čaj z lesných plodov, bylín, ihličia apod.

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

čaj z lesných plodov, bylín, ihličia apod.

Poslaťod sally » 20 Jún 2010, 17:08

Čítal som, že vraj pri dlhodobom pití môže čaj z ihličia spôsobovať problémy s ľadvinami. Čo je na tom pravdy? Robievate si na vašich túlkach prírodou tento fantastický nápoj? Ja naňho nedám dopustiť a hlavne v zimnom období je to prakticky jediný zdroj vitamínu C v našej prírode.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod atti.hombre » 20 Jún 2010, 18:54

vylúhované ihličie z borovice mi vždy vráti náladu,nech som akokoľvek uťahaný a premrznutý!...neverím,že pri normálnej konzumácii má takto pripravený čaj nejaké horšie následky ako káva ,abo klasické listy obsahujúce teín!A ked človek v lete nasuší ešte iné fajnoty ( listy z lesných jahôd.malinčia...alebo plody šípky)tak aj angláni môžu závidieť čaj o piatej!... :lol:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod anjElik » 03 Aug 2010, 22:12

Caj z ihlicia je skvela vec, ako som sa na poslednej prieskumnej akcii mal moznost presvedcit :)
A nemyslim si, ze by niekto z toho mal problem, samozrejme pokial ho nepije 3x denne 3 tyzdne vkuse...
anjElik
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 10 Jún 2010, 18:30
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod Trenkinen » 18 Aug 2010, 17:35

Ten caj sa vari len z borovicoveho ihlicia, alebo sa da pouzit aj smrekove? Je lepsie pouzit nove svetle - cerstve vyhonky, alebo starsie tmave?
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod sally » 18 Aug 2010, 18:01

ja ho varím zo smreka aj borovice. Beriem hlavne mladé, svetlé ihličie z konca mladých výhonkov.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod adamec » 28 Aug 2010, 12:14

Pocujte, prave som videl ako si Les Stroud spravil caj z vrbovych konarikov...zevraj dobre na chripku napriklad. Mate s tym niekto skusenosti? Pili ste to uz niekto? (viem ze toto je o caji z ihlicia, ale nechcelo sa mi zakladat novu temu kvoli jenej otazke)
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod sally » 28 Aug 2010, 12:53

Čaj z vrbových konárikov používali už indiáni - nikdy si nečítal Winnetoua? :lol:
Teraz vážne: indiáni si varievali odvar z vŕbovej kôry proti nachladnutiu, ako dezinfekciu na rany a ako čaj. Ešte som nemal tú česť to skúsiť (vždy mi prišlo ľúto trhať zo zdravej vŕby kôru). Kde si videl, ako to robí Les Stroud? Survivormana pozerám pomaly a zatiaľ som to nevidel :oops:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod adamec » 28 Aug 2010, 13:37

sally píše:Čaj z vrbových konárikov používali už indiáni - nikdy si nečítal Winnetoua? :lol:
Teraz vážne: indiáni si varievali odvar z vŕbovej kôry proti nachladnutiu, ako dezinfekciu na rany a ako čaj. Ešte som nemal tú česť to skúsiť (vždy mi prišlo ľúto trhať zo zdravej vŕby kôru). Kde si videl, ako to robí Les Stroud? Survivormana pozerám pomaly a zatiaľ som to nevidel :oops:


Winnetoua som necital veru, som nova generacia (nie ze by som necital, citam praveze dost ) :). A tusim to bolo v 3-tej cast z 2-hej serie - Labrador. Takze staci poodtrhavat tie tenke konariky a dat prevarit? No musim niekedy skusit...
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod sally » 28 Aug 2010, 13:52

Ako to robil Les neviem - kuknem na youtube. Indiáni to robili tak, že oškriabali kôru z tenkých konárikov vŕby.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 29 Aug 2010, 10:20

Vŕba (Salix,rôzne druhy). Vŕbová kôra je rastlinným predchodcom acylpyrínu. Salicin obsiahnutý v kôre má rovnaké chemické zloženie ako syntetický prípravok a je rovnako účinny'. Кomisia E schválila vŕbovú kôru ako prostriedok na zmiernenie bolesti a honičky pri zápalových ochoreniach. Súčasne ju zaradila medzi prípravky, ktoré účinne pomáhajú pri liečbe prechladnutia a chrípky.Mnohi liečitelia odponičajú kôru vŕby bielej (S. alba), ktorá však obsahuje len 0,5 až 1 percento salicinu v sušine. Bohatším zdrojom rastlinného acylpyrínu je vŕba lykovcová (S. daphnoides), vŕba krehká(S. fragilis) a vŕba purpurová (S. purpurea). Podla možnosti používajte druhy s vyšším obsahom účinnej látky. Ak vo vašom kraji nie sú dostupné, pokojne si uvarte čaj z vŕby bielej. Už pol až jedna lyžička kôry zaliatej šálkou vriacej vody vám dodá 100 mg salicinu,Spravidla stačí na zmiernenie bolesti sprevádzajúcich prechladutie.
Ak ste alergický na acylpyrín, nemali by steuživať ani rastlinnéprípravky s obsahom salicinu. Rovnako nepodávajte acylpyrín detom trpiacim na vírusové ochorenia. Najmä pri prechladnutí, chrípke, osýpkach existuje nebezpečenstvo, že sa u nich vyvinie Reyov syndróm, ktorý môže poškodit pečeň a mozog.Vždy sa pora´dte so svojim lekárom.Môžete byť napríklad alergický na nejakú látku.
zdroj > http://prirodna-lekaren.info/4-prechladnutie.php

Borovice - účinný lék nejen na kašel a rýmu
V dobách minulých se borovice běžně používala jako lehce dostupný lék na kašel a rýmu. Z pupenů, mladých výhonků a někdy i z mladých šišek, se připravoval čaj, který se několikrát denně podával nemocnému. Silice obsažené v borovici totiž pomáhají rozpouštět usazený sekret jak v plících a průduškách, tak v nosních dutinách. Mají ale také dezinfekční účinky, dokáží tedy ničit původce nákazy, a to nejen při nemocech dýchacích cest, ale i například při zánětu ledvin nebo močového měchýře.
Tento léčivý čaj je chutnější po oslazení medem a celkově velmi povzbuzující, mimo silic obsahuje i cenné vitamíny a minerály. Je však třeba dbát na to, aby nebyl příliš koncentrovaný, protože by mohl podráždit sliznice našeho zažívacího traktu. Pokud byste ho chtěli vyzkoušet, určitě nepřekračujte uvedené dávkování.
Recept na čaj z borovice:
1 lžičku sušené drogy (pupeny nebo mladé výhonky) přelijeme 0,30l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut odstát, přecedíme
- čaj užíváme po lžících nebo doušcích, doporučuje se 2x denně a to jen po dobu nemoci.
zdroj> http://www.bylinky.eu/borovice-leci-nas ... -mysl.html
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod adamec » 29 Aug 2010, 15:17

-> v.v.l.a.a.d.o.o

Informacie nacerpane, stranky zabookmarkovane....dik moc ;)
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod rorschach » 08 Nov 2010, 21:47

O tom dlhodobom pití som čítal.
Čerstvé ihličie obsahuje veľa živice a tie ladviny moc nemusia.
Ja mam rád zo smreku čaj, ten mi chutí viac ako borovicový.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod lynx » 07 Mar 2011, 17:57

Mam doma vetvicku zo smreku, ktora dlhsie lezala v lese na zemi, myslite, ze ju mozem pouzit na caj (myslim ihlicie, nie celu vetvu :mrgreen: )
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod lynx » 12 Mar 2011, 19:10

No ok, uz mam cerstvo odtrhnutu vetvicku, ale ako mam pripravit ten caj ? Ako bezny caj, prevarit vodu a potom vhodit, alebo varit uz z ihlicim, alebo to je jedno ? diky
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod atti.hombre » 12 Mar 2011, 19:25

čaj sa nevarí...čaj sa lúhuje :lol: ...do pred chvíľou zvretej vody hoď ihličie a nechaj v prikrytom hrnci ( pohári) 5-10 minút... :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Ďalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia