Brezová miazga

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Brezová miazga

Poslaťod Tito » 13 Mar 2014, 14:45

Uričite ošetriť. Ako všetko v živej prírode - vážne zranenie (pre brezu to porezanie prsta nebude) môže byť smrteľné. Prosím opravte ma ak sa mýlim, ale ak orezávam doma stromy tak to minimálne zatrem blatom. Vŕtanie mi príde už poriadna šupa. Strom sa z toho možno "vylíže" ale môže ho to aj položiť.
Spomeňte si na básničku o breze... :|
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Rolf » 13 Mar 2014, 18:20

Ja sa priznám, že rany po reze ovocných stromov nikdy neošetrujem a nikdy sme to nerobili a stromom to nejako neškodí... Ak sú rezy vykonané správne, tak strom si aj sám poradí... S výnimkou marhúľ a broskýň, ktoré sú trochu chúlostivé dreviny... Hlavne staršie stromy... Či zatierať, alebo nie, to je dilema, na ktorej sa jednoznačne nedohodnú ani odborníci... :wink:

Ale, čo sa týka brezy, tak ja som rovnako za to, aby sa človek, ktorý vedome vytvorí ranu za cieľom odberu miazgy, snažil sám ranu nejako zaceliť... Rozhodne, ak to robí nebožiecom a miazga sa doslova valí von... Niekedy, keď len človek trochu pichne nožom, tak vytečie z malej ranky poriadne množstvo... Strom má určite aj nejakú vlastnú imunitu voči podobným prípadom, ale vravím, ak to človek spraví vedome, tak už z nejakého "mravného princípu", by sa mal snažiť stromu trochu pomôcť... :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod juraj1974 » 13 Mar 2014, 22:53

Priatelia. PROSIIIM..Tak ako kazdy rok vas ziadam a apelujem na vas zdravy rozum. Dajte brezam pokoj. Nechajte ich miazgu tak. Uz samotna vedomost ze nieco take existuje vam nestaci? Nestaci vam vedomost ze v pripade nudze existuje v urcity cas v roku moznost napojit sa zo stromu? Vazte si tohto poznania s vedomim ze to naozaj aj funguje. Nie je nutne sa o tom za kazdu cenu aj presviedcat. Funguje to ze vam strom vo svojej dokonalosti dokaze dat to posledne co ma. Nie je nutne si to dokazovat ak netreba. Je to na vas...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Ctihor » 15 Mar 2015, 23:41

Ééé, po predchádzajúcom príspevku to bude pôsobiť nepatrične, ale dnes som prvý krát bol skúsiť, či už je ten pravý čas (jediné, poľahčujúce okolnosti, ktoré múžem uviesť sú, že tu, kde žijem, sú brezy najbežnejším stromom, neberiem veľa a ranu vždy ošetrím) a zdá sa, že je. Môj problém je, že sa mi napriek všetkému nepodarilo tú miazgu odchytiť do pohára, ale iba stekala po kmeni. Skúšal som aj drievko, aj povrázok aj iný tvar "otvoru". Keď mi nešiel vodorovný zárez, tak som skúsil trojuholníkový, ale asi by nemal byť taký otvorený, alebo čo. Čo robím zle?
Prílohy
IMG_1708.JPG
Obrázok užívateľa
Ctihor
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 13 Apr 2014, 12:23
Bydlisko: Hora
Dal Ďakujem: 12 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod prtgeologist » 22 Mar 2015, 20:51

juraj1974 píše:Priatelia. PROSIIIM..Tak ako kazdy rok vas ziadam a apelujem na vas zdravy rozum. Dajte brezam pokoj. Nechajte ich miazgu tak. Uz samotna vedomost ze nieco take existuje vam nestaci? Nestaci vam vedomost ze v pripade nudze existuje v urcity cas v roku moznost napojit sa zo stromu? Vazte si tohto poznania s vedomim ze to naozaj aj funguje. Nie je nutne sa o tom za kazdu cenu aj presviedcat. Funguje to ze vam strom vo svojej dokonalosti dokaze dat to posledne co ma. Nie je nutne si to dokazovat ak netreba. Je to na vas...

Juraju, samotná vědomost nestačí. K čemu jsou totiž znalosti bez praxe? To máš stejné jako na pracovním trhu. Já jsem tento týden zjistil, že mám např. absolutní nedostatky v technice, které by se v případě nouze projevily.
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Marcela » 23 Mar 2015, 02:11

Ta samotná praktická zkušenost, kterou k něčemu takovému potřebuješ, je jen celá o tom jak dobře umíš pracovat se svým nožem... K tomu snad ale přeci není potřeba za každou cenu prznit živé a zdravé stromy :wink:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod rkw » 26 Mar 2015, 22:54

aTiez zastavam nazor a suhlasim s Marcelou ze ked sa nazivame bushcraftermy a tak rozne , tak by nam malo stacit vediet ze ano funguje to amnienzbytocne to skusat za kazdu cenu ...
Zda sa mi ze bushcraftersky vrtat do stromov nie je za potrebu .
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod MartinV » 28 Mar 2015, 22:56

prepacte, ale ako clovek moze konstatovat, ze to vie, ked to nevyskusa? lebo o tom cital na nete, v knihe al videl Utube?
predpokladam, ze pri firesteel-e takyto nazor nemate a zastavate ho kvoli ochrane stromov.
ak si vsak clovek zarovno nastuduje u ako starej brezy odber skusit a ako ranu osetrit, ak by to snad bolo pripustne, nie?
marcela, rkw, Vy ste to nazivo neskusali?
prepacte, mozno mi nieco unika :|
MartinV
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 25 Feb 2014, 18:12
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 34 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod marian160 » 29 Mar 2016, 10:25

Ak by niekto chcel vyskúšať brezovú šťavu už je dostupná aj v obchode
Ak by niekoho zaujímalo zloženie brezovej šťavy prikladám foto z produktu v obchode.
Ceny sú v zlotých - na eurá vydeľte 4,15
Prílohy
2016-03-26 13.37.06b.jpg
zloženie
2016-03-26 09.48.30a.jpg
ceny
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Lesso » 14 Okt 2016, 11:37

Přikládám video z YT který se dá nazvat "Jak to nedělat"


katastrofa, hnus a nevím co dál :whoop: :bash:
Všude dobře, v lese nejlépe....
Obrázok užívateľa
Lesso
 
Príspevky: 49
Registrovaný: 21 Sep 2016, 13:44
Bydlisko: Východ Čech
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Gandalf » 08 Mar 2020, 17:54

Zdravíčko, skušal uz niekto tento rok???
Gandalf
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 08 Júl 2019, 06:35
Bydlisko: Trstená
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Brezová miazga (INFO)

Poslaťod Juzek » 08 Jún 2021, 12:48

Vyvŕtať nožom alebo vývrtkou dieru do stromu cca 0,5 až 1cm, vsunúť vystrúhané drievko aby mohla miazga odkvapkávať do nádoby alebo fľaše. Odoberať z jedného stromu max. 0,5-1L, záleží od veľkosti stromu. Radšej vyberať mohutnejšie stromy. Pri veľkom odbere sa môže strom vysiliť alebo aj uschnúť. Obdobie zberu miazgy trvá 1-2 týždne, treba to odhadnúť. Najideálnejší čas zberu miazgy je tesne pred vyrašením samotných listov brezy. Dobrým indikátorom je lieska keď sú jej púčiky vyrašené 2-3 cm. Dieru po odobratí zapchať hlinou, no najlepší je štepársky vosk. Miazga vydrží čerstvá 2-5 dní, dobrá je chladená s citrónom.

Brezová miazga je 100% rastlinná voda. Je to vynikajúci produkt brezy, ktorá cez svoj koreňový systém prefiltruje obyčajnú vodu, zbaví ju toxínov, potom ju obohatí organickými látkami, živinami, vitamínmi, minerálmi a nakoniec ju v listoch nabije slnečnou energiou.

Brezová voda sa zbiera len na jar, keď stromy začínajú žiť. Aj preto je taká vzácna. Naviac rokmi ľudia zistili, že táto voda má omladzujúce účinky. Upevňuje nervový systém, aktivuje látkovú výmenu, pomáha pri liečbe reumy, obličiek, pečene, tráviacej sústavy, pôsobí proti hlístam a protiskleroticky.


/přesunuto. P
Prílohy
87929482_m-1024x683.jpg
vnutro2-e1585918870496.jpg
Obrázok užívateľa
Juzek
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Okt 2019, 18:12
Bydlisko: Sebedín,Bečov
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Predchádzajúci

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia