Vase vylety

Témy, ktoré súvisia s bushcraftom, no neviete ich zaradiť inde

Re: Vase vylety

Poslaťod samotár » 05 Dec 2014, 19:59

Ahoj,
po dlhej dobe som bol aj ja troška von, Ba lesoparkom cestou necestou a skončil som nad kameňolomom nad Borinkou , ešte pešo na bus do Záhorskej bystrice a potom k prezidentovi na pivo a podobné
pridávam aj pár fotiek ktoré ma zaujali

ahoj,
Prílohy
DSCN4333.JPG
strom a huby
DSCN4330.JPG
spomienka
DSCN4329.JPG
západ slnka nad flekom
DSCN4326.JPG
flek
DSCN4299.JPG
okolie 1
DSCN4295.JPG
ohnisko a pec
DSCN4291.JPG
ja a okolie
DSCN4290.JPG
okolie
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Majo » 04 Jan 2015, 11:52

Výlet na Snoh
Kopec Snoh sa nachádza nad dedinou Ovčiarsko neďaleko Žiliny. Nešlo o žiadny náročný výstup, vrchol má výšku len 641 m. Výlet som podnikol so skupinkou kamarátov v rámci rádioamatérskeho programu SOTA. Ide o spojenie pohybu v prírode s vysielaním na rádioamatérských pásmach. Vrcholy musia spĺňať stanovené podmienky a podľa toho sa za spojenia získavajú body. Za dosiahnutie určitého počtu bodov je možné získať diplom alebo sa umiestniť v rebríčku. Program je celosvetovo populárny. Bižšie informácie sú na stránkach národných organizácií, na Slovensku je to http://sota.telesweb.sk, v Čechách http://sota-ok.nagano.cz. Keď na youtube dáte vyhľadávať podľa kľúčových slov sota summits on the air, nájdete množstvo videí z celého sveta. V tomto bode sa nezainteresovaní obvykle pýtajú aký to má celé význam. Odpoveď je, že máme z toho radosť, napríklad ako iní z futbalu, zbierania známok alebo zakladania ohňa jednoduchými prostriedkami.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Natti94 » 06 Jan 2015, 20:44

Moja predvčerajšia jednodňovka viedla susednými chotármi,sčasti popri rieke Rimava...

DSC00766.JPG

DSC00767.JPG


Podhorská studnička nad mojou rodnou dedinou...

DSC00753.JPG


Drevené sochy rozmiestnené po blízkom/vzdialenom okolí...

DSC00756.JPG

DSC00759.JPG

DSC00779.JPG


Skalné previsy skraja hory...

DSC00784.JPG

DSC00786.JPG


...a na záver dve zimné "momentky" :)

DSC00794.JPG

DSC00798.JPG
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Marcela » 07 Jan 2015, 05:04

Včera odpoledne, respektive v podvečer, jsem se šla taky projít. Mým cílem byl tentokrát nedaleký skalní hrad Pařez. Konečně maličko klesla teplota pod nulu, a chtěla jsem si i trochu užít toho zbytku sněhu, co tím pádem ještě nestihl roztát... Udělala jsem cestou skutečně jen pár obrázků (a jako vždy mobilem), všechny pořízené fotky jsou ke shlédnutí zde: http://mb74.rajce.idnes.cz/Parez_6.1.2015
..a něco o samotném hradu se dočtete minimálně zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%99ez_%28hrad%29
Prílohy
001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
006.jpg
007.jpg
008.jpg
009.jpg
010.jpg
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Vase vylety

Poslaťod atti.hombre » 11 Jan 2015, 08:09

Akcia MUD...mala byť pôvodne snežná,ale nemusím vysvetlovať prečo ten názov...

Ešte pred týždňom sme sa tešili z mrazov a trochy bieleho poprašku na trávniku. Dúfali sme že nám to vydrží a dokonca teraz do piatku napadli i 10 cm nového snehu,ale následné oteplenie a dážď všetky nádeje zmyl a spláchol i s bielou perinou.Z plánovaného víkendu ostali len trosky,ale aspoň sme sa dohodli na výlete-hoci v daždi-aladin totižto sľuboval dieru v prehánkach medzi 14 - 22 hou hodinou. A tak sme traja na pravé poludnie vypadli pod stromy a vyšplhali sne na hrebeň Zálužná a po zelenej tur. značke sa posúvame smerom na juhovýchod. Kedže sa tu trocha vyznám, tak sme si hned z úvodu trasu trocha skrátili ( vid priloženú mapku - oranžová trasa je naša : bodkovaná prejdetá po zotmení v totálnej tme ) .

Prší. V sedle sme dali pauzu a kochali sa množstvom krmiva pre lesnú zver , od mrkvy a zemiaky až po kukuricu i papriku. V bahne lesnej cesty sa štveráme na hrebeň Drieňa a náš ciel je vrchol Človekova. Prestalo pršať. okolo 16 tej hodiny sme pri smerovníkoch. Slnko zapadá. Pokračujem po hrebeni a hladáme vo zvyšku denného svetla miernejší terén na ústup z týchto výšok-náš ciel je asfaltová cesta v Sekierskej doline,ktorá by nás aj po zotmení mala v zdraví dostať domov. Zrazu spredo mňa asi 5m vyskočil do vzduchu jeleň a zmizol v húští. Po pár krokoch zasa tri statné jedince diviačej zveri vyštartovali svahom ked nás zočili. No aspoň som si v šere všimol že tie čierne škvrny kopírujú schodný terén i pre nás a tak sme ich začali prenasledovať.

Už pri svetle čeloviek sa moceme lesom. Objavili sme lesnú cestu,ktorá sa síce šmýka-viem o čom píšem,lebo som sa našiel,že sa snažím vstať! Dokonca som si všimol i udržiavanú studničku a ktorej som nemal tušenia ( mám obavy že ju už viac nenájdem :-D ). Ale hoci s problémami,ale predsa sme sa dostali na tú asfaltku. No ako vždy i teraz napíšem,že asfalt nie je môj kamarát a 10km po ňom moje nohy kňučali a ešte teraz ma bolia,hoci po ňom dupali včera!

Aaaaaaaaale dobre bolo !














Pozeráme sa na Zvolenskú slatinu a za ňou je Očová


Západ slnka




Pri záhradkách nás napadla šelma, útočiaca z tmy!

Ďakujem ak ste to dolistovali až sem!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vase vylety

Poslaťod kotuc20 » 11 Jan 2015, 14:53

No pekne. Nabudúce sa ozvi vybavím si opušťák. Read sa zablatím. ;-)
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Re: Vase vylety

Poslaťod atti.hombre » 11 Jan 2015, 16:12

:mrgreen: no tak toto vzniklo v sobotu ráno živelne...preto som sa neozval.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vase vylety

Poslaťod kotuc20 » 11 Jan 2015, 21:12

Vyzerala to byť sranda hlavne ten návrat musel byť fasa zážitok. Palec hore a klobúkom dole.
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Re: Vase vylety

Poslaťod samotár » 23 Jan 2015, 16:14

ahoj ,
po čase som som bol von hlavu prevetrať, výlet padol na okolie hlavnej dediny - presnejšie kobylu - okolie , bližšie - waitov lom, nad lomom som si všimol " prívesok na naušnicu alebo na niečo ine " zaujala ma pravidelna diera , foto prikladam, počasie bolo teple, miestami slabo mrholilo, - hlavne že bolo dobre a pohoda,

ahoj,
Prílohy
pohlad cez dieru.JPG
otlačok alebo ....JPG
kameň s dierou.JPG
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Vase vylety

Poslaťod benluben » 08 Feb 2015, 12:30

Ahoj,
konečne som sa včera dostal von a zároveň skúsil koľko je v okolitých horách tam kde bývam snehu. Podarilo sa mi spraviť len päť fotiek a potom skončili baterky vo fotáku. Doteraz som nahnevaný sám na seba, že som odflákol prípravu a vypomstilo sa mi to na vybitých baterkách. :oops:
Prílohy
2015-02-07 09.43.17.jpg
2015-02-07 09.55.32.jpg
2015-02-07 09.57.18.jpg
2015-02-07 10.04.20.jpg
2015-02-07 10.07.25.jpg
Naposledy upravil benluben dňa 12 Feb 2015, 12:20, celkovo upravené 1
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 365 x
Dostal Ďakujem: 274 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Willy » 10 Feb 2015, 11:22

NOVOHRADSKÉ HORY

Zvykl jsem si v poslední době během zimy půjčit si s pár přáteli na několik dní klíče od lovecké chaty nebo srubu někde v pěkné přírodě. Z původní cesty za kamarády do Slovenských hor nakonec sešlo a tak jsem na přelomu ledna a února (január - február) vyrazil do jižních Čech. Z různých rodinných důvodů se mi za poslední půl rok nezdařilo pobýt celý týden někde v lesích a tak jsem se moc těšil.

01 Chata  v Novohradských horách.jpg
NAŠE ZÁKLADNA

Novohradské hory jsou jakýmsi východním pokračováním Šumavy až v úplně nejjižnější částí České republiky. Hory jsou z valné části pokryty hlubokými jehličnatými lesy. Množství pramenů a potoků umožnilo v lesích vybudovat romantické rybníčky.

02 Studánka.jpg
LESNÍ STUDÁNKA UPRAVENÁ Z ROZLOMENÉHO KAMENNÉHO KORYTA

Tenhle kraj dřevorubců, chudých zemědělců a sklářů byl celkem hustě osídlen. To se však po druhé světové válce změnilo. Novohradské hory byly prakticky celé vystěhovány a pro veřejnost uzavřeny. Přírodě to určitě prospělo, avšak díky tomu zmizelo mnoho rázovitých vesniček, osad a samot. Na každém kroku tu dnes potkáváme historii. V místech osad stojí často jen kapličky a u cest je mnoho božích muk.

03 Boží muka.jpg
BOŽÍ MUKA PANENKY MARIE SEDMIBOLESTNÉ - PODMALBA NA SKLO - TRADIČNÍ MALOVÁNÍ SVATÝCH OBRÁZKŮ

Na úpatí Kraví hory v osadě Dobrá Voda vyhlíží do kraje významný poutní barokní kostel Panny Marie. Přímo pod kostelem je pramen, kvůli kterému tato stavba vznikla a dodnes si sem i z přilehlého Rakouska jezdí mnoho lidí pro zázračnou vodu.
Krajina je natolik malebná, že ani nepřekvapuje, že je o mnoho těchto památek dobře postaráno a dokonce někteří obyvatelé do krajiny citlivě umisťují další stavby.

04 Zvon.jpg
ZVON V HOJNÉ VODĚ UMÍSTĚNÝ NA PAMĚŤ OKOLNÍCH ZANIKLÝCH OSAD A VESNIC
JE NA NĚM HEZKÝ CITÁT: "OBRAŤ SVOU TVÁŘ KE SLUNCI A VŠECHNY TVÉ STÍNY ZŮSTANOU ZA TEBOU".

K těmto lidem patří i můj kamarád Robert, který na svých pozemcích, ale i v okolí pečuje o to, aby se návštěvníci v krajině cítili dobře. Právě jeho chata postavená na okraji koňských pastvin se stala naším přechodným domovem.

05 pyramida z kamenů.jpg
JEDEN Z ROBERTOVÝCH PROJEKTŮ

06 Dřevěná zvonice .jpg
ROBERTOVA ZVONICE - PŘÍCHOZÍ MÁ MOŽNOST POZDRAVIT KRAJINU ROZEZNĚNÍM ŽELEZNÉ TRUBKY

V první polovině pobytu jsme byli jen dva. S kamarádem Sokolem jsme se kromě výprav do okolí věnovali i nějakému tomu „bushcraftění“. Můžu jen potvrdit, že pro městského člověka je štípání dřeva jedním z nejlepších relaxů. Sokol po večerech u praskajících kamen vyrobil krásné březové koště.

07 Březové koště.jpg
SOKOLOVO BŘEZOVÉ KOŠTĚ - ŠKODA ŽE JSME MĚLI FOTOAPARÁT AŽ V DRUHÉ POLOVINĚ POBYTU
VÝROBNÍ POSTUP NAFOTÍME NĚKDY PŘÍŠTĚ

Já jsem z pokácených bříz po polomech získal pěkný kus březové kůry. Navíc nám zdejší břízy poskytly ještě další věci – čagu a choroš březovník. Vzpomněl jsem si na článek o téhle zálesácké houbě od SKW a tak jsem si z ní připravil dva pěkné kusy na obtahování ostří nožů. Nakonec došlo i na zdravotnický mini testík – březovník lze opravdu v nouzi použít i jako náplast. Je to zajímavý materiál.
Při sněhové obnově jsem si i trochu zopakovali trochu stopařství – byly to stopy většinou běžných zvířat – divočák, srnčí, zajíc, liška, kuna a podobně.

08 Stopy kuny.jpg
STOPY KUNY

Zajímavé bylo i pozorování křivek na zdi starého kostela.

09 Křivky.jpg
KRIVONOSKY

V druhé části pobytu za námi přijela moje žena a ještě jeden kamarád. Společně jsme navštívili i jednu z nejstarších rezervací v Evropě. Prales Hojná voda byl vyhlášen jako chráněné území už :shock: v roce 1838 !!! K velmi zajímavé historii našich prvních chráněných území se ještě někdy vrátím.

10 zimní prales.jpg
PŘI VÝPRAVĚ DO ZIMNÍHO PRALESA


Foto: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Waldläufer » 15 Feb 2015, 12:15

Navstivil som na par dni Labske Pieskovce, inak povedane Cesko-Saske Svajciarsko (alebo aj Elbsandsteingebirge ci Böhmisch-Sächsische Schweiz) a splnil si tak jeden dalsi sen. Dufam, ze sa tam este vratim - je tam tolko co vidiet a "objavovat", stihol som len par najnavstevovanejsich typickych "highlightov". Vyhodou bolo, ze teraz mimo sezony tam bolo pomenej ludkov, a clovek mal tu krasu miestami len pre seba. Celkom inak je tomu v sezone :(.
Prílohy
Panorama.jpg
Meander Labe a stolova hora Lilienstein
Kamenna veza.jpg
Kamenna veza, nieco pre skalolezcov
Udolie Krinice.jpg
Malebne udolie riecky Krinice
Skalne Basty.jpg
Dielo akademickej socharky Pani Prirody
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

Re: Vase vylety

Poslaťod michaltarbaj » 18 Feb 2015, 21:21

Dnes na Poraci
Prílohy
DSC_0035.JPG
DSC_0040.jpg
Obrázok užívateľa
michaltarbaj
 
Príspevky: 62
Registrovaný: 20 Máj 2013, 21:00
Bydlisko: spisska nova ves
Dal Ďakujem: 227 x
Dostal Ďakujem: 269 x

Re: Vase vylety

Poslaťod atti.hombre » 18 Feb 2015, 21:33

:yees: krása...a aj ten anorak!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Marekk » 18 Feb 2015, 23:05

Debil v lese, aneb jak si zadělat vlastní nepozorností, lehkovážností a nedostatečným respektem k přírodě na průšvih

Na přelomu loňského listopadu a prosince jsem se po téměř jedenapůl dekádě nastěhoval, zatím provizorně, do svého rodného domu k bratrovi. Zde, na Holicku, již zůstanu a nedostane mne pryč ani příslovečný pár volů, je to jedna z mála věcí, o které jsem přesvědčen.

Času na výlety po okolních lesích nebylo kolem Vánoc mnoho a tak jsem se pro delší celodenní výlet rozhoupal až předminulou neděli. Cílem měla být sama cesta - toulky po krásných lesích rozkládajících se (vyjma jihozápadního směru) kolem celé naší obce. Ne nadarmo jsme byli centrem největšího polesí Východočeských státních lesů.

V neděli jsem vstal před osmou, lehce se nasnídal a začal balit pár věcí na cestu. Termoska s meltou, kousek špeku, pár kousků pečiva a 3 oplatky měli zajistit dostatečný potravinový komfort pro mne a mého věrného japonského druha.

DSC01976.JPG
Spokojený japonec

První drobný zádrhel nastal ve chvíli, kdy jsem nemohl najít magnesiové křesadlo a svoji KPZetku. Po stěhování zůstala spousta věcí v krabicích, které jsem si sice popsal, ale ne tak dokonale, aby bylo vše k nalezení „na první dobrou“. V průběhu hledání mne napadlo vzít do kapsy mapu, ale to jsem v následující vteřině zavrhl, jako zhýčkanost. Znám to tady v okolí přeci jak své boty...

Nakonec se zadařilo, vše bylo sbaleno a já kolem 9té vyrazil do prosluněného, lehce mrazivého dne. Když jsem přišel na kraj arboreta (výchozí bod všech mých potulek po okolí – cca 3min od domu), uvědomil jsem si, jak silná sněhová vánice v noci musela být. Nikde nebyla ani stopa. Vše bylo čerstvě zasněženo a zafoukáno. Počasí a atmosféra slibovali nezapomenutelný zážitek.

Rozhodl jsem se pro cca 12ti kilometrový okruh, který by měl z vnější části lemovat kruhovou výseč lesa, kterou znám velmi dobře. Za touto pomyslnou hranicí jsem býval častokrát i dříve, ale je to už minimálně 15 let. Proto jsem se chtěl na tato místa podívat.

Vyrazil jsem arboretem k cestě Židovce, dále rovnoběžně s Vojenskou cestou směrem k Valenťáku. Sem jsme chodívali kdysi hrát s partou přátel paintball a já se porozhlédl, zda zde nenajdu stopy jezevce, jehož noru jsme tehdy objevili. Ve sněhu, krom stop jednoho pěšího se psem, terénního auta a stop našich, nebylo vůbec nic. Sluníčko svítilo, atmosféra byla téměř vánoční.

DSC01980.JPG

Chvíli jsme šli po cestě, chvíli jen tak za nosem napříč lesem. Na lesní křižovatce za Valenťákem mne zarazil směr, jakým se vydalo terénní auto a proto jsem se rozhodl, nemaje přesný cíl, stopy sledovat. Zanedlouho jsme došli na místo, které nám osvětlilo důvod nedělní projížďky po lese. Dorazili jsme na místo, kam lovec na pytli přitáhl svůj úlovek a kde ho naložil do auta. Stopy taženého pytle nás bezpečně dovedly na místo, kde bylo zvíře zastřeleno. Nedokázal jsme určit, zda se jednalo o lončáka nebo srnu, ale velikost by odpovídala na zvíře do 50ti kg (má domněnka).

DSC01990.JPG
Místo činu

Dále jsme pokračovali stále za nosem, směrem k silnici na Tyníště. Cestou jsme viděli pouze jedny stopy srnčí zvěře a v místě, kde jsme minuli lesní altánek začala, toho rána, první sněhová vánice. Nebe se v okamžiku zatáhlo, začalo hustě sněžit a foukal silný vítr. Viditelnost se znatelně snížila. Takových vánic bylo toho dne ještě několik.

Silnici na Tyníště jsme překročili pár stovek metrů od rezervace Buky a protože na druhé straně nebyla cesta, která by odpovídala mému naplánovanému směru, vydali jsme se napříč lesem ve směru, který jsme si myslel, že je správný.

Po chvíli chůze jsem narazil na pěšinu, která mi připadala povědomá a tak jsme pokračovali v pohodlné chůzi po ni. Bezpečně jsme dorazili (to jsem si myslel) k silnici, která směřuje ku Bělečku, tu jsme přešli a začali se pomalu stáčet zpět k domovu.

Protože bylo kolem poledního, rozhodl jsem se udělat na dřívkovém vařiči menší ohýnek, opéct špek a poobědvat. Po chvíli chůze a hledání vhodného místa na oběd jsme minuli další lesní altánek. Většina jich je podle jednoho projektu, jeden jako druhý a tak mne ani nezarazilo, jak je podobný tomu, který jsme minuly už dopoledne. Navíc jsme k tomuto přišli z jiné strany a tak byla podobost „čistě náhodná“.

K obědu zase vysvitlo sluníčko a tak jsem vypustil na chvíli psa navolno, najedl jsme se, podělil se s ním o špek a pečivo, zakouřil jsem si, uklidil „ohniště“ a pokračovali jsme dál. Výhodou malého dřívkáče je, že po nás krom našich stop a roztátého sněhu, nezůstalo vůbec nic.

DSC01993.JPG
Dřívkáč

DSC02000.JPG
Úklid po dřívkáči

Byl jsme si 100% jistý, v které části lesa jsme a tak jsem se kochal krásou kolem a plnými doušky vnímal duši lesa. Opojen jsem ani nevnímal světové strany, jen šel dál a dál, kam mne cesta vedla. Na křižovatkách odbočil vždy tím směrem, abych se dostal na velkou lesní cestu vedoucí zpět domů.

Les se za těch 15 let v těchto končinách dost změnil, kde byl dříve hustý, byly dnes mýtiny a paseky, případně nový mladý porost. Některá místa jsem nepoznával, ale vždy jsem zahlédl něco, co mne utvrdilo v dojmu, že vím, kde právě jsem.

Pak přišla první „orientační rána“. Přišel jsem na místo, kde byl dříve malý rybníček, takový brčálník, ale dnes zde po něm nezbylo ani památky a kousek od cesty stála, na břehu malé nádrže, jakási vodárna. Věděl jsem, že podobná je v místech, kde jsem procházel už ráno, ale tomuto jsem, opět chybně, nevěnoval pozornost. Vlastní stopy jsem nenašel a můj vsugerovaný argument „jeden projekt“ zase v zasněné mysli zvítězil.

A tak jsme pokračovali dál, slunečné chvíle střídala sněhová vánice, ale nám to nevadilo. Byli jsme doma, u nás a v lese, v „našem“ lese, který přeci znám jak své boty.

Po čase jsme konečně došli na cestu, která nás měla bezpečně dovézt až domů. V nohách už jsem cítil únavu, ale můj souputník byl ve svém živlu. Dlouho jsme spolu na celý den nikde nebyli a tak jsem byl rád, že je spokojený.

Cesta ubíhala až podezřele rychle a já začínal mít obavu, že jsme se na ni napojili poněkud dále, než jsem si myslel. Okolní les se vážně za ta léta změnil a já si přestával být jistý svoji polohou „na mapě“. Když jsem došel k dalšímu lesnímu altánku, tentokráte s mapou, doufal jsem, že se zorientuji a ujistím se ve svém názoru, že vím, kde jsem. Po cestě vedla značená cyklostezka, ale v místech na mapě, kde jsem očekával, že jsem, byla trasa jiného čísla. To mne rozhodilo tak, že jsme zbaběle vytáhl z kapsy svého stařičkého iPhona a podíval se do mapy. Telefonu bohužel nejde wifi a gps, nicméně mne uklidnil – podle modré tečky na mapě jsem byl opravdu zhruba tam, kde jsem si myslel, že jsem. Nepřesná informace na mapě mohla být způsobena stařím mapy a i informační text na na mapě o obci, která by v nejbližším okruhu němala být, mne nechávala poměrně klidným. Usoudil jsem, že se text váže ke zdejšímu mikroregionu a dál jsem o tom něchtěl přemýšlet. Jednoduše jsem se tím nechtěl v tak krásný den zatěžovat. Vím přeci přesně, kde jsem.

Vydali jsme se tedy dál a po cca kilometru jsem po své levé ruce spatřil velký seník a za ním stavení hájovny.

Už jsem věděl přesně, kde jsme, ale ať jsem byl ztracený, jak jsem byl ztracený, toto místo bych nečekal a několik minut jsem tomu nemohl ani uvěřit. Byl jsem si celou cestu tak jistý sám sebou. Záblesk paniky mi proběhl hlavou, v nohách jsem měl jistě podstatně víc, než jsem si naplánoval na celý den a to mě ještě čekala cesta domů. Na křížení této lesní cesty se silnicí jsem nalezl cyklistický ukazatel, který jasně a zřetelně kázal směr i vzdálenost. Tak ještě cca 6 kilometrů a budu v teple domova...

Celou cestu zpět jsem strávil přemýšlením nad tím, kde jsem udělal chybu v orientaci, z mého textu je to doufám patrné a pokud to někdo přečte celé, jistě si vyvodí vlastní závěry a třeba bude můj příběh ponaučením pro poutníky sledující toto fórum.

Letos mi bude 37 let, chvílemi se za toto svoje selhání sám před sebou stydím, chvílemi se musím sám sobě smát. Z plánovaných 12ti km jsem nachodil toho dne téměř 20 a myslím, že na tento výlet do smrti nezapomenu. Je dobré být ve střehu i s hlavou v oblacích.
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Čo sa nevošlo inam

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron