Jedlo bez bravčového :)

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod bezmena22 » 21 Mar 2014, 00:26

Trocha divná téma ale chcem zobrať svojho učiteľa angliny (je to výmenný pobyt a je z Egyptu) a je moslim, tak teda nemôže (skôr nechce :D ) jesť bravčové. aké jedlo by bolo dobré pripraviť vonku aby mu chutilo ??? tak uvažoval som že živanská bez slaniny a na miesto nej kuracina, na miesto masti olej, opečené zemiaky v pahrebe, prípadne párka(kuracia) a fazuľa v kotlíku. navrhol som že by bolo fajn ho zobrať na menšiu túru na Zobor a opekačka k tomu nech si odnesie niečo iné z našej kultúry ako sú nákupné centrá a podobne, lebo pojem bushcraft mu nič nehovoril. trochu som mu to objasnil ale zážitok aspoň taký minimálny je na nezaplatenie :D . preto by som chcel neaké nie moc finančne náročné riešenie... ako uvažovali sme o guláši z diviny len nemáme odkiaľ zobrať divinu a tiež by to asi nepochopil že to nie je z diviaka a podobne. chcel by som niečo také jednoduché výstižné aby si odniesol niečo zo slovenska na čo by mohol spomínať. tak kto by chcel samozrejme môže ísť snami podľa všetkého by to bolo v nedeľu okolo obeda :) ( viem že nad opraženú slaninku alebo špekačku neni :D ale keď to nechce tak čo už :D prichádza o moc pôžitku :D )
bezmena22
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 21 Apr 2013, 20:06
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod mihal » 21 Mar 2014, 01:34

tak napr klobasky zozenies aj jelenie konske kacacie, pstrosie, morcacie.... vsetky su fantasticke
mast naprikla husaciu,pstrosiu, so slaninou problem bude, mozes ju nahradit napriklad tou hovadzou ale to na slovensku asi sotva zozenies :)
divinovy gulas je dobra volba a nemyslim ze by nepochopil ze to nieje z diviaka ked mu povies ze jelen , muflon, daniel. ale v nitre zohnat divinu.. no snad jedine v metre. v ba to maju aj napr v tescu. alebo mu proste upec zemiaky v pahrebe plnene vajcom, banok, prazenicu...
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod atti.hombre » 21 Mar 2014, 06:29

Môžeš spraviť pstruhy v pahrebe,na rošte,na ražni- ale nie nad ohňom,musí byť pahreba! Zoženieš aj chladené ryby v tescu...dalej krumple na kadejaký spôsob...zajaca ala Kelko :mrgreen:
Fantázii sa medze nekladú :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod jasommato » 21 Mar 2014, 13:31

sprav hovedzi gulas a mas pokoj a ak ho chces zjemnit hod tamkusok jahnacieho
smalec by som olejom nenahradzal ale ako bolo vysie povedane husacia ci ina mast sa da pouzit
rybi cesnacka strukoviny zemiaky banok placky .......... 2 000 000 moznosti len z tychto surovin navyse jedia sa aj ine zvierata co tak kralik alebo (hambim sa ze to ja navrhujem) kura
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod juraj1974 » 21 Mar 2014, 14:24

Moj navrh vy bolo tiez kura ci ina hydina. Kuracie prsia na grile nikdy niesu zle tak isto varene jahnacie (chenchal) tvojmu priatelovy urcite nieco bude chutit. Skus rozne placky pecene na horucich kamenoch. Tak isto zemiakove placky nie su od veci. Ako pisu kolegovia lesny muzickovia je vela jedal s ktorymi vycaris spokojny usmev tvojho priatela.
Ja skusim nieco ine. Napis co mas a ja skusim s toho nieco vycarovat. Co ty na to?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod jasommato » 21 Mar 2014, 14:45

juraj1974 píše:
Ja skusim nieco ine. Napis co mas a ja skusim s toho nieco vycarovat. Co ty na to?




to je dobri pristup tak som varil na intraku a kd sa dopredu nedohadujeme co varime tak tak varimv lese furt
staci len dat veci v spravnom poradi do kotliku a dochutit takaby bolo dobre az vyborne
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod bezmena22 » 22 Mar 2014, 12:27

najhoršie je to že ešte nevieme čo budeme mať :D lebo to ideme viacerí a že behneme do obchodu predtým a kúpime suroviny. tak tiež som rozmýšľal nad kuracím mäsom asi neaké zapečené alebo ugrilované. samozrejme určite chcem klasiku zemiak v pahrebe. skôr navrhovali že niečo jednoduhšie na prípravu čo nezaberie veľa času tak som už guláš vyškrtol. tiež asi skúsim spraviť vajce v zemiaku ( ked som skúšal iba v škrupine a na pahrebu tak nevidalo aj ked som spravil dierku a po tretom nevydarenom pokuse som to už neskúšal ale boli aspoň výbuchy :D) tak najhoršie je že nechce opečenú slaninku a špekačku... prípadne som rozmýšľal nad neakou ) "pomazánkou" z cesnaku medvedieho, niva, syr a pod. natrieť na opečený chlebík. aj banok by som skusil ked súhlasia ostatný. ,prípadne fakt takú dobru praženicu na ohni ako ste tu spomínalia ešte neaký ten bylinkový čaj a malo by sa mu páčiť :D len dúfam že nebude pršať lebo nebude z toho nič :/
bezmena22
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 21 Apr 2013, 20:06
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod bezmena22 » 23 Mar 2014, 23:14

tak nakoniec sa nešlo nikam. veľa ľudom stačilo že je 80% šanca že bude pršať tak kašlali na to, ale aj tak bol lejak tak by sa oheň nedal rozložiť ( tak dal by sapod skalou alebo keby ideme skorej ako som navrhoval a nie o 12tej len stretko, vpohode už o 10tej sme mohli byť v lese a mať bud neskoré raňajky alebo skorý obed :D ) tak ale téma môže poslúžiť aj niekomu inému kto by mal podobný problém :) ďakujem všetkým za nápady :camp:
bezmena22
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 21 Apr 2013, 20:06
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod jasommato » 24 Mar 2014, 23:09

je to smola ale ties poznam velaludi vyrobenich z cukru :? padnu dve kvapky a uz sa nikam nejde ale ked sa chce ist nezalezi predsa napocasi :evil:
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Jedlo bez bravčového :)

Poslaťod bezmena22 » 25 Mar 2014, 09:21

Ved samozrejme že nezáleží na počasí, tú istú trasu sme zvládli vyšlapať na starý rok, bolo blato, zima šmýkalo sa dokonca trochu na vrchole aj snežilo. A prežili sme, dobrý pocit na nezaplatenie :)
bezmena22
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 21 Apr 2013, 20:06
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 17 x


Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia