť podmienky a to ľudovo poviem - musí sa stať poľovníkom v zmysle zákona /účasť na kurze, skúšky z výkonu práva poľovníctva, skúšky na oprávnenie držať zbraň na tieto účely a pod./. Ďalej musí mať dotyčná osoba povolenie na lov danej zveri. Tí ktorí sú poľovníci, tak pre tých to rozpisovať nebudem. Koho to zaujíma nájde si to v príslušnom zákone o poľovníctve. Tento zákon ďalej zakazuje propagovať, ponúkať a predávať prostriedky a zariadenia na lov zveri týmito nezákonnými spôsobmi.
Tieto zákony však nie sú až takú postavené na hlavu, lebo je to logické že nikto nemôže zaručiť, že sa do nami nastraženej pasce nechytí aj chránený vták alebo vzácny cicavec alebo iný živočích, ktorého by bolo škoda. A to by sme ako správny zálesáci určite nechceli. Výnimkou by bola situácia, kde by išlo o ohrozenie života človeka napr. pri zablúdení v lesoch, kde by tieto pasce a nezákonné spôsoby lovu zachránili ľudský život. V tomto prípade je ľudský život nadradený verejnému záujmu. To je však už iná situácia.
Čo sa týka rúbania stromov a krov, to je tiež súvisiaca téma v rámci výcviku v „takom areály“ a tiež sa tu jedná o porušovanie zákona. Na súkromnom pozemku by to ale problém nemal byť. Zároveň si myslím, že toľko dreva čo zužitkuje správny zálesák nikomu chýbať nebude ani keby to bolo niekde v chránenom území, samozrejme pri správnom výbere suchárov a odumretých stromov sa nad tým ani nikto nepozastaví. Čo sa týka rybárenia na súkromnom pozemku, to by tiež bolo v pohode.

Aby som to zhrnul tak myšlienka takého „areálu“ je na mieste a môžeme tu o nej diskutovať a rozvíjať ju a však kým sa nezmenia nejakým spôsobom zákony, musíme sa nimi riadiť a momentálne by v takomto „arelály“ lov zveri „bushcraftovým“ spôsobom vyučovať a praktizovať nešlo. Týmto príspevkom som ale nikoho nechcel odradiť od toho aby sa naďalej vzdelával v oblasti zálesáctva a zdokonaľoval svoje zručnosti a zbieral vedomosti o prírode a však nech to je za podmienok, ktoré v rámci SR môžeme vykonávať. Čiže pasce „na sucho“ a po každom zhotovení - predvedení - vyskúšaní odstrániť.
Treba si uvedomiť že nežijeme v Kanade ani na Sibíri ale v maličkej malebnej krajine v strede Európy ktorú zdatnejší zálesák prejde zo severu na juh za jeden deň. Tak si ju chráňme.
Obrázok užívateľa
ROSOMAK
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 07 Feb 2013, 15:21
Bydlisko: horehronie
Dal Ďakujem: 124 x
Dostal Ďakujem: 216 x

Re: Sukromny vycvikovy areal pre bushcraft, survival ...

Poslaťod Snypo » 16 Feb 2015, 09:27

Spravne, zakony sa môžu meniť, len zatial to žiadna lobby skupina v nasej Narodnej (z)rade SR nepresadila ;-)

PS: Viem o priestore, kde je možné vykonávať skoro všetky činnosti ako v našom hypotetickom vycvikovom stredisku. Taborit, loviť ( puškou a poľovníci ), strielať ( luk, strelne zbrane ), rybky chytať ( rybar a listocky na to ) a vsetko v okruhu 5 km. Celkom fajn ked si chce niekto počas 3 dni otestovať ako je na tom. Vsetko legal.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Lokality

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia