Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Zvero » 05 Feb 2011, 12:21

Tak, názov už napovedá o čo ide.
1. Ako to je u vás so uhasínaním ohniska?? Niektorí len "rozdupú" ohnisko a povedia: "To dohorí." Poprípade ani "nerozdupú". Osobne sa snažím použiť čo najviac vody. Väčšinou máme tábor blízko zdroja vody (nemusí ísť o pitnú). Občas sa stáva, že je vody málo. Vtedy používam hlinu, poprípade hlinu zmiešanú s čerstvou zeleňou.

Tu pridám OT alebo príhodu ako som po akcii so survivalovím zameraním hasil vodou. Celý noc nám lialo (nemali sme spacáky, spali sme len v prírodných prístreškoch) Na noc som si prichystal poriadnu vatru. Pálili sme poriadnu gulatinu a vo veľkom množstve ... ktorú ani tel lejak nezahasil. Na druhý deň keď som ju hasil, musela mať dooosť vysokú teplotu, pretože po priliatí vody my stĺpec popola vystrelilo až k očiam. (To mám cez 180 cm a stál som.) Hlina pod ohniskom chytala červenú farbu, asi ako keď umelec páli hlinu v peci :)

2. Maskujete ohnisko ??? Ak sme v častejšie navštevovanom campe tak nie. Ale keď som campoval na kraji lesa pri posede, tak som nemohol odísť bez zamaskovania ohniska (bilo to do očí :D). Maskovanie určite pomáha tomu aby oheň znova nevslpanul. :)...

Je to napísané len tak v skratke... budem rád keď sa vyjadrite aj vy...

Prípravu ohniska ("koreňový problém" atď.) by som nechal na ďalšiu tému ...(ak ma niekto chuť kecať o tom.. môže založiť Topic).. :)
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod SKW » 05 Feb 2011, 13:46

Na toto je dobré myslieť hneď od začiatku. Vždy keď zakladám oheň, tak si miesto kde bude dôkladne vyčistím od suchého lístia, hrabanky a uistím sa, že ho zakladám na čistej zemi (To znamená, že pod ohňom nesmie byť nič iné len pôda(najlepšie kamenistá), žiadny mach alebo niečo podobné čo by mohlo ďalej tlieť a rozširovať sa). Snažím sa nezakladať otvorené ohne na miestach, kde nemám v blízkosti zdroj vody. Nie vždy to síce výjde, ale pre také prípady existujú riešenia ako sporáčiky na drevo, alebo plyn.


Ako mnohé príručky uvádzajú, nieje žiaden iný spoľahlivejší spôsob uhasenia ohňa, než vodou. Malo by sa to robiť tak, že pahrebu poleješ dostatočným množstvom vody, kým nieje možné vziať vlhké uhlíky do vlastnej dlane a následne ich roztrúsiť do okolia.
Ja ako ďalší krok robím to, že na miesto ohniska nahrniem hlinu a zarovnám ho šlapaním. Ako posledné, dám miesto do stavu v akom bolo keď som prišiel, v skratke zahádžem listami a upravím tak, aby po mne nezostali žiadne stopy.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod sally » 05 Feb 2011, 15:17

Myslím, že skw to pekne zhrnul. Len raz som mal fakt dilemu, či už môžem odísť - borovicový les na záhorí, pieskový podklad. Spravil som si oheň, opiekol kukuricu... a zahasil. Nech som lial vody koľko som chcel, piesok bol stále horúci, že sa nedal vziať do ruky. Zahádzať to nebolo moc čím, len ďalším pieskom (čo som aj spravil - premiešal som tie vrstvy). Miesto som v okruhu pár metrov vyčistil a ešte raz polial. No stále bolo cítiť, že na tej teplej zemi by sa dalo komfortne ležať :shock: Čo by ste v tej situácii robili vy? (na "hasenie" som minul cca3-4 litre vody! Oheň to bol pritom malý, len na moje potreby, žiadna vatra)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Astacus » 16 Apr 2011, 20:34

jednoducho ak to nie je nutne ohen nezakladat...hlavne nie ked je veterno a sucho dlhe tyzdne... pripadne si vybrat na ohen radsej lucku pri lese... v beznych podmienkach je v lese dost vlhko, aby sa ohen rozsiril...na ohen sa staci vymocit a zahrabat hlinou.. korene zacnu horiet najskor mrtve, preto pri mrtvych stromoch, polomoch je vacsie riziko
Astacus
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 16 Apr 2011, 18:21
Bydlisko: Poloniny, Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod sally » 18 Apr 2011, 10:04

Astacus - dovolím si s tebou nesúhlasiť. Na oheň sa nestačí len vyčúrať a zahrabať ho zemou. Jednak - ak to ohnisko po tebe bude chcieť niekto použiť, tak de-facto kempuje na tvojom záchode. No hlavne - objem močového mechúra je tak maximálne 2,5 litra. A to na dôkladné zahasenie ohňa nestačí - potrebujeme dosiahnuť, aby zem, resp. uhlíky mali "izbovú teplotu."
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod mipa » 18 Apr 2011, 10:20

ja vzdy pouzijem vodu a zeminu, najprv rozhrabem uhliky, potom pouzijem vodu, zahrabem zeminou a ak treba tak este raz vodu, este sa mi nestalo aby to nestacilo, samozrejme, vacinou ohen zakladam tam kde uz predtym bolo ohnisko, ak nie, tak to ocistim ako pisal SKW
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod juraj1974 » 18 Apr 2011, 10:35

Ties si dovolim prispiet aj ked moj sposob sa nijak asi nelisi od vasich. Ako povedal SKW na toto je treba mysliet hned na zaciatku. Preto ja vacsinou ohen zakladam na vycistenom mieste od vsetkeho sucheho a robim navyse este maly okop z hliny okolo. Tato mi sluzi po zahaseni a ,,zadupani,, ohna na zakrytie celeho ohniska. Ohen zahasinam resp. nechavam dohoriet hned po priprave jedla. Tak ze ked odchadzam tak mam istotu ze ohen uz neni nebezpecny co vzdy preverim aj polozenim ruky na zasypane ohnisko. Posledna uprava pred odchodom je uz len uprava miesta oddychu do povodneho stavu v akom sa nachadzalo pred prichodom t.j. aby nikto nezainteresovany nezistil ze sa tam ohen vobec zakladal. Musim sa ale priznat k jednej veci. Po mojom odchode ostavaju na mieste ohniska polozene vzdy dve veci. Y z dreva a samotna palica na ktorej sa varilo... :wink: To preto aby ten kto po mne pride a ma otvorene oci nemusel uz zhanat tieto pomocky na varenie...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Astacus » 10 Júl 2011, 14:47

sally píše:Astacus - dovolím si s tebou nesúhlasiť. Na oheň sa nestačí len vyčúrať a zahrabať ho zemou. Jednak - ak to ohnisko po tebe bude chcieť niekto použiť, tak de-facto kempuje na tvojom záchode. No hlavne - objem močového mechúra je tak maximálne 2,5 litra. A to na dôkladné zahasenie ohňa nestačí - potrebujeme dosiahnuť, aby zem, resp. uhlíky mali "izbovú teplotu."


tak to nehrozi:) myslel ze som v bushcraft fore a ziaden bushcraftak nekadie ohen v kempe, pri chodnikoch a neviem kde...ale hlboko v lese... pisal som tiez, ze pokial nemusim nezakladam ohen...v zime je to jedno a v lete nerobim vatru, ale maly ohnik na polievku na ktory moj obsah mechura uplne postacuje:DDDDDDDDDDDD
Astacus
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 16 Apr 2011, 18:21
Bydlisko: Poloniny, Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Archanjel » 24 Okt 2011, 00:30

voda az kym sa uhliky neschladia az kym nevyzeraju ze su aktivne, zahrabem hlinou, zakryjem vrstvou travy ktoru som odobral pri vyhlbovani diery, este poriadne poskacem nech vytlacim maximum vzduchu zo zeminy.
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod jasommato » 22 Sep 2012, 20:22

na zrusenie ohniska treba mysliet este pred jeho zapalenim
ja si nosim vzdy polnu lopatku na vyrezanie podkladu a vykopanie ohniska cca 10cm do hlbky
v lese ohen palim skoro vzdy pretoze ohen k tej atmosfere proste patri, ale robim len mali ohen na uvarenie a zohriatie takze z hasenim neni problem
necham prehoriet kolko moze lopatkou to rozmrvim v diere vsetko nadrobno ocuram a zasipem hlinou a dam naspet machalebo travu ako boli a finito
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Kapo » 22 Sep 2012, 21:07

jasommato píše:na zrusenie ohniska treba mysliet este pred jeho zapalenim .....

..... vsetko nadrobno ocuram a .....


Ta, už som sa zlakol, že tu nikto nechčije do ohníka. :lol: :lol:
Ja som tiež ocikával ohník,...................................................... keď som bol malý chlapec. :wink:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Chesus » 22 Sep 2012, 21:20

Tiež to občas robím, taký záverečný rituál :D
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod root » 22 Sep 2012, 22:41

ja to nerobím, ale za mojich chalanov sa nezaručím ... :lol:
Prílohy
cik.jpg
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod jasommato » 22 Sep 2012, 23:52

no ako deti sme to mali ko taky ritual doopekali sme a tatko vyhlasil ide sa hasit a vsetci sme ostali ohen
na niaku dobu som na to zbudol ale pred par rokmi som si na to spomenul a je to milá spomienka na dectvo tak som znovu zacal :D
a hlavne nemusim nosit vodu naviac :lol:
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Kapo » 24 Sep 2012, 14:48

Tak, je to dosť smutné, šťať do ohňa, či ohniska. Prírodný ludia, ktorý majú radi prírodu, si oheň, ktorý im dával teplo a svetlo vážia.
Všeobecne sa ohníčky, ktoré zakladáme v lese delia na posvätné-slávnostné a úžitkové-táboráky. Ani do jedného sa nepatrí hádzať odpadky, pluvať, hádzať špaky, a na koniec ho ošťať. Je to to isté, ako by ste ošťali kamaráta, či človeka, ktorý vám pomohol.

V niektorých kruhoch je to absolútne neprípustné, a mohli by ste dostať aj päsťou do rypáka.
:camp:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia