Ohniska a pahreby

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Ohniska a pahreby

Poslaťod Borsuk » 06 Apr 2016, 17:55

Vyzerá to parádne štýlovo,pekne ste si to pod tým Šivcom rozbalili už k tomu chýba len nejaký traper v kožušinách.
Je k tomu masívnemu vercajku aj nejaký oslík alebo mulica,lebo to je sila.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Ohniska a pahreby

Poslaťod Hrom » 18 Apr 2016, 22:08

Myslím, že to stojí za vyzkoušení. DAKOTSKÁ PEC. Výhody: výborný tah, lepší využití paliva, v noci neviditelnost na cca 20 metrů. Nevýhody: větší pracnost, v kamenitém terénu až nemožné.
fig7-2.gif
IMG_3617a.jpg
. Hrom
Prílohy
IMG_3644a.jpg
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Ohniska a pahreby

Poslaťod Gondil » 19 Apr 2016, 09:53

Vyzerá to super. Najmä tie ponožky nad ešusom v ilustračnom obrázku :D
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Ohniska a pahreby

Poslaťod Mirino » 19 Apr 2016, 12:37

Som si pretrel oči a fakt, ponožky. Doteraz som si myslel, že sú to plátky slaninky...idem sa naobedovať.
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Re: Ohniska a pahreby

Poslaťod dodo » 24 Apr 2016, 20:35

Dakota oheň je super-ak sa dobre urobí,tak je dokonalejšie spaľovanie=menej viditeľného dymu,menší zápach spalín,nádoby na varenie sa menej očadia,plameň je usmernený...
Na mojich stabilnejších táboriskách mám dakota pec vyloženú plochými kameňmi(hlavne tunel a ohnisko),aby sa to nezasýpalo vysušenou hlinou,a mám to kombinované s normálnym ohniskom(výstup dakota pece je v strede ohniska čiastočne zakrytý "roštovými" kameňmi,a privádza vzduch pod oheň)-je to vynikajúce na prepaľovanie hrubších kusov dreva na kratšie(napr.na nočný oheň,keď nemáte pílu,ani sekeru...).Keď odchádzam,tak zakryjem oba otvory plochými kameňmi,zamaskujem hlinou a popolom,a ostane len upratané ohnisko :wink: -keď tam znova vrátim,tak nemusím kopať...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Ohniska a pahreby

Poslaťod 72janik » 24 Apr 2016, 20:51

Dodo skus pridať foto.. :yees:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Ohniska a pahreby

Poslaťod Willy » 06 Sep 2017, 22:28

TÁBOROVÁ RYCHLOVARNÁ KONVICE.
Na letošním woodcrafterském táboře jsem viděl docela zajímavý způsob vaření. Když jsem o něm vyprávěl několika členům našeho portálu, tak o tenhle způsob projevili velký zájem. Proto jsem se nakonec rozhodl o tom napsat pár vět.

Autoři nápadu jsou moji dva kamarádi - Okeya a Ježek. Ten druhý se už do bushcrafterského povědomí zapsal jiným zcela originálním projektem. Tenkrát šlo o otáčení opékaného prasete pomocí vodního kola - více v článku - http://www.bushcraft-portal.sk/forum/viewtopic.php?f=31&t=1667#p31665 .
Jen pro zajímavost, fotografie z téhle grilovačky oběhla většinu významných bushcrafterských portálů ve světě.

Základem vybudování jakéhosi táborového rychloohřívače vody byl dostatek dobrého jílu. Ten se musel nejprve promíchat s nadrobno nasekanými stvoly rákosu.

RYCHLOVARKA 01.jpg

Pak se z jílu na okraji většího ohniště vytvořil základ.

RYCHLOVARKA 02.jpg

Nosnou konstrukci Ježek udělal z vrbových prutů.

RYCHLOVARKA 03.jpg

Pak už se postupně nanášely vrsty jílu a to jak zevnitř, tak i zvenku.

RYCHLOVARKA 04.jpg

Konečně byl celý tvar hotov - jíl bylo nutné hodně pěchovat, aby dobře obemkl vrbové pruty.

RYCHLOVARKA 05.jpg

Klenba topeniště se zpevnila pomocí polínka a na horní hraně bylo nutné umístit tři částečně vyčnívající kameny, na které se pak staví konvice a mezery mezi nimi vytvoří průduchy pro plameny. Po uhlazení jílu se ještě stavitelé rozhodli povrch ozdobit obtištěním listů.

RYCHLOVARKA 06.jpg

Po základním vyschutí (cca 1,5 dne) byl v topeništi rozdělán mírnější oheň, který jíl postupně vysušil. Bylo by ale škoda nevyužít vzniklého tepla a tak plameny nakonec posloužily alespoň k přípravě cibule.

RYCHLOVARKA 07.jpg

Po úplném vyschnutí se konečně mohlo začít topit naplno. Ukázalo se, že je jednodušší přikládat drobné dřevo (tlustší třísky) rovnou ze shora. Oheň se celkem rychle rozhořel a plameny měly dobrý tah.

RYCHLOVARKA 08.jpg

Voda v konvici se uvařila za necelých 10 minut a spotřeba dřeva byla minimální.

RYCHLOVARKA 09.jpg

Na konci tábora se pec snadno bourala. Patrně bylo vrbových proutků v konstrukci zbytečně moc a konstrukce byla křehká.
Na příští rok kluci plánují tenhle "CLAY ROCKET STOVE" postavit znova, dokonce uvažují, že by se na konci táboření "RYCHLOVARKA" nerozbíjela, jen sejmula z ohniště a uložila pro další roky.

RYCHLOVARKA 10.jpg

Foto: Okeya
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Predchádzajúci

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron