Oheň za dažďa, mokra...

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Mipo01 » 01 Feb 2011, 15:11

No tak s tou snurou je to fakt dobre :-) my to tiez zvykneme riesit s tym kmenom ako pise sally ale to sme vacsinou v ihlicnatom lese... v cisto listnatom som sa este neocitol... teraz uz budem vediet ked to pride :-)
Obrázok užívateľa
Mipo01
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 13 Jan 2011, 16:11
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod radeton » 29 Jan 2012, 16:43

Jedena finta keď máš samozrejme zápalky a chceš udržať plameň dlkšie ako horí zápalka.Použiješ tabletku ibuprofénu pokiaľ ju máš v zdravotnom balíčku.Okrem toho že tlmí bolesť (a slušne dáva zabrať pečeni :) )dobre horí, a v pohode s tým zapáliš suché raždie.Rozštiepneš kúsok drievka do rozkalu vložíš tabletku ako do pinzety zapáliš zápalkou,alebo zapaľovačom, a máš 2 minúty horiaci plamienok. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod fatal_error » 29 Jan 2012, 16:50

Za mokra, za snehu... staci brezova kora na podpal , nejake to suche drevo samozrejme a kresadlo ...nieje to nic tazke staci rozmyslat a vsimat si prirodu/okolie. :camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod radeton » 29 Jan 2012, 17:58

Asi tak ako píšeš.Horšie je to za sucha a tepla napr.na Sahare :D ,Tam nepomôže ani všímať si prírodu :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod fatal_error » 29 Jan 2012, 18:25

:D to by bol horsi pripad ...o dost :D..ale vies ze to je asi jedno? Lebo pri tych teplotach jedlo mozes robit rovno na tom rozpalenom piesku :D
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod B-Boy » 07 Mar 2012, 22:08

Ak vonku fakticky chčije a nepodarilo sa mi nájsť žiadne práchno (samozrejme že mám minimálne 7 práchen v zálohe) tak ideálna zápalka je vatová tyčinka do uší. Vata sa dá "načechrať" a zapáliť firesteelom, horí silným plameňom a dostatočne dlho... :D
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod radeton » 06 Apr 2012, 12:50

Jeden zo spôsobov ako získaš kus práchna na podpal v totálne mokrom prostredí, keď už si v koncoch je,že pokiaľ nájdeš na sebe kus suchého bavln.prádla (určite ti nebude chýbať pár cm2 keď sa potrebuješ zohriať) proste si z neho kúsok odrežeš a jednoducho ho na jemno roztrapkáš. Takto vzniknuté hniezdo z vlákien v pohode zachytí iskru z kresadla a rozhorí sa plameňom.Jeho výhodou je,že aj po zhorení ti ešte dostatočne dlho drží kvalitný uhlík. Na postupné zosilnenie ohňa by už pre trochu vnímavého jedinca nemal byť problém aj v mokrom prostredí nájsť jemné suché triesočky pár spôsob.ako ich získať sú uvedené v predchádzaj.príspevkoch.Netreba mať z toho zbytočné traumy a podliehať panike vždy sa nájde riešenie pokiaľ máš na krku chladnú hlavu a kresadlo.Keď ho nemáš máš problém,nie však neriešiteľný,akurát časovo a fyzicky náročnejší. :wolf:
Prílohy
mot.list 018.jpg
mot.list 013.jpg
mot.list 014.jpg
mot.list 017.jpg
Naposledy upravil radeton dňa 28 Máj 2012, 19:23, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod radeton » 06 Apr 2012, 13:36

Jeden prakt.spôsob ako si uložiť kúsky práchna a udržať ho suché aj keď sa nechtiac vykúpeš vo vode. Vopred pripravené kúsky si jednoducho zatavíš do hrubšej plast.fólie(ideálna je z hrubého plast.vreca).Pripravíš si zodpoved.veľkosť fólie vložíš práchno (zuhoľnatelú látku,alebo upravenú hubu) a po obvode zatavíš obyčajnou žehličkou, nie však priamo žehličkou na fóliu,ale preložíš cez fóliu list kancelár.papiera a žehličku priložíš na papier. Zatavené konce obstriháš nožnicami.Potom to na skúšku stlačíš v prstoch.Pokiaľ ti z toho neunikne vzduch ktorý tam zostal je to dokonale vodotesne a vzduchotesne uzavreté.Takto uložené práchno nezabere žiadne miesto a proste si ho nahádžeš po vreckách oblečenia.Nepotrebuješ so sebou vláčiť zbytočne kadeaké vodotesné krabice ktoré iba zavadzajú a vo väčine prípadov s prekvapením zistíš že sa tam nakoniec aj tak dostalo vlhko a práchno je znehodnotené.Ja mám takýto pásik zatavený a pichnutý v UTONE vz.75.Nezabere žiadne miesto a viem že je tam keď by všetko zlyhalo.(nič iné nepotrebujem na núdz.rozloženie ohňa kremeň nájdem a pilník ktorý poslúži ako ocielka je súčasťou utona) Ak máte vytvorené nejaké BOPO balíčky proste tam praskneš pár kúskov a nemusíš riešiť dalšiu objemnú krabičku pri zbalení bágla na prežitie je dobrý každý cm3 ktorý ušetríš v batohu na chrbte. :wolf:
Prílohy
mot.list 023.jpg
mot.list 022.jpg
mot.list 026.jpg
mot.list 021.jpg
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod B-Boy » 06 Jan 2013, 17:13

fatwood sa číta "fetwút" ale inak chválim video :yees:
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod trout » 02 Feb 2013, 10:49

Ahojte.Tak som vyskúšal toto a funguje:Vezmete manželke 1,2 ks odličovacieho vatového tampónu,roztopíte zopár sviečok,išlo mi to raz dva teplovzdušnou pištoľou a namočíte tampón +-z troch štvrtín do vosku.Po zatuhnutí stačí iskra z firesteelu na nenapustenú časť,vata sa bleskovo rozhorí ,od nej sa chytí vosk a horí,horí,horí.Malé,skladné,rýchle,spoľahlivé.
trout
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 12 Okt 2011, 17:21
Bydlisko: košice
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod mihal » 02 Feb 2013, 12:49

este to zloz tak aby ten nenapusteny kusok vaty bol v strede a kraje zalep voskom nech to nevlhne
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod zelenaliska » 05 Feb 2013, 17:33

Staci polovicke ukradnut jeden dva tampony (tie pouzivane raz za mesiac), su pekne zabalene a zlisovane a rozstrapkanim na chumace si mylsim zalozite z jedneho tamponu pokojne aj desat ohnov za predpokladu ze nenavlhne...skusal som

Bear Grylls predviedol zaujimavu fintu s baterkou z telefonu, navigacie atd... staci ju jednoducho dostatocne poskodit a tusim Litium vystavit kisliku. Ak sa nezlakneme zasycania a dymu a stihneme prilozit prachno ono sa to rozhori :)

Akurat predminuly vikend na pajstune som vyuzil 90%ny lieh ktory mam v medikite na dezinfekciu..prikvapkal som par kvapiek na podctivo pripravene drevo a pekne sa to rozhorelo
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod mihal » 05 Feb 2013, 18:37

z litiovou baterkou podpalis aj barak :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Bic0 » 05 Feb 2013, 22:20

Ja nosim tampon blizsie nespecifikovanej dvopismenovej znacky spolu s kresadlom ... natlacil som ho do malej vodotesnej hlinikovej tuby. Bol som sa v nedelu trochu prebehnut ale kvoli svinskemu vetru (riadne som vymrzol) a vlhku som to nakoniec vzdal a pouzil na zalozenie kusok vaty ktory som dal pod nareazne hoblinky z mrtveho konara co som nasiel hore. Toto kresadlo nehadze bohvieake iskry, z casti pomoze nastruhanie magnezia, len ho nesmie rozfukavat ten hnusny vietor :)

http://dx.com/p/aluminum-alloy-kettle-shaped-keychain-color-assorted-33430

Obrázok
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod kenaiwolf » 06 Feb 2013, 11:27

dodo píše:Ja vždy nosim pri firesteele kusok "mastneho"dreva.Ked prši,alebo v zime,tak v ihličnatom lese najdeš suchy podpal a drevo bez problemov,ale v listnatom(a bez brezy)je už trochu problem.Preto nosim na puzdre mačety natočenych cca 7 metrov 5 mm repo šnury,a s nou zhadzujem suche konare (najlepšie bukove bez kory) nasledovne:-priviažem na jeden koniec asi 30 cm kusok hrubšieho dreva,hodim to na vybrany suchy konar(ono sa to omota a po potiahnuti zasekne),a striedavym potahovanim rozkmitam konar,až sa zlomi,a mam po naštiepani dostatok sucheho dreva...


Dobry napad, ale ako mas osetrene aby si to nehodil na konar ktory nedokazes zlomit, trebars ked netrafis alebo je pevnejsi ako si cakal ?
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron