Brezová miazga

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Brezová miazga

Poslaťod stormmast3r » 27 Jan 2011, 11:25

Pili ste už brezovu miazgu?
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Michal » 27 Jan 2011, 12:23

Zatiaľ nie, ale ak sa podarí na jar by som si to chcel vyskúšať :) samozrejme nepiť celý strom, ale len trošku si odliať na koštovku :drinkers:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod SKW » 27 Jan 2011, 12:42

stormmast3r píše:Pili ste už brezovu miazgu?


Áno, každý rok sa teším na to obdobie, trvá len 1-2 týždne a záleží od nadmorskej výšky kedy začne, vo vyšších polohách začne neskoršie. Brezová miazga je jemne sladká tekutina, obsahuje vitamíny, antioxidanty a má protinádorové účinky. Musím ale povedať, že oveľa lepšia je javorová miazga, je podstatne sladšia než brezová.

Tu je brezová. Najčastejšie ju zbieram týmto spôsobom, napichnem nožom a vsuniem nastrúhané drievko. Neberiem veľké množstvá miazgy, len na drink.
Obrázok

Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Michal » 27 Jan 2011, 14:26

Neskutočné ku všetkému máš aj fotky :D A moja otázka: musí mať to drievko aj nejaký špeciálny tvar resp. ako má byť vyrezané aby to fungovalo čo najefektívnejšie?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod stormmast3r » 27 Jan 2011, 14:58

Vôbec som netušil, že s ta miazga da piť. Keď som to videl v jednom dieli Raya Mearsa hneď som dostal chuť, tohto roku určite skusim.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Adno » 27 Jan 2011, 15:02

Pil som to - z brezy - je to celkom fajn, skoda len, ze sa to neda vyuzivat celorocne :) . Okrem toho odporucam pri odchode dieru v strome vyplnit nejakym kuskom dreva...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod SKW » 27 Jan 2011, 15:07

Michal píše:Neskutočné ku všetkému máš aj fotky :D A moja otázka: musí mať to drievko aj nejaký špeciálny tvar resp. ako má byť vyrezané aby to fungovalo čo najefektívnejšie?

Čo narobíš, keď si pre niečo riadne zanietený :) stane sa z toho závislosť. Ale myslím si, že pre mnohých čo sa s tým ešte nestretli, je to výborné na lepšie pochopenie.

To drievko nemusíš nejak špeciálne tvarovať, stačí ho len zbaviť kôry, najradšej používam čerstvý konárik, zelený. Na mieste kde ho budeš vsúvať do kôry ho môžeš sploštiť. Dôležitý je uhol medzi ním a kmeňom, mal by byť približne taký, ako tam na fotke. To preto aby sa ti nestalo, že keď o 2 hodiny prídeš, tak zistíš, že ti miazga tečie po kmeni dole a nie po drievku do nádoby.

Môžeš vyrezať žliabok do väčšieho drievka a vyvŕtať do stromu (Ako ste to videli u Mearsa), no to sa robí pri oveľa väčších a rýchlejších odberoch miazgy a je to trocha drastické pre strom. Pre obyčajné potreby jedného drinku ti úplne stačí metóda s malým konárikom, a aj rana na strome sa rýchlo zacelí.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod stormmast3r » 27 Jan 2011, 15:15

Ako dlho trva pri tvojom malodierkovom sposobe kým nakvapka povedzme liter tekutiny? Ray to tušim nechaval celu noc a uzberal jeden kotlik.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod SKW » 27 Jan 2011, 15:26

Záleží od obdobia, kedy to vystihneš, sila prúdenia miazgy je rôzna. Keď sa ti podarí odsledovať stred miazgovej sezóny, tak taký hrnček ako na fotke je plný asi za 3-4 hodiny, no inokedy to môže trvať dlhšie.

V Mearsovom dieli (Bushcraft 2/epizóda four season) som mal pocit, že mu to z toho žľabu kvapká nejak veľmi slabo, akoby bolo ešte príliž skoro.

EDIT:
Tu je jedna epizóda z Country tracks, čo bola jedna z veľmi prvých sérií Mearsa, tu predviedol, ako si urobiť zálesácky čaj, práve z brezovej miazgy:


Ak som dobre rozumel, tak to čo vidíš tam, nazbieral za 3 hodiny.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: brezová kôra

Poslaťod zt0350 » 17 Mar 2011, 23:41

neviem kam to dat tak to smarim sem :) mate niekto skusenosti s brezovou miazgou? ake ma vyuzitie?ako ju setrne ziskat a kedy? dnes som to skusal ale nic ani kvapka , tak ma napadlo ci dazd na to moze mat vplyv? dik za odpovede :yees:
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod SKW » 18 Mar 2011, 00:18

Tiež som bol čeknúť včera, že ako to vyzerá a zatiaľ nič. Postrehol som ale, že už prúdi miazga v mladých stromkoch ktoré sú blízko vodného toku. No z mladého jedinca nieje dobré brať miazgu, lebo ho to zabije. Chce to konečne oteplenie, vtedy sa miazga rozprúdi. Rátam s tým, že do 10tich dní to prepukne :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod stormmast3r » 18 Mar 2011, 00:36

Skea z knife.cz uz veselo capuje

Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Domino » 18 Mar 2011, 18:31

Javorová miazga začína prúdiť rovnako ako Brezová kedže planujem skúsiť obidva čo to je zač
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod SKW » 18 Mar 2011, 22:53

Domino píše:Javorová miazga začína prúdiť rovnako ako Brezová kedže planujem skúsiť obidva čo to je zač


Javorová je oveľa lepšia, odporúčam :wink: . Vačšinou vidím, že ľudia stále hovoria o miazge z brezy, zrejme iba kvôli tomu, že to robil R.Mears vo svojom programe a pritom javorová je oveľa sladšia :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Domino » 19 Mar 2011, 20:04

Taj bol som dnes na miazgu z brezovej som okoštoval páru kvapiek po tom mi to začalo stekať všade inde len nie po paličke do pohára ale chuťovo celkom fajn taká horkasto sladká. Nabudúce budem pátrať aj po nejakom Javore
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Ďalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron