ENLAN EL-01

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

ENLAN EL-01

Poslaťod zelenaliska » 05 Mar 2014, 21:24

Pri prezeraní jedného bazár portálu pár dní dozadu som narazil na tento nôž. V prvom rade ma upútal vzhľad a cena. Pri zhliadnutí špecifikácií som sa rozhodol, že to za tu cenu stojí za vyskúšanie. Moje tušenie potvrdzovali aj názory na internete, ktoré boli vo veľkej väčšine pozitívne.
nahlad nakrivo.JPG

Keď nôž dorazil a rozbalil som ho, spravil na mňa celkom slušný dojem, tak som sa rozhodol o ňom niečo bližšie napísať.
01 nahlad+krabicka.JPG

Nákupná cena bola 15Eur + pošta 2.50Eur. Takže za 17.50Eur sa mi dostal do rúk nôž čínskej výroby a značky s papierovými vlastnosťami 2x drahšieho noža známych značiek u nás.
nahlad zavrety.JPG

Špecifikácie:
Dĺžka otvoreného noža: 210mm
Dĺžka zatvoreného noža: 120mm
Dĺžka čepele: 95mm
Hrúbka čepele: 3.5mm
Výška čepele : 26mm
Materiál čepele: 8Cr13MoV
Materiál rukoväte: G10
Hrúbka linerlocku : 2.0mm !!
Hrúbka noža: cca 13.16mm
Nameraná tvrdosť: 59 HRC
Hmotnosť: 156g
estet.JPG

Porovnával som s mojím verným, notoricky známym a 2x drahším :) Ontario RAT-1. Vzhľad má ENLAN agresívnejší oproti uhladenému “elegantnejšiemu” vzhľadu RATky. Typ poistky je u oboch identický a teda linerlock. Tu prichádza prvý veľký rozdiel, jeho hrúbka. U ENLANu má 2mm čo je skoro 2x toľko ako RAT. (vo videu kt. tu postol stormmaster je zrejmé, že to môže byť aj slabina RATky, keďže sa pri udieraní chrbtom čepele o pevnú prekážku linerlock skrivil). Celkovo pôsobí robustnejším dojmom a človek má na prvý pohľad pocit, že toho znesie viac. (táto úvaha ostáva v teoretickej rovine, pretože nemienim robiť deštrukčné testy mojich miláčikov. Čas ukáže)
nahlad obe linerlock.JPG
nahlad obe.JPG
nahlad obe rucky zhora.JPG

Ováranie sa koná pomocou takzvaného “flipper” pinu, ktorý slúži pri otvorenom noži ako ochrana proti zošmyknutiu ruky smerom k čepeli (praktické využitie asi pri bodaní čo ja nevyužijem..dúfam). Osobne mi to vyhovuje viac ako pri RATke kde treba čepeľ otvoriť pomocou kolíku priamo na čepeli. Keďže sa v kĺbe (chvalabohu) nenachádza žiadna pružina pre asistované otváranie, je treba mierny pohyb zápästia aby sa čepeľ dostala do správnej polohy a linerlock sa zaistil.
Je to rýchlejšie a efektnejšie, pre exhibicionistov a drsňákov jasná voľba :).
estet 6.JPG
enlan v ruke.JPG

Tvar čepele je zrejmý z fotiek. V zúženie k fazetke je v 64% výšky čepele. Potom už len klasická V fazetka. Nôž došiel priemerne ostrý (nezaostával za “lepšími” značkami) chlpy síce holil, ale skôr by som to nazval trhaním. Výbrus relatívne pekný a rovnomerný po celej dĺžke. Stačilo mu 20 minút na 2000ke brusnom papieri + finiš na koži a holil. Mam pár skúsenosti s brúsením tejto ocele a síce výdrž ostria nie je nejaká závratná, je to kompenzované práve jednoduchým dosiahnutím pôvodnej ostrosti dokonca aj obyčajným obtiahnutím na koži. (pokiaľ nie je úplne tupý). Toto bude oproti RATke asi malá nevýhoda, keďže RAT som brúsil zatiaľ raz a ostrie bez problémov drží. Každopádne som na ENLANE nameral tvrdosť 59HRC čo som pravdupovediac nečakal.
fazetka.JPG
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: ENLAN EL-01

Poslaťod zelenaliska » 05 Mar 2014, 21:29

HRC.JPG

Materiál črienok G10 mam celkom v obľube, pretože sa nešmýka ani v mokrých/spotených rukách a textúra sa mne osobne páči. Je síce pravda že sa ľahko špiní (platí pre farby iné ako čierne), mne to ale vôbec nevadí, skôr to beriem ako patinu z používania. Celkovo mi tento typ črienok vyhovuje viac ako klasicky nylonový použitý na RATke.
obe rucky.JPG

Klip sa štandardne z výroby nedá prehodiť na inú časť noža teda ľaváci a užívatelia, ktorý uprednostňujú klip pri kĺbe budú musieť trošku pomajstrovať, alebo sa pozrieť po inom type. Mne tento spôsob nosenia maximálne vyhovuje a to bola prvá vec, ktorú som zmenil, keď sa mi do rúk dostal RAT (štandardne mal klip pre praváka pri kĺbe). Je to ale určíte nevýhoda. Navŕtať tých par dierok + závit nie je až taký problém vzhľadom k variabilite ktorú toto riešenie ponúka.
obe rucky klip.JPG

Asi za najväčší nedostatok ENLANU považujem riešenie kĺbu. Ako je zrejme z fotiek na dotiahnutie/uvoľnenie je používaný nejaký špecifický typ náhonu asi typicky pre ENLAN a chýba kontra na druhej strane (nemal som ho rozobratý, ale dúfam že je to riešené nejakou zarážkou, tým pádom kontra náhon netreba). Chápem to ako spoj s ktorým sa po výrobe už nemá manipulovať s čím určíte nesúhlasím, keďže je potrebne hlavne u čínskych nožov občas tento kĺb dotiahnuť. Ďalšia vec je že rád nôž občas rozoberiem na drobné a poriadne ho vyčistím. Nemyslím si že sa mi ho nepodarí rozobrať/zložiť, ale je to úplne zbytočná komplikácia zo strany výrobcu. Minimálne mohli priložiť do balenia kľúč s príslušným náhonom na servis.
Každopádne veľmi milé prekvapenie bolo, keď som zistil, že čepeľ ENLANu nemá prakticky žiadnu vôľu, dovolím si tvrdiť že je tuhosť rovnaká ako na RATke. Podložky v kĺbe sú mosadzná zo strany linerlocku a nylonová so strany druhej. Tu mosadz som tam tiež nečakal.
enlan klb nahon.JPG
enlan klb druha strana.JPG
podlozky.JPG

Na záver môžem len dodať že aj napriek nedostatkom ma tento čínsky výrobok veľmi milo prekvapil a má pre mňa rovnakú hodnotu ako RAT. Spracovanie je na porovnatelnej ak nie vyššej úrovni ako nôž od hociktorého renomovaného výrobcu. Určíte ho budem používať a som veľmi zvedavý, aký názor naň budem mat o rok. Veľa známych sa ma často pýta aký nôž si majú kúpiť a pokiaľ je kritériom cena do 20Eur je tento model jednoznačná voľba pre mňa a určite ho budem odporúčať ďalej. Pravdepodobne sa poobzerám aj po ostatnom portfóliu tohto výrobcu a pokiaľ jeho kvalita bude stabilná, myslím že ma potenciál stať sa plnohodnotným konkurentom ostatných známych značiek.
estet 3.JPG
Naposledy upravil zelenaliska dňa 06 Mar 2014, 10:05, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: ENLAN EL-01

Poslaťod Ondro AK47 » 06 Mar 2014, 09:56

Veľmi pekný článok. Dodal by som, že Enlan nie je jediná čínska firma ktorá vyrába kvalitné nože - v tejto súvislosti by som spomenul výrobcu pod názvom SANRENMU, na ktorého výrobky sú ohlasy minimálne rovnako dobré ako na Enlan (alebo Bee, mala by to byť jedna a tá istá značka). Mne samému prešlo rukami niekoľko nožov od Sanrenmu - 910 Plus, klasická 710 a manželka nosí maličký model 605. Môžem s kľudom povedať, že tie nože majú za svoju cenu (cca 10 USD s poštovným na ebay, v prípade malej 605 ešte menej) asi neprekonateľný pomer cena/výkon. Výborne spracované, žiadne vôle, pevný linerlock, hladký chod. Viem, niektorým ľuďom asi bude vadiť že je to "čína" ale pri cene +- 10 USD sú to skrátka perfektné zatváracie nože. Určite odporúčam pozrieť :yees:

K tomu kĺbu na EL-01. Na to upozorňovalo na internete už viac ľudí ale tuším na knife.cz niekto prišiel na to, že tam krásne pasuje obyčajná hlavica vŕtačky :D Čiže netreba žiadne špeciálne kľúče, bežná vŕtačka to vyrieši :) A dovolím si trošku poopraviť jednu chybičku - nie sú to "strienky", ale "črienky".

Za mňa pekný článok, ďakujem! :camp:
Ondro AK47
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 04 Jún 2011, 15:25
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: ENLAN EL-01

Poslaťod zelenaliska » 06 Mar 2014, 10:10

Super tip to s tou vrtackou :yees: vdaka usetril si mi robotu. Vdaka za opravu, vobec som si to s tymi strienkami/crienkami neuvedomil, je opravene :) .

Inak k tym ostatnym znackam, sanremu poznam, jeden som dokonca mal a presne ako hovoris, za malo penazi vela muziky. Skoda, ze ostal na dne vajnorskeho strkovca. Cez leto sa ho pokusim najst. Dalsia z tych cinskych znaciek je GANZO. Mam v sufliku jeden ich noz a tiez treba uznat ze je celkom v pohode. Myslim si ale ze na ENLAN alebo SANREMU nema.
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: ENLAN EL-01

Poslaťod Ondro AK47 » 06 Mar 2014, 10:25

Za málo, ale zásluhy za "vŕtačku" idú tomu pánovi na knife.cz... keby som si ešte spomenul v akom vlákne to bolo, už som to videl dávnejšie :(

Ohľadom Ganza - asi to bude tak ako hovoríš. Viem, že ľudia pomerne chvália ich multitooly ale nože Ganzo, podľa mňa, až tak populárne nie sú. Súdim tak podľa množstva recenzií a z toho plynúcej obľube u verejnosti, kde jednoznačne vedú Sanrenmu a Enlan/Bee. Priznám sa, že osobne som ešte s "Ganzom" tú česť osobne ale nemal.
Ondro AK47
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 04 Jún 2011, 15:25
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: ENLAN EL-01

Poslaťod Chesus » 06 Mar 2014, 11:30

Ja na odmontovanie toho "kĺbu" používam obyčajný plochý šrubovák na švajčiaráku. Stačí tlačiť z boku na jednu zo strán toho trojuholníčka. Už som to takto rozoberal aj pomocou mince.
Čo sa týka samotného El-01 , parádny nôž za málo peňazí. Môj stál niečo pod 12e vrátane pošty odkialsi z Hong Kongu cez ebay. Neskôr som ho dokonca našiel na niektorých ázijských stránkach aj lacnejšie. Z výroby bol nabrúsený veľmi slušne, holil veľmi agresívne, z výroby jeden z najostrejších nožov čo som mal. Ale výbrus bol trocha krivý. Mal malú vertikálnu vôľu. Nič strašné ale bola tam, pridal som jednu kĺznu podložku a bolo po probléme. Otváranie šlo dosť z tuha, bolo ho treba rozobrať a trocha máznuť WDčkom. To by bolo tak všetko čo mu môžem vytknúť. Tiež som mal RATku a mala presne tieto problémy. Z výroby tak ostrá ale nebola. Výdrž tej ocele ma nadmieru prekvapila, kedže zvykne byť považovaná za "blato". Nôž mám od mája minulého roku, nosím ho a používam ako EDC a za ten čas bol na kameni raz, inak stačilo len obťahovanie - ocieľka/opasok. Po skoro pol roku používania stále holil, nie tak agresívne ako na začiatku samozrejme, ale holil. Podľa mňa je táto oceľ lepšie spracovaná ako slávna AUS-8 na RATke. Naviac ma Enlan stál trikrát menej ako RAT1.
Čo sa týka výdrže noža, skúšal som s ním kadečo a ak niekto zháňa "heavy duty" zatvárak, toto bude vzhľadom na cenu ideálna voľba. Štiepal polienka na oheň do krbu a do drievkača, batoningoval konár, prerezával starú pneumatiku z Avie, zažil si menšie páčenie, žiadne následky, akorát som pri batoningu prišiel o pár šrúbiek z črienok (vlastnou blbosťou, nedotiahol som ich dostatočne silno). Ten linerlock mi pri prvom zhliadnutí trocha vyrazil dych, predsa len má hrúbku čepele Mory. Ten nôž je malý buldozér a kompletne zmenil môj pohľad na čínske nože. Dokazuje, že aj oni majú firmy, ktoré sa snažia vybudovať si nejaké meno na kvalite svojich výrobkov :yees:
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: ENLAN EL-01

Poslaťod somoant » 11 Mar 2015, 08:41

Tento nôž predávajú aj iný výrobcovia pod vlastným menom, napríklad Boker Magnum http://www.boker.de/en/taschenmesser/ma ... EL001.html a tusim aj RUI http://www.hobbymalacky.sk/noze-zatvara ... del-19400/

Podľa tohto videa, v balení je u Magnum konecne vyfrezovany torx do tej matice na klbe a v baleni je aj skutkovac
https://www.youtube.com/watch?v=753nKgOXJ7k
somoant
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 11 Mar 2015, 08:35
Bydlisko: Marianka
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia


cron