Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Stretunite s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod stormmast3r » 15 Dec 2010, 19:36

SKW píše:
stormmast3r píše:Nechce sa mi zakládať novu tému tak to dám tu. Hovorí sa, že vlky sa človeka boja. Čisto teoreticky, čo by sa stalo, keby ste taborili na mieste z vyššou koncentráciou tejto psovitej šelmi (napr. vrch Oblik) a v noci (počas vašeho spanku) by vás taka menšia svorka navštívila...? :twisted:


Vlci neútočia na človeka, sú to pomerne inteligentné zvieratá, to by musela byť zvláštna situácia, kedy človek ohrozí, poraní jedinca alebo mladé. Normálne pokiaľ kempuješ v lesoch kde sa vlk vyskytuje, máš počas noci oheň a dodržiavaš pravidlá (nekonzumuješ vo svojom tábore, ani neskladuješ pri sebe jedlo) tak ti od vlkov nehrozí nič.

Ale vlci vraj nenávidia psy a snažia sa ich zlikvidovať, čiže ak táboríš a máš so sebou psa, tak z toho niečo môže byť, že vás môže svorka vlkov napadnúť. Čítal som to v niektorej knihe o woodcrafte a kempingu.


Celkom potešujúce slova, akurat sa mi zdá trochu nerealne aby som celu noc udržiaval oheň. Nepríde síce vlk ale lesna stráž. :oops:
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Stretunite s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod kenaiwolf » 16 Dec 2010, 16:18

SKW píše:Ale vlci vraj nenávidia psy a snažia sa ich zlikvidovať, čiže ak táboríš a máš so sebou psa, tak z toho niečo môže byť, že vás môže svorka vlkov napadnúť. Čítal som to v niektorej knihe o woodcrafte a kempingu.


Prvu cast mozem potvrdit, v reviroch, kde su vlci nie su ziadny tulavy psy a ak su tak len par dni :twisted: Ale utok vlka na cloveka je ABSOLUTNE NEREALNY. Zaujimam sa o tuto problematiku uz niekolko rokov a stojim si za tym. U nas je posledny zaznam o utoku vlka na viac ako 100 rokov spat a jeho doveryhodnost je takmer ziadna. V zahranici (zvacsa USA a Kanada) nejake zaznay su, ale nikdy neslo o predacne utoky (vlk kusol chlapa braniaceho domace zviera...). Jediny pripad, kde vlak naozaj napadol cloveka s pravdepodobne predacnym umyslom bol v amerike na dieta spiace viac ako 20m od dospelych a aj to sa skoncilo len pohryzenim. Otec vstal na krik a vlka zahnal holymi rukami. Utok svorky je u nas absolutny nezmysel, vo svorkach su vlci len pocas zimi, lebo v lete ich oblast len tazko uzivi a lovia teda mensiu zver, kraliky, hlodavce... na to svorku netreba. No a v zime je vlk spokojny a vypaseny lebo lovit na snehu vo svorke vysoku a ciernu zver je tazka pohoda, ked je vela snehu sa da povedat ze tu raticovu zver len zbieraju ;-) Hladna svorka potlkajuca za sumraku okolo dediny loviaca opozdilcov je vyplod ludovej slovesnosti. :!:

Vlci su podla mna najnebezpecnejsi pre hypermarketom na parkovisku vid ... http://www.mojevideo.sk/video/ae42/rusk ... ketom.html
Ale inak velmi zaujimave video, asi treba rozsirit zoznam zivocisnych druhov a ku medvedovi kontajnerovemu pripisat aj vlka hypermarketoveho lat. canis lupus forum. :lol:
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Astacus » 16 Apr 2011, 18:52

Vlkov sa netreba absolutne obavat...90percent ludi ani nebude mat stastie stretnut vlka skor ako by si ho vsimol vlk...kamosovi sice raz vytiahol jedlo z baglu no to nebol ziaden utok...v mojej 10 rocnej praxi spavania pod celtou su otravne len komare, lisky, hrdziaky, plchy...a ine drobne potvorky co sa dokazu prehryzt aj cez batoh...s medvedmi mal viac stretnuti, ak si vas nevsimne jednoducho nepanikarit a stiahnut sa...ak o vas registruje a zacne vetrit (postavi sa na nohy) este stale neutoci, len vyhodnocuje riziko, treba v tichosti bez zbytocnych pohybov sklopit zrak(nepozerat sa mu priamo do oci) a robit sa ze o medvedovi neviete pomaly sa vydat inym smerom, nieste tak pre neho vtedy hrozba a medved sa sam stiahne... schova.. ak uz ale zacne agresivne vrcat a priblizovat sa potom je uz posledna moznost skusit zarevat, utek je zbytocny...ale i tak netreba sa obavat, kto sa boji nech nejde do lesa...alebo nech si pospevuje:D
pokial robite nejaky hluk medved si vas vacsinou vsimne skor...gro utokov/ziaden nebol smrtelny/ bolo pri prekvapeni medveda, vtedy sa netreba branit urcite, to predlzi utok, medved sam zdrhne ked uz cloveka prestane povazovat za hrozbu....

samozrejme odporucam nestanovat v horskych rekreacnych strediskach pri chatach a kontajneroch, kde sa pohybuju synantropne medvede, co sa ludi neboja...
ovela nebezpecnejsie stretnutie z diviakmi...ovela nebezpecnejsia ako medvedica s mladymi je bachyna s mladymi, medved vzdy cloveka necha po prefackani ak uz nepredstavuje hrozbu...diviak nenecha...kamosovi tak rozflakal nohu doteraz kriva...ale to sa stava vo vynimocnych situaciach do ktorych sa clovek dostane vlastnou chybou

napr. ak ticho chodi po hustinach...alebo pri potokoch, pri silnom vetre...proste ak ho zver nazacuje skor ako on ju...

inak mozete si vsimnut fakt, ze gro utokov je na polovnikov...turistov, hubarov, je v lesoch ovela viac...preco? medvede nie su tupe...vedia dobre podla pachu identifikovat skutocnu hrozbu jedincov aj skupin co ich na hromadnych polovackach ohrozuju...preto sa vobec necudujem ak dalsieho koho nejaky medved prefacka bude polovnik...
Astacus
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 16 Apr 2011, 18:21
Bydlisko: Poloniny, Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod lynx » 16 Apr 2011, 20:56

Inak aj vy ste si vsimli, ze ti, co sa do prirody prd vyznaju poznaju najviac nebezpecnych zvierat :mrgreen: ? Dokonca mi kamarat vravel, ze utocny je srnec, ze staci, ze sa nanho skaredo pozriete :mrgreen: A s tym medvedom. Za poslednyxh 100 rokov nebolo zaznamenane usmrtenie cloveka medvedom. Ale media hybu svetom... Pekne to vystihol Erik Balaz v knihe Posledna pevnost. Keby ste nikdy (alebo iba zoparkrat) isli autom a pocuvali plno sprav o krvavych havariach asi tazko by ste donho po prvy krat nasadli bez strachu... :bear:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod ursar » 17 Apr 2011, 19:07

Nevidel kamarát toto alebo podobné video spoza veľkej mláky? http://www.youtube.com/watch?v=59AEqNPpYzY :twisted:
:bear: :camp: :wolf:
Obrázok užívateľa
ursar
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 13 Feb 2011, 23:11
Bydlisko: Pod Kamennou→NM
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod lynx » 17 Apr 2011, 19:24

ursar píše:Nevidel kamarát toto alebo podobné video spoza veľkej mláky? http://www.youtube.com/watch?v=59AEqNPpYzY :twisted:

:mrgreen: mozno, ale on velmi rad prifarbuje svoje zazitky a vravel mi, ze ho uz nahanal srnec a len tak tak mu utiekol :mrgreen: Inak k tomu videu, konecne sa nasiel nejaky odvazlivec, ktory sa nevedel pozerat na to ako si clovek len tak do nich striela a postavil sa mu :)
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Spanie v lese

Poslaťod kacenak » 27 Apr 2011, 14:16

Mám otázku, nebojíte sa v noci divej zvere ?? Pretože medvede sú čoraz odvážnejšie, a tak. Sám som v lese ešte nespal, tak sa dosť obávma toho že ma v noci príde oňuchať nejaké zviera ? Može mi neiečo spraviť ? čoho sa mám pridrźiavať, ak žiadne zviera v noci nechcem stretnúť
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod SKW » 27 Apr 2011, 16:44

Kacenak, príspevok som ti presunul do tejto témy, nech v pôvodnej nespustíš vlnu off topicu, tu nájdeš odpovede na svoje otázky.

Aj keď väčšina zvierat je veľmi ostražitá a človeka sa bojí (samozrejme tie čo sú prirodzene plaché), stávajú sa prípady, že sa prebudíš a v tvojej blízkosti je nejaké zviera, hlavne ak spíš zapáskovaný v spacáku a bez ohňa. Napríklad taký tupý jazvec môže byť zvedavý, že čo za múmia tam len tak leží. No takéto prípady sú skôr nezabudnuteľné zážitky, to pochopíš neskôr, keď pre teba bude spánok v lese väčším relaxom, než spánok s hlukom motorov za oknom. Začneš vnímať rôzne zvuky lesa úplne ináč, teraz sa možno budeš báť každého malého zašušťania poblíž tvojho tábora, no neskôr sa naučíš rozoznať, že ten pohyb urobil zajac a ten diviak a žiadny strach cítiť nebudeš.

Báť sa môžeš jedine v tom prípade, že si vo svojej blízkosti necháš jedlo. A stačí aj neumytý riad, potom ľahko môžeš mať problém, najmä v miestach s výskytom medveďov. Jedlo zabaliť ak je to možné do vzduchotesnej tašky a vytiahnuť vysoko na strom aspoň pol km od tábora. Tieto veci sú stále pripomínané snáď vo všetkých príručkách.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod venco » 27 Apr 2011, 16:47

Mňa už raz oňuchalo zviera aj keď nebolo divé, ale...
Spali sme pri hrade Kašperk, keď tu zacítim, že ma čosi oňucháva. Otvorím oči a nado mnou sa skláňalo nejaké čudo, ktoré sa vzápätí riadne rozštekalo. Bol to vlčiak, ktorý bol s pánom na nočnej prechádzke lesom voľne pustený. Našťastie ho pán privolal /Blesku k noze.../. Dvaja zo 4 sme sa zobudili a skoro si nasr... do spacákov. A zvyšní 2 sa ani neprebudili. :wolf:
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod kacenak » 27 Apr 2011, 17:19

Ja len, či sa mi nemôže niečo stať.. Ale ako pozerám, tak nikomu sa zatiaľ nič nestalo, no uvidím, prvý krát na to poôjdem z nejakým skúsenejším človekom (nehladajte dvojzmysel :D :D )
+keď budem spať v hameke, nízke zvieratá zaujímať asi nebudem
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod atti.hombre » 27 Apr 2011, 18:04

Ak neprešli kurzom horolezectva! :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod stormmast3r » 27 Apr 2011, 18:12

Podla mňa, najotravnejšie zviera v našej prirode je komar a pes zdivočeny.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod ursar » 28 Apr 2011, 15:09

pripájam kliešťa :roll:
:bear: :camp: :wolf:
Obrázok užívateľa
ursar
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 13 Feb 2011, 23:11
Bydlisko: Pod Kamennou→NM
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod stormmast3r » 28 Apr 2011, 18:28

Pripadne sa to dá zhrnuť do tejto vety: Čím menši živočích, tým vačšiu galibu dokáže spraviť.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod bertold8 » 29 Apr 2011, 22:57

Spal jsem v přírodě několikrát s ostatními a to mě nějaká zvířata ani nenapadla. Ale jakmile jsem se jednou v noci v lese ocitl sám, tak to jsem byl řádně vybátý. A můžu potvrdit, že čím menší zvíře, tím větší vydává zvuky :). Spal jsem ve stanu, takže jsem ani nevěděl co přesně to bylo, ale zřejmě nějaký hlodavec. Takže pro začátek doporučuju spát pod šírákem nebo jen celtou, abyste měli výhled a omezili tak sílu vaší vlastní fantazie :D
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia