Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod juraj1974 » 13 Feb 2012, 12:44

ja som sa nad tym tak isto pozastavil.... ale nekomentoval som to. Na co? Kazdy nech si spravi nazor sam... :roll:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Peťo » 13 Feb 2012, 17:47

Tiež mi ich prišlo lúto . ale nebolo napísané či ich aj trafil v každom prípade to mohol vyriešiť inak ale po pravde sam neviem co bi som robil medveďa som ešte nestretol a dúfam ze to tak aj zostane :bear: :) :bear:
Peťo
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 12 Jan 2012, 22:04
Bydlisko: Ilava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Steav » 09 Apr 2012, 19:23

Zdravim,
ja mam skusenost so stretu s medvedom na tomto mieste:49.279565,19.307306 /http://maps.google.com//
Po kratkom odychu na krizovatke som sa vybral smerom na Kubinsku holu po lesnej ceste, siel som na bicykli,v danom mieste som bicykel tlacil do kopca.Asi po 20m som zacul z lesa vyrazny suchot a ked som sa pozrel tym smerom nabok zastavil tam medved.Bolo to asi 6 az 7 metrov.Ja uprostred 3m cesty,garad a za garadom medved.Pozerali sme sa na seba ja absolutne bez pohybu,medved tiez bez ziadnych znamok aktivity ,po asi 5 sek.sa medved otocil a bokom smerom nahor prebehol asi 40 metrov,tam zastavil a pozoroval ma.Ako som sa prikrcil aby som ho lepsie a videl a odfotil,tak sa znova rozbehol prec odo mna.
Na celej prihode ma zaujala ta velka rychlost ako sa po lese pohyboval a ta ladnost pohybov,tych 40 m presiel snad v sekunde,dnes viem ze uteknut pred medvedom je nemozne!!!
Neskor som sa dozvedel od miestnych polovnikov ze sa jednalo o statneho asi cez 200 kg maca.
Steav
 

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod lubo » 15 Apr 2012, 00:30

Šel jsem před 3.týdny lesem do kopce. Bylo to na okraji Jizerských hor (tady :bear: ani :wolf: nehrozí). Stoupal jsem lesním průsekem. Ticho, jen občas mi pod nohama praskla větvička. Blížil jsem se k nevelké mýtině, která je už porostlá mladými buky. Najednou jsem zprava uslyšel zachrochtání. Krve by se nedořezal. Podíval jsem se tím směrem a asi 15 m ode mě zadky s prasečími ocásky mizely ve smrkové houštině. To se mi ulevilo. Zase mě napadlo, jestli je rozumné chodit sám po lese. Rozumné asi ne, ale jinak to nejde :roll: . Jinak ten kopec do kterého jsem stoupal se jmenuje Kančí vrch.
lubo
 

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod radeton » 15 Apr 2012, 22:35

medved píše:nepozeraj uz tolko TV ... :wink: vlk pokial by o tebe vedel by zmizol skor ako by si vobec zistil ,ze tam nieco je ... najskor nejaky tulavy dunco ti robil spolocnost :D

pres tak ako si napísal vlk je neskutočne plachý a vie o tvojom pohybe v jeho okolí dávno pred tým ako by sa ti podarilo ho zahliadnuť.prípadné strety s vlkom v našich končinách sú ozaj vzácnosťou a môžeš hovoriť o šťastí pokiaľ by si ho dokázal spozorovať vo voľnej prírode.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Kapo » 10 Jún 2012, 12:08

Sory, musel som to dať sem.... :mrgreen:
Prílohy
brutal957.jpg
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Mego » 03 Dec 2012, 14:24

Na medveďa udajne platí zvuk kov na kov, to znamená, že štrnganie kľučmi, alebo udieranim noža do ineho kovoveho predmetu. Zvuk kov na kov sa v lese prakticky nevyskytuje, preto ho medveď nepozná a bojí sa ho. Rada od poľovníka
I don´t fear neither death, nor pain!
Obrázok užívateľa
Mego
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 24 Nov 2012, 22:18
Bydlisko: Slovenská republika, Svit
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Rolf » 03 Dec 2012, 14:25

Mala by to byť pravda a myslím si, že "kovový" zvuk pôsobí výstražne aj na iné druhy zveri, napr. na diviačiu zver. Je známe, že diviaky majú veľmi dobre vyvinutý sluch... Taktiež z rozprávania skúsených poľovníkov viem, ako citlivo reagujú na kovový zvuk... Jeden poľovník vravel ako v patričnej vzdialenosti mieril na diviaka a snažil sa čo najjemnejšie odistiť zbraň, napriek tomu bolo počuť slabé cvaknutie poistky, ktoré, ako vravel, ani sám poriadne nezaregistroval a diviak to slabé cvaknutie hneď rozpoznal a dal sa na útek...
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod mihal » 03 Dec 2012, 14:26

staci nosit taky zvon ako maju ovce
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Kyl » 03 Jan 2013, 21:24

No, podľa mňa neexistuje žiadny univerzálny recept ako sa zachovať pri nebezpečných stretnutiach so zverou, pretože každá situácia je iná a každá si vyžaduje samostatné vyhodnotenie a následnú reakciu. Aj zvieratá majú svoje povahy a nálady a môžem vám povedať, že útok na človeka je vždy to posledné riešenie v zozname. Všetky u nás voľne žijúce zvieratá majú pred človekom prirodzený rešpekt a z každého stretnutia sa snažia vycúvať. Mladé jedince väčšinou volia prudký útek staršie zas vyhodnocujú situáciu a snažia sa potichu vytratiť. Ak narazíte na silné teritoriálne samce (ktoré majú dosť vysoké sebavedomie najmä počas obdobia párenia) môže nastať situácia, že sa vás budú snažiť ,,vyprevadiť“ zo svojho teritória (budú vám imponovať svojim telom). Tu sa určite nesnažte zviera ničím nastrašiť mohlo by to mať opačný efekt určite je lepšie pomaly vycúvať, ale pritom neustále sledovať jeho pohyb (nie je dobré čumeť naňho jak puk, mohol by to zobrať ako výzvu :twisted: ).
Dosť nebezpečná môže byť splašená zver, ktorá uniká často krát vo veľkom strese (napr. pred psom) už sa mi asi 3 krát stalo, že som sa dostal do ,,epicentra“ splašenej čriedy vysokej 2 krát som mal možnosť schovať sa za väčší strom, ale raz mi nezostalo nič iné ako schúliť sa do klbka a modliť sa, keď ma skoro rozdupali. Už som robil aj ,,matrix záklon“ :lol: pred splašenou srnou, ktorá sa ma v hustom poraste snažila preskočiť (v neskutočnej rýchlosti sa nestihla vyhnúť a ani nemala kam). Takže odporúčania uhnúť sa, alebo skočiť za strom je tu asi na mieste.
Raz som po štvornožky prechádzal diviačími tunelmi v malinčí (bolo to na spol. poľovačke mal som asi 16r.) a oproti mi zrazu bežal diviak, ktorého hnal pes, zbraň som nemal a vyhnúť sa nebolo kam. Moja jediná možnosť bola postaviť sa, zdvihnúť ruky (urobiť sa čo najväčší) a zakričať čo mi hrdlo dalo. Našťastie mi to pomohlo chudák diviak sa tak zľakol, že hodil šípku do kríkov nohami nahor (dolu kopcom) a mne zostali našťastie len škarabance od kríkov. Treba si však uvedomiť, že človek nestihne vždy zareagovať hlavne ak nebezpečenstvo príde nečakane. Jedného chalana raz zrámoval diviak, ktorý vyskočil z kríkov nestihol sa uhnúť a tak ho práskol do kríkov (ja som nestihol ani zamieriť a už bol fuč a to sa odohralo cca 10m vedľa mňa).
Pri poranenom zvierati je to horšie, pretože sa cíti byť ohrozené a nemá ako ujsť tak sa snaží brániť ako sa dá. Ak sa ho nehodláte uloviť treba sa mu vyhnúť veľkým oblúkom. Pozor na zver, ktorá vyzerá bezvládna mne sa npr. pri diviakoch asi 2 krát stalo, že sa ešte vedel pozviechať. Toto nie je moje video, ale na ilustráciu je veľmi dobré: http://www.lovuzdar.sk/video-1171/borisko-a-jessik/oblubene
Ak stretnete diviačicu s mláďatami zachovajte pokoj už som ich zopár stretol a vždy len zastrašovali, naježené grúlia a občasnými výpadmi sa snažia odohnať nebezpečenstvo. Najlepšie je nerobiť prudké pohyby len pomaly vycúvať, prípadne niečo hovoriť pokojným monotónnym hlasom. Medvedicu s mláďatami som zatiaľ stretol len jednu a keď ma spozorovala postavila sa na zadné nohy (kvôli lepšiemu rozhľadu) a mašírovala preč.
Ajajáj, nejak som sa rozpísal :shock: a dalo by sa ešte všeličo rozoberať, ale to by sa dalo donekonečna. Každá situácia je iná a neexistuje univerzálne riešenie na všetky, každý má svoje skúsenosti a svoj pohľad na vec.
Obrázok užívateľa
Kyl
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 29 Dec 2012, 18:35
Bydlisko: Strážovské vrchy
Dal Ďakujem: 64 x
Dostal Ďakujem: 134 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod juraj1974 » 03 Jan 2013, 22:49

Hmm... Nieco pises. Verim ti... a mas pravdu. Neposer to. Mna toto dostalo....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Kyl » 05 Jan 2013, 18:07

Čítal som tu nejaké odporúčanie jesť mimo tábor a batoh s jedlom nechávať zavesený niekoľko 100 m od tábora. Ja osobne som to nikdy nerobil a ešte žijem a to väčšinou nosím aj voňavú slaninku :D . Určite od toho nechcem nikoho odhovárať, každý má svoj rozum, ale podľa mňa to má význam len ak sa v okolí nachádzajú tzv. ,,kontajnerové medvede“ tie čiastočne strácajú prirodzenú plachosť a v tom sú nebezpečné.
Ešte som si spomenul na jednu príhodu z minulého roku teda z 2011-teho zavolali ma dohľadávať jedného postreleného diviaka, (pretože mám psíka so skúškami) ale namiesto postreleného diviaka som narazil na asi 150kg zdravého kanca aj s diviačicou (bolo zrovna chrutie takže bol dosť agresívny) pes ho hlásil a jeho výpadom sa niekoľko krát úspešne vyhol, potom ho kanec doslova zobral aj so špinou a tlačil pred sebou až ho narazil na mladého buka (jediné šťastie, že pred sebou tlačil aj lístie a to pôsobilo ako airbag). Kanec sa v okamihu stočil a rozbehol sa po mne ja som hodil guľovnicu do pleca a to ho zastavilo cca 5m predomnou (bez výstrelu) akoby vedel čo to je, pomaly sa otočil a sebavedomo odklusal . Rozprával som sa o tom aj s inými poľovníkmi a dozvedel som sa, že takto môže zareagovať aj napr. na palicu ak si ju opriete do pleca a namierite, ale toto treba brať s veľkou rezervou!!! Mne v prípade, že nezastaví stačilo stlačiť spúšť a s palicou by som to asi neriskoval. :mrgreen:
A zas ma niečo napadlo - pikoška :D niekto sa tu smial z toho, že srnec nikoho nenapadne, ale predsa... Môj otec už dávnejšie choval srnca u nás na dvore ten nemal rád ženy (netuším prečo) raz v lete koncom júla (v dobe srnčej ruje) k nám prišla na návštevu nejaká pani aj s manželom (ja som ju nepoznal) srncovi to zrazu nejako zašvitorilo a rozbehol sa po nej ona sa snažila ujsť, ale nemala šancu :twisted: tak jej zabodol svoje parôžky do zadku :shock: ten jej manžel hneď schmatol vidly, ktoré sme tam niekde mali a zabil chudáka srnca :evil: . Toto som napísal len pre ilustráciu, že voľne žijúca zver, ktorá stratila plachosť môže byť podľa mňa najnebezpečnejšia.
Pre juraj1974: Aj ja si verím... to či mám pravdu sa dá zistiť len v praxi. Dúfam, že som to neposral :D
Obrázok užívateľa
Kyl
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 29 Dec 2012, 18:35
Bydlisko: Strážovské vrchy
Dal Ďakujem: 64 x
Dostal Ďakujem: 134 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Rolf » 06 Jan 2013, 10:25

Kyl píše:A zas ma niečo napadlo - pikoška :D niekto sa tu smial z toho, že srnec nikoho nenapadne, ale predsa... Môj otec už dávnejšie choval srnca u nás na dvore ten nemal rád ženy (netuším prečo) raz v lete koncom júla (v dobe srnčej ruje) k nám prišla na návštevu nejaká pani aj s manželom (ja som ju nepoznal) srncovi to zrazu nejako zašvitorilo a rozbehol sa po nej ona sa snažila ujsť, ale nemala šancu :twisted: tak jej zabodol svoje parôžky do zadku :shock: ten jej manžel hneď schmatol vidly, ktoré sme tam niekde mali a zabil chudáka srnca :evil: . Toto som napísal len pre ilustráciu, že voľne žijúca zver, ktorá stratila plachosť môže byť podľa mňa najnebezpečnejšia.


O takomto chovaní srnca som už počul aj ja. Raz mi môj ujo rozprával, ako jeho známy mal rovnako doma srnca a ten sa takto správal, keď jeho žena mala "svoje dni" (menštruáciu)... Musel ho rovnako utratiť, pretože, ako vravel, keď žena vyšla na dvor, tak srnec jej tak začal dorážať parožkami do brucha, že by ju zabil... Nuž, srnec je iba zviera riadiace sa inštinktmi, a keď v čase ruje nemá prístup k srnám, a pritom čuch má lepšie vyvinutý ako človek, tak... :D :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod atti.hombre » 06 Jan 2013, 10:32

Tak to je známa vec, že aj jeleň agresívne reaguje na menštuačný cyklus ženy a neradno sa v čase ruje s vložkou po lese prechádzať.Ale zasa ak chceš vidieť z blízka jeleňa tak zaves na strom vložku a môžeš fotiť...zo stromu :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod beaster » 15 Jan 2013, 14:54

Astacus píše:ovela nebezpecnejsie stretnutie z diviakmi...ovela nebezpecnejsia ako medvedica s mladymi je bachyna s mladymi, medved vzdy cloveka necha po prefackani ak uz nepredstavuje hrozbu...diviak nenecha...kamosovi tak rozflakal nohu doteraz kriva...ale to sa stava vo vynimocnych situaciach do ktorych sa clovek dostane vlastnou chybou

napr. ak ticho chodi po hustinach...alebo pri potokoch, pri silnom vetre...proste ak ho zver nazacuje skor ako on ju...



Tuto nedelu bol som si zobral fotak, cutoru a par jablk a hynaj ho za Malacky pobehat lesy, luky a polia v okoli Jakubovskych rybnikov .... okrem nadhernej tulacky som zazil aj stretnutie s diviacicou s dvoma malymi diviacikmi ... ked som si ju z dialky pofotil a nakrutil kratke video tak som sa zacal k nej priblizovat s tym ze som vydaval hlasne zvuky a dupal. Ona vsak dalej stala na ceste medzi mnou (cca 200m) a cestou domov :D a kludne sa pasli ... tak som k nim prisiel asi tak na 40 m a lavickou presiel cez potom na rolu vedla cesty ... hned ako sa mi ma vsimla cely cas pozerala na mna a pomaly isla ku mne ... darmo som vydaval zvuky ako nozom buhal o kusom betonu a tlieskal ona vobec nic ... len sa po malych krokoch priblizovala ku mne a cely cas pohlad na mna ... to uz som ale dostal strach tak som sa otocil a velkym oblukom som tuto roztomilu rodinku obisiel. Najlepsie bolo, ze ked uz som bol "za nimi" tak islo auto a ona si kludne len zahnal mlade za najblizsi krik takze auto preslo cca 2-3 metre od nich a ked preslo tak sa pokojne "pasli" dalej :D

Asi prvy krat v zivote ma napadlo, ze si asi kupim petardy na taketo pripady. Podla Vas by mi pomohli? Keby sa nahodou rozbehne po mne?

Ked som este byval s rodicmi tak v lesoch mojej rodnej dediny som viac krat stretol diviaky ale vzdy ked ma zbadali na ceste aj ked mali mlade tak vzdy pri vzdialenosti 200 a viac metrov utekali prec.
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron