Odporúčame najlacnejšie PZP online - uzavripzp.sk a Peniazomat

Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Paleccc » 02 Okt 2014, 13:33

Ja si neviem pomôcť, ale tie petardy sa mi ako riešenie nepáčia. Podľa mňa to nemá v lese čo hľadať... Plaší a stresuje to zver široko-ďaleko, nie len na tom mieste, kde sa to používa. V lese sa zvuky dobre šíria a ozývajú... Ostáva po tom bordel a tak celkovo... Myslím si, že je to dosť nešťastné riešenie. Úplne stačí nahlas sa rozprávať alebo si pískať a zver sa pred človekom buď dobre ukryje, alebo sa mu vyhne.
Skúsenosť je dlhá cesta...
Obrázok užívateľa
Paleccc

Dal Ďakujem: 151 x
Dostal Ďakujem: 182 x

Poslaťod Borsuk » 02 Okt 2014, 18:15

Palecc s tvojím názorom sa dá len súhlasiť,veď ako by to vtom lese za chvíľu vyzeralo.Chodili by sme po lese ako hrdinovia v amerických
filmoch.Keď viem že sa budem pohybovať v teréne s výskytom medveďa používam mosadzné rolničky a malý zvonček s vysokým tonom,
s úmyslom včas dať o sebe vedieť.Som hlboko presvedčený,že keď maco o človeku včas vie tak sa mu vyhne.Tie tragédie pri stretoch
s medveďmi by vo väčšine prípadov vôbec nemuseli byť,ak by sme sa aj my ľudia dokázali a hlavne chceli prispôsobiť.
Howg.
Obrázok užívateľa
Borsuk

Dal Ďakujem: 308 x
Dostal Ďakujem: 118 x

Poslaťod dodo » 02 Okt 2014, 19:10

Všetko s mierou -petardy nosím vždy,ale nie na rozhadzovanie po lese :wink:
Keď idem spať sám,a bez ohňa,alebo so ženou "na túlačku" v malom stane,a "cítim v kostiach",že som v rizikovejšom teritóriu,tak pred spaním buchnem petardu,a tie od zhoreného prachu smradľavé papieriky z obalu petardy rozhodím okolo táboriska ako pachový odpudzovač-funguje!(nie na hraboše :x )
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo

Dal Ďakujem: 117 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Poslaťod Waldläufer » 03 Okt 2014, 20:48

To Paleccc a Borsuk: Mojim prispevkom (nadvazujem na ten z predchadzajucej strany) som v prvom rade chcel povedat, ze ziadne zviera nieje patologicky agresivne. Tie diviaky museli vediet kde sme a napriek nasej blizkosti nezautocili a usli smerom od nas. Ludia maju tendenciu zvierata poludstovat - pripisovat im ludske atributy a vzorce spravania, ala "medved je inteligentne zviera", ale zvierata myslia a konaju ich druhu zodpovedajuco a nie ako homo sapiens. Co sa tyka piskania, rozpravania a rolniciek - to je vsetko pekne, ale ako som napisal, napriek tomu ze nas tie diviaky v tej hustine museli pocut prichadzat a rozpravat sa, usli az ked svagor praskol petardy, ten druhy diviak az po tretej - uvazte!!! Nikde som nenapisal, ze to bolo to najspravnejsie riesenie - tym by bolo vratit sa a obist hustinu aj s diviakmi. Ale vzdy lepsie ako na toho diviaka stupit... Sam som v principe proti petardam a celkovo zbytocnemu ruseniu zveri - ja osobne som doteraz v lese ziadnu nikdy nemal a nehodil. Poznam ludi, ktory ich odpaluju profylakticky pri kazdej hustine - to je absolutny nonsense! Ale som presvedceny, ze je treba pocitat a byt pripraveny na mozny utok a mat teda aj nieco na odplasenie zveri, hoci aj petardu. Je to lepsie aj pre zviera - medveda by po utoku na cloveka zastrelili. Preto aj sami biologovia a ochranari odporucaju napriklad v miestach s vyskytom medveda nosit sprej - a ten sposobi isto vacsi stres ako petarda. A na zaver - v konecnom dosledku uvedomely bushcrafter najlepsie predide ruseniu zveri tym, ze bude sediet za pocitacom a prispievat do fora.
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer

Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 181 x

Poslaťod bb69 » 05 Okt 2014, 18:30

Dnes o 13.30 - mladý, asi 100-120kg medveď. Bol som na hríboch, vracal som sa od "Bugárova" smerom na "Dlhú jamku". Pohyboval som sa v zmiešanom bukovo-dubovom lese, nablízku žiadne húštiny. Na praskot konárikov som zdvihol hlavu a zbadal som ho asi 30 metrov pred sebou, ako beží smerom odo mňa. Predtým som nepočul, okrem cupkania žaluďov, žiadny iný zvuk, takže sa tam asi na nich pásol. Bol dobre vypasený, zadok sa mu len tak natriasal. Po chvíli som sa vybral v smere jeho úteku, pretože sa mi nechcelo robiť nejaké veľké obchádzky na ceste domov. Aj tak mohol byť už kdekoľvek. Zvyšok cesty prebehol v kľude a už som nevidel žiadneho živého tvora, okrem ryšavej veveričky. A tu je dnešný biedny úlovok - kuriatka a lieviky.
Prílohy
20141005_153744.jpg
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
Obrázok užívateľa
bb69

Dal Ďakujem: 750 x
Dostal Ďakujem: 385 x

Poslaťod bb69 » 05 Okt 2014, 19:46

Ešte raz k tým petardám: kedysi som ich vo vrecku nosil aj ja - ako krajné riešenie. Nikdy som žiadnu nepoužil a pri stretnutí s medveďom zoči-voči pred 5 rokmi som sa na to, priznám sa, neodvážil, takže som ich prestal nosiť úplne.
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
Obrázok užívateľa
bb69

Poslaťod bb69 » 12 Okt 2014, 18:57

A toto nájdete u nás snáď na každej lesnej ceste. Odtlačená predná laba - to už vyzerá na slušného maca. Tá kôpka zasa dokazuje, že maco robil dozber niekde na obilnom poli.
Prílohy
IMG_0129.JPG
medveď.JPG
Obrázok užívateľa
bb69

Poslaťod Willy » 03 Mar 2015, 15:09

NEODBYTNÝ TOKAJÍCÍ TETŘEV

Na hiking.sk jsem narazil na tenhle článek. Stojí za to, si to krátké povídání přečíst -
http://hiking.sk/hk/ar/3503/suboj_s_hlu ... ref=ar_new

Připomnělo mi to moje zážitky ze setkání s tetřevem, o kterém jsem psal minulý rok -
viewtopic.php?f=36&t=106&start=150#p27490
Nedávno jsem probíral v počítači staré fotky a našel tam ještě pár snímků, dotýkajících se stejného tetřeva.

TETŘEV 01.jpg
TAK TO JE ON

Stalo se to po ránu. Byli jsme na lovecké chatě, ve které jsme trávili pár dní volna.
Jačko, který se právě vrátil z venku, nám ve dveřích oznámil: "Tak ten tetřev, co jsme ho v předchozích dnech fotografovali, se rozhodl nás navštívit osobně!"
A skutečně, přišel sněhem po našich stopách z asi kilometrové vzdálenosti.

TETŘEV 02.jpg
DETAIL ZOBÁKU

Rozhodl jsem se zjistit, kde má takový "roztokaný" tetřev svojí hranici opatrnosti. Sestoupil jsem po pár schůdcích ven a on mne hned vyhodnotil jako ten nejvhodnější objekt k tokání a s chutí mne začal pronásledovat. Netrvalo dlouho a tetřev za mnou stoupal na verandu chaty.

TETŘEV 03.jpg

TETŘEV 04.jpg

Následoval můj přesun do otevřených dveří, které ústily do tmavé chodby.
Na prahu se tetřev sice na chvíli zastavil, ale když jsem z chodby odbočil dalšími dveřmi do kuchyňky, srdnatě se pohnul směrem dovnitř.

TETŘEV 05.jpg

Jačko, Mišo, Zdeňka byli také uvnitř v chatě. Vyhodnotili jsme, že by náš hlucháň mohl uvnitř místnosti začít zmatkovat a spálit se třeba o kamna a tak jsem experiment raději ukončil. Začal jsem se tedy vracet ke vchodovým dveřím. Vzhledem k tomu, že jsem měl v ruce hůl, tak se naše role trochu vyměnily. Na verandě Zdeňka ještě udělala pár snímků a pak jsme se vrátili do chaty na snídani.

TETŘEV 06.jpg

TETŘEV 07.jpg

TETŘEV 08.jpg

Když jsme asi za půl hodiny vyráželi na celodenní výpravu, ještě na nás stále čekal venku.

TETŘEV 09.jpg

Pro jistotu jsme vyrazili poněkud svižněji a tak tetřev brzo zůstal daleko za námi. Nás čekal mlžný horský den.

TETŘEV 10.jpg

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON

Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy

Dal Ďakujem: 1694 x
Dostal Ďakujem: 1689 x

Poslaťod Willy » 27 Mar 2015, 15:22

"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON

Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy

Dal Ďakujem: 1694 x
Dostal Ďakujem: 1689 x

Poslaťod helikaonn » 06 Máj 2015, 18:53

helikaonn

Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Poslaťod Paleccc » 06 Máj 2015, 23:37

Už keď sme pri Tetrovoch a linkoch z mojevidea, tak aj mňa niečo napadlo :D :D :D Hlavne koniec stoji ozaj za to :lol:

http://www.mojevideo.sk/video/1de26/cec ... selma.html
Skúsenosť je dlhá cesta...
Obrázok užívateľa
Paleccc

Dal Ďakujem: 151 x
Dostal Ďakujem: 182 x

Poslaťod atti.hombre » 21 Okt 2015, 15:44

Som len obyčajný lesolez !- erdőmászó
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor

Dal Ďakujem: 1374 x
Dostal Ďakujem: 1300 x

Poslaťod Waldläufer » 21 Okt 2015, 18:18

Ten link v Attiho prispevku ukazuje uryvok z filmu Auf der Spur der Küstenwölfe (https://www.youtube.com/watch?v=pXowj2DQXmk), o vlkoch v Britskej Kolumbii, ktory som spominal vo vlakne prirodopisne filmy. Zial aj v tomto dokumente sa snazili ochranari robit z vlkov myticke bytosti - to je vo veci ich ochrany podla mna absolutne kontraproduktivne. Vlk je predator, teda principialne jedna oportunisticky, inak by neprezil. A ked sa nauci, ze clovek je zdroj potravy, tak sa ani Gudrun Pflüger nebude dlho producirovat na cistinke uprostred svorky vlkov... leda ak kameraman co ju toci bude mat gulovnicu a dobru musku.
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer

Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 181 x

Poslaťod divox » 21 Okt 2015, 20:10

Význam slova oportunista :D http://www.maxim.cz/maxim-tv/mix/znate- ... portunista

V podstate s Tebou ale súhlasím.
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok užívateľa
divox

Dal Ďakujem: 439 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Poslaťod atti.hombre » 16 Nov 2015, 20:58

Som len obyčajný lesolez !- erdőmászó
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor

Dal Ďakujem: 1374 x
Dostal Ďakujem: 1300 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť