Výroba práchna (troudu)

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Výroba práchna (troudu)

Poslaťod Pája » 17 Nov 2010, 20:42

Ahoj všichni, pročetla jsem všechna témata, která se zabývají ohněm a jeho rozděláváním, ale nikde jsem tu nenašla výrobu troudu zuhelnatěním textilu ("pravý troud"). Jelikož s tím už mám nějaké zkušenosti, přispěji do diskuse postupem, který se mi osvědčil. Původně jsem návod viděla někde na YT od R. Mearse, no, už tam asi není.
Nejdřív definice, o co se jedná - troud je suchá a velmi snadno vznětlivá textilie, zuhelnatělá bez přístupu vzduchu. Slouží jako médium pro zachytávání jisker z křesadla či firesteelu.

Co je potřeba: Uzavíratelná plechovka nebo konzerva s neodděleným víčkem, plastelína/ jíl/ cihlářská hlína - v případě konzervy, látka z přírodního vlákna -len, bavlna, kýbl s vodou a závaží, sirky

Postup je následující:

1) Látku natrhat na kusy, potom nacpat do plechovky, tak, aby byla co nejvíc plná
2) plechovku zavřít, pokud se jedná o otevřenou konzervu, utěsnit průduch mezi víčkem a stěnou páskem plastelíny tak, aby byla neprodyšně uzavřená
3) pak víkem dolů umístit do ohniště, okolo rozděláme oheň, který je potřeba udržovat alespoň dvě hodiny; je důležité vytvořit co nejvíce žhavých uhlíků
4) po dvou hodinách oheň necháme vyhasnout a konzervu klackem vytáhneme mimo žároviště, kde ji necháme nějakou dobu ochladnout tak, abychom se jí mohli dotknout holou rukou. Tehdy konzervu neotevíráme (!), náhlý přístup kyslíku k troudu by způsobil samovznícení. Konzervu přemístíme do kýblu s ledovou vodou, která sahá tak do její poloviny (víčko musí být nahoře, voda troud zničí) a zatížíme kamenem, kusem dřeva apod., aby nedošlo k převrhnutí
5) po cca hodině zkusíme, jestli je víčko plechovky teplé. Pokud nikoliv, troud uvnitř už by měl být vychladlý – teď je možné konzervu otevřít a zkontrolovat výsledek.
6) Výsledkem je zuhelnatělá látka, troud. Je černá, suchá a velmi dobře se trhá, při promnutí mezi prsty se rozpadá na prach. Výborně chytá jiskry z firesteelu.

Poznámka: pokud otevřete víčko, dokud je troud horký, většinou okamžitě vzplane. Nesnažte se ho udupávat botou, rozletí se na prach a žhavé uhlíky všude. Lepší je konzervu hned zavřít, zamezit tak přístupu dalšího kyslíku a ochladit studenou vodou.

Ještě přidám pár ilustračních obrázků:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod sally » 17 Nov 2010, 22:02

pája: skvele =D> Ten trúd sa po anglicky volá charcloth, ide o zuhoľnatenú bavlnu(látku). Perfektný návod, admin/ty by ho mohol presunúť do sekcie pre začiatočníkov - je to super návod vrátane fotodokumentácie a isto poslúži mnohým pri výrobe práchna.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod Pája » 18 Nov 2010, 12:37

Ahoj, bohužel nevím, jak vlákno přesunout, tak to asi nechám na adminech. Jsem ráda, že se článek líbí. :wink:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod atti.hombre » 21 Nov 2010, 09:25

Nič nepresúvať...je to super dokument ( máš talent Pája! ) ,lepší ako sucho aj ked zrozumiteľne napísané kdesi na www.idiani.cz
Ak chceš aby to bolo aj v sekcii pre začiatočníkov,tak tam daj len odkaz na toto vlákno... :lol:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod SKW » 08 Jan 2011, 13:06

Díky za výborný návod Pája Ak môžem, tak rád prispejem niekoľkými tipmi.

:arrow: Látka musí byť 100% bavlna, v prípade, že obsahuje nylon, môže sa v plechovke rozleptať ako smola a práchno nebude dobré.
:arrow: Namiesto klasickej konzervy je možné použiť , napríklad plechovú krabičku od cukríkov alebo z diaboliek do vzduchovky. Stačí v strede vrchnáka urobiť klincom dieru, na vyústenie plynov.
:arrow: Látku je dobré pred "varením" nastrihať na štvorce, alebo obdĺžniky a naukladať doplna do nádobky. Takto tam zíde viacej látky, ako keď ju pokrčíte a budete mať pripravené kúsky na používanie, bez potreby trhať z hrče.
:arrow: Po skončení zvyknem dierku zapchať nastrúhaným drievkom a nechať vychladnúť. Na to je ďalší zlepšovák, zahrabať hrabičku do zeme alebo piesku, to zaručí rýchlejšie vychladnutie a bez šance, že sa do vnútra dostane vzduch, ktorý by práchno znehodnotil.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod mimi » 27 Feb 2011, 17:26

no ja mam neake skusenosti s robenim prachna osobne najrychlejsie a aj rychlo zapalne prachno je pretleny obvaz cca 5 min sa robi :) a citala som aj o riflovine ale to je zatial neoskusane
Obrázok užívateľa
mimi
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 24 Feb 2011, 16:23
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod pawuk » 22 Okt 2011, 12:10

Dnes som sa zahral na smetiara a pri smetnom koši pred domom boli vyhodené staré rifle.
Vzal som ich domov, nastrihal na štvorce a išiel som upiecť charcloath do lesa.
Po mojich skúsenostiach s bavlnenými tričkami možem povedať, že riflovina je na výrobu zuhoľnatenej látky najlepšia, pretože je hrubšia.
Pri kresaní ocieľkou a kremeňom sa ani pri tvdšom kresaní nedrobí ako látka z trička.

Takže z látok vyhráva jednoznačne riflovina :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod punta9 » 22 Okt 2011, 13:06

Zrovna pred 30 minutami jsem delal troud ze stareho tricka.Shanel jsem nejakou velkou plechovku a nic jsem nenasel tak jsem pouzil dve plechovky od piva ktere jsem do sebe zasunul a ve dnu jsem udelal diru.Do plechovky jsem nacpal bavlnene rukavy ze stareho tricka a dal jsem to do ohne.Troud jesm mel za 15 minut i s vychladnutim. :lol: Zkousel jsem ho podpalit firesteelem a slo to hned na poprve. :lol: Takze spokojenost.Mam objednany fire piston tak se moc tesim az ho budu moct vyzkouset.Jinak mam doma jeste ocilku a pazourek ke kteremu jsem si ted dokoupil jeste jeden krystal pyritu a ten haze suprove jiskry. :yees:
Obrázok užívateľa
punta9
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 01 Máj 2011, 21:46
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod pawuk » 22 Okt 2011, 13:18

mohol by si potom ukazat kresanie pyritom a zapalenia práchna :)
to ma zaujíma
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod punta9 » 22 Okt 2011, 17:55

Jasne.Ale mam momentalne pocitac v oprave.Ted jsem na vykend u tchana tak muzu na chvili na comp.
Obrázok užívateľa
punta9
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 01 Máj 2011, 21:46
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod vercingetorix » 30 Dec 2011, 14:47

Už zopár krát som si pálenú látku sám robil pretože je to najjednoduchší spôsob ako chytiť iskru z kovanej ocielky a pazúrika resp. chrbtu noža a nejakého na to vhodného kameňa a moje skúsenosti sú také že pokiaľ je látka ktorú sa pokúšame zuholnatiť z akejkoľvek prírodnej priadze (Ľan,bavlna,konope....) tak sa veľmi ľahko zuholnatí . Osobne mám na to takú kovovú krabičku od cukríkov (ako písal SWK) a tú potom po jej vychladení mám aj ako púzdro na pálenú látku (keďže je čierna od ohňa tak ju mám zabalenú v ďalšej látke ktorú môžem poprípade pri dlhších výpravách a neprekontrolovaní si množstva látky zuholnatiť).A ešte k tomu v čom sa dá látka zuholnatiť tak raz som núdzovo nemal nič iba plechovku piva obyčajne som odrezal vrch látku ,položil som do nej látku a následne iba jemne vrch pritlačil (bola tam dosť veľká medzera a bál som sa aby mi látka nechytila plameň ale na moje počudovanie som za 10 minút mal látku zuholnatenú bez problémov.
vercingetorix
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 23 Dec 2011, 15:27
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod radeton » 04 Jan 2012, 19:48

Pokiaľ si chcete do predu pripraviť práchno ozaj sa nemusíte trepať do lesa.Stačí vám na to klasik.AL ešus do nádoby nastrihajte kúsky vhodnej latky založte na to vrchnák a kľudne položte na horák plyn.sporáka v kuchyni.(nie v tej pri Malackách :) ) Za minutu dve máte zuholnatelú latku v pohodlí domácnosti trochu to bude dymiť,ale odsávač to zvládne.Po odstavení z horáka neodkrývajte vrchnák trochu treba počkať kým to schladne.Samovznietenie počas uholnatenia latky nehrozí nakoľko dym okamžite vytlačí kyslík z ešusu,základ je to neotvárať kým je to na plameni. Ešus a hlavne vrchná časť budu čierne ,ale v pohode to ide dole drátenkou,alebo pieskom kľudne môžte z neho naďalej popíjať čaj,aj s rumom :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Amadou - príprava práchna

Poslaťod SKW » 26 Sep 2013, 12:45

Vo svojom staršom článku o práchnovci kopytovitom sa čiastočne zmieňujem o príprave práchna amadou, ktoré je úzko spojené najmä s používaním tradičnej ocieľky a pazúrika (Flint & steel). Rozhodol som sa urobiť detailnejší návod ako postupovať pri získavaní práchna z prírody a jeho následnej úprave. Nájsť práchnovec v prírode určite nebude pre niekoho kto chodí často do lesa žiadny problém. Práchnovce je možné nájsť v každom brezovom lesíku, v bučinách na starých rozkladajúcich sa bukoch, či pri vode na dožívajúcich topoľových velikánoch.


Prvou a asi najošemetnejšou úlohou je odstrániť tvrdú vrchnú kôru. So šikovným, dobre nabrúseným nožom by to však nemal byť žiaden problém. Skôr než sa pustíte do čistenia, z práchnovca trochu odkrojte, prípadne ho prepoľte a presvečte sa, že je zdravý a bez viditeľných chodbičiek po hmyze. Inak sa vám môže stať, že po vynaloženej námahe s čistením zistíte, že má dužinu prevŕtanú ako rešeto a je nepoužiteľný. Práchnovec totiž často býva domovom niektorých druhov fungivorných chrobákov (Cis jacquemarti, C. bidentatus, C. bilamellatus).


Práchnovec očistený od nepoddajnej škrupiny. Teraz nasleduje odstránenie rúrkovitej časti na spodku práchnovca.


Z takéhoto malého práchnovca získate pomerne málo práchna. Tá časť, ktorou je huba spojená s kmeňom stromu, má štruktúru podobnú korku, tento materiál po vysušení tlie rovnako ako práchno, no je drobivý a nedá sa pekne naklepať na pláty.


V prípade, že váš jedinec má väčší hymenofór (rúrky) než vrstvu dužiny (práchno), je efektívnejšie z neho jednoducho zrezať čo najväčší možný plát práchna a netrápiť sa s odstraňovaním rúrok.


Z veľkého práchnovca ako bol tento zo starého topoľa si zabezpečíte zásobu práchna na poriadne dlhú dobu. V tomto prípade, môžte postupovať buď tak, že budete odkrajovať pláty práchna až kým nedôjdete k rúrkam, alebo opačne odkrajovať rúrky preč, až kým vám neostanú veľké kusy práchna, ktoré môžete uskladniť bez ďalšej úpravy. Neskôr v prípade potreby si jednoducho pripravíte čerstvé pláty na koncové používanie. Pre pohodlnejšie narábanie je pochopiteľne vhodné pri takto veľkých práchnovcoch si ich rozštvrtiť prípadne ďalej rozdeliť na menšie kusy, v závislosti od veľkosti konkrétneho jedinca.


Kusisko čistého práchna.


Teraz k samotnej príprave práchna na koncové používanie s ocieľkou a pazúrikom. Na to aby amadou zachytilo malé iskry z tradičnej ocieľky sa do jeho vlákien musí dostať hydroxid draselný. Ten sa nachádza v lúhu, čo je roztok popola a vody. V rôznych návodoch na prípravu amadou sa človek dočíta, že amadou treba variť v lúhu dlhé hodiny, alebo ho v ňom nechávať naložené niekoľko dní. Experimentovaním som prišiel na to, že tento proces je zbytočný ak amadou pred zmočením do lúhu najprv vysušíte.

V čom je trik? Čerstvé amadou zo živého práchnovca obsahuje vodu a preto je problém dostať lúh dovnútra, pravdepodobne preto mnohé návody uvádzajú to varenie alebo nakladanie, kvôli výmene tekutiny v materiáli. Ak však do lúhu namočíte suché amadou, to sa ním plne nasiakne a hydroxid draselný sa v plnej miere naviaže do vlákien práchna. Týmto odpadá zdĺhavý a otravný proces varenia alebo čakania kým by ste amadou nechávali ležať v lúhu.

Lúh si pripravíte zmiešaním popola s vodou v nejakej starej nádobe. Je dobré popol najprv preosiať cez sitko aby sa v lúhu nenachádzali pozostatky dreva a uhlie. Silu lúhu, čiže pomer popola a vody určujem od oka, roztok musí byť dostatočne nasýtený no zároveň riedky, nesmie byť veľmi hustý až kašovitý. Treba tiež dávať pozor, lúh je v podstate jemná žieravina, spôsobuje vysušovanie pokožky až popálenie. Ten kto má citlivú pokožku by mal pri práci použiť rukavice.



Teraz je potrebné nechať lúh pár minút postáť. Hustá hmota sadne na dno a priehľadný roztok je to čo potrebujeme. Pre lepšiu viditeľnosť som lúh prelial do 7decového zaváraninového pohára.


Ďalej je potrebné pripraviť si suché práchno naporcované na menšie kúsky, ktoré sa budú po vylúhovaní naklepávať na tenké plátky.


Priehľadný roztok som zlial naspäť do kovovej nádoby a zohrial ho na sporáku. V teplom roztoku sa práchno vylúhuje najlepšie. Práchno naložte do lúhu a chvíľu ho nechajte postáť. Ak si chcete byť istí, že sú kúsky práchna úplne nasiaknuté tekutinou, pokojne to môžte nechať pol hodinu lúhovať. Roztok sa zafarbí vplyvom reakcie látky fomentariol obsiahnutej v hube s hydroxidom draselným v lúhu.


Naklepávanie kúsku práchna na tenký plát. Skúšal som klepať aj kladivom na oceľovej platni, no najlepšie sa mi osvedčilo naklepávanie pomocou dreveného tĺčika na drevenom pni. Na toto je pochopiteľne vhodné použiť tvrdé drevo, na fotkách je buk.



Je na vás akú hrúbku plátov ponecháte. Nie každý kus práchna sa dá takto pekne naklepať, niektoré sú nepoddajné, iné sa drobia a trhajú, znovu to záleží od toho, na aký kvalitný práchnovec natrafíte.


Po vyklepaní nasleduje dôležitý krok. Tým že budete klepať po práchne z neho vytlačíte množstvo tekutiny. Vložte plát naspäť do lúhu aby sa opäť úplne napil, vyberte, nechajte odkvapkať (nežmýkajte!) a dajte ho sušiť. V prípade potreby po vysušení opäť namočte do lúhu a vysušte, zvýšite tým schopnosť práchna zachytávať iskry.


Sušenie plátkov. Práchno suším rozložené na oceľovej sieťke na kachliach, keď mám práchna viac, zvyknem použiť aj starý hliníkový pekáč.


Zásoby práchna mám odložené v malej kartónovej krabici na suchom a teplom mieste.


Test.



Toto bola prírodná cesta prípravy práchna. Existuje ešte aj iná možnosť a to použitie syntetickej chémie. Namiesto prírodného lúhu z popola je možné použiť mierny roztok dusičnanu draselného (KNO3) a vody. Musíte však dodržať správny pomer, ak urobíte roztok príliž silný, práchno vám bude horieť ako šnúrka dynamitu. Celkovo však práchno zmení svoje vlastnosti, horí rýchlejšie a aj dym vonia trochu inak. Za pomoci dusičnanu draselného si prakticky práchno vyrobíte aj z obyčajnej látky. Ja osobne preferujem prírodnú metódu s lúhom z popola, ktorá je zadarmo a funguje v pohode.

Ešte zopár tipov na záver. Pri rozfúkavaní nedosahuje žhavé amadou takú vysokú teplotu ako zuhoľnatená látka (charcloth). Navyše, charcloth sa dokáže oveľa rýchlejšie rozžeraviť a ak je vo väčšom množstve tak je schopný vzplanúť na plameň, od ktorého je možné pripáliť napríklad aj knôt sviečky. Rozdúchať hniezdo na plameň s použitím amadou je o niečo náročnejšie a to treba mať na pamäti. Hniezdo musí byť z jemného materiálu a ozaj dôkladne pripravené.

Keď idete kresať, odtrhnite si malý kúsok práchna a vždy ho orientujte čerstvo odtrhnutou stranou k hrane o ktorú budete kresať. To isté platí aj pri zuhoľnatenej látke, do čerstvo odtrhnutého okraja látky s väčšou pravdepodobnosťou zachytíte iskru, pretože vlákna sú čerstvé a jemné. Pri práchne amadou je navyše možné špičkou noža alebo aj samotnou ostrou hranou kameňa načechrať miesto kam chcete zachytiť iskru. Často práve vďaka týmto malým detailom sa vám to môže podariť na pár brnknutí ocieľkou a ušetríte si tak hranu svojho kresacieho kameňa.

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod Hrom » 02 Nov 2013, 12:18

Dobrý návod SKW. Já osobně to dělám také tak, jen se vyhnu naklepávání houby a funguje to také. Oceňuji, že se v tomto fóru pomalu přesunujete od technologie bílého muže, k vědomostem primitivních národů. Je dobré ovládat vyspělou techniku ale je také dobré nezapomínat na znalosti našich předků. Až přestanou fungovat zapalovače, dojdou sirky, firesteely a jiné berličky, které používáme denně, rádi vzpomeneme na to jak zapalovali oheň domorodci různých národů. Výhodou moderní techniky, kterou jsem teď trochu ponížil, je však možnost se zdarma dostat k informacím, které zaznamenali očití svědkové ve starých knihách. Je možno zdarma stahovat staré cestopisy, kde je popsáno mnoho způsobů rozdělávání ohně domorodci například zde https://archive.org/ nebo https://openlibrary.org/. Nejsou tam pravda tak detailní popisy jako od SKW ale lze nalézt mnoho inspirací. Popíšu jeden příklad. Je známo, že jako troud lze ke křesání použít také uhlík z vychladlého ohniště, pokud do něj ovšem celou noc nepršelo. Lze tak ušetřit hodně troudu na příští ohně, kdyby žil člověk v divočině dlouhodobě a ne jen přes víkend. Problém je však s uhlíkem při cestování. Jak jej ochránit aby se do něj dalo znovu křesat? V této knize je možné řešení https://openlibrary.org/works/OL4273430 ... nal_Museum
(kromě tohoto, ještě spousta jiných originálních ohňových souprav, velmi doporučuji). Pro ty kteří se nechtějí potýkat s cizími jazyky popisuji o co jde. W.Hough zde popisuje
křesací soupravu nějakého indiána z kmene Cheyenne. Je zde kromě běžných věcí, které patří do křesací soupravy také kousek shnilého dřeva a kus asi kravského rohu.
V popisu se praví, že roh sloužil jako držadlo shnilého dřeva při křesání. Zkoušel jsem mnohokrát zachytit jiskru z ocílky do shnilého dřeva (spunk) ale bez úspěchu. Pak mne napadlo že bych jej mohl opálit a začalo to fungovat. Opálený troud chytá jiskru z ocílku stejně jako spálená bavlna - char cloth, roh je tam jenom jako ochrana citlivé opálené vrstvy. Zachytím jiskru, rozfoukám, přenesu žhavý uhlík na jiný troud, uložím do hnízda z trávy a rozfoukám. Žhavý konec shnilého dřeva zasunu do rohu, kde uhasne
a je bezpečně uložen k dalšímu použití. Obrázky najdete zde http://alminar.rajce.idnes.cz/Cheyenne_kresadlo/ Přeji hezkou zábavu :camp: s troudem, který lze získat bez závislosti na civilizaci. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Výroba práchna (troudu)

Poslaťod sally » 07 Dec 2013, 22:02

Pokiaľ sa rozhodnete robiť charcloth v byte a nie v lese, tak treba SILNO vetrať :mrgreen: #-o (v lese si človek neuvedomí, ako veľmi to môže smrdieť, najmä ak je plechovka ešte nová)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron