Bushcraft so psom

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod root » 28 Apr 2014, 13:33

urob klobáse :-)
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Tito » 28 Apr 2014, 13:59

Keď vidím ako sa to tu emotívne špičkuje bojím sa opýtať na radu. ...Ako si môžem založiť nové vlákno: "Buškraft s mačkou"? (Bushcraft s Bobrom som už našiel).
...ale predsa len to skúsim:

Idem dať kastrovať psa a ako som si všimol je tu veľa gurmánov a labužníkov, ktorí radi jedia psí guláš, klobásy a podobne. Rád by som im zaslal na koštovku vyklieštené varlata - predpokladám že budú vynikajúce len tak zľahka osmažené na cibulke s chlebíkom. Ak by im chutili tak môžem napr. na Letný zraz doniesť celého psa a môžeme ho tam spoločne obetovať na oltári prírody a prijať pokrm. ...k veci:

Moja otázka znie: Mám to uviesť do vláka "recepty" alebo do inzercie "predám, vymením, darujem"??

Teším sa na vaše rady. :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod atti.hombre » 28 Apr 2014, 14:43

Téma trocha prečistená...poprosím o inteligentnú komunikáciu...slovné útoky,nadávky a off topic budem mazať

atti.hombre
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod craobs » 29 Apr 2014, 14:09

Pre mna tu prezentovane vyhranene nazory su na urovni srnojebov (ako sa to tu rado nazyva) ktori maju nazor ze clovek v lese kade tade nema co robit.. a snad sa nedozijem doby kedy sa aj oni presadia a slovensko sa zaradi medzi krajiny kde nie je mozne taborenie mimo vyhradenych campov a pohyb vyslovne len po znacenych trasach.. potom si mozte napisat svoje velke HOWGH
pretoze v podstate maju pravdu, clovek prirodu vyrusuje, zanechava tam stopy a pach (vratane mocu).. Cista volna priroda sa natolko ludskou cinnostou zuzila ze zver nema uz skoro nikde pokoj a aj tam kde by ho mohla mat ju rusia turisti a aj bushcrafteri.. Ak si niekto predstavuje ze to ze zahladi vizualne stopy je ok tak je mimo, zahladi mozno pred ludmi, zver vie a dlho bude vedet kde a ze ste tam boli..
A mozme rozobrat aj tusirtov po ktorych ostava bordel vo forme konzerv, petiek a po pilcikoch aj olejove bandasky, hulakajuce deti a ich matky aby nerobilo to a tamto, ozrati spievajuci stanujuci.. to vsetko je clovek v prirode a nemozno ho vylucit, tak ako pes ked sa berie vseobecne..
Nejake klieste si clovek donesie tak ci tak, rovnako detom clovek nezabrani sa sparat v zdochlinach palickami alebo rovno prstom su to deti.. rovnako zdochliny su aj v meste, mysi, potkany, holuby, poulicne macky.. to uz nie je o psoch v lese ale toto.. to je tak, kto chce palicu si najde..

Ale predsalen trochu k mojmu zmyslaniu sebeckemu choremu :-)
Moj pes je na BARFe, co je surova strava, takze ciste maso, zelenina, ovocie, bez kdejakych speci doplnkov, ziadna chemia (okrem snad pesticidov a mozno atb v mase) tam nie je + teda chlorova voda z vodovodu.. takze aj exkrementy s ohladom na slachtenim (aj ked mam primitivne plemeno) zmeneny traviaci trakt su "prirode blizke" narozdiel od mnohych polovnickych psov.. mimo to aky je rozdiel medzi exkrementom a mocom domaceho psa ktory beha po turistickom chodniku a polovnickym ktory chodi a znackuje aj mimo chodniky a kludne aj pri krmidlach ktore su mimo chodnikov?
ak sa bavime o selmach a pachu tak sa mozme bavit o malych karpatach asi kde su tak lisky..? na strednom, severnom slovensku a tatrach uz su prirodzeny predatori vysokej, vlci, medvede takze "zapachovane to tam maju vo velkom" takze asi nebehaju furt cez dve doliny..
ze je vychovana, nelovi, neplasi zver som uz spominal, rovnako nikdy nie je mimo dohlad (sama od seba, bez toho aby som na nu piskal, proste je naviazana)
ano obcas stekne ked ju nieco prekvapi alebo sa jej nezda.. rovnako ako clovek ked sa rozprava, deti kricia, clovek si piska alebo hoc obcas tleskne na upozornenie zveri ze je tu aby neprekvapil napr diviaka a mladymi.. je to stek nie suvisly zbesily stekot (ako vyhecovany polovnik)
takze sam pred sebou mam obhajene preco moj pes moze a bude chodit kde chce, nevidim v tom problem, a takych istych je hromada..

preto vseobecne tvrdenie ze pes nema co robit v lese je ako srnojeb pre ktoreho do lesa nepatri clovek.. su pre a proti argumenty ale medzi nimi hromada individualnych ALE na zaklade ktorych sa rozhodne ci ano alebo nie..
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Pája » 29 Apr 2014, 16:50

Problém je ten, že kus pravdy mají obě strany, ale nikdo úplnou. Byla bych ráda, kdybyste to přestali brát jako sled osobních invektiv a buď debatu ukončili, nebo se bavili konstruktivně.

Mě osobně by třeba zajímalo sebekritické zamyšlení zdejších pejskařů, nakolik jsou jejich miláčci spolehliví na to, aby je mohli nechat na volno (kdekoliv) a jak se chovají na výpravách, mimo svoje obvyklé prostředí.

Díky.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Natti94 » 29 Apr 2014, 18:27

Moja psia zverenkyňa má blízko k vysokošľachtenému plemenu ako baník k baletu,ale pri potulkách cupitá predo mnou fixných 5-6 metrov po lesnom chodníku,pričom pre ňu platí,že svojvoľný pohyb doprava či doľava neexistuje. Ak sa pritrafí nejaké "zvieracie pokušenie",má povolené jedno-"slintať". V podobnej réžii prebieha aj cesta späť s tým menším rozdielom,že sa drží pri mne bližšie.
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod opossum » 30 Apr 2014, 09:41

Tito
Idem dať kastrovať psa...

nechcem tu rozvírť ďalšiu konfrontačnú debatu, iste máš na to svoj dôvod...ale. Poznám jeného vykastovaného kocúra, je to smutný pohľad. Vykastrovali ho preto, že bol veľmi bojovný, provokoval aj psov...Teraz je bojazlivý, doslova bez života. Nechápem stále jedno. Načo vôbec ľudia vlastnia zvieratá, keď si ich potom "musia" prispôsobovať podľa svojich predstáv. Podľa mňa aj tomu kocúrovi, hoci je to domáce zviera (nie je to mačka divá), by bolo lepšie niekde na slobode, ako v paneláku a bez vajec :mrgreen:
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod lubo.k » 30 Apr 2014, 15:43

Pája píše:Problém je ten, že kus pravdy mají obě strany, ale nikdo úplnou. Byla bych ráda, kdybyste to přestali brát jako sled osobních invektiv a buď debatu ukončili, nebo se bavili konstruktivně.

Mě osobně by třeba zajímalo sebekritické zamyšlení zdejších pejskařů, nakolik jsou jejich miláčci spolehliví na to, aby je mohli nechat na volno (kdekoliv) a jak se chovají na výpravách, mimo svoje obvyklé prostředí.

Díky.


Ked idem do lesa so svojou 6 mesacnou fenkou labradora tak je stale na volno odomna sa vzdiali maximalne na 20 metrov aj to asi prehanam privolanie mame zvladnute na 101%. Stalo sa nam ze 10 metrov pred nami vybehli z krovia srnky co som sa az zlakol vobec som ich nevidel moja sa za nimi rozbehla ale hned jak som ju privolal kumne a povedal fuj zastala a prisla kumne, to iste sa nam stalo aj s bazantami a raz sa nam stalo ze 20m od nas pristal bocian :D co som sa cudoval ale ked som psovi povedal kumne tak ziadne protesty neboli :) takze svojmu psovi naplno doverujem :)

Na druhej strane mam aj jedneho starsieho labradora asi 6 rokov ma fenka, nieje to celkom moj pes ale staram sa o neho a s tou jak som bol pri lese a sa rozbehla za srnkami nemohol som ju vobec odvolat nijak raz! tak od vtedy s nou ku lesu nechodim iba na polia kde nieje les a som si isty ze tam niesu zvierata som sa az zlakol ze tym srnkam ublizi takze od vtedy si myslim ze nevychovany pes do lesa nepatri a uz vobec nie na volno. Ale na ospravedlnenie psa tej fenke sa nevenovalo za mlada tak ako ja sa teraz venujem svojej je to taky klasicky domovy pes takze tak.
Obrázok užívateľa
lubo.k
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:40
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Tito » 30 Apr 2014, 16:10

@Opposum:
1. snažím sa písať totálne vecne, nehľadajte prosím za tým sarkazmus ani dvojzmysly:
2. bez vajec bude behať po obrovskej záhrade pri rodinnom dome
3. psíka neplánujem dať do "chovu" nakoľko je to kríženec, nad ktorým som sa zľutoval a zobral som ho od ľudí, ktorí sa o neho nevedeli (nechceli) starať
4. Je to kríženec Amerického Stafforda (niekedy škatuľkovaného ako "bojové plemeno") a som už jeho tretí majiteľ, neviem čo všetko má psík za sebou takže nechcem nič riskovať, nakoľko má už nejaké "fanty" a po ulici tu lieta kopa detí.
5. Je dosť teritoriálny a všetko označuje, doma, na poli v lese a pod + je to tzv. utekáč (z domu) s poriadnou dávkou hyperaktivity. Nakoľko cítim za neho zodpovednosť, nechcem aby nabúchal nejakú slečnu. Stačí mi pár krát do roka pozabíjať nejaké tie králiky a hydinu, v topení šteniat nevidím žiadnu slasť. A tak isto nemám možnosť starať sa o šteňatá.
6. Útulky sú plné "detí letnej lásky" tak nechcem naprodukovať ďalšie.
7. Urobím všetko preto aby môj Prdko neostal bez života, nezlenivel a nestlstol :skaut:
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Lesso » 23 Sep 2016, 13:46

Pokud nemáte u psa autoritu a není oddaný na 100% tak bych ho do lesa nebral (neustálé ohlížení nebo křičení není pro mě). Já chodím s psíkem na volno po lese od doby kdy ho matka přestala kojit, byl neohrabaný a všeho se bál....Nikdy mě neutekl ikdyž byla třeba srna pár metrů od nás, jednoduše si to nedovolí. Nevzdálí se ode mě dál než na nějakých 5 metrů, máme k sobě úplnou vzájemnou důvěru, ví co po něm chci a ani nemusím nic říkat, spíme vedle sebe....Věrnějšího psa už nikdy mít nebudu.
Takže za mě ANO, se psem do lesa pokud ho zvládáte.
Všude dobře, v lese nejlépe....
Obrázok užívateľa
Lesso
 
Príspevky: 49
Registrovaný: 21 Sep 2016, 13:44
Bydlisko: Východ Čech
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Borsuk » 23 Sep 2016, 15:53

Si šťastný človek,vychoval si si psa na svoju podobu a potrebu.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Lesso » 23 Sep 2016, 17:21

Ani jsem ho moc vychovávat nemusel, prostě k sobě patříme :yees:
Prílohy
pes 3.jpg
Všude dobře, v lese nejlépe....
Obrázok užívateľa
Lesso
 
Príspevky: 49
Registrovaný: 21 Sep 2016, 13:44
Bydlisko: Východ Čech
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Dufi » 14 Máj 2017, 15:31

Kokso...vyzerá ako môj, už nebohý, Atos..

Obrázok


Sent from my iPhone using Tapatalk
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod zbojnik » 11 Feb 2019, 14:43

Pripojím sa do debaty. Za mna ist so psom do lesa bez voditka ked pes poslucha nieje agresivny nieje problem. zo psami chodim uz roky do lesa samozrejme podla ich moznosti su situacie ked si ju radsej chytim na voditko stoho dovodu ze ide crieda diviacej alebo ide niekto z dvoma bernardinmi ktore ho posluchaju asi ako cvicena sliepka na povel vylez na strom. je smiesne smutne zaroven ked mi povie kamarat ze nemoze pustit svojho psa z vodzky vonku lebo ked nieco zbada hned zatym zacne utekat, na objasnenie premna to je smiesne lebo viem ako toho psa ucil a hudskal na macky sliepky a ine domace zvierata a potom ho zato chvalil. ked pocujem spojenie ,,zober cicu,, tak mam chut majitelovi prasknut po cele lopatou lebo ten pes jednoducho robi to co sa naucil za mladi.(samozrejme su aj výnimky ze niektore psi su velmi neucenlive alebo temperamentne). po dlksiej dobe co som nemal psika sme si dopriali steniatko ma tri mesiace chodim snim uz bezne vonku nekricim nanu ani ju neohriakavam, vzdy sa ma znami spyta co ma tiez steniatko ze preco ju nevolam. odpovedal som ze sa musi naucit sama pokial moze. ked sa zabrzdi pri nuchtani alebo bezi dopredu dalej ako sa mi to paci riesim to tak ze sa skryjem a tak ju potrestam ona je bez seba ked ma nevie najst a ja sa aspon kus pobavim ked ma hlada a nabeha sa a ked ma najde nevzdia li sa na 5 metrov odo mna. ale priznam sa problem je ked najde lentilky po srncej alebo vsokej ma ich ako dezert a vtedy nepomoze iba malo co. proste dezert je silnejsi ako ja :D
otázka trápi ma nocou aj dňom, neviem či ľudstvo alebo ja blázon som.
zbojnik
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 09 Feb 2018, 09:17
Bydlisko: Kalinovo
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Gandalf » 23 Aug 2019, 17:33

Ja mam 1,5 ročnu fenku STB. Rybačky aj tury zvláda v pohode len zima jej trochu vadí...ale to je u tohoto plemena normálne. Poslucha aj na volno len ju dosť lákajú výsledné produkty trávenia lesnej zvere :D akurat na to davam pozor :D
Gandalf
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 08 Júl 2019, 06:35
Bydlisko: Trstená
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia