Ako na ešus

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Ako na ešus

Poslaťod atti.hombre » 28 Máj 2011, 19:02

Kapo- ešusy a hrnce...poriadny bushcrafter použije iba náhodne nájdenú plechovku... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod stormmast3r » 28 Máj 2011, 19:06

atti.hombre píše:Kapo- ešusy a hrnce...poriadny bushcrafter použije iba náhodne nájdenú plechovku... :wink:

alebo čerstvo urobenu kuksu ;)
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Kapo » 28 Máj 2011, 22:18

Ej, veruže tak. Ale variť sa dá aj bez nádob, ako takých. Už ste varili v Setonovom hrnci? Alebo v zvieracom bachore?

Taktiež zemiaky, či kukuricu v pahrebe, placky na kameni.....proste keď si predstavím, čo všetko obnáša varenie prdlajzovej sáčkovej polievky v aušuse, tak si vymyslím radšej čokolvek iné... :mrgreen:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod macmatej » 29 Máj 2011, 08:59

Ako kompromis pri vareni pozivam hrncek z polnej flase US ARMY. FLasa 1l hrncek 0,5l. Pre jedneho cloveka sa v tom da uvarit plnohodnotna vecera. Naviac hrcek na flasi nezabera v ruksaku miesto naviac.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod spynfo » 22 Jún 2011, 18:37

da sa nahradit alobalom, vytvarujem do tvaru misky.
Nekdy jsem linej nosit bagl a udelam vlacuhy, jako indiani. To pak jeste po ceste sbiram drevo a nakladam na ne. Podminkou je prinest si medeny drat, ruzne rostlinne vlakna se mi neosvedcily. Esus nekdy nahradim tvrdym alobalem, ale malokde ho dostat.
spynfo
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 01 Jún 2011, 11:08
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Thorm » 03 Júl 2011, 12:12

Ešus umývám jenom zevnitř, venkovní stranu vždy jenom zběžně utřu od čerstvých sazí. Přece si nezničím desetiletí pečlivě budovaný sazo-dehto-kouřový potah (skutečně černo-černý)! :D . Ani ho nepotřebuji umývat, ešus odjakživa nosím venku na batohu. Neumažu od něj batoh a hlavně tím řeším problém s místem. Nemám totiž klasický ešus s dráťenou rukojetí, ale používám prastarý ešus z 50-tých let po dědovi. Je trochu širší a dole má zkosené dno. Vypadá spíše jako malý kotlík. Pro uchycení nad oheň mi kamarád před 18 lety udělal jednoduchý nosný drát s háky z plechu na konci. Nosný drát nosím odděleně (snadno se připne venku na batohu). Při vaření jej nasadím na boční úchytky na ešusu a mám plnohodnotný "mini" kotlík.
Thorm
 

Re: Ako na ešus

Poslaťod gandalf625 » 05 Júl 2011, 09:43

:ice:
Naposledy upravil gandalf625 dňa 28 Apr 2021, 15:36, celkovo upravené 1
gandalf625
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 10 Jún 2011, 19:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Marcela » 11 Júl 2011, 15:16

Ahoj, já používám obyčejný ešus ČSLA, ten starší s postranními oušky. Očouzení ani moc neřeším, myju ho důkladně až doma. Jinak nosím většinu výstroje zvenčí nějak přivázanou na mém menším batůžku s náhradním ošacením. A kdyžtak ho ještě můžu vždycky zabalit do plstěného obalu, který v kombinaci s ešusem využívám jako ledničku. Přes tři roky s sebou nosím ještě tohle:
Prílohy
grilliput.jpg
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Michal » 11 Júl 2011, 15:47

Marcela píše:Ahoj, já používám obyčejný ešus ČSLA, ten starší s postranními oušky. Očouzení ani moc neřeším, myju ho důkladně až doma. Jinak nosím většinu výstroje zvenčí nějak přivázanou na mém menším batůžku s náhradním ošacením. A kdyžtak ho ještě můžu vždycky zabalit do plstěného obalu, který v kombinaci s ešusem využívám jako ledničku. Přes tři roky s sebou nosím ještě tohle:


Ten gril je parádny, vieš sem poslať nejaký link, kde sa dá kúpiť?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod addo77 » 11 Júl 2011, 15:58

Michal je to ozaj dobra vec :) zaujimave ze sa tu este o tom nepisalo .. alebo som nepostrehol .. inak ja pouzivam obycajnu mriezku .. myslim ze je zo starej chladnicky :) cize zadarmo :)
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Marcela » 12 Júl 2011, 08:18

Michal:
Dá se koupit v několika internetových obchodech (viz níže), stačí vygooglit "grilliput", což je oficiální název. Dá se ale určitě vyrobit podomácku, bližší info u výrobce na stránce: http://www.grilliput.com/ :wink:
Rozhodně ho můžu všem doporučit, protože jde o skladnou záležitost a montáž je naprosto snadná. Taky velikost je tak akorát, jediná nevýhoda je bohužel jeho váha :( No ale pořád lepší než se vláčet s nějakým tím roštem v celku.

http://www.karavan3nec.cz/rost-gril-grilliput/
http://www.jechacaravan-eshop.eu/mini-g ... 3,207.html
http://www.doplnkyprokaravany.cz/minigr ... erez-29cm/
http://www.karavan.cz/_350_100-gril-gri ... ffroad.htm
http://www.campi-shop.cz/katalog/katalo ... -grilliput

-- 19 Júl 2011, 15:38 --

Omlouvám se za OT..

addo77:
Čistě jako gril jsme používali jemný pletivo, takový to do dvířek u králíkárny - sbalitelný do ruličky...
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod benluben » 09 Dec 2012, 14:05

Používam ten istý typ ešusu ako Marcela starý ČSLA s bočnými uškami, ktorý sa dá po odobratí drôtenej rukoväte (kvôli vyváženiu) zavesiť nad ohnisko a pre jedného, dvoch ľudí poslúži ako kotlík. Dôkladne ešus umývam až doma hlavne z vnútra. Vonkajšie začiernenie od sadzí nejako zvlášť nedrhnem. Nosím ho pripevnený postrojovacími remienkami zvonku na batohu.
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 365 x
Dostal Ďakujem: 274 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Mego » 12 Dec 2012, 08:43

Mal som hlinikovy ešus, ale ten som prepalil, lebo som ho permanentne na dlhu dobu hadzal do ohňa. Teraz mam nerezovy a rovno v armyshope mi povedali, že je nehodný varenia, že služi len ako tanier. A že keď chcem variť, tak mi treba iný typ ešusu, s hrubšimi stenami za hrubšiu cenu (40 a viac evry)
I don´t fear neither death, nor pain!
Obrázok užívateľa
Mego
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 24 Nov 2012, 22:18
Bydlisko: Slovenská republika, Svit
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod lynx » 12 Dec 2012, 18:24

Ja nosím set - veľký hliníkový (na varenie)+ malý nerezový (na jedenie- ovsené vločky apod.) + hliníková pokrievka... rúčku mám aj na veľkom nerezovú, keďže hliníková sa mi voľajako rozpadla v ohni :mrgreen: ...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod beaster » 20 Dec 2012, 15:45

Ja tiez moc umyvanie z vonka esusu neriesim a za tie dlhe roky je uz pekne cierny (mam uz kupeny novy nerezovy ale aj tak stale nosim ten pra-pra-stary hlinikovy). Esus nosim vacsinou z vonka na batohu takze mi v batohu nemoze nic zaspinit ale je pravda v poslednej dobe som varil castejsie na plynovej kartusi :( lebo takto riesim obedy v lese pocas sluzobnych ciest :D Je mi 1000 x milsie sa ist dakde do lesa najest z mojho esus-u ako ist dakde do restiky na vepro-knedlo-zelo a podobne :) nuz ale dymit nemozem lebo by som potom u dalsich klientov pre mna "vonal" od dymu ale pre nich vsak asi skor "smrdel" od dymu. Preto to riesim plynovou kartusou a dakou konzervou alebo sem-tam slaninkou, cibulou a vajickom (po tej cibuli nesmrdim ak je spravne uprazena na tej masti co vznikne so slaninky :D
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia