Odporúčame najlacnejšie PZP online - uzavripzp.sk a Peniazomat

Prežitie (v lese)

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Prežitie (v lese)

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 09 Aug 2010, 21:24

Toto fórum by malo byť venované aj technikám prežitia v lese. Rozšírme to teda na prežitie všeobecne v teréne a zamyslime sa kde hrozí skutočné nebezpečenstvo. Vítané sú príspevky od ľudí, ktorí sa v podobnej situácii ocitli, aj sprostredkované. Myslím, že by tu nemuseli byť prípady ako ,že blýskalo sa 10 metrov od nás a len sme čakali kedy to trafí. Skôr by som privítal , prečo sa človek do nebezpečnej situácie dostal, ako sa z nej poučil, či ju mohol vtedy ovplyvniť a či by ju vedel ovplyvniť v budúcnosti.
Ja osobne som bol v najväčšom ohrození života pri autohavárii a nepresviedčajte ma , že cesta nieje terén. Takýchto prípadov je štatisticky určite najviac , teda ich môžeme vynechať. Vynechajme tiež potencionálnych samovrahov, ľudí dobrovoľne riskujúcich život pre zábavu. Navrhujem aby sme sa tu venovali týmto život ohrozujúcim udalostiam.
Búrky.
Asi najnebezpečnejší jav. Dosť podrobne však už popísaný na mnohých miestach, zásady ochrany by mal každý, kto ide do hôr poznať. Aj tak pokladám búrku za isté objektívne nebezpečenstvo. Nejaké zvláštne skúsenosti nemám, raz udrel blesk asi 20 metrov odo mňa do malého stromčeka. Vyzerá to nebezpečne, ale bol som schovaný na terase domu s bleskozvodom. Veľakrát som zažil búrku v horách a vždy sa držím zásady, že búrky sú popoludní a vtedy už musím byť dolu.
Lavíny.
S nimi skúsenosti nemám, v lavínových terénoch sa nepohybujem a mohol by som iba teoretizovať. Je isté, že z času na čas si nejakú obeť vyžiadajú a zvlášť smutné sú prípady ak to postihne ľudí na nečakaných miestach. (Rybô, Vajskovská dolina, Mengusovská dolina) To sú tragédie, ktoré ľudia nezavilnili a nemohli ich vôbec ovplyvniť.
Divá zver.
Ľudia sa väčšinou boja medveďov, vlkov, diviakov... To je také vďačné sústo pre bulvár. Písalo sa o človeku, ktorému medveď spôsobil ťažké zranenia, o smrteľnom prípade v Rumunsku. Poznám aj prípad, keď človek zomrel na následky pohryznutia kliešťom. Šiel celý deň v listnatom lese, spal tam a kliešťov odstraňoval údajne až na druhý deň, keď už boli dobre nacicané. Dobre to nechápem ale tak mi bolo povedané.
Pád, pošmyknutie. Stane sa aj pri najväčšej opatrnosti. Riziko obmedzím ak idem do primeraného terénu ale padnúť sa dá aj na rovnej zemi.
Vyčerpanosť, infarkt. Tiež známe prípady, človek nezvládne fyzickú námahu, horúčavu alebo podchladenie. Ak sa to stane v horách, je to obeť hôr a vďačný objekt pre bulvár.
Ľudia. Poĺovník strelil kolegu, aj to sa občas stáva. Keď niekto chce zabiť úmyselne, z akéhokoľvek dôvodu, nebudeme to posudzovať ako nebezpečenstvo v teréne. Pochybujem , že by niekto natrafil v lese na maniaka, čo vraždí ľudí.
Vozidlá. technika. Tak sme zasa na začiatku. Nedávny prípad keď človek vypadol pod kolesá traktora, iných prešli autá alebo iné stroje. Ja môžem urobiť len toľko, že si sám na podobnú techniku pozor, nespím na ceste (áno aj to sa stalo , prípad o ktorom viem zostal bez následkov).
Záver, môj subjektívny pohľad. Nebezpečenstvo, ktoré mi hrozí v teréne je približne rovnaké ako doma.
v.v.l.a.a.d.o.o

Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Prežitie (v lese)

Poslaťod kenaiwolf » 09 Dec 2010, 13:16

U nas najvacsie nebezpecenstvo, ktore do nekonecna na kurzoch opakujem je podchladenie. Tyka sa nas zhruba 6 mesiacov v roku. V lete prehriatie a dehydratacia. Ostatne je individualne podla terenu, lokality, zdatnosti, intelektu, vystroje.
Ja som sa dostal uz niekolko krat do stavou, kde by uz mozno niekto panikaril a oznacil to za ohrozenie zivota.
Zvacsa sa to tykalo unavy a dehydratacie, nedostatocneho primu potravy. Bud pomohol kamarat, alebo zmena planov a prisposobenie sa podmienkam. Vsetky tieto situacie nastali pri Airsofte, kde skratka idem na doraz a nerad veci vzdavam. Pri beznom motani sa po prirode to bol vzdy relax.

Jeden priklad za vsetky:
December, teplota kokolo 0 stupnov 30 cm cnehu. Zaciatok akcie 9:00 koniec o 36 hod neskor. Nesieme celu vystroj na noclah vonku + takticke voloviny (vysielacky, nahradne baterie, nastrazne systemy) a dostali sme do do situacie v ktorej sme nemohli ostat stat a zajest si nieco. Okolo 21:00 po 12 hod neustaleho pohybu - plazenie vracanie sa po vystroj s 20 kg na chrbte + zbran, si to na mne vybralo svoju dan. Nedostatok tekutin (pil som pomerne malo moja blbost, malo som sa strazil) a ziadna potrava sposobila, ze som v jednom stupani po kratkej zastavke stravenej lezanim v snehu uz akosi nedokazal vstat. Dostal som take krce do stehien, ze som sa nepostavil ani, ked mi kamarat zobral batoh.
Keby som nevedel co s tym robit asi by ma odtial musel niekto zniest. Na stastie zabralo poriadne doplnenie tekutin, snickers tycinka, a nejaky hroznovy cukor, samo masaz stehien. Po pol hodine som bol schopny sliapat sam a po hodine som uz niesol aj svoj batoh. Nasledne som pri skumani preco som tak dopadol a ostatny nemali problem, zistil ze niesli asi len 1/2 z hmotnosti mojho vaku.
Dnes by som to uz riesil inak, vsetci sa ucime na vlastnych chybach.
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf

Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Poslaťod radeton » 26 Jan 2012, 18:37

:lol: :wink: :wolf: Už si to na budúce zapamätáš toto sú najcennejšie skúsenosti získané v priamom reále.Ináč dopľňanie tekutín je základ,netreba piť veĺa na jeden krát,ale pár hltov a častejšie, tekutinu vždy poprevaľuj trochu v ústach po sliznici a až potom prehltnúť.Pokiaĺ nemáš dostatok tekutiny pri presune tak radčej ani neprijímaj suchu potravu celkove sa to iba zhorší nastane väčšia dehydratácia a celkové vyčerpanie sa zvýši napriek tomu že si niečo zjedol.Glukózu môžeš do seba hodiť, ale konzervu neodporúčam pokiaľ do predu vieš že pár hodín sa ku vode nedostaneš.
Obrázok užívateľa
radeton

Dal Ďakujem: 122 x
Dostal Ďakujem: 173 x

Poslaťod 72janik » 14 Apr 2012, 21:33

S tými kŕčmi naozaj nie je sranda. Nosím so sebou batoh cca 25 kg tak je to naozaj fyzicky náročné. Takže pitný režim a energeticky výdatná strava je nevyhnutná. Mne osobne sa osvedčilo každú pol hodinu oddych 5 až 10 minút a pri každej prestávke pohár vody s preplachnutim úst a nesiem si aj balíček vanilkového cukru takže pri prestávke vždy kávovú lyžicu cukru. Odvtedy som kŕče nemal.
Múdry sa veľa naučí od nepriateľa, hlupák však nič od priateľa.
Obrázok užívateľa
72janik

Dal Ďakujem: 328 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Poslaťod radeton » 15 Apr 2012, 19:09

janík splaš si niekde med.je to výhodnejšie ako v ten vanílkov.cukor. :| v tom cukre je iba chemická náhrada vanilkovej arómy .med je oveľa výhodnejší produkt ako cukor.(samozrejme keď nie je možnosť zohnať med aj cukor poslúži)je tam čistá glukoza neznehodnotí sa ani vtedy keď ti do neho natečie voda pokiaľ nie je kontaminovaný v pohode ho okrem dopĺňania energie vieš použiť v prípade poranenia aj na ošetrenie rany a obsahuje kopu iných prvkov ktoré v cukre nie sú.
Obrázok užívateľa
radeton

Dal Ďakujem: 122 x
Dostal Ďakujem: 173 x

Poslaťod sony boy » 03 Máj 2013, 09:29

Mnohokrát si človek povie mne sa to nemôže stať alebo nechcel by som ale opak je pravdou ja mám tiež chvalabohu len jednu nepríjemnú skúsenosť:boli sme s bráchom na horách,bolo to asi v polovici marca,slniečko už pekne hrialo,avšak na tienistých stranách hôr stále mráz a ľad. a práve ľad sa stal môjmu brachovi skoro osudným.pri jednom skalnatom brale sme sa chceli pozrieť aký bude výhľad.chvíľa nepozornosti,pošmyknutie na ľade a pád dole naštastie nie cez rímsku a priamy pád ale pád po šikmej stene.môžem povedať že mi nebolo všetko jedno.najhoršia bola tá bezmocnosť.vidieť padať niekoho a vedieť že mu nemôžem nijak pomôcť nijak ho zachytiť.naštastie dosť stromov spomalilo a zastavilo jeho pád.po uistení sa že žije a nemá naštastie nič zlomené som v prvom momente nevedel čo robiť ale potom som sa upokojil a zistil že 300m pod miestom jeho pádu je cesta.to bolo výborné zistenie kedže sa mi to zdalo lepšie riešenie situácie ako vytiahnutie na lane späť.zlanil som sa teda len ja dole k nemu,uistil sa že mi nič nieje(naštastie ani nebolo) a pomaly sme zišli na starú ťažobnú cestu ktorá nás zaviedla na normálnu poľnú.obidvaja sme si zobrali ponaučenie že treba byť za každej situácie opatrný a nosiť aj mačky zo sebou :) . a samozrejme zachovať pri podobných situáciách chladnú hlavu.
Obrázok užívateľa
sony boy

Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia