Založenie ohňa bez zápaliek

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod Snypo » 09 Dec 2010, 21:19

ohen sa dá zapáliť aj so sklom (spodná parabolická časť flaše),vyleštená spodná strana plechovky,opracovaný kus ľadu fungujúci ako šošovka... google it :wink:
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod stormmast3r » 09 Dec 2010, 22:46

bear grylls píše:co by som mal dat ako prachno pri zapaleni lupou?


Najlepšia rada je, niečo čo najtmavšie....
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod matus » 25 Jan 2011, 19:26

aky uzol by som mal použit pri bow drile lebo ta mi stale uvolnije :(
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod SKW » 27 Jan 2011, 13:37

matus píše:aky uzol by som mal použit pri bow drile lebo ta mi stale uvolnije :(


Pozri TU
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod Michal » 09 Feb 2011, 21:36

Dnes som si pre prezerani fora knife.cz všimol jedno video - ručná výroba fire piston-u
video1
video2

Pravdepodobne je to veľmi náchylné na jemnosť použitého práchna, máte niekto s firepistonom skusenosti?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod SKW » 09 Feb 2011, 21:45

Michal to video je parádna ukážka majstrovstva domorodcov. Pokúsil som sa o niečo podobné ale bez úspechu. Môj firepiston nefungoval nech som skúšal čokoľvek, vymeniť gumený krúžok za voskovanú niť, namočiť drevo aby napuchlo a stále som nemal dobrú kompresiu. Vyrobiť to takto z dreva je neskutočné umenie. Ale treba podotknúť, že on na to používal špecifické drevo, ktoré u nás nerastie. Naše dreviny sú na toto príliž pórovité.

Ďalšou možnosťou je vyrobiť si piston z kovových materiálov ako v tomto videu. Akurát, že ja som nevedel na to pozháňať potrebné súčiastky, v železiarstve majú úbohý výber a predavač len na mňa kukal, že čo to chcem od neho. :lol:

/EDIT: Pridávam fotku môjho pokusu. Keďže nefungoval, tak som ho zvonka ďalej neopracúval. Špičku pistonu, kde je povraz mi stále vydralo do podoby ako na fotke. A aj napriek tomu, že som použil najlepšie práchno pre firepiston charcloth, tak nefungoval. Možno to raz skúsim znova s iným typom dreva.
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod rafoo » 10 Feb 2011, 16:59

SKW ake drevo pouzivaju? Ak by to bola nejaka palma mozno by som nieco vedel.
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod SKW » 10 Feb 2011, 17:50

rafoo píše:SKW ake drevo pouzivaju? Ak by to bola nejaka palma mozno by som nieco vedel.


Neviem aké presne drevo tam používal, no vyzerá to na nejaký tropický druh. V popise je len z čoho sú vlákna na ten krúžok a z čoho práchno. No na nete sa dajú nájsť informácie s akým drevom to funguje, tak napríklad Teakwood tree (Tectona grandis), Mesquite (Prosopis sp.), Desert hackberry (Celtis padilla), Desert Ironwood (Olneya tesota) .... Niesom si istý či toto nejak pomôže.

Chcel by som to ešte raz skúsiť, no tentokrát z hrabového dreva. Náš Hrab obyčajný by teoreticky mohol fungovať, je to veľmi tvrdé drevo a bude fakt zábava z neho niečo vyrezať.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod atti.hombre » 10 Feb 2011, 18:54

A keby sa použilo ihličnaté drevo( borovica),živicou nasiaknuté drevo vyplňa póry...aj na videu sa drevo podobá niečomu mastnému...v austrálii by možno fungoval eukalyptus...až tak sa mýlim?...čistá teória z mojej strany :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

solar

Poslaťod Bobor » 02 Mar 2011, 11:26

Ako hovorí bohužiaľ už zosnulý klasik: "Dar od přítele Lasera" http://store.sundancesolar.com/sospliposiso.html

Existujú aj jeho väčší súrodenci, ktoí vedia variť, piecť, grilovať.....
http://www.sunspot.org.uk/Prototypes.htm

A tomu už sa povie total bushcraft :mrgreen: , keď vytiahnete z báglu parabolu, rozložíte a varíte. Žiadne zháňanie dreva, fúkanie do práchna :lol: :lol: :lol: Žiadne upratovanie ohniska.... :wink: Možno raz vymyslia v Emerike nejakú nafukovaciu verziu :lol: na letné aktivity v prírode...... :hot: :yees:
Obrázok užívateľa
Bobor
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 07 Feb 2011, 08:58
Bydlisko: Tam kde zložím hlavu
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod mark » 03 Mar 2011, 12:49

neviem ci budete vidiet na tychto fotkach vyrobu firepistonu je to z nasich koncin je tam aj video

https://picasaweb.google.com/Jesenius20 ... irepiston#
mark
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Mar 2011, 13:42
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod whitedeath » 11 Sep 2011, 23:32

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:06, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod Elév » 09 Okt 2011, 10:51

Michal píše:Pravdepodobne je to veľmi náchylné na jemnosť použitého práchna, máte niekto s firepistonom skusenosti?


Práchno nemusí byť nijako špeciálne, práve naopak, pri dobrom firepistone sa dajú použiť aj materiáli, ktoré pri klasickom kresaní iskru nechytia.
Vyskúšal som viac našich drevín, dokonca krušpán, čo je naše asi najhúževnatejšie drevo, ale nefungovalo nič! Možno ten hrab by stál za pokus(?). Dá sa to ale spraviť vložením nejakej vzduchotesnej trubičky napr. z mosadze a pod. Tiež je dosť problém tesnenie. Ak som nedal gumený krúžok, tak to bolo treba pred každým použitím mazať a dosť často mi, pri tom podtlaku, ktorý vzniká nie úplne dokonalým tesnením, zostávalo práchno vnútri trubičky. Niekto to rieši kúskom drátku na konci piestu, ktorým sa práchno zachytí takto:
mail.google.com.jpg
mail.google.com.jpg (3.49 KiB) Zobrazené 8009 krát


Dreviny ktoré mi fungovali spoľahlivo sú: bubinga, palisander, cocobolo. Všetko sú to exoty, ale dôležité asi bude, že sú to riadne mastné dreviny (aj cenou... :wink: ). Určite je viac použiteľných, ale neskúšal som.
Skúšam priebežne ďalej, lebo firepiston je myslím geniálny vynález.
Najužitočnejší link, na aký som zatiaľ narazil:
http://www.onagocag.com/piston.html

Jedna finta pre výrobu:
... keď už máte hotový piest s tesnením aj dieru, strčte to pod vodu a zatlačte piest. Ak máte špatné drevo, budú skrz neho na spodu vychádzať bublinky (nemohol som tomu prvý krát ani uveriť). Ak to bublinkuje od diery pre piest, tak je špatné tesnenie.
... a nezabúdať mazať a mazať. Stačí aj slanina...
... gud lak... :D
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod dodo » 10 Okt 2011, 23:48

Ak mate porovite drevo,tak ho(samozrejme suche)dajte na hodinu do rury vyhriatej na 150 stupnov,a take horuce ponorte do horucej lanovej fermeže,a nechajte ponorene vychladnut-vybrat,poutierat a počkat cca tyžden,kym sa fermež posobenim vzduchu(kyslika)nezasuši.Potom možete este obrusit funkčne plochy,a je to...Takymto sposobom sa napuštacia fermež dostane až 5 mm hlboko do dreva-ja tymto postupom impregnujem ručky na opineloch(samozrejme po obruseni povrchoveho laku)-100% spokojnost!
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod macmatej » 29 Júl 2013, 00:05

Dalsi tip na zalozenie ohna. Pozor na skraty, nech z toho nie je samovolne vzplanutie.

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia