Prvá pomoc

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Prvá pomoc

Poslaťod Kelko » 03 Sep 2017, 19:38

Presne ako Jasomato píše...
ja som na Beckove dostal ranu z hákovnica do lakta.... krásne som videl klbyk :mrgreen: ...
Ked som zasiel za zdravoťačkou (bola to študentka zdravotnej školy... mala kríž na ruke a profi lekarnicku)..
Hned ako videla ranu tak skolabovala :shock: este ju sme museli kriesiť :skaut: ... potom mi to v krčme pod hradom (za výdatneho preplachnutia lakom na rakvy -fernetom-) :mrgreen: ošetrili dievčata z popradskej skupiny.....
Na takej akcii naozaj nie je núdza o naberanie skuseností... a ked su tam sudruhovia z polských zemí... ta skúsite aj operácie a amputácie :P :roll:
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod jasommato » 04 Sep 2017, 11:55

ked sa pripoja aj ukrainci tak stupa aj sanca zazit pitvu :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod Jojo » 13 Feb 2018, 15:44

Mam taku otazku. Ked si spinavym nozom zarezem napr do ruky cim to najlepsie vydezinfikovat? Staci pokvapkat jodovou tinkturou (betadine) co nosim v malej flasticke a potom vyplachnut vodou? v navode som sa docital cosi o riedeni ale to si v takej situacii moc neviem predstavit ze by som sa s tym babral :D nenarobila by ta koncentrovana forma viacej skody?
Obrázok užívateľa
Jojo
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 02 Máj 2015, 22:09
Bydlisko: NR / TO / TRIBEC
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod juraj1974 » 13 Feb 2018, 16:00

Otazne je od coho je noz spinavy. Cista spina nevadi ak je rana cista myslim tym cisty rez. Staci vytlacit viacej krvi aby sa pripadne necistoty vyplavili. Ak mas nôz od niecoho iného co moze spôsobit kontaminaciu rany vacsinou si telo pomoze samo tym ze sa spraví chrasta a ta sa postupne zatvara smerom von a tym vytlaca spinu. Moze to byt sprevadzane hnisaním. V pripadna dezinfekcia samozrejme nie je od veci. Su rozne spreje ako Septonex ci nestiplavy Ajatin. Tak isto aj Jod co sa moze nakvapkat do rany ak chces mat istotu. Bezne pozeranie nozom nie je nebezpecne.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod atti.hombre » 13 Feb 2018, 16:20

Betadin nerieď - určite nie bežnou vodou. Všetko ostatné napísané jest predo mnou. Zdravé telo si s tým poradí... a choré nech ide do kytek a nezavadzia zdravým telám :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod 72janik » 13 Feb 2018, 18:36

Ja tiez nosim Betadine.. je to super tekutina.. dost vela som jej minul ked som mal palec odfiknuty a ziadny zapal... :wolf:
odvtedy ho nosim vsade.. a v ziadnom pripade ho neriedit...
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod Gondil » 14 Feb 2018, 10:51

Co sa riedenia tyka, ak tam je pisane, ze sa ma alebo moze riedit, tak ked ti niekto kto nema na to potrebne vzdelanie hovori, ze to v ziadnom pripade riedit nemas, tak nad tym pouvazuj. Manzelka bola teraz v nemocnici na gyno pohotovosti a tiez jej hovorili aby to na vyplach nariedila tusim 1:1 s normalnou vodou.
Nehovorim tym, ze sa to musi riedit alebo ze ti to nieco spravi ked to nezriedis (ja som napr. na male rany pouzival neriedeny), hovorim len, ze sa nemas riadit radou nikoho na xy fore bez prislusneho vzdelania (bez urazky pani ale to je moj nazor). Ak chces fundovanu odpoved, chod sa spytat k lekarovi alebo lekarnikovy. To dava asi vacsiu logiku ked sa nad tym zamyslis. Mimochodom k pribalovym letakom, ak mas na fene napisane ze to nemas pchat do vody tak sa budes na fore pytat ci si to naozaj nemozes zobrat do vane? Ok to je mozno trochu blby priklad lebo asi nikto so zdravym rozumom to nebude tahat do vane a pri betadine ide o moznost riedenia asi predpokladam pri urcitych pripadoch. Ako hovorim, treba sa ist na konkretnu vec spytat idealne farmaceuta alebo skuseneho lekara.
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod 72janik » 14 Feb 2018, 11:05

Pribalovy leták som čítal a nič tam o riedeni nebolo. Otázka znie kto mu poradil aby to riedil. :wink:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod juraj1974 » 14 Feb 2018, 11:37

Jojo píše:Mam taku otazku. Ked si spinavym nozom zarezem napr do ruky cim to najlepsie vydezinfikovat?



Treba si povedat o akej spine pises. Potom sa bavme o dezinfekci ak napises aku ,,spinu,, si nozom do rany zavezies. Ak vôbec nejaku .. Kopas nozom zaklady domu? Reznes sa? Dezinfikuj.. Deries zdochnutu srnu? Dezinfikuj sa. Struhaš si drievko? Kasli na dezinfekciu. Krajas chleba? Detto..
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod Gondil » 14 Feb 2018, 12:33

Ja som si pribalovy letak necital ale on spomina vo svojom prispevku ze v navode je nieco o riedeni. Mne by to nenapadlo ale kedze predvcerom dostala taketo pokyny manzelka na pohotovosti tak uz viem ze tu je aj taka moznost. Jedine o co mi islo aby si uvedomil kde sa co pyta. Pytat sa na bushcraft fore ci moze/ma riedit konkretny dezinfekcny pripravok.. ano moze na to dostat odpoved, dokonca aj fundovanu, sme tu vselijaki ludia so vselijakymi profesiami. No 2/3 mu povedali ze nic nema riedit, v pribalovom letaku je nieco o riedeni spomenute. Preto mu radim, ak ma hocijake pochybnosti nech to prekonzultuje s nikym, kto na to ma papier jak sa hovori :)
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod juraj1974 » 14 Feb 2018, 12:51

Trochu odľahčím temu o riedeni.. Mam pocit ze sme mozno nepochopili co vlastne chce dezinfikovat.. Co ked chce dezinfikovat samotny nôž ktorym sa porezal..? A tym uchranit ostatných od nejakej nakazy špinou.. 8)
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod 72janik » 14 Feb 2018, 13:24

No jasne. Tomu rozumiem. Aj fundovany doktori su ludia, ktory su rozdeleny na tabory ako napriklad jeden vravi na chripku antibiotika a druhy v ziadnom pripade ze to vylezat. A včul babo raď... :|
Ja osobne Betadine pouzivam uz dost dlho a som spokojny a nemusel som ho vobec riedit. Zlozenie je len zriedeny alkohol ktory podla mna uz nema zmysel este viac riedit a v tom je jod.
akze aby nedoslo k dalsiemu nedorozumeniu. Ak chces riedit lebo medved je chlpaty tak to ried. Ja osobne to neriedim a nevidim dovod to riedit. Este nikdy som nemal kvoli tomu tazkosti aj ked som mal odpileny palec a tam som teda kazdy den minul Betadinu. Ziadny zapal, ziadne zhorsene stavy vsetko krasne zhojene bez problemov. A to mi doktorka chirurgie ukazala presne co mam robit a ziadne riedenie.
HOWGH uz sa nejdem vtýadrovat. Jansdjesie som svoj postoj k riedeniuu ani nemohol napisat. A samozrejme ani nekazem aby to niekto robil ako ja. :skaut:
Kazdy sam za seba ana vlastnu zodpovednost.
:camp: :camp: :camp:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod atti.hombre » 14 Feb 2018, 15:08

Gondil: Na Gyno- výplach treba sakra jemné voľačo- a ak jej poradili riediť tak vedia prečo... sliznica je náchylná na zničenie,ale otvorená rana napr. na ruke je úplne iné cesto! Tam kludne nalej hoci 80% alkohol... trocha hlučná verzia dezinfekcie,ale funguje :wolf:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod Jojo » 24 Feb 2018, 21:46

Dakujem za reakcie. Co sa tyka dezinfekcie alkoholom tak tam je trosku problem ze nie vzdy ho dost ostane lebo sa dezinfikovalo hlavne z vnutra :D

72janik: neviem co mas za jod ale na letaciku je uvedene riedenie, ale nieje spomenuta situacia dezinfekcie rany https://www.magister.sk/produkt/detail/produkty-od-a-po-z/betadine-roztok-30ml/

Autor toho claku https://insidefirstaid.com/personal/first-aid-kit/povidone-iodine-betadine-a-powerful-antiseptic uvadza ze ani lekari sa nezhodnu ci to pouzivat priamo do rany kedze to nezabija iba bakterie ale aj zdrave bunky. Na zaver clanku autor uvadza ze sa nedopracoval k jednoznacnej odpovedi.

Ja som sa rozhodol ze to budem napriek nejednoznacnosti pouzivat aj priamo do rany. Sekera od blata v nohe nieje az taka rarita....
Obrázok užívateľa
Jojo
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 02 Máj 2015, 22:09
Bydlisko: NR / TO / TRIBEC
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod Jojo » 26 Aug 2018, 00:25

Patral som dalej, pital som sa lokalneho chirurga a konstatoval ze na cerstvu ranu by nemalo vadit pouzitie nezriedeneho betadinu pretoze z toho vyteka krv. Takze v priliz koncentrovanej forme tam ten jod neostane.
Obrázok užívateľa
Jojo
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 02 Máj 2015, 22:09
Bydlisko: NR / TO / TRIBEC
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 8 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť