Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod atti.hombre » 07 Apr 2014, 14:32

a prestrelené vlastné koleno :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod 72janik » 07 Apr 2014, 15:40

palo2014 píše:Dobrý kaser vždy pomôže, ak je čas ho použiť... Medveď vrátane iných zvierat stratí okamžite 2 zmysly a dosť postatné: čuch a zrak. Následne okamžitá strata orientácie...


priatelu, mal som tu cest stret s diviakom.... mal som aj buchacku natiahnutu pri sebe a nebol som schopny ju vytiahnut s puzdra.. co potom kaser??? skor si sam nastriekas do oci.. :-D odvtedy zasada:
1. vyberat prehladny teren
2. ak nie je prehladny dat o sebe vediet
3. pri hustinach a neprehladnom lesiku radsej 10 minut piskat
ak to dodrzis nepotrebujes ani kaser a ani buchacku
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod jasommato » 07 Apr 2014, 16:18

ja mam o medveda postarane na batohu mam maly nerezovi poharik na masivnej ocelovej karabine co strngoce viac ako rolnicka :D sally mi je svedok
ked som len tak na vychadzke je to perfektne trosku otravne ale medveda ktorich je u nas dost ci svinu ktorich este viac nemusim riesit horsie s lisou ktoru proste neodozeniem a celi den sleduje abymohla v noci vyrabovat tabor kym spime :D na tu mam ine triky
horsie je ked chcemist pozorovat zver vtedy musim peharek odlozit a byt potichu teda provokovat medveda
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Kelko » 18 Apr 2014, 23:29

Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Willy » 19 Máj 2014, 18:35

MEDVĚDÍ BRLOH

Je to pár let, co jsme se toulali Nízkými Tatrami s kamarádem Jačkem - také členem našeho B-portálu. Po několikadenním putování jsme se museli rozejít. On potřeboval s bráchou někam dolů k svému autu a my se ženou zase na autobus. Každý jsme tehdy odešli z hřebene jiným směrem. Když jsem dojel domů, čekal mne už Jačkův mail s fotografií a informací, že při sestupu nějakou značně neprůchodnou roklí plnou polámaných stromů narazil na menší jeskyňku, která byla obývána nějakým živočichem. S největší pravděpodobností to asi byl medvěd, ale prý tenkrát v okolí nebyly další upřesňující stopy či pobytové znaky (trus, chlupy, stopy po drápech …). Já jen smutně zkonstatoval , že je to velký klikař a čas běžel dál.

BRLOH 01 JAČKŮV OBJEV V NÍZKÝCH TATRÁCH.jpg
JAČKŮV OBJEV V NÍZKÝCH TATRÁCH

Nedávno jsme zase s pár přáteli procházeli Fatrou. A i letos měl Jačko pořádný kus štěstí. Jednou večer se vrátil na tábořiště s nadšeným výrazem a prozradil nám, že tentokrát našel medvědí brloh na sto procent. Škoda, že už byl večer a nám nezbývalo, než se ozbrojit trpělivostí. Na druhý den jsme Jačko, Nataniel, moje žena a já vyrazili. Bylo to ve velmi strmém a totálně zastrčeném svahu hustého smíšeného lesa. Všude byly roztroušeny malé skalky a hluboko pod námi se rozprostíralo naše údolí. Konečně jsme byli asi 30 metrů od brlohu. I když vím, že se medvěd po probuzení ze zimního spánku do svého brlohu vrací až zase na podzim, tak přesto je člověk tak nějak ve střehu. Usoudili jsme, že hlasité zavolání a zapískání přeci jen nemůže ničemu uškodit.

BRLOH 02 BRLOH TENTOKRÁTE VE FATŘE.jpg
BRLOH - TENTOKRÁTE VE FATŘE

BRLOH 03 OPATRNĚ SE PŘIBLIŽUJEME.jpg
OPATRNĚ SE PŘIBLIŽUJEME

Po té jsme se přiblížili k malé jeskyni, byl to spíš trochu hlubší skalní převis. Celé okolí bylo oproti ostatnímu lesu značně vyšlapané, prakticky skoro zmizela silná vrstva bukového listí.

BRLOH 04 ZDÁ SE ŽE NIKDO NENÍ DOMA.jpg
ZDÁ SE, ŽE NIKDO NENÍ DOMA

Teprve, když jsme vlezli do jeskyně, spatřili jsme u jedné stěny velmi strmě dolů vyhrabou větší díru, která se pak na konci zase rozšiřovala. Pustili jsme se do prozkoumávání i fotografování té díry.

BRLOH 05 JAČKO ZAHAJUJE PRŮZKUM.jpg
JAČKO ZAHAJUJE PRŮZKUM

BRLOH 06 MORÁLNĚ PODPORUJI SVOJÍ ŽENU PŘI FOTOGRAFOVÁNÍ.jpg
MORÁLNĚ PODPORUJI SVOJÍ ŽENU PŘI FOTOGRAFOVÁNÍ

Vlastní brloh nebyl moc prostorný – patrně úmyslně – asi je zbytečné jen svým vlastním tělesným teplem vyhřívat prostorné 2+1. Usoudili jsme, že se patrně jednalo o samce, protože pokud by matka uvnitř ještě během zimy porodila medvíďata, tak by tu bylo přeci jen těsno.

BRLOH 07 NO MOC PROSTORU TU NENÍ.jpg
NO..., MOC PROSTORU TU NENÍ

BRLOH 08 VLASTNÍ BRLOH.jpg
UVNITŘ BRLOHU

V nejbližším okolí byli rozhrabány všechny staré smrkové pařezy.

BRLOH 09 PRÁCE MEDVEDÍCH DRÁPŮ.jpg
PRÁCE MEDVĚDÍCH DRÁPŮ

A všemu vévodil jeden vzrostlý javor, evidentně sloužící medvědovi jako praktické drbadlo.
Na mnoha místech byla kůra sedřena takřka na doraz. Na stromě jsem objevil i pár chlupů.

BRLOH 10 PATRNĚ NEJOBLÍBENĚJŠÍ STROM V OKOLÍ BRLOHU.jpg
PATRNĚ NEJOBLÍBENĚJŠÍ STROM V OKOLÍ BRLOHU

Strávili jsme tam celkem asi hodinu a pak se vydali zpět.
Po cestě a vlastně až do večera mezi námi bylo hlavní téma medvěd. Byl to prostě silný zážitek. Připouštím, to potěšení, že jsem mohl spatřit zase nějaké další tajemství divočiny - tak to ve mně vlastně rezonuje doteď.


FOTO: Jačko, Nataniel, Zdeňka
Naposledy upravil Willy dňa 20 Máj 2014, 13:27, celkovo upravené 2
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod radeton » 19 Máj 2014, 20:49

TO palo 2014: s tým výkonom revolverového náboja 44 remng.magnum 1650 J si to trochu prehnal bratu.Tento výkon nemá žiadne bežne vyrábané revolverové strelivo.pracujem s týmto "pár sezon" tak mi nedalo aby som ťa nevyviedol z omylu.tiež chcem na margo tvojho príspevku podotknúť že "lovecké strelivo" sa do revolverov u nás nevyrába,(z dôvodu že zákon u nás nedovoľuje lov krátkou guľovou zbraňou),a ani v predajniach nepredáva.pokiaľ si myslíš že strelivo s polo plášťovou strelou je lovecké strelivo si trochu mimo.jedná sa o strelivo so zvýšenou účinosťou,mimochodom zakázané pre používanie na sebaobranné účely.trochu som odbočil od danej témy ,ale chcel som uviesť veci na pravú mieru,aby niekto nenadobudol dojem že keď má vo vrecku "44" tak je v lese v suchu.skôr by som dal na rady ĺudí ktorý tu písali o tom ako dať o sebe vedieť,a ako sa vyhnúť miestam kde hrozí útok. pre tvoju orientáciu ti pripájam balistickú tabuľku aby si mal jasno v dopadovej energii striel neber to v zlom :skaut: http://www.sellier-bellot.cz/cesky/pist ... ?product=9
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod jasommato » 19 Máj 2014, 22:44

Willy ja len v tichosti zavidim
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod MIKE » 27 Máj 2014, 19:10

Obrázok užívateľa
MIKE
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 18 Apr 2011, 14:40
Bydlisko: Ružomberok/Liptovský Mikuláš
Dal Ďakujem: 272 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Nataniel » 10 Jún 2014, 09:42

Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod conkoslaf » 10 Jún 2014, 15:32

Kelko píše:http://www.mojevideo.sk/video/19951/hej_medved.html



Ak sa dobre započúvaš, vyzerá to že ten frajer sedí v aute... ..Ale pobavil si ma :mrgreen: :bear: :mrgreen:
Najväčším dobrom je žiť podľa prírody.
Marcus Tullius Cicero
Obrázok užívateľa
conkoslaf
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Jan 2014, 21:10
Bydlisko: Trencin svk
Dal Ďakujem: 132 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Willy » 17 Jún 2014, 10:31

ZÁŽITEK S ČERNÝM MEDVĚDEM V KANADĚ

http://www.novinky.cz/koktejl/339479-ka ... -muru.html
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Chesus » 20 Jún 2014, 21:43

I keď bol len zvedavý a vyzeral (podľa mňa) že sa len chce hrať ako malé šťeňa, zaručene by som si prefarbil slipy do verzie "khaki" :lol:
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Jozzo » 01 Aug 2014, 17:55

Oči zachytili pohyb tmavé skvrny tam někde dál a nade mnou ve svahu. Automaticky strnu, ani neotáčím hlavu, jen oči směřuji tím směrem. Medvěd! Nedívá se mým směrem, lomcuje a rozhrabává nakupení kusů dřev. Asi pařez nebo ztrouchnivělý vývrat. Až teď si dovolím pomalu se sesunout do dřepu, abych minimalizoval svoji siluetu. Pozoruji ho. Je to krásný macek, samec medvěda hnědého. Těch je tady v lesích plno. Nejsou až zase tak často vidět, ale zákusy a drápance po stromech vídávám skoro obden, stejně jako stopy a trus. Tohle je fakt povedený jedinec. Asi samotář, tak skoro kolega.

Rukou podvědomě přejedu stehenní kapsu na kalhotách. Mám tam námořní hořčíkovou světlici. Nosím ji právě pro případ nečekaného setkání s divokým zvířetem. Není to vystřelovací světlice, ale ten typ držící se pevně v ruce jako pochodeň. Při mé krátké anabázi v Barmě mě ji naučili nosit jako jedinou trochu funkční obranu proti týraným zdivočelým slonům, kteří čas od času utekli tamním dřevorubcům. Takový jedinec se pak potuloval džunglí, stresovaný samotou, nemocí nebo zraněním a s do mozku vypáleným vztekem na lidi.

Světlice byla jediný dostupný prostředek, jak vzteklého slona něčím zaujmout a buď ho odradit oslepujícím světlem a pachem hořícího hořčíku, nebo mu světlici hodit pod nohy, aby ji zaujat jen jí, vzteky podupal, čímž se dalo získat pár sekund na zmizení v džungli.

Podobným způsobem se dalo zpacifikovat prakticky jakékoliv větší zvíře. Útočící tygr, buvol, nebo zakousnutá a omotaná krajta. Ne přemoci a zabít, ale oslepit, popálit, donutit pustit a tím získat čas na útěk.

Naprosto ze stejného důvodu jsem ji nosil i jako prostředek obrany před medvědím útočníkem, který by mě snad překvapil. Nosit ke stejnému účelu střelnou zbraň je v mnoha cizích zemích prakticky nerealizovatelné a spreje na medvědy mají sice dobrou účinnost, pokud jeho útok odhalíte včas a na větší vzdálenost. Nečekanému útoku z blízkého křoví se nevyrovná nic a člověk málokdy stačí víc než mrknout. Pokud se už válíte na zemi a medvěd vás škube, je efektivní použití spreje v podstatě neproveditelné.

Oproti tomu lze světlici tasit jednou rukou a pokud byl člověk natolik duchapřítomný, že si její třecí pojistku předem vytáhnul a přivázal k vnitřnímu poutku kalhot, tak se světlice prudkým vytažením rovnou zapálí. Na vše stačí jedna ruka. Sršící a žhnoucí konec světlice s teplotou přesahující dva tisíce stupňů lze vrazit medvědovi do očí, do tlamy nebo kamkoliv do hořlavého kožichu. I když je tady značné riziko vlastního popálení odstřikujícím hořčíkem, přesto věřím, že každý člověk držený v medvědí tlamě by jej rád podstoupil.

Po podvědomé kontrole nechávám světlici být, tam kde je. Necítím se ohrožený ani jako oběť.


zdroj
http://www.specnaz.cz/nezarazene/rumuns ... ete-kopim/
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod fatal_error » 02 Aug 2014, 09:28

Ooo prosim len nie tie idiotske rozpravky zo specnaz.cz :roll:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Jozzo » 02 Aug 2014, 19:13

i tak še dá. Alebo sa dá poučiť aj z idiotských rozprávok
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia