"Trystick" alebo skúšobná palička

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

"Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod SKW » 17 Aug 2010, 21:09

Skúšal už niekto vyrezať "trystick" alebo tzv. skúšobnú paličku? Veľa o nich rozpráva bushcraftový velikán Mors Kochanski. Očakáva od vás, že ju zvládnete len s použitím svojho noža do 12-tich minút sediac pri táboráku. Je to vynikajúci spôsob ako precvičiť svoje zručnosti s nožom a rôzne techniky rezov.

Tu je moja
Obrázok

Obrázok

Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod joche » 17 Aug 2010, 21:13

Hm pekna praca a stihol si to za 12 minut? Ked hej tak klubuk dole! :D
joche
 
Príspevky: 126
Registrovaný: 12 Júl 2010, 21:42
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod SKW » 17 Aug 2010, 21:30

Heh určite som to nestihol, vlastne som vôbec nepozeral na čas, ponáhľať sa s nožom sa veľmi nevypláca. Skôr som si dal na tom záležať nech je to poriadne.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod joche » 17 Aug 2010, 22:01

Mas aj nejaku predlohu ako by to malo vyzerat? Pripadne nejaky zdroj na toho pana co to vymyslel? Priznam sa ze s tymto sa stretavam prvy krat.
joche
 
Príspevky: 126
Registrovaný: 12 Júl 2010, 21:42
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod Pepe » 07 Sep 2010, 13:43

vyzerá to super, dva klobúky dole :) myslim ze by aj potešil nejaky ten navod alebo jakýsi "zoznam" tých vyrezávaných útvarov :D..alebo je to len čisto improvizácia? :wink:
*You have to lose to know, how to win.*
Pepe
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 07 Dec 2009, 21:07
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod ScoutMasterSVK » 08 Sep 2010, 22:25

ja by som skôr povedal že by neboli zlé ani ukážky využitia jednotlivých zárezov...
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod ňaňo » 28 Apr 2011, 08:05

ahojte a na co ta palicka vlastne sluzi
ňaňo
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 26 Apr 2011, 21:18
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod pawuk » 28 Apr 2011, 08:52

ňaňo píše:ahojte a na co ta palicka vlastne sluzi


prečítaj úplne prvý príspevok v tejto téme, a zistíš to :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod SKW » 22 Sep 2011, 22:08

Na začiatok sa ospravedlňujem, že tento príspevok prichádza trochu neskôr a pritom už dávnejšie mali niektorí záujem o podrobnejší opis. Budem sa teda snažiť priblížiť jednotlivé zárezy, opísať na aký účel sa najčastejšie používajú a pri niektorých zložitejších uvediem aj stručný postup.


Na túto paličku je možné použiť akékoľvek rovné drevo bez hrčí. Najlepšie sú však vŕba a lieska, pretože poskytujú pekné rovné prúty a sú to rýchlo rastúce dreviny, ktorým nevadí odrezanie bočných výhonkov. Drevo môže byť suché, alebo mokré, je to na vás. Vŕba je však najlepšia vysušená a bez kôry. Ja som použil čerstvú liesku a kôru som neodstraňoval, aby boli zárezy lepšie viditeľné. Dĺžka paličky je približne od pleca po konce prstov na vystretej paži.

Koniec upravíte sériou rezov po obvode a zrezaním vzniknutého hrotu. Toto sa využíva prakticky stále, je to bežné uhladenie každej vychádzkovej palice. Prvý zárez je obvodová redukcia(zúženie), najčastejšie je používaná ako kĺb pri konštrukcii rámu (krosny) na ruksak.


Oválny zárez na zavesenie kotlíka/ešusu.


Sedlový dlab. Používa sa pri konštrukcii krosny na ruksak v kombinácii s kĺbom. Vo veľkom prevedení sa používa pri stavbe zrubu, konkrétne pri spájaní guľatiny v rohoch. Mal by byť široký ako priemer paličky a hlboký ako jej polomer.


Rybinový dlab. Zasahuje do polovice hrúbky paličky a jeho steny sa smerom dohora zužujú. Vyrezanie tohto dlabu vám podstatne urýchli pílka, pretože steny sa dosť problematicky vyrezávajú. No dá sa to v pohode zvládnuť aj nožom, len sa netreba nikam ponáhľať.


Tento diel nieje súčasťou cvičnej paličky, pridávam ho sem len ako ukážku, ako funguje rybinový spoj. Toto je čap, ktorý napevno nasuniete do dlabu.



Rybinový spoj je veľmi univerzálny. Dá sa použiť pri projektoch ako napríklad stojan na kotlík/ešus, rám na ruksak, alebo rôznych konštrukciách predmetov vo vašom kempe, napríklad na stolík a podobne. Ak je vyrezaný správne, nieje tu potrebné použiť nijaký povraz, drží veľmi dobre.


90 stupňová západka je veľmi jednoduchá a používa sa pri výrobe stanových kolíkov (ako drážka na šnúru), alebo ako spúšť primitívnych pascí.


Oštepová drážka. Je to v podstate spoj na čap a rozpor. Výroba si vyžaduje určitý postup, ktorý vysvetlím nižšie.


V určitej vzdialenosti vyrežete dvojice zárezov, ktoré sú navzájom otočené o 90 stupňov po obvode paličky.


Potom nožom opatrne odštiepte obidva boky od zárezu po zárez. Ďalej pomáha, ak špičkou noža bodnete do zárezov v ktorých sa budú pretrhávať vlákna (v mojom prípade zárez v ľavom dolnom rohu).


Následne paličku prelomíte, akoby ste ju chceli zlomiť na kolene.


Vznikne vám z toho takýto kĺb. Môže mať využitie pri niektorých konštrukciách, alebo ak ho prevŕtate naskrz a vložíte zátku, získate pánt. Najviac sa dá využiť práve diel, ktorý je ako vidlička a to hlavne na pripevnenie hrotu na oštep, alebo ako vodidlo na šípe (samozrejme v menšej veľkosti a precíznejšie zhotovené). Dá sa z neho vyrobiť aj naviják na povraz.


Plochý dlab. Je široký ako priemer paličky. Zvyknem ho používať pri výrobe núdzovej rámovky na zasadenie priečky do ramien píly. Tiež ako spúšťač primitívnej pasce tvaru číslice 4.


Motýlik. Vyzerá, že sa vyrezáva zložito, no je to jeden z najjednoduchších zárezov.


Vezmite vhodné poleno a použite ho ako kyjaničku. Urobte dva zárezy v tvare X, hlboké takmer po stred paličky.


Potom špičkou noža vylúpnite "krídla" a plôšky zahlaďte. Tento zárez sa po upravení používa pri výrobe výškovo nastaviteľného stojana na ešus.


Hranatá redukcia. Používa sa skôr na dekoratívne účely, no je možné ju použiť aj ako diel spúšťača primitívnej pasce tvaru číslice 4.


Diera skrz paličku. Najprv musíte plochu zúžiť z dvoch protiľahlých strán. V strede vytvoríte hranatý otvor vpichovaním špičky noža po obvode otvoru z oboch strána paličky. Má využitie pri ohnivom luku, na upevnenie tetivy v jeho dolnej časti. Táto technika vyrezania otvoru je užitočná pri výrobe pasce na chytanie vtákov, ktorú používali indiáni kmeňa Ojibway.


Príklad pri ohnivom luku s použitím osmičkového zastavovacieho uzla.



Drážka na tetivu. Podobá sa na zárez pre zavesenie ešusu, no je oveľa plytšia. Využíva sa pri výrobe núdzového luku, pri love rýb, žiab atď.


Polovičný motýlik. Toto vznikne upravením motýlika, konkrétne zrezaním jednej polovice. Používa sa na spomínaný výškovo nastaviteľný stojan na ešus.


Lúpač koreňov. Paličku zakončíte týmto užitočným nástrojom, ktorý sa využíva pri odstraňovaní kôry zo smrekových, alebo borovicových koreňov.


Cvičná palička je ozaj výbornou a hlavne užitočnou zábavkou. Ak ste to ešte nikdy neskúšali, nabrúste nôž, vezmite do ruky lieskovicu a strúhajte. Možno prídete na to, že to nieje až také jednoduché, ako to vypadá a že vaše zručnosti s nožom by ešte potrebovali trošku vycibriť :). Možete si samozrejme pridať aj nejaké svoje zárezy, ktoré často využívate. Prajem príjemnú zábavu a pozor na prsty ;-).

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod Pája » 05 Feb 2012, 22:36

A všecky pokopě aj s popisem od Kepise:

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Používanie ,,držanie noža "

Poslaťod rkw » 16 Aug 2014, 13:09

V tomto vlakne by ste mohly prispevat , ako spravne zaobchadzat z nozom .
Pridavam jedno celkom dobre video : http://youtu.be/k1xtdbPipQk
dalej sem planujem dat fotky zakladnych rezov , zarezov ... myslim si ze je to dost dolezite .
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Používanie ,,držanie noža "

Poslaťod Elév » 16 Aug 2014, 13:43

Chcel by som prispieť ako správne zaobchadzať s nožom!: To ostré je čepel a to tupé na opačnom konci je rúčka... chytíte to za rúčku a čepelou (opakujem! čepel je to ostré!!! - dosť dôležité!) takže čepelou môžte krájať. Ak to niekomu nieje jasné, nech napíše a určite sa tu nájdu dvaja, alebo traja, alebo možno aj štyria :shock: čo to už robili a poradia mu... a kúpte si leukoplast! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PS: Šimonko nezlosti sa prosím... nedalo sa odolať. :wink:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod rkw » 16 Aug 2014, 17:32

Nebudes mi verit Peto ale nezlostim sa a prisaham ze som fakt cakal (dufal) ze das prispevok ! :yees: :wink:
No predsa sa mi zda ze to video je celkom dobre pre tych co nozik v ruke priborovy toto ....
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod Mamarcel » 24 Okt 2014, 21:17

Prakticke vyuzitie roznych vyrezov a zarezov naucenych na trystick. Zaves na kotlik. Je s tym sice trocha robota ale na spestrenie volneho casu super napad. Mears ma opat raz niecim milo prekvapil. Urcite musim tento figel niekedy vyskusat.

https://www.youtube.com/watch?v=jN13BSUahIY

:yees:
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: "Trystick" alebo skúšobná palička

Poslaťod Pája » 16 Apr 2017, 22:20

Minulý víkend jsem po několika letech oprášila toto šikovné řezbářské cvičení a vystrouhala si try stick. Není teda celý, protože jsem použila jsem to, na co jsem si zrovna vzpomněla, a co se mi na lískový prut vešlo. Tato zářezová hůlka byla předkrm, hlavní chod bude užití řezů v praxi při výrobě některého závěsu na kotlík. Pokud se chystáte na výrobu jakékoliv táborové konstrukce, je try stick výborná učební pomůcka, kde se dají různé dlaby a zářezy vyzkoušet. :yees:

DSCN5634.JPG

DSCN5631.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia