V com varite?

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: V com varite?

Poslaťod Wla » 28 Jan 2013, 15:00

Ahojte ja používam ešus od firmy HELIKON je to momentálne asi najponúkanejší nerezový cenovo dostupný ešus.
Skúsenosti s ním:
Zatiaľ som sa sním vždy najedol.
Čo sa mi na ňom páči je to, že sa fajn umýva stačí trošku jari drsná špongia a po chvíli je zase ako nový.
Je trošku ťažší ako hliníkový ale príde mi robustnejší a budil vo mne väčšiu dôveru to bol vlastne aj dôvod prečo som si ho nakoniec kúpil.
Prosím neodsudzujte ma za moje myšlienkove pochody ale je to môj prvý ešus a nevravím že hliníkový ešus nieje dosť pevný no chcem aby mi veci vydržali naozaj dlho a tak sa rozhodujem pre veci co vo mne vzbudzujú najväčšiu dôveru.
Ešte doplním že nechodím na nejaké dlhšie expedície takže mi zatiaľ jeho váha nevadila...to uvidím časom.
Čo sa týka manipulácie rúčky sú fajn dá sa za ne pekne chytiť a zatiaľ držia.
Celková kvalita spracovania je super.
Čo by som ešte ja osobne odporučil pri výbere svojho (prvého) ešusu: Choďte si určite pred kúpou do kamenného obchodu omakať aj hliníkový aj ten nerezový.
:camp:
Obrázok užívateľa
Wla
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 26 Jan 2013, 13:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: V com varite?

Poslaťod macmatej » 02 Feb 2013, 15:59

Plastovu lyzicu LMF mam uz par rokov. Teraz naposledy som ju nasiel zlomenu v bocnom vrecku ruksaku. Ruksak som mal normalne na chrbe, takze na lyzicu nic netlacilo. Jedine co mi pride na um, je len -10°C zima, ktora mohla sposobit skrehnutie plastu. Niekde som videl video, jak po lyzici prejde auto, a ona sa potom narovna.

Takze pozor, ak su velke mrazy, opatrne s plastovou lyzicou LMF.
Prílohy
LMF_spork.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: V com varite?

Poslaťod M@uky » 11 Feb 2013, 21:03

Dneska som si trošku upravil starý ešus na kotlíko-ešus, o čo vlastne ide....
Prišlo mi to už také "divné" ako varím nad ohňom, na kotlík nemám peniaze tak som si skrášlil popoludnie novým projektom.

Úprava je vcelku jednoduchá postačí len vŕtačka, nožnice na plech, kliešte, a hrubý drôt.
IMG_1780.JPG

Ako prvé treba navŕtať malú dierku zarovno s miestom kde sa nachádzala rúčka , zasunieme tam drôt ( nie drôt medený! pri varení by sa mohol "kotlík" odtrhnúť). Dierku navŕtame asi tak ako na obrázku, môžeme tak neskôr umiestniť pokrievku
IMG_1788.JPG

Teraz nasleduje drôt, s tým sa je treba trošku pohrať, ja som ho ohol tak, aby sa dal jednoducho odobrať a súčastne vložiť do vnútra "kotlíka". Toto je na ňom výhoda "kotlík" sa dá jednotucho uskladniť v batohu Pri použití pevného drôtu je zaručená aj lepšia stabilita a znížené riziko pádu do ohňa.
IMG_1787.JPG

IMG_1789.JPG

Takto by to malo vyzerať, boky kde boli ušká som zanitoval.
IMG_1790.JPG

Teraz si isto vravíte "je to blbosť neoplatí sa to, bez pokrievky je zvarenie vody 2x dlhšie...."
Trochu som nad tým podumal a napadlo ma toto.
Na pokrievke z ešusu vystrihneme malý obdÍžnik kôli tomu aby sa dal "kotlík" uzavrieť.
IMG_1791.JPG

Na pokrievku som si pomocou šróbu upevnil držiak z jablone. Takto sa pri otváraní nedopálime.
IMG_1781.JPG

IMG_1793.JPG

Potom už len zavesiť nad oheň....
IMG_1794.JPG
Naposledy upravil M@uky dňa 03 Júl 2013, 13:39, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
M@uky
 
Príspevky: 75
Registrovaný: 31 Jan 2013, 21:20
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 30 x
Dostal Ďakujem: 87 x

Re: V com varite?

Poslaťod jasommato » 21 Feb 2013, 17:22

dobri napad len to vicko si mal skorej zabnitovat hlinikovim drotom pretoze na skrutky hlinik zle reaguje
pekna uprava
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: V com varite?

Poslaťod bobek » 17 Okt 2013, 21:34

Jsem taky zastánce hliníku, je to lehké, skladné, levné ,multifunkční a dá se to doma opravit...
Nosím v něm malý plecháček na čaj, čaj, sůl ,pepř, ohlou lžičku, zkrácený a nabroušený příborový nůž, svíčku a sirky.
Je to 3-dílná klasika. http://www.junshop.cz/Nadobi-termosky/E ... dilny.html
Dále nedám dopustit na alu. čutoru,ale s plastovým špuntem. (ten korkový jsem zničil :( ) Čutora je v původním filcu a ještě jsem ji natlači do usa obalu kde má v kapsičce malé hotelové mýdlo.(dá se s ním i trochu prát)
Mám i jednu plastovou čutoru ke které bylo i (kupodivu taky alu.) pitítko a obal, v malé kapsičce nosím další sirky v obalu na filmy.
http://www.vojenskyspecial.cz/?p=eshop&cath=48&id=650
No a na konec 5L (taky alu.) kotlík s víkem (pánvička) http://www.army-shop.cz/produkty/jideln ... l/660.html ale ten beru pokud nás jde víc, ten ešus hodím do kotlíku, přidám utěrku (ať to neklepe) upravenou desku na kraní,koření,houbku na mytí, vařečku ,zapalovač hodím na to obal a je to vše po kupě. (ta utěrka,houbka,deska je pro fajnšmejkry kámoše- já se obejdu bez)
Malý kotlík s náplněma 800g , velký + malý kotlík s náplněma 2300g a jsem schopen vařit pro 7 lidí oběd (odzkoušeno).
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: V com varite?

Poslaťod cipik » 20 Apr 2014, 13:11

normalnom klasickom ešuse nosim jeden a vnom je este jeden mensí uplne postacujuce
cipik
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 19 Nov 2012, 22:39
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: V com varite?

Poslaťod root » 20 Apr 2014, 13:22

Pokiaľ idem sólo a varím len tekuté ( káva pravidelne, čaj zriedkavo, polievka so sáčkovým základom, ) používam "pol" litrový nerez hrnček s porievkou. Volám ho pol litrový, lebo to je využiteľný obsah, inak do neho vojde niečo cez 6 dcl. Inak klasický hliníkový ešus, ten mám od 14 rokov :lol:
Ak idem so synom ( príp. dvoma ) tak beriem nerezovú, dva a pol litrovú Zebru Billy od Sallyho...
http://www.doprirody.sk/e-shop/esus-zebra-billy-14cm
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: V com varite?

Poslaťod MartinV » 21 Apr 2014, 12:07

Helikon stainless steel esus, spokojnost
MartinV
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 25 Feb 2014, 18:12
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 34 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: V com varite?

Poslaťod Soviet » 11 Jún 2015, 13:58

Umna to bola doteraz Trangia 27-2UL na lieh, no kedze mi to prislo az moc male, tak upgradujem na Trangia 25-3UL s non-stick panvicou a plynovym varicom, nakolko sam som mal problem nieco navarit z coho by sa clovek najedol v tych mini panviciach. Casom dokupim pravdepodobne opatovne ten ich liehovy system, nech mozem pouzivat aj aj ..
Obrázok užívateľa
Soviet
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 23 Jan 2011, 21:23
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 30 x

Re: V com varite?

Poslaťod Paleccc » 07 Júl 2015, 16:43

Ja som pôvodne varil v klasickom armádnom ešuse z US poľnej fľaše. Neskôr som prešiel na set Pinguin Double, ktorý používame s priateľkou. Set sa mi veľmi osvedčil, eloxovaný hliník mám pri používaní oveľa radšej ako klasický, hlavne z dôvodu údržby... Čo ocenia zrejme skôr turisti ako bushcrafteri :) Okrem iného mi na pôvodnom ešuse chýbala pokrievka a rukoväte, ktoré by ostávali chladné aj po odstavení ešusu z ohňa.

Set pinguin double sa skladá z dvoch nádob a dvoch pokrievok (používam aj ako panvičky, alebo poháre), ktoré majú pogumované rukoväte a zapadajú do seba. Pri samostatnom nosení sa do menšej nádoby zmestí malá plynová kartuša (250g), a do väčšej sa vojde 500g väčšia kartuša. Nádoby do seba zapadajú a tým pádom šetria miesto v batohu :)

Väčšia nádoba s pokrievkou váži 262g (objem 1125 ml + 550 ml), menšia 226g (objem 750 ml + 375 ml), čo je spolu menej ako 0,5kg a celkový objem činí 2,8 l...

Na tovar dáva pinguin predĺženú 3 ročnú záruku, no ja verím, že mi nádoby vydržia omnoho dlhšie :)
Prílohy
4046-nadobi_pinguin_double_cid0.jpg
4046-nadobi_pinguin_double_alu_cid1.jpg
4046-nadobi_pinguin_double_alu_cid1.jpg (8.94 KiB) Zobrazené 6889 krát
Skúsenosť je dlhá cesta...
Obrázok užívateľa
Paleccc
 
Príspevky: 136
Registrovaný: 06 Jan 2014, 19:38
Bydlisko: Šaľa
Dal Ďakujem: 152 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: V com varite?

Poslaťod Richo » 07 Júl 2015, 22:07

Ja používam riady Pinguin Solo už približne rok a tiež nedám na ne dopustiť (to je tá menšia sada riadov, ktorá sa predáva aj samostatne). Udávaný objem je síce 750+375 ml, ale reálne použiteľný objem je niečo málo cez 800+400 ml.
Jediným mínusom je sieťované prenosné vrecko, ktoré sa k riadom dodáva, pretože hrniec s pokrievkou netvorí pevný celok (len voľne do seba zapadajú). Preto som k nim vyrobil vlastný obal, ktorý celú sadu drží pokope.
Celú sadu používam ako "proviantné EDC", pretože vnútri hrnca nosím plechovku, v ktorej mám čaj, kávu, cukor, trocha cestovín, sáčkovú polievku a skladací pohár (určite sa teraz niektorým pravoverným bushcrafterom obracia zrak, asi takto :roll: ).
Riady sa ideálne používajú na variči, ale nemajú problém ani na drievkači.
Hrniec sa dá po jednoduchej a rýchlej úprave používať aj nad otvoreným ohňom - madlá sa dajú ľahko odnímať a falc na hrnci umožňuje "zaháknutie" závesu, ktorý som na to vyrobil, a ktorý stále nosím v obale.
Tieto riady sú ideálne pre jednu osobu (veď preto Pinguin Solo), ale núdzovo a skromne sa dokážu najesť aj dvaja.
:D
Prílohy
DSCF1263.JPG
DSCF1272.JPG
DSCF1267.JPG
Pinguin 01.jpg
Pinguin 02.jpg
DSCF1268.JPG
Pinguin 04.JPG
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: V com varite?

Poslaťod Willy » 08 Júl 2015, 14:37

Richo píše:... Hrniec sa dá po jednoduchej a rýchlej úprave používať aj nad otvoreným ohňom - madlá sa dajú ľahko odnímať a falc na hrnci umožňuje "zaháknutie" závesu, ktorý som na to vyrobil, a ktorý stále nosím v obale.


Ahoj Richo!
Mohl by jsi prosím tě nějak víc popsat či nafotit, jak jsi udělal ten "záves".
Dík!
Willy
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: V com varite?

Poslaťod Richo » 08 Júl 2015, 22:10

Ahoj Willy,

takže takto:
Falc na hrnci nie je dotiahnutý až k stene hrnca, ale je tam medzera 1,5-2 mm, takže záves je za čo zachytiť.
Záves som vyrobil z ihlice na ražniči (pevný hranatý nerezový drôt), ktorý som zrezal na dĺžku cca. 32 cm a vytvaroval do oblúka o priemere cca. 13 cm.
Konce som jednostranne zbrúsil (aby mohli zapadnúť do medzery) a nakoniec zohol do protismeru.
Takto veľký záves umožňuje pohodlnú manipuláciu aj s nasadenou pokrievkou a zároveň sa vojde do obalu, v ktorej nosím celú sadu.

Hádam viac ukážu fotky:
Prílohy
PS 11.JPG
PS 12.jpg
PS 13.JPG
PS 14.jpg
PS 15.JPG
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: V com varite?

Poslaťod Willy » 08 Júl 2015, 22:33

Richo - jednoduché, lehké, geniální - :yees:
Dík!
Willy
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: V com varite?

Poslaťod Paleccc » 10 Júl 2015, 23:12

Ozaj super úprava Richo :yees:
Skúsenosť je dlhá cesta...
Obrázok užívateľa
Paleccc
 
Príspevky: 136
Registrovaný: 06 Jan 2014, 19:38
Bydlisko: Šaľa
Dal Ďakujem: 152 x
Dostal Ďakujem: 185 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia