Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod stelli » 20 Júl 2010, 20:53

Stretli ste sa uz s medvedom ? ak hej ake su vase skusenosti? dost ich je teraz rozmnozenych. V auguste idem do nizkych tatier tak mam trochu respekt:)

edit:ak to sem nepatri tak to presunte ja som len nevedel kam to dat :)
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod Adno » 21 Júl 2010, 00:10

viewtopic.php?f=31&t=60&p=298#p298
Tak minimalne Hombre ma skusenost :) . Ja som videl len stopy, aj tuhy odpad :lol: ale nazivo v lese este nie .
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod atti.hombre » 21 Júl 2010, 06:28

:D ...no ja som iba zistil,že medved je tvor inteligentný...rešpekt si zaslúži,to je jasné,ale panika spôsobuje problémy -to je ešte jasnejšie...mne sa najviac aj tak páči stretnutie človeka s medvedom vo filme The Last Trapper...je to krátka ukážka ,ale o mnohom vypovedá!

P.S. hodil som to aj sem...ved je to jedno... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod kenaiwolf » 07 Dec 2010, 13:15

Polana cca 20m mlady medved cca 2 roky. Podla mna nahluchly :-)

V lete myslim ze to bol august, zacinalo sa stmievat cca 20:00. Hladali sme miesto na noclah. Tlieskal som pred kazdym malincim a hustinou okolo ktorej som musel prejst. Ked som prisiel k tejto asi na 50m po zatlieskani sa neudialo vobec nic, tak som pokracoval dalej. Na vzdialenosti 30m som to zopakoval, opat nic. Hovorim si, ze je to ciste a slapeme kludne dalej. Po dalsich 5 krokoch sa postavil v malinci maco a zahladel sa na nas. Ostali sme stat a ja som zacal opatrne odopinat sumku s revolverom .357 mag. Mili maco sa polozil opat na 4 a vybral sa asi pod 45 stupnovym uhlom smerom k nam. NA to som uz ten revolver vytiahol a natiahol. Zreval som na medveda, ze hes potvora a maco nic, pokracoval k nam. Ked bol asi na 20 m som na neho zreval znova na to zastal. Keby bol pokracoval este par metrov asi by som uz zacal strielat prvu do vzduchu no a potom... no chudak maco, ale na stastie nas oboch si to rozmyslel a vybral sa smerom prec. Pomalym krokom z nohy na nohu, pobehol az ked som za nim zakrical este raz.

Okrem tohto stretka sme len niekolko krat s partiou (salli, rorschach...), videli stopy, niektore aj od poriadnych samcov niekolko minut stare, ale ziaden vizualny kontakt.
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 07 Dec 2010, 18:31

Medveď sa o teba vôbec nezaujímal a ty naňho vyťahuješ revolver . Ale chcem sa opýtať ako to s tými šatami ? Treba tie šaty,v ktorých som varil, spáliť ? A na ďalšiu noc ako, mám mať na každú noc nové oblečenie ? Ako to vlastne riešiš ? Už som spal viackrát v oblastiach kde sú medvede a nikdy som sa neprezliekal a ani som nepočul, že to niekto robí. Tak vážne ďakujem za rady.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod kenaiwolf » 07 Dec 2010, 23:54

v.v.l.a.a.d.o.o píše:Medveď sa o teba vôbec nezaujímal a ty naňho vyťahuješ revolver .

Nuz nebol som tam sam, mal som tam zo sebou priatelku a na chrbte obaja tak 20 kg (s tym na strom nevylezies), podla horara sme si mali davat pozor a nespat na divoko, lebo tam uz mali utoky na lesnych robotnikov. Budes riskovat, ja sam za seba mozno, ale ked som este za niekoho zodpovedny, tak na isto nie.
v.v.l.a.a.d.o.o píše:Ale chcem sa opýtať ako to s tými šatami ? Treba tie šaty,v ktorých som varil, spáliť ? A na ďalšiu noc ako, mám mať na každú noc nové oblečenie ? Ako to vlastne riešiš ? Už som spal viackrát v oblastiach kde sú medvede a nikdy som sa neprezliekal a ani som nepočul, že to niekto robí. Tak vážne ďakujem za rady.


Nic nepal prosim ta :P
Standard, v jednom sliapes potis sa a varis smrdis cez den, a v druhom spis, alebo das aspon dole vrchnu vrstvu (to robim ja) a das ju susit niekam trocha dalej na strom, kde ti to lysky nerozvlecu a ak je to suche strcis do bagla a zavris. Samozrejme ak mas na veceru pastetu a suchar mozes sa na to vykaslat ak sa spolu zo sucharom nenatries aj sam. Z lenivosti na to zvacsa kaslem aj ja. Nie je to moj napad, je to od amikov, neviem ci to ma aj u nas zmysel, ale tam to jednoznacne radia dodrzovat.
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod sally » 08 Dec 2010, 01:40

v.v.l.a.a.d.o.o: páliť šaty? Rozumnejšie je, ako už Kenai písal, dodržiavať klasiku: jedny šaty na deň a jedny na noc. V lete s tým nie je problém (kto rozumný spí v spacáku v lete naobliekaný???) a v zime zväčša stačí zhodiť vrchné vrstvy a spať v termoprádle, prípadne nahodiť čistú fleesku.

Kenai - toho maca na Muráni, čo mal tú obriu labu, by som asi na živo ani stretnúť veľmi nechcel :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 08 Dec 2010, 09:55

Ďakujem za všetky odpovede, som rád ak ste sa pobavili. Takže to asi robíme rovnako, pravdaže ani ja nespím v špinavom a smradľavom. Buďme radi, že naše medvede nie sú natoľko agresívne ako americké a môžeme pokojne prespávať v horách.
Pokiaľ ide o ten revolver,máš absolútnu istotu, že by si ho prvou ranou zabil ? To, že ho trafíš do hlavy, ešte neznamená, že ho zabiješ. Zranený medveď by sa s vami nehral . Rovnako nieje jasné, čo by s ním spravila rana do vzduchu z tesnej blízkosti. Kam bude utekať keď sa zľakne ?
Nie je vôbec potrebné na toto odpovedať, každý nech sa zamyslí a uváži podľa seba.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod Snypo » 08 Dec 2010, 12:02

v.v.l.a.a.d.o.o : čosi o obrane pred zvieratami/ludmi (v teoretickej podobe) sa popísalo TU
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 08 Dec 2010, 13:32

Áno, v tomto s tebou úplne súhlasím ! "Jediné reálne ohrozenie môže nastať od človeka"
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod kenaiwolf » 08 Dec 2010, 20:01

v.v.l.a.a.d.o.o píše:Ďakujem za všetky odpovede, som rád ak ste sa pobavili. Takže to asi robíme rovnako, pravdaže ani ja nespím v špinavom a smradľavom. Buďme radi, že naše medvede nie sú natoľko agresívne ako americké a môžeme pokojne prespávať v horách.
Pokiaľ ide o ten revolver,máš absolútnu istotu, že by si ho prvou ranou zabil ? To, že ho trafíš do hlavy, ešte neznamená, že ho zabiješ. Zranený medveď by sa s vami nehral . Rovnako nieje jasné, čo by s ním spravila rana do vzduchu z tesnej blízkosti. Kam bude utekať keď sa zľakne ?
Nie je vôbec potrebné na toto odpovedať, každý nech sa zamyslí a uváži podľa seba.


Ja som uz od prirodzenia ukecany tak si predsa len dovolim. Mas uplnu pravdu! Nemam. U man je to skor o posadnutosti kontrolou, nie je mi nic neprijemnejsie, ako si povedat hadam ma len vykotula po zemi a vykasle na mna. Nevystrelis a mozna ta zrani tak ze sa odtial do dediny ani nedoplazis. Radsej by som asi strielal, ale to je samozrejme az posledna moznost, ked vsetko ostatne zlyha. Keby bol u nas legalny .454 casull, tak by som ti odpovedal, ze mam istotu.

PS: zbran nosim kvoli ludom nie zvieratam, zvierata nevedia byt totiz zlomyselne.

edit: stylizacia
Naposledy upravil kenaiwolf dňa 08 Dec 2010, 20:29, celkovo upravené 2
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod atti.hombre » 08 Dec 2010, 20:05

PS: zbran nosim kvoli ludom nie zvieratam, zvierata nevedia byt totiz zlomyselne.[/quote]

Súhlas!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod sally » 08 Dec 2010, 21:30

kenai - krásne si to p.s. napísal :!: Plne súhlasím. Aj keď nenosím strelnú zbraň, ale "len" tupú, resp. do lesa bodno-sečnú väčších rozmerov.

/teraz by som nerád rozvíril akademickú debatu o vedomí zvierat, o tom či technicky dokážu byť zlomyseľné a pod.../
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod Snypo » 08 Dec 2010, 22:20

kenaiwolf píše:... Keby bol u nas legalny .454 casull..

Je legalny.Osobne som stielal z takej zbrane.

All: Ano, clovek je zlomyselny,ale zviera kona pri ohrozeni viac-menej instinktivne - útočí. Samozrejme,moj nazor na nosenie strelných zbraní na potulovanie sa lesom,je asi takyto : je to taka "barla" psychiky majiteľa,že má pri sebe čosi,s čím sa dá relatívne dobre brániť.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Stretunite s medveďom

Poslaťod kenaiwolf » 08 Dec 2010, 23:46

Snypo píše:
kenaiwolf píše:... Keby bol u nas legalny .454 casull..

Je legalny.Osobne som stielal z takej zbrane.


OT:
OK, nechcel som to tu podrobne rozpisovat, ale teraz uz aspon strucne. Mas pravdu zbran na naboje .454 casul rovnako ako .50 SW... je samozrejme legalna. Problem je, ze strelivo do nej je strelivom zakazanym (vid. zakon 190/2003 Z.z , §4 odesk 3, pismeno e.) Zbran teda mozes kupit iba na vynimku, alebo na F zberatelske ucely. Strelivo do kratkych zbrani je totiz obmedzene max. vykonom na E0= 1000J .454 Casull je nikde na 2600J teda strelivo aj v tej najslabsej laboracii bude strelivom zakazanym. Z hore uvedeneho vyplyva ze najvykonnejsia kratka gulova zbran pre civilnu drzbu je nico na .357 magnum kde bezna laborasia je okolo 950J aj ked sa daju kupit naboje presahujuce 1000J. Max E0 pre takuto zbran je podla CIP nikde okolo 1500J (zalezi na dlzke hlavne). Ak si z .454 casull strielal, tak ju majitel musel mat na specialne povolenie a strielat ste z nej mohli len na vojenskej strelnici, inak slo o cernotu. 8)

Ak mas zbrojak, mal by si to vediet, radsej si to mrkni. Lebo ak prides na policiu, ze chces zapisat nieco v .454 casull na nosenie, tak ta riadne posexuju. :!:
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia