Severoamerický Indiáni - všetko sem

Témy, ktoré súvisia s bushcraftom, no neviete ich zaradiť inde

Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod sullysun » 24 Mar 2013, 10:20

Tato digitální sbírka představuje více jak 1500 fotografií od Edward S. Curtis - The North American Indians. Mnoho pozoruhodných snímků z The North American Indian vzniklo počátkem 20. století, fotografie jsou rozdělené podle kmenů

stahuj zde http://www.uloz.to/xZ5Hxqw/Edward.rar

ukázka fotek(zmenšené)
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Kód: Vybrať všetko
http://www.uloz.to/xZ5Hxqw/Edward.rar
Naposledy upravil sullysun dňa 25 Mar 2013, 09:19, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sullysun
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 30 Dec 2012, 15:34
Bydlisko: v divočine
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: The North American Indians - Edward S. Curtis

Poslaťod Dufi » 24 Mar 2013, 18:57

Nadherni ludia!
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: The North American Indians - Edward S. Curtis

Poslaťod Nataniel » 24 Mar 2013, 21:26

Nechcem zakladat novu temu ale zaroven nechcem urazit zakladatela temy, ale dovolim si sem prihodiť ineho maliara a to maliara lesnych indiánov ( irokezov a pod. ) a ak sa to sem nehodí kludne to presunte respektive zruste: http://griffing.wz.cz/ , no keď si dáte do googlaca Robert Griffing tak toho bude este viac. No a prednedávnom som videl aj jeho knihu malieb a vypada super.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: The North American Indians - Edward S. Curtis

Poslaťod sullysun » 25 Mar 2013, 09:17

neurazil som sa :lol: ale ked si už začal tak tu je odkaz na knihu Roberta Griffinga - jedná sa o 84 obrázkou vo vysokom rozlišení, lepšie než sťahovat z tej stránky :wink:

Obrázok

odkaz
http://www.ulozto.cz/xrmmBiv/griffing-rar


:camp:
Obrázok užívateľa
sullysun
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 30 Dec 2012, 15:34
Bydlisko: v divočine
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod divox » 15 Júl 2013, 17:25

úžasný dokument - Dakota 38+2 - Indiánská cesta smíření http://www.youtube.com/watch?v=uwL90fe8zjE
.. smekam pred nimi...
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod osceola » 31 Dec 2015, 13:15

„Protože jsem poznal trýzeň žíznivé touhy, chtěl bych vykopat studnu, z níž by mohli pít i jiní.“
Obrázok užívateľa
osceola
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 12 Júl 2015, 23:12
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 213 x
Dostal Ďakujem: 822 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod osceola » 01 Jan 2016, 10:03

http://www.martinus.sk/?uItem=158062

skvelá kniha, doporučujem pre tých ktorý sa zaujímajú o severoamerických indiánov..
„Protože jsem poznal trýzeň žíznivé touhy, chtěl bych vykopat studnu, z níž by mohli pít i jiní.“
Obrázok užívateľa
osceola
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 12 Júl 2015, 23:12
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 213 x
Dostal Ďakujem: 822 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod osceola » 06 Jan 2016, 21:10

http://www.indiani.cz/clanky/

dalšia dobrá stránka o severoamerických indiánoch :-)
„Protože jsem poznal trýzeň žíznivé touhy, chtěl bych vykopat studnu, z níž by mohli pít i jiní.“
Obrázok užívateľa
osceola
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 12 Júl 2015, 23:12
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 213 x
Dostal Ďakujem: 822 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod osceola » 08 Apr 2016, 07:36

„Protože jsem poznal trýzeň žíznivé touhy, chtěl bych vykopat studnu, z níž by mohli pít i jiní.“
Obrázok užívateľa
osceola
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 12 Júl 2015, 23:12
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 213 x
Dostal Ďakujem: 822 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod Waldläufer » 24 Jún 2016, 23:37

Nie celkom len o indianoch; 4-dielny dokument o Francuzskej a Indianskej vojne proti Anglicanom 1754-1763: The War That Made America
Napr tuna: https://www.youtube.com/watch?v=sfclq1WzVQ8
Komu lepsie vyhovuje Nemcina si to moze pozriet pod nazvom Kampf um Amerika na mediateke ZDF napr tuna: http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/2084584/Kampf-um-Amerika-%25281%2529#/beitrag/video/2084584/Kampf-um-Amerika-%281%29
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod Willy » 31 Máj 2017, 11:16

VELKÁ INDIÁNSKÁ KNIHA - L. KUPČÍK

HAU KOLA 00.jpg

Více info na:
viewtopic.php?f=23&p=41271#p41271
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod Legil » 06 Apr 2018, 08:14

Vlado Bis bloger na SME, ktorý vydal aj svoj román Biele srdce (r. 2017)
Zaujímavé čítanie podľa skutočných udalostí o indiánoch na jeho blogu tu:
https://bis.blog.sme.sk/t/48519/divoky-zapad
Niektoré články dosť smutné ...
:camp:
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod Willy » 11 Mar 2019, 01:25

MALOVANÉ TAŠKY Z NEVYDĚLANÉ KŮŽE - RAWHIDE
Při indiánských tábořeních jsem obdivoval různé tašky, tubusy, bedny a parfleche, které si do svých týpí vyráběli více zkušení kamarádi.

R 00.jpg

Už dávno jsem to chtěl vyzkoušet, jen jsem nevěděl, jak na to. Není to tak dlouho co jsem zjistil, že člen našeho portálu - Genia - se zpracování a malováni rawhide věnuje už dlouhou dobu. Slovo dalo slovo a tak jsme při jednom z letošních zimních víkendů po celodenní práci na srubu zasedli večer ke stolu.
Ještě společně s Mephitisem jsme se pod jeho vedením pustili do malování nevydělané kůže, kterou už někdy před tím Genia zpracoval.

R 01.JPG

Nejprve jsme si na papíru navrhli konkrétní velikost a barevný vzor.

R 02.JPG

Po té jsme barvami, které byly směsí klihu a na jemno naškrábané hlinky, začali nejprve vytvářet kontury a později vybarvovali celé plochy.

R 03.JPG

Pro nanášení barev jsme si vyzkoušeli jak běžné štětce, tak i indiánské primitivní štětce, vyrobené z porézní části kosti - například z hovězího kloubu.

R 04.JPG

Mephitis během večera svoji plochou taštičku stihnul namalovat i sešít.

R 05.JPG

Já maloval větší plochu, která byla určena pro tzv. tubus.

R 06.JPG

Doma jsem pak pomocí řemínků z jelenice sešil rawhide to tvaru jakési roury včetně dna a k horní části ještě našil z kusu jelenice uzavírací část tubusu.

R 07.JPG

Práce mne tak nadchla, že jsem doma ještě z jednoho kusu nevydělané kůže namaloval a vyrobil plochou tašku zdobenou dlouhými jelenicovými třásněmi.

R 08.JPG

Tašku jsem nakonec vyzdobil ještě několika drobnými prvky z korálů a dnes už oba výrobky zdobí stěnu srubu.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod Willy » 27 Mar 2019, 00:03

INDIÁNSKÉ ZRCÁTKO ZDOBENÉ KORÁLKY
Takových zrcátek inspirovaných severoamerickými indiány jsem už vyrobil docela dost.

zrcátko 00.jpg
Ukázka z depozitáře indiánského muzea.

Dokonce byla doba, kdy jsem jich před každým táborem udělal pár tak zvaně do zásoby. On se totiž během táboření vždy najde nějaký důvod k čemu zrcátko využít - třeba jako cenu do soutěže, nebo jako originální forma poděkování za pomoc či jen jako projev přátelství.

zrcátko 01.JPG

Tentokrát jsem se rozhodl vyrobit si takové zrcátko k sobě do srub. Navíc jsem chtěl konečně začít používat takovou malou mobilní truhlářskou stolici, kterou jsem dostal kdysi od svého syna k vánocům.

zrcátko 02.JPG

Použil jsem kus ohoblovaného březového prkna, na něj nakreslil tvar zrcátka a obkreslil u sklenáře předem nařezané sklo zrcátka. Prostor pro něj jsem pak vydlabal s pomocí dláta. Detaily po obvodu jsem udělal řezbářským nožem.

zrcátko 03.JPG

Pak už stačilo dřevo jen namořit a dodat mu patinu využitím za tepla vtíraného včelího vosku.

zrcátko 04.JPG

Někde na netu jsem nedávno narazil i na jiný způsob zdobení zrcátka než jen mosaznými cvočky.
Ty jsem použil jen pro upevnění zrcátka, ostatní zdobení jsem udělal tak, že jsem nejprve do dřeva vyvrtal příslušně velké dírky a do nich pak opatrně vmačkal drobné bílé korálky tak, aby byl vidět i otvor, skrz který se provléká nit.

zrcátko 05.JPG

Pro zavěšení pak už jen stačilo uvázat jelenicový řemínek a na něj navléknout pár větších korálků.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Severoamerický Indiáni - všetko sem

Poslaťod Willy » 23 Sep 2020, 14:33

VÍKEND MALOVÁNÍ RAWHIDE - NEVYDĚLANÉ KŮŽE.

Kreativita mých kamarádů je nekonečná. Zatímco co minulý víkend jsme na srubu SUIVAKKO rozdělávali ohně primitivní způsoby, tak hned následující čtvrtek až neděli jsme se sešli v trochu jiné komornější sestavě a pustili se do klasického indiánského řemesla.

AAA 000.jpg

Malované výrobky z rawhide patří totiž k tomu nejhezčímu vybavení týpí.

AAA 01.jpg

Za tím účelem se klukům podařilo získat několik syrových hovězích kůží. Jejich zpracování - tedy fyzicky namáhavé oškrábání masové i chlupaté strany kůže proběhlo už před nějakou dobou. Hotové kůže dovezli ke mně na srub. Museli jsme nejprve vyrobit několik menších rámů z kulatiny. Do nich jsme pak už na menší kusy rozřezané a ve vodě rozmáčené kůže vypnuli. Ty jsme ještě trochu oškrábali a nechali postupně vysychat.

AAA 03.jpg

Nejprve bylo potřeba výrobek rozvrhnout a nakreslit kontury.

AAA 02.JPG

Barvy byly už předem v klihu rozmíchané a k jejich nanášení kluci používali kostěné štětce.

AAA 05.jpg

AAA 06.jpg

Vlastní malování je pohodový a ne zrovna rychle probíhající proces.

AAA 07.jpg

AAA 08.jpg

Na rozdíl od zkušených jsem se pustil jen do menšího výrobku, který je v současnosti zhruba v tomto stavu.

AAA 09.JPG


FOTO: Cíla, Kamila a Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Ďalší

Späť na Čo sa nevošlo inam

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia