prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod sally » 13 Jún 2010, 19:39

Skúšali ste niekedy výrobu improvizovanej sviečky alebo lampy?
Úspešne som si zostrojil lampu z doby kamenej - mušla/ulita slimáka naplnená olejom (najlepšie olivovým), ako knôt poslúžil kúsok tenkého špagátu. Teraz mi dvíha náladu počas učenia sa na skúšky :P (ako podstavec som použil plastelínu, v prírode by sa dala použiť hlina/blato/piesok...)

Skúšali ste niekto niečo podobné? Čo v prípade, že vám počas výletu dôjdu baterky v čelovke?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Adno » 13 Jún 2010, 20:00

sally píše:Skúšali ste niekto niečo podobné? Čo v prípade, že vám počas výletu dôjdu baterky v čelovke?

Vyberem nahradne baterky a pokracujem :lol: . Prirodne sviecky som neskusal, no parkrat som mal so sebou tie take kahancove sviecky, ktore sa davaju na cintorin. Su lacne a horia... nie som si teraz isty, ale nejakych 10hodin. Pouzil som ich na ohrev maleho uzavreteho pristresku (z celty) a celkom to aj fungovalo. Takisto sa daju pouzit na udrziavanie teploty caju alebo ineho napoja, celu noc mate po ruke horuci napoj, co potesi :D . Nechal som si raz v lese cely pakel takychto kahancov, bohuzial, nejaka aktivna osoba si ich odcudzila :x

Takisto dobre pouzitelne na rozpalenie ohna...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Snypo » 13 Jún 2010, 21:49

Skusal som klasiku miazga so smrekovca na paličke mixovane s ihličim.Hori to rychlo,leje sa to - neprakticke :roll:
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 13:56

snypo - robil som faklu, ktorá je vylepšenou verziou toho, čo spomínaš a vydržala horieť cca pol hodinu a potom skončila v ohni (vydžala by istotne aj dlhšie - závisí od hrúbky): na hrubšiu palicu (priemer aspoň dva prsty) pevne priviažeme kus látky (gáza/obväz, tričko...), v plechovke si na ohníku roztopíme živicu (plechovka bude potom už na iné účely nepoužiteľná) a konárikom nacapkáme na látku, kým je živica ešte mäkká, posypeme suchým ihličím a obviažeme ďalšou vrstvou látky a trocha potľapkáme rukou.Na ňu znova nacapkáme živicu + ihličie + látku a opakujeme do aspoň 5 a viac vrstiev látky, posledná vrstva musí končiť živicou a ihličím. Takáto fakľa sa dá zapáliť zippom/sviečkou a horí silným plameňom. Nevýhoda: počas horenia občas odpadnú kusy horiacej živice/látky - nevhodné do stanu alebo na prechádzku ihličnatým lesom

Výhodou je skladovatelnosť - hlavica fakle je po uschnutí tvrdá ako skala, teda celok sa dá dopre prenášať napr. pripnutý k batohu a použiť napr. za zlého počasia, neskorého stavania si prístrešku...
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod atti.hombre » 16 Jún 2010, 14:13

:shock: :lol: :D Sally,ty si určite čupel za kríkom,ked som robil ja svoju fakľu!...sila. V podstate som robil len pokus s tenšou palicou...keby na to prilo,neviem či by som dokázal rozrezať svoje tričko na fakľu...móóje... :lol:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Zvero » 16 Jún 2010, 15:13

Ten sallyho návod asi odskúšam tento víkend. Stratil som baterku :D, musím si posvietiť inak. Keď sa k tomu v lese dostanem, tak potom napíšem.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod sally » 16 Jún 2010, 16:26

atti.hombre - naučil som sa to na jednom školení vedúcich pre prácu s mládežou v ČR. :P
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod atti.hombre » 16 Jún 2010, 16:40

:D ...my sme takto vyrábali vo veľkom potom fakle na bratovu stredovekú svadbu .Mal obrad po západe slnka na zrúcanine hradu.Oddávajúca starostka mala obavy pri osvetlení iba spomínanými fakľami....bola to sranda!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Zvero » 20 Jún 2010, 23:51

Tak, odskúšal som ten návod od sallyho. Nazbieral som si živicu a roztopil som ju (použil som nato poľnú lopatku a konzervu). Prvá fakľa bola len pokusná. Asi tel 3x som opakoval vrstvy. S druhou fakľou som so až pohral trošku dlhšie. Mal som asi malo smoly a latka sa až tak dobre nelepila, tak som každú vrstvu zaistil ľanovým povrazom, čo sa neskôr ukázalo ako dobrý nápad.
Na prvú vrstvu som použil úplne suché a jemné ihličie a smerom k poslednej som používal hrubší materiál. Na konci len suché konáriky ihličnanov.
Ta druhá fakľa horela cca 30 min. a z toho 15 min dosť intenzívnym plameňom. Bol to môj prvý pokus o výrobu fakle, takže verím že to nebolo úplne dokonalé :D
k použití: Na statické osvetlenie tábora (zapichnem v strede tábora do zeme) je to dobrá vec (+ je to určite aj menší zdroj tepla). No skúsil som sa s tou fakľou prejsť cez tmavý les. Kým som fakľu držal dosť vysoko nad úrovňou hlavy tak to bolo v pohode. Fakľa osvetľovala radius par metrov. No keď som fakľu držal pred sebou, videl som hov... ee nič. Svetlo z fakle ma v tme oslepovalo. Takže poučenie: Keď chodíte s fakľou, pochodňou, držte ju tak aby ste nevideli plameň.
btw: živica z toho nekvapkala
DSC03520.jpg
Pokusná fakľa
DSC03520.jpg (232.56 KiB) Zobrazené 14576 krát

DSC03521.jpg
Pokusná fakľa + lopatka so živicou
DSC03521.jpg (232.07 KiB) Zobrazené 14576 krát

DSC03529.jpg
Pokusná fakľa 2
DSC03529.jpg (176.74 KiB) Zobrazené 14576 krát




Ďalšie foto dám do prílohy v ďalšom príspevku, kôli omedzeniu....
Naposledy upravil Zvero dňa 21 Jún 2010, 07:19, celkovo upravené 1
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Zvero » 21 Jún 2010, 00:01

...pokračovanie z predchádzajúceho príspevku:
IMAG0034.jpg
"hlavná" fakľa
IMAG0034.jpg (187.83 KiB) Zobrazené 14576 krát

DSC03544.jpg
"hlavná" fakľa
DSC03544.jpg (152.65 KiB) Zobrazené 14576 krát


+taký malý objav..
Konzerva ktorú sme použili na topenie smoly, poslúžila ako dobrý kahan. Keby sme tam doplnili ešte smolu zmiešanú s jemným drevom, tak si to viem predstaviť ako dobrý zdroj tepla do prístrešku. Akurat by trbalo vyriešiť trošku vetranie....
DSC03530.jpg
konzerva
DSC03530.jpg (232.96 KiB) Zobrazené 14576 krát
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod sally » 21 Jún 2010, 10:05

Gratulujem k výrobe fakle, prajem ešte veľa vydarených výrobkov :) Len taký dotaz - prečo tá plechovka na topenie živice horí? Či to už ste ju skúšali zapáliť ako piecku?

Použiť plechovku so živicou + konáriky ako malú piecku by ma nenapadlo, super nápad, niekedy určite skúsim :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Zvero » 21 Jún 2010, 12:30

Ta plechovka bola úmyselne zapálená :D.......ak sa bojíš že sme tak topili živicu, tak nie :D:D . Akurát keď sme topili živicu na lopatke tak sa nám raz chytila, nato treba dať pozor (najlepšie je si vyrobiť menšiu pahrebu a topiť to na tom ).
...k tomu kahanu: neodporúčam sfukovať plameň, len to začne o dóóósť viac horieť. Hasiť vodou alebo hlinou. A na ten kahan by som rozhodne použil menšiu plechovku.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Pája » 15 Nov 2010, 17:55

Ahoj, zkoušela jsem si vyrobit "námořnickou lampičku" podle jednoho návodu z YT. Na misku jsem použila smrkovou kostku, co jsem našla doma ve dřevníku, dutina je vypálená uhlíkem do vodní dýmky a následně vyřezaná nožem. Jako plnivo hrst křemenů a knotek z konopného provázku, který je dole fixovaný malou oskou (je na ni navázaný) a nahoře ho ve vzpřímené poloze drží právě křemínky. Jako palivo troška lněného oleje. Díky archimedovu zákonu je ho potřeba opravdu trošičku :wink: Pokud chcete olejem šetřit, po nějaké době hoření přisypám ještě droboučký štěrk - vytlačí olej víc nahoru, ke knotu. Lampička vydrží hořet docela dlouho.

Obrázok
Naposledy upravil Pája dňa 01 Júl 2011, 15:23, celkovo upravené 1
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Škriatok » 15 Nov 2010, 22:37

Pekné =D>
Obrázok užívateľa
Škriatok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 15 Nov 2010, 02:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod sally » 15 Nov 2010, 22:59

pája: fakt super =D> si ma inšpirovala na darček k vianociam :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


cron