Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod sally » 16 Sep 2013, 14:31

Všade sa dočítame, že človek má pre svoje zdravie denne vypiť aspoň 2,5 litra vody. V našej prírode je všade vody dostatok, no nie vždy je okamžite pitná. Vodu z horských potokov zväčša stačí len preventívne prevarením zbaviť škodlivej biologickej zložky. Problém však nastáva, keď je voda kontaminovaná aj chemickým znečistením, typicky dusičnanmi na poliach alebo priemyselným odpadom vo väčších tokoch poniže ľudských sídel.

Nie všade je možné alebo žiadúce pre purifikáciu vody rozložiť oheň. Či už je to z dôvodu ochrany krajiny (plošný zákaz kladenia ohňa, prírodna rezervácia, národný park...) alebo sa proste iba ponáhľame. Dezinfekčné tablety sú skutočne iba posledným riešením v prípade núdze (sú likvidačné pre našu črevnú mikroflóru). Ostáva teda len reverzná osmóza.

Ako to vlastne funguje

Základom všetkého je uhlíkovo-keramický filter, cez ktorý je tlakom pretláčaná znečistená voda. Výsledkom je čistá, prakticky deionizovaná ("destilovaná") voda, zbavená všetkých škodlivín ale aj prospešných látok. Preto sa na koniec filtra umiestňuje vrstva, ktorá vodu spätne obohatí o rozpustené ióny, tentoraz už bez kontaminácie.

DSC_8476.jpg


Prvé ochutnanie

Fľaša na pohľad pôsobí serióznym dojmom, spracovanie materiálu je na vysokej úrovni, no mňa v prvom rade zaujímalo, ako sa osvedčí v teréne. Vzal som ju na potulky v Slánskych vrchoch. Po prvotnej neistote a obavách o svoje zdravie môžem konštatovať, že obsluha fľaše je viac než jednoduchá a aj skutočne znečistenú vodu prefiltrovala na jednotku. Vo videu si môžete pozrieť zábery priamo z lesa.

Seychellka v Tatrách

Približne o mesiac neskôr, po viacerých menších výletoch, kedy sa so mnou fľaša túlala po Malých Karpatoch, Záhorí..., som ju vzal na týždeň do Tatier. Okrem iného sme so snúbenicou plánovali výstup na Rysy a tento krát som sa rozhodol neniesť so sebou žiadnu vodu, len filtračnú fľašu. Však je potokov v Tatrách dosť. O tom, že voda z horských bystrín nemusí byť vždy pitná ma presvedčila nevábne zapáchajúca kôpka tak 15 metrov povyše miesta, čo som naberal vodu. No čo, bez následkov prefiltrovala vodu z kalnej mláky, hádam zvládne aj toto. Slnko sa síce čo chvíľa skrylo za mraky, no počas stúpania nám bolo viac než teplo a tak bolo potrebné piť časťo a veľa.

Vyšli sme si aj na prechádzku do Lomnice, ako inak, znova bez nesenej vody. Keďže pitný režim je rozumné dodržiavať a piť treba skôr, než človek pocíti smäd, načapoval som vodu z potôčika tečúceho uprostred poľa. Opäť, bez nežiadúcich následkov.


Zopár detailov

Plastová verzia filtračnej fľaše Seychelle má priesvitné telo, takže je hneď jasné, koľko vody ešte ostáva. Výhradu mám voči modrému neoprénovému návleku. Keď sa naberá voda z potoka alebo jazera, tak sa pochopiteľne namočí aj návlek. Nie každému je potom príjemná predstava držať v ruke neoprén nasiaknutý špinavou vodou. Riešenie je jednoduché - z fľaše návlek stiahnuť.

DSC_8457.jpg


Pije sa z nej cez výklopný sosiak. Fľašu je potrabné stlačiť, aby v nej vznikol tlak, ktorý preženie vodu cez filter. Vzduch sa následne sám nasaje cez ventil.

DSC_8466.jpg


Pitie je skutočne jednoduché a nie je problém opätovným stláčaním prefiltrovať vodu aj do inej nádoby. Pre skúšku som naplnil 3 litrový hydravak za niečo málo nad 4 minúty. V rámci pokusu v laboratórnych podmienkach vyšla rýchlosť filtrácie 0,7 litra za minútu. Životnosť filtra výrobca udáva na cca 400 litrov. Tento údaj veľmi závisí od čistoty vody a platí pre vodu silno znečistenú. Filter je samozrejme možné po odšroubovaní vypláchnuť čistou vodou a tým predĺžiť jeho životnosť. No v prípade, že je potrebné vyvinúť príliš veľký tlak, prípadne voda z fľaše ide len veľmi ťažko, nastal čas na jeho výmenu.

Spätný ventil, ktorý po každom stlačení nasaje do fľaše vzduch, samozrejme neprepustí vodu von pri otočení fľaše hore dnom, ale poradí si napríklad aj so stlačením fľaše s uzavretým sosákom.

DSC_8471.jpg



Záver

Táto filtračná fľaša si ma získala svojou jednoduchosťou a praktickosťou. Na potulky prírodou nenosím, teraz už zbytočné, 3 kg vody. Veľa krát sa mi osvedčila v teréne, ale aj v domácnosti, keď z kohútika vďaka "opravám potrubia" tieklo čosi čudesne hnedé. Nosím ju pripnutú hneď vedľa noža alebo na bedernom popruhu batoha, takže je hneď po ruke.

DSC_8460.jpg
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod Quizath » 21 Mar 2014, 15:27

Aky je rozdiel mdzi nerezovou a plastovou? Ktoru odporucite ? Dakujem.
Quizath
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 01 Okt 2011, 21:20
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod jasommato » 21 Mar 2014, 16:17

tuna s pitnou vodou nemame problem vecinou narazime na mali potocik tecuci richlo a iba cez lesi tak jemala sanca ze by bol konaminovany ale na juhu alebo v miestch kde su dediny ci polia je to velmi dobra vec :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod radeton » 21 Mar 2014, 17:55

jasommato píše:tuna s pitnou vodou nemame problem vecinou narazime na mali potocik tecuci richlo a iba cez lesi tak jemala sanca ze by bol konaminovany ale na juhu alebo v miestch kde su dediny ci polia je to velmi dobra vec :D




Nooo to by som celkom netvrdil že nemá byť šancu kontaminovamý. Stala sa mi raz taká vec ,že som si z takejto lesnej bystrinky nabral pri pochode terénom vodu do fľaše s tým, že tu ozaj nehrozí znečistenie a môžem to pokojne vylogať.Pri ďalšom postupe proti prúdu potôčka som v ňom objavil uhynutého diviaka v rozklade vôbec ho nebolo cítiť v tej studenej vode.Fľašu som naplnil asi 10 m pod zdochlinou :D .Ranená,alebo chorá zver väčšinou vždy vyhľadáva vodu na ochladenie, a dosť často tam aj uhynie.Odporúčam vždy pri takomto doplnení vody prejsť aspoň pár 10-tok metrov proti prúdu pre kontrolu či tam nie je mršina.Tisíc krát tam nemusí byť nič,ale raz môže to sa stalo aj mne.
Naposledy upravil radeton dňa 21 Mar 2014, 21:58, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod jasommato » 21 Mar 2014, 18:07

ako nikdy neberem vodu z prveho miesta na ktore narazim ale vzdy si potocik aj prejdem to je jasna vec tiez som uz nasiel srnku v potociku ale nie v takom z ktoreho by som si trufol sa napit :/ toto bol potok tecuci cez dedinu a kedze viem aky su ludia asi by som to ani prefiltrovane nepil
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod mihal » 22 Mar 2014, 01:25

nejake casove obmedzenie pouzitia toho filtra nieje? bakterie sa v tom nemnozia?
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod Quizath » 26 Mar 2014, 20:06

No uz som cital aj par negativnych recenzii na ten vyrobok.. tak poradte ak viete , o 2 tyzdne idem na expediciu do Rumunska a jediny zdroj vody bude pocas par dni potok.. ci skor mini potocik pretekajuci cez listie, konariky a tak...
Quizath
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 01 Okt 2011, 21:20
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod Quizath » 26 Mar 2014, 20:18

Vlastne pripajam aj negativnu recenziu... Nic v zlom ale aj nech majitel http://www.doprirody.sk sa vyjadri k tej recenzii... http://vybaven.cz/varice-a-jine-nacini/ ... helle-usa/ , potrebujem nejaky spolahlivy vyrobok a nie zas nejaku reklamu co som si tu precital...
Quizath
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 01 Okt 2011, 21:20
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod sally » 26 Mar 2014, 22:19

Quizath, www.doprirody.sk je môj obchod. Ťažko mi reagovať na recenziu zo stránky, kde je nepodpísaný autor (nepoznám pozadie). Vynasnažím sa písať čo najviac objektívne a rozoberiem tú recenziu postupne.

Zbytočný neoprén, kontaminácia užívateľa - je určený na chladenie obsahu (namočiť ho a odparovaním ochladzuje obsah). Pokiaľ má niekto obavy z možnej kontaminácie rúk, je problém nechať ho doma? :wink:

Tečúci vyklápací uzáver - niečo také nemôžem potvrdiť, svoju fľašu aktívne používam (jej použitie zvládne aj podpriemerne inteligentná opica) a jediná voda, ktorou som sa kedy v tomto zmysle olial bolo pár kvapiek, ktoré boli ešte vo vnútri uzáveru. Nie je problém osobne predviesť. Z fľaše pijem tak, že ju stlačím rukou, môj brácho z nej saje.
Len pre info, táto fľaša sa vyrába aj s cyklistickým uzáverom pre jednoduchšiu manipuláciu, pokiaľ je niekomu zaťažko pretočiť sosák.

Test s Cocacolou - neskúšal som, také srajdy nepijem, teda nemám s čím skúsiť. Môžem pollitrovku kúpiť a vyskúšať. Každopádne je otázka, nakoľko je toto relevantný ukazovateľ, keďže v prírode filtrujeme z vody niečo iné. Debatu na tému "načo nám je v prírode filter a čo ním filtrujeme" rád rozoberiem v téme o filtrácii. Nemám rozsiahle vzdelanie z analytickej chémie, mali sme ju len 2 semestre + teraz ako povinný predmet na magisterských štátniciach, no môžem sa popýtať vzdelanejších. Taktiež sa pre zaujímavosť plesnem po vrecku a zaplatím základný rozbor prefiltrovanej vody (http://www.aqua-trade.sk/m251/rozbor-vo ... -cenu.html za 15,5 €).

Pil som cez túto fľašu vodu zo všelijak pochybných zdrojov a bez následkov (hnačka, bolesti brucha...).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod radeton » 26 Mar 2014, 22:34

To sally: Nejako ťa to podrážsilo sally,tá recenzia myslím :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod sally » 26 Mar 2014, 22:38

Radeton - mrzí ma, ak to tak vyznieva :oops: Istotne to nebolo myslené v zlom! Mám za sebou pár dosť ťažkých dní (poväčšinou hlboko do noci v labáku, pracujúc na diplomovke) a tak mám zníženú hladinu empatie (či jak sa tá vec volá). :mrgreen:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod sally » 27 Mar 2014, 12:33

Tak rozbor je zarezervovaný, neskôr podám priebežné info :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod mihal » 27 Mar 2014, 12:36

naber vodu z dunaja, ak bude rozbor ok tak si myslim ze flasa obstala :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod sally » 27 Mar 2014, 14:03

presne to mám v úmysle :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Filtračná fľaša Seychelle v praxi

Poslaťod rkw » 28 Mar 2014, 07:33

myslim ze je to uzitocne .... diki :camp:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Ďalší

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron