Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Všetka výstroj súvisiaca so spánkom v lese

Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod sally » 18 Feb 2012, 00:33

Posledne (viewtopic.php?f=27&t=99&start=75) sa mi celkom osvedčila obyčajná bavlnená arafatka. Značne zabránila vetru vyhnať teplo z vlnených svetrov. Teraz sa pohrávam s myšlienkou nosiť si so sebou do prírody namiesto bundy a spol. okrem arafatky na zimu vlnenú deku = proti vetru, snehu, dá sa do nej komplet zabaliť, dá sa nosiť ako plášť i zrolovaná ako ranec. Vyštrachal som doma moľami prežratú #-o khaki ČSLA vlnenú deku, tak poskúšam. Kde sa dá v Ba zohnať tá khaki (vraj je zo všetkých army vlnených diek najhrubšia a tým aj najteplejšia... kto vie čo je na tom pravdy) v dobrom stave? Nechám si od krsnej kúpiť :lol:

V lete sa mi bavlnená arafatka skvelo osvedčila aj ako ochrana pred slnkom, prípadne ak sa náhle prudko ochladí. A dá sa použiť aj ako núdzový batoh - za mňa dávam arafatici :yees:

Čo nosíte vy?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod juraj1974 » 18 Feb 2012, 11:56

Arafatku mam aj ja este zo starych temnych cias ked jej nosenie este bolo povazovane za urcity odpor voci systemu od ktoreho tento neobycajny kus latky pochadza...
Jej nosenie som viac menej pouzival na zabranenie identifikacie mojej tvare pri urcitych aktivitach.. 8) .. Viem ze je vela sposobov ako sa tato satka nosi a aj je toho na nete celkom dost ale ja ak ju vytiahnem tak len ako satku pri praci alebo do mesta a ked som niekde sam tak aj ako pokryvka hlavy stylom obycajneho babkovskeho uväzu... Jeden pan z dalekeho vychodu ma aj ucil ako sa uvazuje turban ale moja pamät je obmedzena....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Rolf » 18 Feb 2012, 12:03

Ja taktiež používam arafatku (inshu) a som maximálne spokojný. Využívam ju hlavne namiesto šálu. Je to veľmi príjemný materiál (a mäkučký... :P ). Kupoval som ju v ("armpeku"). Majú ich tam na výber vo viacerých farebných prevedeniach-v kombinácii s čiernou...

Ohľadne tej deky... Neviem Sally, či ju zoženieš niekde reálne v armyshope... Pravdupovediac, ja som sa s ňou ešte nikde nestretol... Mimochodom, doma som našiel tiež podobnú deku, je pomerne veľká, ťažká a je to taky materiál, čo "hryzie" (asi vlna... :-k ). Pýtal som sa na ňu otca, či nevie "odkiaľ je" a on mi povedal, že ju doniesol z vojny, pravdepodobne, ešte starý otec...(bol na vojne v rokoch 1945-47). Vravel, že oni na vojne spali už v spacákoch (prvá pol. 70.rokov). Ja som z toho preto "vydedukoval", že tá deka sa používala, tak maximálne, ešte v 50-rokoch, no môj osobný názor je, že ešte asi skôr (od 30.rokov). Usudzujem z toho, že ten materiál mi pripomína látku, z ktorej sa šili uniformy, tkz. "kopriváky", ktoré sa používali v našej armáde od 30. rokov približne do 60. rokov, kedy sa začali zavádzať moderné uniformy vz. 60 a na spanie spomínané spacie vaky. Ale s istotou to povedať neviem... :-k
Naposledy upravil Rolf dňa 14 Jún 2012, 21:57, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod fatal_error » 18 Feb 2012, 12:07

Obrázok Pouzivam "sniper" salu barracuda
Kód: Vybrať všetko
http://www.e-army.cz/sala-sniper-sitovana-brit-dpm-e499.html
Je to v podstate taka sietovina.V lete je to strasne super (v zime nepouzivam, nema to vyuzitelnost moc), hlavne ked clovek sleduje zver a chce si zakryt tvar. Vacsinou si zakryvam tvar celu, nie ako na obrazku, pretoze cez ocka (sietovinu) vidno dobre, no do tvare nevidno :) . S vhodnym maskovanim sa da dostat k zveri dost blizko. Nestoji to vela a s rozmermi 190 x 90 cm sa da urobit toho viac. Vyuzivam to a aj budem. Za taky peniaz dobra kupa :camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod oraj » 18 Feb 2012, 19:26

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 21:27, celkovo upravené 1
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Ikhan » 01 Mar 2012, 00:40

Ahoj, deka pohode, ma to svoje caro. pod dekou ci viacerimi som prespal neskutocne vela nocí, ci uz doma, alebo vonku. (nemam rad periny)
no narovinu, vlnena deka, a duplovate ta vojenska, soji zahovno. keby som nebol taky druk, tak urcite budem spavat pod umelou, ta je rozhodne teplejsia.
velmi dobre su podla mna take kombinacie, vlna + umelina, a pokial je to este "šedivka" s par farebnymi pruhni pri okrajoch, tak je to idealne.
no na zaklade svojho ideoveho presvecenia pouzivam cisto vlnene

..pod dekami spavam velmi rad, alebo ked sa mi nechce brat deku, tak spim len tak, ze povolim kanady, aby sa lepsie prekrvovali nohy, (/vyzujem kecky a nohy do batoha) obleciem co mam a zakrijem sa battledresom, M65.

ked s kamaratmi taborime, tak berem 6 diek, zosite ovcie koze, kabat a par veci na oblecenie do parflese - foto nisie s tym, ze dam 3..4 deky pod seba ,2 na seba, a koze niekam doprostred. takto spavame dvaja. .........vazi to 30 !! kg spolu s parflesou a zemiakmi. a ked s tym slapes do kopca, tak i viac
..je to rozdiel, ako ked nesies 2 kg - spacak a karimat


a prave ma napadlo, co tak spavat v kapote?

---dufam ze pisem k teme, lebo vlastne uz spííííím

Obrázok
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod juraj1974 » 01 Mar 2012, 09:41

V kazdom pripade ti dakujem za zaujimavy prispevok. Cital som aj tvoj predchadzajuci a postupne sa dostavam do obrazu ohladom tvojej filozofie a spôsobu zivota. Myslim si ze deky koze a ine veci ktore spominas a hlavne ten pocet su velmi uzitocna vec ak sa rozhodnes vyslapat niekde na miesto taborenia kde budes nejaky cas travit bez civilizacie... Ale... Myslim si ze tento styl je presne urceny pre ludi vyznavajucich pokojny zivot tabornikov pod tipi spolu so so svojou komunitou pri spolocnom ohni. Osobne som presvedceny ze ze vlacit taky pocet diek a kozi o ktorych pises je pre nas tulakov lesnych (homo saltus) asi neprijatelny. Aj ked osobne by som si to rad vyskusal ak by bola ta moznost vyspat sa pod tipi na podobnom luxuxse o akom pises ked by som pri svojich potulkach narazil na vas tabor... :camp:
Ak mas nejake konkretne tipy na deky o ktorych tu pises tak sup sup sem s nimi.... Rad sa popozeram po nejakej odskusanej deke ktora mi umozni predriemat pod hviezdami pokojnu noc.... :camp: :wolf: hawk..
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Rafael Ingvis » 02 Mar 2012, 10:31

Ikhan píše:Ahoj, deka pohode, ma to svoje caro. pod dekou ci viacerimi som prespal neskutocne vela nocí, ci uz doma, alebo vonku. (nemam rad periny)
no narovinu, vlnena deka, a duplovate ta vojenska, soji zahovno. keby som nebol taky druk, tak urcite budem spavat pod umelou, ta je rozhodne teplejsia.
velmi dobre su podla mna take kombinacie, vlna + umelina, a pokial je to este "šedivka" s par farebnymi pruhni pri okrajoch, tak je to idealne.
no na zaklade svojho ideoveho presvecenia pouzivam cisto vlnene


Umelina je hrejivejšia ako vlna? Je jediná vec ktorá je hrejivejšia ako vlna a to kožušina.

Ikhan píše:ked s kamaratmi taborime, tak berem 6 diek, zosite ovcie koze, kabat a par veci na oblecenie do parflese - foto nisie s tym, ze dam 3..4 deky pod seba ,2 na seba, a koze niekam doprostred. takto spavame dvaja. .........vazi to 30 !! kg spolu s parflesou a zemiakmi. a ked s tym slapes do kopca, tak i viac
..je to rozdiel, ako ked nesies 2 kg - spacak a karimat


dvaja spíte so 6imi dekami a na min 2 ovčích kožušinách? :-k asi máte radi pohodlie nič iné ma nenapadá pri takom počte spacích "potrieb" a váhe.

Ikhan píše:a prave ma napadlo, co tak spavat v kapote?


Pokiaľ sa správne pamätám tak indiáni šili svoje kapote z diek Hudson Bay (mimochodom vlna) a používali ich najmä v zime. Čo sa týka spánku v nich : V prípade že neberieš deky a máš kapote si v pohode (vid. Tvoj príspevok )
V prípade že berieš spomýnanú výbavu (6 diek atď.) ti je kapote z hľadiska tepla zbytočné (čo sa týka spánku). Na druhej strane pri dobrom kapote ti netreba žiaden kabát, parku alebo podobné kusy oblečenia
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod sally » 02 Mar 2012, 15:56

Rafo - pokiaľ s tou výbavou spávajú bez ohňa v mraze, tak na tom nevidím nič nezvyčajné. :camp:

Súhlasím s Rafom - umelá deka teplejšia než poctivá vlnená? :?: Veď z fyzikálneho hľadiska ide o toto: deka/spacák/... funguje tak, že materiál obsahuje značné množstvo vzduchu, ktorý pôsobí ako izolant. Čím je matroš nadýchanejší (má väčší loft), tým je v ňom vzduchu viac a tým viac izoluje. Vlna ako jediný dostupný matroš vie nie len izolovať, ale aj priamo hriať - pri drobnom navlhčení dochádza k chemickej reakcii a vlna reálne vydáva teplo - po podrobnostiach som nepátral (čo reaguje s čím...), vraj to tak funguje.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod macakv » 03 Mar 2012, 08:41

sally píše:Rafo - pokiaľ s tou výbavou spávajú bez ohňa v mraze, tak na tom nevidím nič nezvyčajné. :camp:

Súhlasím s Rafom - umelá deka teplejšia než poctivá vlnená? :?: Veď z fyzikálneho hľadiska ide o toto: deka/spacák/... funguje tak, že materiál obsahuje značné množstvo vzduchu, ktorý pôsobí ako izolant. Čím je matroš nadýchanejší (má väčší loft), tým je v ňom vzduchu viac a tým viac izoluje. Vlna ako jediný dostupný matroš vie nie len izolovať, ale aj priamo hriať - pri drobnom navlhčení dochádza k chemickej reakcii a vlna reálne vydáva teplo - po podrobnostiach som nepátral (čo reaguje s čím...), vraj to tak funguje.
Ja som po tom trochu pátral.Pri poklese teplôt v zime je vlna ochladzovaná, čím dochádza v nej vo zvýšenej miere ku kondenzácii kde sa uplatňuje jej schopnosť pohlcovať vlhkosť bez znehodnotenia .Rozumie sa vzdušná vlhkosť,nie ked zmokne a je premočená. Naviac pri sorpcii vlhkosti dochádza k uvolňovaniu tepla (sorpčné teplo).Sally mal na mysli asi tento efekt.Naopak v lete pri večších teplotách,ked sa prikryješ s dekou s ovčej vlny,vnutorná strana pohlcuje vlhkosť a vonkajšia ju odparuje.Dochádza k opačnému efektu ako pri sorpcii vlhkosti.Preto sa hovorí,že ovčia vlna v lete chladí a v zime hreje.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Ikhan » 03 Mar 2012, 22:11

Rafael Ingvis píše:Umelina je hrejivejšia ako vlna? Je jediná vec ktorá je hrejivejšia ako vlna a to kožušina.


blbost. si to preretaj na hmotnost. pri rovnakej vahe a objeme zaberanom, je jasne ze umela deka je teplejsia

Rafael Ingvis píše:dvaja spíte so 6imi dekami a na min 2 ovčích kožušinách? :-k asi máte radi pohodlie nič iné ma nenapadá pri takom počte spacích "potrieb" a váhe.

ano
kozusiny su 4 a zosite do prikryvky......ide o taborenie

Rafael Ingvis píše:Pokiaľ sa správne pamätám tak indiáni šili svoje kapote z diek Hudson Bay (mimochodom vlna) a používali ich najmä v zime. Čo sa týka spánku v nich : V prípade že neberieš deky a máš kapote si v pohode (vid. Tvoj príspevok )
V prípade že berieš spomýnanú výbavu (6 diek atď.) ti je kapote z hľadiska tepla zbytočné (čo sa týka spánku). Na druhej strane pri dobrom kapote ti netreba žiaden kabát, parku alebo podobné kusy oblečenia

samozrejme, vsetko je to relativvne.
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Ikhan » 03 Mar 2012, 22:16

juraj1974 píše:Rad sa popozeram po nejakej odskusanej deke ktora mi umozni predriemat pod hviezdami pokojnu noc.... :camp: :wolf: hawk..


vies co, nic konkretne... akurat tak HBcku, ale te su dost drahe, to je klasika.
ja obieham sekace po ba, obcas na nieco seriozne natrafim..
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod atti.hombre » 04 Mar 2012, 09:23

Jediné o čo tu ide , sú dva rozdielne pohľady na táborenie-nič viac! Neviem načo tie vášne...ak idem niekam,kde sa presúvam tak nosím umelinu ,ale aj mne sa páči predstava utáboriť sa na pár dní s prírodnými materialmi len tak ( ale nemám nato : many...dostupnosť u nás je mizerná...a váha je pre mňa neúnosná )...

čo sa týka hrejivosti materialov, každý má na to svoj názor a nevidím dôvod na zvadu! Ak niekto mal možnosť porovnať oba a vyšiel mu z toho lepšie polyester tak je to v poriadku! Kolko krát som aj ja menil výbavu,lebo to čo mi odporúčali, mne nesedelo! Ludia sú rôzni...

Ikhan- založ tému na činenie koží a popíš postupy,nástroje ako aj fotky-obrázky ktoré sa ti osvedčili...urob to tu priamo na portáli-ja budem prvý kto to ocení!

ostatných prosím o kľudnú debatu... :camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Ikhan » 05 Mar 2012, 19:49

atti.hombre píše:Ikhan- založ tému na činenie koží a popíš postupy,nástroje ako aj fotky-obrázky ktoré sa ti osvedčili...urob to tu priamo na portáli-ja budem prvý kto to ocení!

clovece sory, na to nemam cas ani chut. myslím ze je o tom dost na internete, ako sa to robi (asi, netusim)
skôr myslim, ze keby to niekto chcel skusit, tak by sme to mohli konzultovat, to mi pride ako uzitocnejsie.
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Ikhan » 12 Mar 2012, 22:33

ahoj, tak ma napadlo, ze by si si mohol zosit ovcie koze dokopy, a spravi z toho prikryvku. ja take mam, a je to moc fajn, lebo to neprefukne, a môzes v tom spat i ked prsi. jasne ze kozov von, chlpom dnu.

az by si si niekde zohnal a pozosival dokopy, mal by si to fajn.
nemyslim teraz zrovna tie od poliakov, s 10cm chlpom. vlastne myslim hocijake, i menej kvalitne
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Ďalší

Späť na Spánok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia