Bukvice

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Bukvice

Poslaťod SKW » 27 Okt 2013, 16:49

Plody buka lesného (Fagus sylvatica) sú jedlé lesné plody menej známe širokej verejnosti. Pre zálesáka sú chutným zákuskom počas potuliek jesenným lesom. Dozrievajú v septembri-októbri a dajú sa nájsť v lístí počas celej jesene až do zimy, kým nepadne viac snehu, kedy sa ich hľadanie stáva obtiažnym. Bukvice boli kedysi dávno bežnou súčasťou jedálnička našich predkov, existuje viacero spôsobov ich spracovania. Sú výborné keď ich jednoducho opražíte na panvici, alebo je možné ich zomlieť na múčku, z ktorej sa následne upečú placky. Tiež sa môžete dopátrať k rôznym receptom na prípravu koláčov či iných dobrôt.
Obrázok

Obrázok

Nie každý rok však buk vytvára plné a zdravé bukvice. Po väčšinu rokov môžete nájsť len málo bukvíc, prípadne len prázdne škrupinky bez jadierok, alebo nenájdete vôbec nič. Pravé semenné roky sa totiž opakujú v 5 až 10 ročných intervaloch v závislosti od prírodných podmienok. Práve tento rok je semenný a bučiny sú teraz doslova posiate bukvicami. To či je semenný rok sa dá predpovedať už v priebehu leta a to podľa odkvitnutých bukových kvetov, ktoré v semennom roku po opadnutí vytvoria na lesnej podlahe charakteristický žltohnedý koberec.

Bukvice sú uzavreté po dvojiciach v drevnatej čiaške s mäkkými ostňami, ktorá sa v zrelosti roztvorí štyrmi chlopňami. Samotná nažka je trojhranná, po hranách takmer krídlatá. Po jej rozlúpnutí na nás vykukne jedlé jadierko.
Obrázok

Obrázok

Pri zbere pomáha jednoduchý trik ako odhaliť prázdne bukvice, nakoľko tieto navonok vyzerajú skoro rovnako ako tie plné. Stlačením bukvice medzi prstami ľahko zistíte či je vnútri dobré jadierko. Prázdna bukvica pukne a spľasne, kým plná je pevná a nedá sa jednoducho stlačiť.
Obrázok

Obrázok

Bukvice je možné jesť aj surové, avšak nemali by sa konzumovať vo väčšom množstve, pretože môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti. Obsahujú saponínový glykozid - toxín, ktorý možno ľahko zničiť vysokou teplotou, čiže opražením sa bukvice stanú stráviteľnými a navyše sa tým zvýrazní ich chuť. Pražené bukvice pripomínajú chuťou jedlé gaštany, prípadne niečo medzi jedlým gaštanom a tekvicovým semienkom.

Najmä ľudia s citlivým žalúdkom by mali byť obozretní v konzumácii surových bukvíc, odporúčam ich radšej dobre tepelne upraviť. No pokiaľ ich človek nezje prehnane veľa a na prázdny žalúdok, tak je všetko v poriadku. Ja osobne ich rád pojedám aj surové, na prechádzke bežne zjem približne za hrsť čerstvých bukvíc. Tiež som skúsil nazbierané bukvice usušiť. Sušené sa ľahšie lúskajú a sú omnoho chutnejšie a chrumkavejšie než čerstvé. Čo sa týka zdraviu prospešných látok obsiahnutých v bukviciach, tak sú to najmä rastlinné tuky (viac než 50%), vit. B6, riboflavín, tiamín, železo, mangán.

Praženie bukvíc v ešuse.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Ak ste ešte nikdy neokúsili tieto zaujímavé plody lesa tak neváhajte a vyrazte na prechádzku do najbližej bučiny. Inak si možno budete musieť počkať, kým znovu príde semenný rok buka. :yees:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Bukvice

Poslaťod stormmast3r » 27 Okt 2013, 18:05

ten semenny/nesemenny rok sa strieda nejak celoplosne alebo je to vylucne viazane na konkretnu lokalitu?
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Bukvice

Poslaťod SKW » 27 Okt 2013, 18:42

Mal by byť na väčšine územia Slovenska, samozrejme môžu byť niekde nejaké odchýlky. V mojom okrese je všade vysoká úroda bukvy a postrehol som veľa bukvíc aj na poslednom zraze na Čabradi. Hlavne treba hľadať pod dospelými bukmi, 60 - 80 rokov a viac v zapojených porastoch, prípadne solitéry môžu rodiť aj skôr.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Bukvice

Poslaťod Divoký skaut » 24 Sep 2016, 20:54

U nás je teraz veľa bukvíc. Keď idem na bicykli len tak to praská. Chcel by som sa spýtať koľko také sušené bukvice vydržia a či ich treba aj po sušení opražiť
Obrázok užívateľa
Divoký skaut
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 20 Apr 2016, 07:14
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 54 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Bukvice

Poslaťod Pája » 25 Sep 2016, 17:45

Jedná se o olejninu, takže se s nimi dá zacházet podobně, jako s ořechy. ;-)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Bukvice

Poslaťod Hočhóka » 05 Okt 2016, 12:07

Dovolím si doplnit 3 úryvky z článku Stromy hovoří-pohostinný buk, co jsem vylovil v časopisu Jizerské hory (srpen 2004)

"S Tadeášem Hájkem z Hájku, českým průvodcem Matthioliho Herbáře a bylináře, lze již od 16. století pozorovat, že malé i velké myši, veverky, kvíčaly a drozdi
,,proto do lesů bukových na pastvu přibíhají“. Pro svoje bílkoviny, škrob i trošku tuku bukové plody přilepšovaly i chovnému dobytku, zejména vepřům.
Rakouské úřady však 14. 9. 1916 zakázaly zkrmovat bukvice v chlévech a nařídily tlačit z nich olej upotřebitelný prostými lidmi." ...

"Svou užitkovou hodnotou prý se lískovému a trnkovému oleji skoro vyrovnal bukvičný omastek, vhodný při smažení brambor a maštění topinek. ...
Z rozemletých bukviček se vařila káva, v horách si z bukvic pálili lidé rosolku. "

"Marie Úlehlová-Tilschová udržuje v roce 1944 přízeň oleji vylisovanému studenou cestou z čerstvých a loupaných bukvic: ,,Je velice lahodný i libovonný, průzračný i trvanlivý, takže se vyrovná dobrému oleji olivovému.
A právě tento olej ,bukvový‘ zachoval se u nás mezi lidem i bez úředních pokynů až po naše časy.“ Ke cti vskutku občas přicházely i olejnické chalupnické dílny, kde se tlačil nejen kostkový olej z pecek švestkových a duranciových,
ale i olej z bukvic. Louskání bukvic bývalo krásně provázeno vrčením kolovratů a přetřásáním starých pověstí i nových zvěstí." ...


A vyzkoušejte takovou sušenou bukvici zapálit - plamínek je díky oleji celkem jasný - ale pro svou nepatrnou velikost dlouho nevydrží. Přesto si lze představit použití jako nouzové svíčičky.
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hočhóka
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 26 Sep 2016, 21:17
Bydlisko: Hranice
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Bukvice

Poslaťod Nataniel » 09 Okt 2016, 21:07

Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x


Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron