Odporúčame najlacnejšie PZP online - uzavripzp.sk a Peniazomat

brezová kôra

Všetko čo neviete zaradiť do ostatných tém

Re: brezová kôra

Poslaťod Boris27 » 04 Júl 2017, 10:41

preco sa tie okruhle krabicky a celkovo vyrobky z brezovej kory dava ta vonkajsia bielo cierna cast do vnutra??? je to iba kvoli estetike ci?
Boris27

Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Poslaťod michaltarbaj » 04 Júl 2017, 11:55

Zvyčajne je vo vnútri ešte jedna časť obrátená naopak,takže z vnutra je ta krabička rovnaká ako zvonku a tu bieločiernu časť vôbec nevidno.
Obrázok užívateľa
michaltarbaj

Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 242 x

Poslaťod Willy » 04 Júl 2017, 14:06

Boris27
Je to pro to, že březová kůra po sloupnutí z kmene má tendenci se zkroutit bílou stranou dovnitř. Kůra si sama říká, kterým směrem chce být ohýbána. U většiny těchto výrobků vytvořených ve Skandinávii, na Sibiři, Aljašce či v Kanadě je vnitřní část kůry z venku.

Obrázok
Indiáni navíc využívali tmavou část kůry ke zdobení, to se provádělo odškrabáváním části tmavého povrchu do různých obrazců a vzorů.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON

Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy

Dal Ďakujem: 1719 x
Dostal Ďakujem: 1727 x

Poslaťod Boris27 » 04 Júl 2017, 14:53

dakujem za odpoved hned som mudrejsi, v zime som nasiel jednu spadnutu brezu tak som ju olupal ale mam to odlozene na rucku noza... uz len zase najst nieco vyvratne a vyskusam nejaku krabicku...
Boris27

Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Poslaťod macmatej » 22 Aug 2017, 21:55

Rýchlonávod na výrobu brezovej nádobky dlabaním

Nájdeme si spadnutý brezový konár, podľa plánovanej veľkosti nádoby. Brezová kôra obsahuje veľa olejov a tak drevo vyhnije a kôra zostane. Ak aj nie je drevo úplne vyhnité, býva často už dosť mäkké a dá sa pohodlne vydlabať nožom. Z hrubšej časti konára ešte odrežeme jedno tenšie a jedno hrubšie koliesko. Tenké koliesko použijeme na dno a hrubé opracujeme do kužeľa a použijeme ako uzáver. Ak by bolo dno nádoby utesnené živicou, dala by sa v nej možno prenášať aj voda.

Obrázok užívateľa
macmatej

Dal Ďakujem: 404 x
Dostal Ďakujem: 585 x

Poslaťod kgabat » 23 Aug 2017, 13:55

Na fotkách to vyzerá jednoducho, len ja ako taký nezručný človek by som to asi tak ľahko nevymajstroval:-D
Obrázok užívateľa
kgabat

Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Poslaťod macmatej » 27 Aug 2017, 18:34

Ono je to fakt jednoduché. Odrežeš pílkou valček a vydlabeš ho. Celú krabičku som ma hotovú za 10 min. Treba trénovať, ak to pokazíš, odrežeš si nový valček. :wink:
Obrázok užívateľa
macmatej

Dal Ďakujem: 404 x
Dostal Ďakujem: 585 x

Predchádzajúci

Späť na Iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia