Oheň lukom [Bow drill]

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod macmatej » 20 Nov 2012, 22:53

Ohen trenim dreva je hlavne o tom vytvorit dostatocnu teplotu.



Na videu je vidno, že hneď pri prvých otáčkach prudko vzrastie teplota. Termokamera však sníma intenzitu infračerveného žiarenia. Miesto kde vzniká najväčšie trenie je skryté. Takisto po vytvorení uhlíku ten pomaly rastie z vnútra drevného prachu. Drevný prach zakrýva uhlík a preto je aj infračervené vyžarovanie prekryté. Až keď sa uhlík rozrastie, prejaví sa jeho teplota na povrchu. Vtedy už teplota prevyšuje max. rozsah termokamery, čo je 270°C. S prestnosťou určenia teploty je to tiež iba približné, pretože emisivitu som mal pevne nastavenú na hodnotu 0,9. Skúšal som nasnímať aj zapálenie ohňa ocieľkou alebo firesteelom. Iskry však trvali príliš krátko a kamera ich nezachytila. 8) 8)
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod finn » 21 Nov 2012, 00:41

Pan je riadny fyzikus, super vedecky prispevok :yees:
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Juraj Stehlík » 21 Nov 2012, 23:44

macmatej tak si ju predsa dobre využil, toto by mňa nenapadlo
Kto chce od života veľa, môže dostať málo.
Ale kto chce od života málo, nemusí dostať nič.
Juraj Stehlík
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 02 Okt 2012, 20:50
Bydlisko: Detva
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod macmatej » 14 Máj 2013, 00:07

Pritlacny diel (ložisko) na bowdrill sa rychlo opotrebovava. Pri castom bowdrillovani je preto vhodne vyrobit si nejake trvacnejsie. Skusal som lozisko z parohu, to sa vsak rychlo opotrebovalo. Skusal som aj kamen s vyvrtanou jamkou, ten bol vsak dost tazky a nedal sa zavesit. Aj som ho v lese stratil a potom som ho bol hladat.

Skusil som spravit keramicky. Je vyrobeny z vypalenej hliny. Jamka je 2cm hlboka pricom vo vnutri je asi 1cm vyplneny sklennou glazurou. Lozisko je 4cm dlhe a vazi len 30g. Uvidime, ako sa osvedci pri pouzivani.

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod macmatej » 04 Júl 2013, 00:28

Zrýchlený záznam vyrezávania bowdrill setu z jednoho kusu polienka. Cas vyrezavania 10min, drilovanie a rozfukanie uhliku do prachna 10 min.

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod juraj1974 » 04 Júl 2013, 08:17

Kaaaamo... a ze tricium nema na teba ziadny vplyv... :wink: to co bolo za rychlost? :mrgreen:
Paradne video mravec.... :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod cornus » 04 Júl 2013, 09:24

Slušný výkon. Aké drevo to bolo?
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod macmatej » 04 Júl 2013, 10:08

Toto konkretne bola vrba.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod radeton » 04 Júl 2013, 19:44

TO- macmatej: Myslím že schopnosť rozložiť "oheň lukom" je dobré sa naučiť čisto iba z produktov ktoré nájdeme vo voľnej prírode ,teda respekt.v okolí v ktorom sa momentálne vyskytnem.Nemá podľa mňa význam doma vyrábať nejaké špeciálne ložisko aby som si to zjednodušil. To si môžem rovno hodiť do vrecka zapaĺovač, a nebudem nosiť na krku špeciálny kameň aby som ho použil ako trecie ložisko. Praktický význam nadobudne táto zručnosť iba vtedy,pokiaľ to zvládnem z toho čo nájdem. Osobne však verím že by si to zvládol aj bez nejakých špeciálne upravených kameňov,a práve o to ide nadrilovať to tak ,aby sme to dokázali aj keď nás vyhodia nahých z vlaku na sibírskej magistrále :D .Kua asi som stará škola všetko vám iba sťažujem,to bude asi tým že nám tiež niekedy takéto hrádky maximálne sťažovali. 8) Až sa vybehnem v blízkej budúcnosti niekam vyvenčiť pokúsim sa nejakým obrazovým materiálom zdokumentovať partii na tomto fóre rozloženie ohňa pomocou cca meter dlhého oceľového drôtu, ktorý nie je až taký problém nájsť v našich horách kĺudne to môže byť kus drôtu zo starého pletiva z nejakeho oplotku. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod macmatej » 05 Júl 2013, 10:13

Keramicke alebo kamenne lozisko ma pomoct zaciatocnikom vyskusat si bowdril, kedze nie je potrebna taka velka sila. Navyse vydrzi asi cely zivot, tak sa oplati venovat usilie do jeho vyroby, hlavne ak ho pouzivas casto. Nechcem prehanat, ale dhadujem, ze som ho pouzil viac ako 100x.

Mas pravdu, ze treba trenovat len s materialom, ktory je momentalne k dispozicii v okolitom prostredi. Stary mazak ako ty ma urcite pri sebe aspon dve kudly a kopec paracordu. Kezde spagat je asi najtazsie nahraditelna vec, pracujem na vyrobe spagatu z kusu oblecenia, pretoze to mas pri sebe vzdy. Dalej vyrobu bowdrill setu bez pouzitia noza.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod radeton » 05 Júl 2013, 11:35

Nenosím po vreckách metre parakondu a ani nožíky. Mám jeden starý zvyk.V mojich bakančiach je na miesto šňúrok navlieknutá nosná padáková šnúrka z OVP-čka je to proste nezničiteľná "tkanička"do obutia a keď je treba proste ju z bakanči vytiahneš a poriešiš čo treba, a nožík tiež nemám nejaký špecialny nosím môj starý UTON a tam je myslím ako súčasť puzdra cca 2 metre padák.šňúrky túto som pár krát použil pri rozložení ohňa lukom.Nóó pokial sa ti podarí rozložiť ohník pomocou luku bez toho,aby si nepoužil nôž rád sa na ten postup kuknem dúfam že to potom sem zakvačíš.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Ferd » 05 Júl 2013, 15:16

Protože jsem nikdy vhodný kámen s důlkem nenašel, zkoušel jsem jako ložisko všelicos. Nejprve jen tak vydlabanýdůlek v rozpůleném polínku co padlo do dlaně. Lůžko se ale příliš hřálo. Vlhčil jsem ho vodou a později mazal nýdlem. Je to nouzovka-po několika rozdělání je k vyhození. Nejlepší zkušenost mám s obyčejným babským kovovým náprstkem na šití. Špičkou nože so do kusu dřeva vyžvejká otvor, do něj se nasadí náprstek a je hotovo. Neprobrousí se, výborně klouže, nehřeje se...
Ferd
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 05 Júl 2013, 14:01
Bydlisko: Humpredenelicovskoráhchnievskyživnovsko
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod macmatej » 10 Aug 2013, 01:27

Spravny buscrafter ma vzdy pri sebe minimalne noz a paracord. Ale co ak tieto veci stratite, alebo zabudnete doma?
Skusil som spravit set pomocou kamennych nastrojov. V mojom okoli su iba uplne nevhodne vapence. Dost som sa narobil ale islo to. Spagat som vyrobil z tricka, pretoze aj v krizovej situacii ma clovek na sebe aspon kus oblecenia.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Hrom » 02 Nov 2013, 07:51

Dobrá práce Macmatej. Místo trička bych ale použil tkaničku od bot (několik úspěšných pokusů). Je to méně práce a tkanička se dá použít znovu ke svému účelu. Tričko je přinejmenším už o něco menší. Tulejka je lepší ze syrového dřeva.
Jako tětivu ohňového luku jsem zkoušel také smrkový kořen ale hodně to klouže. Lipové lýko nevydrží tření a časem se přetrhne. Možná by to šlo podle egypťanů (uzel na svidříku) a nebo prostě handdrill. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Gryf » 14 Nov 2013, 11:11

https://picasaweb.google.com/ursus7/Obo ... 2822048930

Drewno - kamień
Ceramika
Drewno - ołów.
Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron