Oheň za dažďa, mokra...

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Mipo01 » 14 Jan 2011, 22:31

Má niekto skúsenosti aj s robením ohňa za dažďa bez použitia zápaliek a zapaľovača? Keby sme sa trebárs obmedzili len na Firesteel a Bowdrill. Aká by bola najspoľahlivejšia metóda respektíve aké je najlepšie práchno a spôsob takto spraviť oheň keď je vlhko?
:-)
Obrázok užívateľa
Mipo01
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 13 Jan 2011, 16:11
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod SKW » 14 Jan 2011, 22:47

Mipo01 píše:Má niekto skúsenosti aj s robením ohňa za dažďa bez použitia zápaliek a zapaľovača? Keby sme sa trebárs obmedzili len na Firesteel a Bowdrill.

Keď by som si mal vybrať medzi firesteelom a bow-drillom tak jednoznačne beriem firesteel. Bow drill je vlastne posledná možnosť, po ktorej by som siahol, ak by som nemal nič, len nôž a povraz, ale v daždi keď všetko drevo bude vlhké je to extrémne náročné, úspech by závisel od toho, či by bolo možné niekde v lese nájsť suché drevo. Všetko to záleží na okolnostiach a typu lesa v ktorom sa nachádzaš.

Mipo01 píše:Aká by bola najspoľahlivejšia metóda respektíve aké je najlepšie práchno a spôsob takto spraviť oheň keď je vlhko?
:-)

Záleži od toho, či sa pýtaš na prírodné práchna alebo domáce, umelo vyrobené. Z prírodných materiálov u mňa jednoznačne boduje brezová kôra a mastné drevo z borovice, tzv. fatwood. No ani výber najlepšieho práchna nezaručí, že po jeho zhorení oheň bude silný a udržateľný, ak prší. Kľúčom k úspechu je použiť malé kusy suchého dreva, najlepšie naštiepané, alebo nastrúhané. Aj keď je drevo zvonku mokré, po napílení na klátiky a naštiepaní, vo vnútri by malo byť suché (relatívne). A dôležité je zo začiatku prikladať mnoho tenkého dreva až kým sa nevytvorí pevná pahreba uhlíkov ktorá je základom, aby oheň horel bez problémov aj v daždi.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Mipo01 » 14 Jan 2011, 23:01

Ďakujem za dobru odpoveď :-)
Presne tak som to myslel že práchno len z miesta kde sa nachádzam nie nosiť z domu. Páči sa mi myšlienka mať pri sebe len firesteel a nič iné na zapálenie ohňa a pri nejakej náhodnej strate dokázať si poradiť už len s tým nožom a prípadne šnúrkou z topánky :-) a za vlhka preto že počasie si tiež nevybereme :-)
S tým firesteelom mi to už ide v pohode keď je sucho...práchna je dosť ale za mokra to je už iná káva :-P
Vedel by si mi popísať aj presnejší postup ako si pripraviť a zapáliť tú brezovú kôru alebo ten fatwood?
Zaujímalo by ma to lebo keď zapaľujem napríklad suchú trávu tak mi lepšie chytí keď ju nechám takú ako ju odtrhnem ale keď ju pošúcham v rukách na jemnejšie tak mi nie a nie chytiť tú iskru z firesteelu. Preto sa mi zdá že aj samotná technika ako si pripravím to práchno je asi dosť dôležitá :-)
Obrázok užívateľa
Mipo01
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 13 Jan 2011, 16:11
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod sally » 14 Jan 2011, 23:10

skw - "fatwood" = mastné drevo. Díky, nikdy som nevedel, ako ten výraz aspoň trocha inteligentne preložiť. "Tlsté drevo" nie je zrovna ono :wink:

súhlasím s skw - ak mám v mokrom lese založiť oheň bez zápaliek a na výber mám firesteel/bowdrill, volím firesteel. Suché práchno sa dá nájsť skoro všade, treba hľadať a skúšať, čo horí. (bol som prekvapený, ako dobre sa od iskry chytili vo vlhkom zasneženom lese obyčajné papierové vreckovky - natáčali sme video s Kenaiwolfom a Rorscharchom, snáď sa to tu niekedy objaví)

k brezovej kôre - mne najlepšie funguje spôsob, kedy si nájdenú kôru rozdelím na dve. Jednu natrhám na pásiky a druhú nechám v celku. Na tej nerozdelenej "našuchorím" nožom tú papierovú vrstvu, ostrím kolmo na kôru naškriabem šupinky (čím viac, tým lepšie), ktoré sa od firesteelu dobre chytia. Keď šupinky zachytia iskru a vyšľahne malý plamienok, priložím jeden pásik kôry, potom ďalší... a oheň je na svete.

Práchno v mokrom lese je to isté ako v suchom :) Veľa ľudí si to neuvedomuje. Teda nehľadaj niečo špeciálne, len sa nauč hľadať v mokrom mieste suché (čo najviac suché) práchno, ktoré bežne používaš. Teda ten prášok zo stromov (práchno či jak sa to volá), brezovú kôru (tú je dobré čo najviac vysušiť - nos ju vo vrecku v nohaviciach a teplom sa aspoň trocha vysuší), mastné drevo (fatwood), vnútro drevokazných húb... hľadaj na spodnej strane padnutých stromov (nedotýkajúc sa zeme), pod hustým lístím...
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod SKW » 14 Jan 2011, 23:11

Mipo01 píše:Ďakujem za dobru odpoveď :-)
Presne tak som to myslel že práchno len z miesta kde sa nachádzam nie nosiť z domu. Páči sa mi myšlienka mať pri sebe len firesteel a nič iné na zapálenie ohňa a pri nejakej náhodnej strate dokázať si poradiť už len s tým nožom a prípadne šnúrkou z topánky :-) a za vlhka preto že počasie si tiež nevybereme :-)
S tým firesteelom mi to už ide v pohode keď je sucho...práchna je dosť ale za mokra to je už iná káva :-P
Vedel by si mi popísať aj presnejší postup ako si pripraviť a zapáliť tú brezovú kôru alebo ten fatwood?


Brezovú kôru pripravíš nasledovne. Ostrím noža, alebo opakom, kolmo na kôru naškriabeš jemné hoblinky. Tieto výborne chytia iskru, len pozor niekedy sa kôra začne rolovať keď horí a zhasne, tak je dobré ju niečím upevniť, kusom dreva alebo tak. Ja potom zvyknem nad plamienkom podržať za hrsť natrhanej brezovej kôry na plátky, až kým nezačne riadne horieť a praskať. Potom už stačí len pridať raždie, alebo naštiepané drevo, či feathersticky.

Takto by mala vyzerať správne pripravená brezová kôra na podpal firesteelom
Obrázok

Fatwood naškriabeš podobne, plus nastrúhaš nejaké väčšie stružliny fatwoodu na kôpku. Potom postupne pridávať tenké drevo ako vždy.
Obrázok

Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Mipo01 » 15 Jan 2011, 00:15

Dakujem vam za dobre odpovede :-) no tak uz len ryyychlo do prirody a trenovat ;-)
A este maly dotaz k tym drevokaznym hubam... zo vsetkych sa da spravit prachno??? Lebo raz ma to napadlo a ked som to skusal tak bola straaaasne tvrda... teraz ma napada ze neskrabat z nej dake to prachno... na buduce vyskusam :-P
Obrázok užívateľa
Mipo01
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 13 Jan 2011, 16:11
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod sally » 15 Jan 2011, 00:18

mipo01 - tuším tu už na fóre aj skw dával nejaké fotky. Zväčša sa používa huba čo rastie na breze. No nehľadaj práchno podľa špeciálneho zdroja (huba na breze...) ale podľa toho, aké to práchno má byť: po nadrolení na drobno udrží iskru. Odskúšaj si, ktoré vnútro ktorej huby to spĺňa.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod SKW » 15 Jan 2011, 01:08

U nás rastie niekoľko druhov drevokazných húb, ktoré sú významné pre bushcraft. V oblasti zapálenia ohňa je najvýznamnejšou hubou práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius). Hladaj ho na mŕtvych stojacich stromoch, hlavne breza, buk, topoľ. Práchno je vnútri tejto huby a nazýva sa amadou. Je to vnútorná vrstva, veľmi jemná, niečo ako semišová koža. Nachádza sa medzi tenkou vrchnou kôrou, ktorá je veľmi tvrdá a spodnou vrstvou spór. Tieto dve vrstvy sú nanič a môžeš ich vyhodiť.

Toto práchno po vysušení výborne chytá iskry hlavne z firesteelu. Čo je zvláštne, nehorí priamo plameňom ako by si to čakal od iných materiálov, ale pomaly tlie, stále rastie a nemusíš sa báť, že zhasne. Na uhasenie by si ho musel poliat vodou, alebo zamedziť prísun kyslíka. No kvôli tomuto potrebuješ ďalšie, tzv sekundárne práchno, napr. hrču suchej trávy alebo lístia a pod. do ktorého vložíš tliaci uhlík a rozfúkaš to do plameňa.

Ale pozor! V prírode je obyčajne toto práchno mokré a nefunguje. Je to tým, že aj táto huba je živý organizmus. Obsahuje veľké množstvo vody, amadou je ako špongia. Na použitie ho musíš vziať domov a vysušiť. Len vtedy ti bude fungovať ako má. Hovorím to z vlastnej skúsenosti.

Je možné, že by si našiel už mŕtvy práchnovec, úplne suchý, čo môže nastať v lete pri horúčavách, tak vtedy by to mohlo fungovať.
No v daždi (keďže taký je názov témy) by som ja osobne túto možnosť vynechal.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Killian » 15 Jan 2011, 02:51

Tak ja som ten prachnovec asi pred rokom nasiel pomerne rychlo, na brezach je ho vela - teda aspon myslim, ze by to malo byt ono. Ale ani po dokladom vysuseni to nejavilo nejake extremne dobre vlastnosti tlenia, alebo zapalenia od iskier z firesteelu. Myslim, ze som mal vobec problem udrzat aby to tlelo ked som to zapalil so zapalkou :) , firesteel nehrozil. Neviem, mozno to nie je presne to, alebo to nebola dobra odroda :D , ale vyzorovo to bolo presne ako na obrazkoch. Skusim este raz ked bude prilezitost.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod SKW » 15 Jan 2011, 04:17

Killian: Je možné, že si skúšal zapáliť nesprávnu vrstvu, napríklad spóry a tie nefungujú ako amadou. S niečím podobným som sa už stretol, ľudia si zamieňajú amadou s vrstvou, ktorá je pod ním, myslia si že tie malé trúbky (spóry) sú to, čo má horieť.

Alebo je tu aj ďalšia možnosť, aj keď málo pravdepodobná. U nás na brezách rastie ešte jedna známa drevokazná huba, brezovník obyčaný (Piptoporus betulinus). No táto je vnútri biela a používa sa na iné účely. Ale dosť pochybujem, že by si si ju splietol s práchnovcom.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Killian » 15 Jan 2011, 14:00

Viem co myslis, ale nesplietol som si tu vrstvu, tie spory som odstranil - bola to ta vnutorna hneda vrstva, podobna semisovej kozi. Ale ked sa k tomu dostanem, tak skusim este raz tu hubu doniest a vysusit :) .
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Tulavy » 15 Jan 2011, 16:34

Trufnem si povedat, ze sa da ohen zapalit aj za dazda a mokra a najst (resp. "vyrobit") suche prachno, s tym ale, ze je to velmi zdlhave a urcite v podmienkach, keby islo o prezitie nerentabilne. Proste je potrebna poriadna priprava materialu na podpal. Raz som si to vyskusal, s tym ze som mal dost casu vyslovene na to urceneho - v mokrom lese, navecer, poprchalo a bola hmla, vsetko mokre. Zo spadnuteho sucheho stromusom odspodu po odstraneni mokrej kory postupne vyrezaval jemne piliny, (nieco podobne ako foto od SKW par komentov vyssie - spravne pripravena brezova kora) a hned som si ich schovaval do vrecka. Samotne sa mi ich firesteelom nepodarilo zapalit, tak som pouzil na zachytenie iskry kusok vreckovky. Jemne piliny hned zacali horiet, ale nemal som ich dost, takze rychlo dohoreli, a nestacili zapalit prikladana vlhkejsie vetvicky. Pouceny som si "naskrabal" pilin viac, od najjemnejsich vlaskov a postupne aj hrubsie na prikladanie. A samozrejme som pripravil aj vlhke az mokre tenke vetvicky nad miestom kde som zapaloval, aby teplo zo zapalovania ich hned vysusalo a dali sa prikladat. Druhy pokus uz bol uspesny, ked uz sa rozhoreli vlhke vetvicky, zacal som prikladat nastiepane hrubsie drievka, co boli pozachycovane na stromoch(su suchsie ako tie na zemi) mal som z toho radost, ale hovorim, dlho to trvalo, vela namahy s tym bolo spojenej, kamarat len krutil hlavou, ze sa s tym tolko babrem...
Na zachytenie iskry bezne pouzivam suchu travu, resp. seno, vytvarovane do hniezda, co je ale v mokrom pocasi problem. Ked je len mierne vlhka, da sa vysusit schovanim do vrecka alebo skor tak volne pod kabat, alebo sa da aj vysusit akoby "utieranim" o vlasy, samozrejme, pokial su vlasy suche...
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Mipo01 » 15 Jan 2011, 17:35

Super prispavok :-) som rad ze si to takto detailne opisal :-) presne tak som to aj myslel ze ked si v takej situacii ze to proste musis takto robit a neostava ti nic ine :-) A to aj nado mnou stale krutia hlavou hlavne ked idem len opekat s ludmi co idu s nami len koli opekacke ze sa tak babrem so zapalovanim ohna bez zapaliek a zapalovaca ked oni maju zapalovac a ze to nezapalim hned :-P Ale nechapu ze mna to proste bavi zdokonalovat si tieto schopnosti :-)
Ešte vyriešiť tú vreckovku že keby si ju nemal a je to dokonale :-D
Obrázok užívateľa
Mipo01
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 13 Jan 2011, 16:11
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod dodo » 01 Feb 2011, 06:55

Ja vždy nosim pri firesteele kusok "mastneho"dreva.Ked prši,alebo v zime,tak v ihličnatom lese najdeš suchy podpal a drevo bez problemov,ale v listnatom(a bez brezy)je už trochu problem.Preto nosim na puzdre mačety natočenych cca 7 metrov 5 mm repo šnury,a s nou zhadzujem suche konare (najlepšie bukove bez kory) nasledovne:-priviažem na jeden koniec asi 30 cm kusok hrubšieho dreva,hodim to na vybrany suchy konar(ono sa to omota a po potiahnuti zasekne),a striedavym potahovanim rozkmitam konar,až sa zlomi,a mam po naštiepani dostatok sucheho dreva...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod sally » 01 Feb 2011, 11:40

dodo - tá repka je dobrý nápad :wink: Takéto využitie by ma nenapadlo. Mne sa na skôr osvedčilo nájsť si suchý strom (mŕtvy) rozumného priemeru (priemer stromu ako priemer ruky, max. raz toľko) a ten spracovať na drevo do ohňa.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron