Prvá pomoc

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Prvá pomoc

Poslaťod kastan » 16 Apr 2012, 16:53

super stránky :yees:
Přečetl jsem první pomoc od sallyho. Klobouk dolu. Dobře napsané. Jen bych chtěl doplnit pár postřehů k neodkladné resuscitaci. Na přednášce (přednášel anesteziolog záchranář) jsem se dozvěděl tyto novinky: nepřímou masáž zahájíme neodkladně pokud postižený nekomunikuje a nedýchá správně. To znamená, že dýchá například nepravidelně a nám se něco nezdá. Dál popíši pouze rozdíly, než jak psal sally. Masáž se provádí na hrudní kosti, ve středu mezi prsními bradavkami ( né tedy na mečíkovém výběžku). Frekvence cca 100 stlačení za minutu. Přerušení masáže nesmí být delší, než 5 sek. Jste li sám a chcete dýchat, tak frekvence vdechů se nemění. Dnes již z různých důvodů není bezpodmínečně nutné dýchat z úst do úst. Pokud nemáte ochranné prostředky, nějakou dýchací masku a podobně, nemusíte se vystavovat riziku nákazy. Důležitá je ta masáž.
Obrázok užívateľa
kastan
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Apr 2012, 16:46
Bydlisko: Liberecko, ČR
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod Legil » 17 Apr 2012, 18:47

NIE JE TO PRVA POMOC PRE ĽUDÍ, JE TO STIAHNUTE Z NETU ... ale možno sa niekomu niekedy také niečo zíde ...

Mnohí z nás berú svojich miláčikov ako členov rodiny a preto sa učíme núdzové techniky, ako pomocou cardiopulmonálnej resuscitácie (CPR) udržať svojho miláčika nažive do príchodu veterinárneho lekára.
Skontrolujte dýchanie a pulz použitím stredného prsta a ukazováka priložením pod zápästie, vnútorné stehná, pod členok alebo na hrudník (obr. 1).
Pozrite sa na iné varovné signály - pery a ďasná sa sfarbujú do siva, zreničky sú rozšírené, nereagujú na svetlo (obr. 2)
Ak zviera nedýcha, treba poskytnúť umelé dýchanie.
Mačky a malé psy - priložte Vaše ústa k nosu a ústam psa a fúknite. (obr. 3)
Stredné - veľké psy - priložte Vaše ústa k nosu psa a fúknite. (obr. 3)
Ak vzduch nevychádza von, dýchacie cesty môžu byť upchaté. Prevráťte psa lícom nadol, chrbtom proti Vášmu hrudníku. Vystrite sa, zovrite ruky spolu tesne pod jeho rebrá z ktorejkoľvek strany. Pomocou obidvoch ramien 5 silných stlačení hrudníka. Potom skontrolujeme jeho ústa a dýchacie cesty. Ak vidíme dýchanie, odstránime prekážku v dýchaní a dáme ďalšie dva umelé vdychy.
Začiatok stlačení, ak pes nemá pulz (obr. 4) - položte zviera na pravú stranu a položte ruky na rebrá tam, kde sa inak dvíha hrudník pri dýchaní zvieraťa. Začneme stláčať. Prestaneme až vtedy, keď má pes znova pulz.
Postupnosť ešte raz a v skratke:
skontrolujte pulz po 1 minúte a potom každých pár minút, pokračujte v CPR kým zviera nemá pulz a nedýcha, s CPR skončíte po 20min
Prílohy
prva pomoc - pes.jpg
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod fremen » 20 Apr 2012, 19:06

Sally len pre upresnenie- tie "autoinjektory", co pri sebe nosia cukrovkari, su plnene inzulinom, teda znizuju cukor v krvi a su urcene pre zvladnutie hyperglykemie. Hypoglykemiu (nizky cukor) tym urcite neporiesis, skor ublizis. Pri hypoglykemii, ak je pacient pri vedomi, tak podat sladku vodu, pripadne med, horalku... ak je v bezvedomi, uz len zachranku... (alebo mat pri sebe intravenozny kateter a aspon tak 40-60ml 40% G, popripade infuzku... ) :D ale to bez glukomera nie je velmi vhodne....
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod luky89 » 19 Máj 2012, 12:20

Ta glukoza sa moze podat aj pri absencii glukomera, v pripade ak nevieme pricinu bezvedomia. Staci uz len zilovy kateter a glukozu :) .
luky89
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Júl 2011, 22:16
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod sally » 02 Nov 2012, 09:42

Pokročilá debata presunutá do viewtopic.php?f=36&t=1000&p=19678#p19678 :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod kgabat » 16 Aug 2017, 23:41

chcel by som sa spýtať či treba ešte nejaké iné dobré veci čo sa týka prvej pomoci v prírode mať na pamäti, teda napríklad odlišnosti od prvej pomoci, ktorá sa učí v autoškole
Obrázok užívateľa
kgabat
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Aug 2017, 23:17
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod jasommato » 17 Aug 2017, 00:04

vpodstate je to jedno niesi v lese v inom tele ako v aute prva pomoc vychadza z anatomie ked krvacas je jedno ci ta porezalo sklo alebo noz ide o rozsah a podla toho to obviazes
jediny rozdiel je ze sa ti do lesa nebude chciet nosit autolekarnicku a kedze tamnehrozi ani hromadna buracka bude ti celkovo stacit mensia
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod Gondil » 17 Aug 2017, 08:59

Ako hovoril Mato, clovek je furt ten isty ci je v lese alebo na dialnici. Zakladnym rozdielom by ale predsa mohlo byt to, ze si na podstatne nedostupnejsom mieste ako keby sa nachadzas na nejakej ceste. Pomoc je tam obmedzenejsia, pristup a transport zlozitejsi. Niekto by mohol namietat ze to nema s prvou pomocou nic spolocne ale jednym z tzv. 5T je Transport takze jednoznacne to s prvou pomocou suvisi. To samozrejme ale zavisi od toho, aky je rozsah zraneni a ci je potrebny jeho transport a ci potrebujes externu pomoc napr. od horskej zachrannej sluzby.

PS: 5T - Ticho, Teplo, Tekutiny, Tisenie bolesti, Transport
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod jasommato » 17 Aug 2017, 09:13

tak koli tomu by som zaradil do lekarnicky daku svetlicu aby raneneho nasli zachranari lachsie :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod baltazar » 28 Aug 2017, 13:17

neviete náhodou o nejakých kurzoch kde vás naučia čo robiť keď sa zraníte v lese tak, že sa nemôžete pohnúť a ste sami a nemáte si ako zavolať pomoc, napríklad, že sa vám pri páde rozbil mobil? mne kamarát hovoril, že v zahraničí také niečo robia ale na slovensku som o to ešte nezakopol
Obrázok užívateľa
baltazar
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 28 Aug 2017, 13:09
Bydlisko: Poruba
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod jasommato » 28 Aug 2017, 17:51

ked sa nemozes pohnut tak uz si sam nepomozes :D
ale ak mas len vyrazeny dych po pade tak zacni nahlas a sprosto nadavat tak si ho nahodis mam to overene po slusnom pade
no a ak sa vies hibat alebo si aspon dociahnes na zranene miesto je to prva pomoc ako v kazdom inom pripade
no a mobil si zozen nerozbitny :D moj so mnou prezil pad z 12 metrov aj ked si uz ani nepametam aky som to vlastne vtedy mal
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod juraj1974 » 28 Aug 2017, 20:47

A to ako si dopadol si pamätáš? Myslím na akú časť tela to bol ten pád z tej 12m výšky.. 8) :wink:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod jasommato » 29 Aug 2017, 01:14

ja si pametam kazdy detajl :D a hej to bolo ono 12m
pred dopadom ma prefackal agat a potom som si bokom sadol na zem lavy bedrovi klb v prdeli pluca narazene ale kua nic ma neboli co to
a kua ale nedycham nadichni sa boa nejde kua boa pia ja koot ......... a ked som zacal nadavat nahlas zrazu som aj dychal :D

mobil som mal ale vtedy vlastne na pravej strane preto sa mozno nerozbil nepadol priamo na zem ale na mna :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod Pája » 01 Sep 2017, 10:38

Pokud by někdo chtěl fakt realistický kurz první pomoci, tak v Čechách je poměrně proslavený ZdrSem. Nabízí různé druhy kurzů pro veřejnost, pro nás by se asi hodil standard v některé rozšiřující variantě. Nejsou moc levní (kurz je několikadenní), ale krom teorie a nácviku v učebnách dělají pak praktika v terénu s namaskovanými figuranty v reálné scenérii, takže se člověk trošku otrká a vyzkouší si, jaké je to dělat pod pressem událostí a emocí. Osobně o tom už pár let uvažuji - jediný problém je - našetřit.

Kód: Vybrať všetko
http://www.zdrsem.cz/
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Prvá pomoc

Poslaťod jasommato » 01 Sep 2017, 12:08

a kto si to chce ozaj nacvicit nech sa prihlasi ako dobrovolnik na sermiarske akcie zvlast s turnajom aleboi HMB turnajom alebo take kde je zname ze je hromadka zle organizovana
vyskusa si ako je to s obvezovanim realnych zraneni vecinou zranenia hlavi tvare a ruk
pametam si ako som raz v zakulisi chrumal grilovane rebierka ked dotrepali chalana s po lebku pretatou hlavou po danskej sekere :D baby co ho mali obviazat sa zlakli nevedeli co tak som musel odlozit maso a zafacovat ho no a masko mi medzitym vychladlo :(
nakoniec som sa dozvedel ze to bolo slabych 6 stehov :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia