Hvězdářství a zálesáctví

Témy, ktoré súvisia s bushcraftom, no neviete ich zaradiť inde

Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod prtgeologist » 29 Okt 2014, 14:22

Ač jsem nováček v zálesáctví či po anglicku bushcraftu, tak bych si chtěl s vámi popovídat o hvězdách, se kterými mám mnoho let zkušeností (přestal jsem to počítat po nějakém třetím roce). Pro zalesáka by měla být důležitá znalost hvězd, resp. souhvězdí, planet a jejich pohybu. Naši předkové byli vedle výborných lovců-sběračů a později farmářů také výbornými astronomy. Nedá se čemu divit. Vždyť hvězdné nebe bylo jejich kalendářem. Určovalo, kdy se měli přemístit z jednoho loviště na druhé, kdy začne nová sezóna, odkdy se zase začne prodlužovat den a podobně. Dokázali určit s velikou přesností určit časy slunovratů, rovnodenností, dokázali určit různé typy roků (sluneční, měsíční, anomalistický, sidereální atd), jak dlouho jednotlivým planetám trvá, než se dostanou do stejného souhvězdí, dokonce, že se zemská osa pomalu otáčí mezi hvězdným pozadím - to vše a ještě více pouhým pozorováním. Není divu, že se z této výtečné astronomie zrodila astrologie. Není divu, že si naši předkové mysleli, že nám hvězdy ovlivňují život a osud, když s hvězdami měli tak intimní vztah.

Pro osobu zabývající se zálesáctvím neztratily díky vědě a technologiím hvězdy význam. I v době veškerých dalekohledů si sami můžete určit pouhýma očima a neüstalým pozorováním polohu Slunce na hvězdném pozadí pouhýma očima, můžete relativně přesně určit, kdy bude slunovrat či rovnodennost, tzn. kdy by měla začít nová sezóna. Hvězdy vám mohou pomoci k orientaci, když nemáte kompas (v noci pomoci Severky a ve dne pomocí Slunce a stínu, který vrhá). Navíc, není nic lepšího, než si udělat ohének na horách pryč od měst a za tepla, které vám dává, se podívat nahoru. Pokaždé, když se na svých pozorováních "vypnu" a zasním, byť je to nějaký ten kiláček za městem, tak mám další den náladu zvedlou na maximum.

Hvězdy mi dávají vědět, že jsem strašně malý v nezměrném Všemíru a že si na nic nemám hrát, protože jednou stejně umřu a co po mě zbyde? Dávají mi také vědět pocit sounáležitosti se všemi dobrými lidmi na Zemi a veškerou přírodou. Naši předkové to věděli a já to vím taky. Z hvězd jsme vzešli, díky hvězdám tu jsme a v hvězdy se jednou navrátíme. Naše Slunce je hvězdou, hvězdou, bez které by Země byla jen pustým šutrem (pokud by Země bez Slunce vůbec existovala).

Trošku jsem se zasnil, ale jak říkám. Každý, kdo se zabývá bushcraftem, by měl ovládat alespoň nějaké základy hvězdářství. Tedy např. znalost souhvězdí, která u nás můžeme během roku vidět, v jakém souhvězdí se nachází která planeta a určení polohy ekliptiky (pomyslné lajny, po které se během roku pohybuje střed pravého Slunce).

Jak vnímáte hvězdy vy? Máte taky podobně intimní vztah s hvězdami jako já? Jsou pro váš zálesácký život důležité?
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod Legil » 10 Mar 2015, 12:27

Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod prtgeologist » 11 Mar 2015, 07:59

Autor článku si mohl odpustit tu islamofobii. Jinak k onomu zatmění. Pokud jej chcete bezpečně pozorovat, tak nikdy se nedívejte přímo do Slunce nechráněným okem. Jako vhodný filtr lze použít svářečská skla o vysokých tloušťkách/hustotách, speciální sluneční fólie (např. od firmy Baader). Když nemáte peníze, tak se dá zatmění pozorovat nepřímo přes okulárovou projekci např. přes dalekohled (což můžou být i brýle se spojkami či lupa) na papír nebo jakékoli jiné stínítko. Existuje i tzv. "pinhole camera", přes kterou se taktéž pozoruje Slunce. Jakákoli hvězdárna bude určitě pořádat veřejnǽ pozorování za dobrého počasí.
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod atti.hombre » 14 Mar 2015, 07:42

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod bubi » 14 Mar 2015, 10:26

Na sledovanie zatmenia stačí paradoxne zájsť do hustého lesa. Medzi lístím sa vźdy nájdu medzery cez ktoré presvitá slnečné svetlo. Ak je tá medzera dostatočne malá, tak funguje ako dierkový objektív a vykresľuje na zemi tvar slnka. Taže pri zatmení sú to mesiačiky. Mám to overené zo zatmenia z r. 1999.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod atti.hombre » 20 Mar 2015, 12:30

Obrázok
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod bubi » 20 Mar 2015, 13:43

Priemet ďalekohľadom.
Prílohy
DSC01060-1~2.jpg
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod kotuc20 » 21 Mar 2015, 07:56

atti.hombre píše:...

Toto som chcel odfotiť aj ja ale mobilom to nešlo. Super vydarené.
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod atti.hombre » 09 Aug 2015, 14:44

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod Waldläufer » 24 Sep 2015, 12:06

Mala pripomienka pre tych, co sa zaujimaju a nahodou este nezachytili: Nadranom v pondelok 28.09.2015 bude uplne zatmenie mesiaca, ktory sa bude javit "krvavy". Casove udaje tuna:
http://www.suh.sk/index.php?option=com_ ... &catid=100
Sorry, okazalejsi a informativnejsi link som zatial nenasiel
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod atti.hombre » 03 Okt 2015, 07:40

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod bubi » 07 Jún 2016, 12:26

[code][/code]
bubi píše:Na sledovanie zatmenia stačí paradoxne zájsť do hustého lesa. Medzi lístím sa vźdy nájdu medzery cez ktoré presvitá slnečné svetlo. Ak je tá medzera dostatočne malá, tak funguje ako dierkový objektív a vykresľuje na zemi tvar slnka. Taže pri zatmení sú to mesiačiky. Mám to overené zo zatmenia z r. 1999.

Keď nie je zatmenie, tak sú to krúžky.
Prílohy
20160607_120656~2.jpg
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod atti.hombre » 14 Júl 2016, 08:43

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod Divoký skaut » 07 Aug 2016, 19:39

http://astroportal.sk/pohlady/orientacia.html
Zaujímavá stránka. Okrem iného tam píšu o tom ako určiť čas podľa hviezd. Skúšal som to s prihliadnutím na letný čas a vyšlo to s odchilkou jednej hodiny. Na to že som to skúšal prvý krát to docela funguje.
Obrázok užívateľa
Divoký skaut
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 20 Apr 2016, 07:14
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 54 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Hvězdářství a zálesáctví

Poslaťod Waldläufer » 09 Aug 2016, 15:57

Mame tu opat Perseidy, tak nezabudnite ak budete na nocnych potulkach obcas pozriet na oblohu, mozno Vam padajuca hviezda splni nejake zelanie. V noci na piatok ma byt maximum. Najlepsi cas ma byt po polnoci.
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

Ďalší

Späť na Čo sa nevošlo inam

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron