Oheň pomocí slunečního paprsku

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod dodo » 06 Nov 2014, 18:51

Keď som ešte buškraftil s kamarátom(fajčiarom),tak sme mali zlepšovák-ja som mu lupou zapálil cigaretu(musí ju mať v ústach a ťahať!),a keď dofajčil,tak v hniezde z práchna rozfúkal zo špaka oheň...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod macmatej » 10 Nov 2014, 15:06

Dnes som skúšal metódu s plechovkou. Z plechovky som odrezal spodnú časť, aby sa mi s ňou lepšie pracovalo. Parabolu som vyleštil leštiacou pastou aby som to urýchlil. V prírode by som samozrejme použil niečo čo by bolo po ruke (čokoláda, zubná pasta, íl). Zo zbytkového materiálu plechovky som vyrobil držiak, ktorý udržiava práchno v ohnisku. Jemným zatlačením palca na držiak sa dá ohnisko ešte presnejšie zaostriť. Je to lepšie ako keď to človek drží v dvoch rukách a ruky sa mu trasú.

Bol taký polo oblačný deň. Slnko presvitalo z poza cirrusov. Najprv som skúšal zapáliť kúsok kancelárskeho papieru. No nepomohlo ani keď som ho začiernil fixkou, aby absorboval viac žiarenia. Potom som skúsil kúsok osieho hniezda. Po pár sekundách sa z neho začalo dymiť.
Prílohy
plechovka1.jpg
plechovka2.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Hrom » 16 Nov 2014, 08:48

Ten držák je dobrý nápad a vosí hnízdo také někdy vyzkouším. Díky za inspiraci. Já jsem používal malý kousek troudnatce (Fomes f.) nabodnutý na třísce ze dřeva.
Papír na tyto účely není dobrý, i když ho propálíš, tak neudrží oheň. Troudnatec je dobrý i proto, že je tmavý. Nejrychleji jsem zapaloval oheň pomocí paraboly z automobilu. Čím větší plocha zrcadla, tím lepší. Lehké obláčky na obloze (cirrusy) mírně znesnadňují práci ale trpělivost to překoná.
Dobrá věc na oheň je také Fresnelova čočka velikosti kreditní karty. V některých prodejnách optiky se dá pořídit. Je tenká, plastová a skoro nic neváží. Někdy bych chtěl vyzkoušet jak Archimedes zapaloval nepříteli lodě vyleštěnými štíty. Chtělo by to hodně lidí s velkými zrcadly :P . Hrom
Prílohy
Dno plechovky 3a.jpg
Dno plechovky
Parabolaa.jpg
Reflektor z automobilu
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod macmatej » 16 Nov 2014, 11:49

Archimedovu metódu zapaľovania lodí na diaľku pomocou mnohých zrkadiel už viackrát otestovali Mythrbusters. Základný problém je ten, že čím je viac ľudí, tým horšie sa zosúladia zrkadlá do ohniska, pretože už pri 10 ľuďoch v tom strácajú prehľad.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Hrom » 17 Nov 2014, 08:52

Tady jim to funguje.
https://www.youtube.com/watch?v=a9qk1l0 ... j8yuUGvPUb
Zrcadla bych upevnil na stativy a postupně je jednotlivě nastavil, ostatní by byla zatemněná třeba kusem hadru. Na povel by se všechna odhalila.... No, ale jestli to je ještě bushcraft a nejsme již mimo téma. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod macmatej » 17 Nov 2014, 12:13

Zakrývanie zrkadiel má tú nevýhodu, že pirátska loď nepočká, kým sa ponastavujú zrkadlá po jednom. Loď sa pravdepodobne rýchlo pohybuje, a zasiahnuť sa dá, iba keď sa práve nachádza v ohnisku. V reálnom čase by sa to dalo jedine tak, že každé zrkadlo by malo v strede malú dierku, cez ktorú by každý jeden človek mohol presne zacieliť. Podobne tie survivalové signalizačné zrkadielka.

Už dávnejšie som premýšľal nad slnečným laserom. Z paraboly by sa vytvorilo ohnisko niekde na pevnine. Do ohniska by sa dala rozptylka, ktorá by vytvorila zväzok rovnobežných lúčov. Tento zväzok sa už dá odrazom smerovať aj "za roh". Navyše už nezáleží na vzdialenosti lode od brehu, keďže je zväzok rovnobežný.

Máš pravdu, to už nie je bushcraft ale futurama. :mrgreen: No myslím, že technicky by to bolo možné uskutočniť aj v dobe Archimeda.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Divoký skaut » 20 Aug 2016, 17:21

Skúšal som zapáliť oheň okuliarmi do dialky aj do blizka a fungovali. Myslel som že tie do dialky nefungujú ale práchnovec zapálili.
Obrázok užívateľa
Divoký skaut
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 20 Apr 2016, 07:14
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 54 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod bubi » 20 Aug 2016, 17:51

Okuliare do blízka a do diaľky nič nehovoria o optickej mohutnosti. Rozptylkou by si nič nezapálil.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Divoký skaut » 20 Aug 2016, 22:44

Tak nakoniec to boli okuliare do blízka. Boli babkine a stále mi hovorila že sú do dialky ale pomýlila sa. Šak som sa aj čudoval ako to že to funguje ale hovorila to s takou istotou...
Obrázok užívateľa
Divoký skaut
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 20 Apr 2016, 07:14
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 54 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Predchádzajúci

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron