Fotografie zvierat z prírody

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Willy » 12 Sep 2014, 18:20

DIVNÝ KRKAVEC

Moje první slovenské hory, které jsem poznal v necelých osmnácti, bylo Slovenské Rudohoří.
Při přechodu hřebenové trasy od Klenovského Veporu až na vrchol hory Stolica na mne tehdy mocně zapůsobila Muráňská planina. Rád jsem se do téhle oblasti často vracel.

BLACKIE 01.jpg
BABÍ LÉTO JAK MÁ BÝT

Na jedné z podzimních výprav za krásami babího léta jsme s mojí ženou a dvěma kamarády zažili docela zajímavou věc.
Svačili jsme tehdy u přírodní rezervace "Ľadová jama". Náhle, kde se vzal, tu se vzal - z lesa přilétl krkavec a přistál na zem pár metrů od nás. Naše nadšení neznalo mezí - krásný velký pták a takhle blízko - to byl zážitek. Krkavec se začal kolébavou chůzí pomalu blížit. Když byl takřka na dosah ruky, začaly mi hlavou bloudit podivné myšlenky. Uvažoval jsem, jestli by ta malá plachost nemohla signalizovat onemocnění vzteklinou. Nastoupila lehčí panika - jako bývalý vojenský psovod jsem o téhle zákeřné nemoci něco věděl, ale zda by vzteklinu mohl mít i pták, to jsem si na 100% nebyl jist. Spíš jsem to považoval za nemožné - jenže - co když se mýlím :shock: ?

BLACKIE 03.jpg
TAK CO - NEBYLO BY NĚCO?

Krkavec se snažil s námi kontaktovat a patrně z nás chtěl vyloudit nějakou potravu. Nakonec moje zvědavost rozehnala obavy a já krkavci hodil jednu sušenou meruňku (marhuľa). Obratně ji sezobl ze země a během krátké chvilky ji spořádal. No a pak jsem se ho už nezbavil. Neustále lehce kloval do mé boty a spiklenecky na mne pokukoval. Usoudil jsem, že krkavec byl asi kdysi ochočený a je tedy zvyklý na lidi.

BLACKIE 02.jpg
HMMM ..., PŘECI JEN NĚJAKÁ DOBROTA

Odhodlal jsem se k experimentu - vzal jsem meruňku do ruky, dřepl jsem si na bobek a nabídl mu ji přímo. Přijal ji beze strachu. Dostal jsem kuráž a další meruňku jsem mu nabídl pravou rukou, ale byla tak vysoko, že na ní ze země nedosáhl. Jako můstek k té dobrotě, jsem mu nabídl levou ruku - tak, jak to dělají sokolníci. Chvíle otálení a náhle se mi do ruky mírně zaryly jeho pařáty a on se pak natáhl po meruňce. Kupodivu i potom zůstal na ruce a já měl náhle jeho zobák jen 25 centimetrů od obličeje. Rychle jsem natáhl pravou ruku za zády směrem ke kamarádům, aby mi do ní dali další meruňku. Než se tak stalo, začal krkavec odhodlaně kráčet po mé ruce k rameni. Podvědomě jsem zatáhl hlavu mezi ramena a sklonil obličej k zemi. Krkavec ráznými krůčky napochodoval přes rameno až skoro na můj zátylek a než jsem se nadál, tak mne celkem něžně, ale přeci jen, klovl zezadu do hlavy. Dost rychle jsem ho setřásl z ramene. Neulétl daleko a hned se k nám zase vracel. Už jsem neměl náladu na další krkavčí zábavu a tak jsem přenechal prostor mému kamarádovi. Žena už začala fotit a tak se můžete podívat, jak si to užíval on.

BLACKIE 04.jpg
ZAČÍNAJÍCÍ SOKOLNÍK

Naše zásoba meruněk povážlivě mizela. Krkavec tedy začal kontrolovat i naše batohy.

BLACKIE 05.jpg
TO UŽ FAKT MERUŇKY NEMÁTE?

Nakonec se mu podařilo jeden z ruksaků a i mojí bundu označit typickou elegantní ptačí bílou a řídkou značkou :roll:!
Nastal čas odchodu. Vyrazili jsme loukou po cestě dál a krkavec s námi. Vždycky přelétl kus před nás a čekal, až k němu dojdeme. Tak jsme pokračovali ještě asi 200 metrů a pomalu jsme se blížili k lesu. Náhle se z úplně opačného konce louky ozval důrazný lidský hlas: "Blackie ..., Blackie ..., kde sa túláš, Blackie!"
Z lesa vyšli dva lesníci. Krkavec se po hlasu otočil, ještě kousek popošel před námi a pak se náhle vznesl a odlétl k rovnou lesníkovi.

No a to je všechno ... :wink:

Foto: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Pája » 12 Sep 2014, 19:15

RádaTvé příběhy ze setkání s divokými tvory čtu. Díky za sdílení. :camp:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Natti94 » 15 Sep 2014, 21:00

...zmenšená verzia "Varana domáceho"... :)
Prílohy
DSC00455.JPG
DSC00453.JPG
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Jozzo » 25 Sep 2014, 20:04

Hendikepované mláďa Salamandry škvrnitej z prameňa spod Uhrovského hradu

q.JPG
v prameni
Prílohy
w.JPG
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod opossum » 26 Sep 2014, 13:45

salamandru škvrnitú som nevidel od detských liet...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Jozzo » 28 Sep 2014, 18:03

Treba ísť do lesa po niekoľkohodinových dažďoch, vtedy vyliezajú v hojnom počte ;)
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod opossum » 29 Sep 2014, 09:30

no jo, ale myslím, že je to aj znečisteným prostredím, práve salamander škvrnitý je na to veľmi citlivý...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod bobek » 30 Sep 2014, 19:14

Dcerka a "blízká setkání třetího druhu".
Obdivovala a nechala si lozit po ruce tuto malou ještěrku, zabavila se na dobrou půlhodinu.
Jěštěrka samosebou neutrpěla škody.
Prílohy
2014-09-28 11.06.43.jpg
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod atti.hombre » 30 Sep 2014, 20:04

tak dám i ja dačo zo záchrannej akcie

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Natti94 » 06 Jan 2015, 20:28

Miestni "okupanti" rieky Rimava... :)
Prílohy
DSC00732.JPG
DSC00736.JPG
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod MATOBRADA » 05 Mar 2015, 21:43

aj odo mna daco z potuliek
Prílohy
DSCN8651.JPG
DSCN8650.JPG
DSCN8648.JPG
DSCN8647.JPG
DSCN7497.JPG
DSCN7487.JPG
DSCN7485.JPG
DSCN7480.JPG
DSCN7472.JPG
MATOBRADA
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 27 Nov 2014, 12:03
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 52 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod MATOBRADA » 05 Mar 2015, 21:47

a este dvaja klepetkaci :)
Prílohy
DSCN8454.JPG
DSC_0721.jpg
MATOBRADA
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 27 Nov 2014, 12:03
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 52 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Willy » 19 Mar 2015, 14:37

ZVĚDAVÁ (DRZÁ) LIŠKA

Už jsem podobných historek vyslechl více. Třeba jednomu mému kamarádovi se liška snažila odnést při bivakování dokonce pohorku. Nebýt jeho ostražitějšího parťáka, který vzbuzený hlukem zahlédl botu i s liškou 15 metrů :shock: od tábořiště, šel by asi druhý den bos :roll: . I tady na B-portálu jsem někde četl něčí podobný zážitek o noční návštěvě lišky při táboření.
Já jsem to zažil poprvé s pár přáteli z našeho portálu vloni při našem jarním toulání Fatrou.

LIŠKA 01 Zdenka.jpg
JARNÍ VELKÁ FATRA - všimněte si v popředí hořce a prvosenky

LIŠKA 02 Mišo.jpg
POHODA NA SALAŠI

Stalo se to jednoho večera, tábořili jsme nedaleko lovecké chaty, kde je takový malý skalní převis i s ohništěm. Ke spánku jsme se uložili na zem hned kolem ohniště. Batoh jsem zvyklý si dávat rovnou za hlavu.
Uprostřed noci mne vzbudilo Mišovo volání: „Huš.., zmizni …!“ Já - rozespalý - jsem se snažil pochopit co se vlastně děje. Mišo vysvětloval, že ho probudilo nějaké šustění a hluk. Po rozsvícení baterky zjistil, že se tu objevila liška, procházela se naším ležením a očmuchávala batohy. Světlo baterky jí nijak nevadilo a dál drze pokračovala v průzkumu tábořiště. Ani na křik nereagovala. Samozřejmě mne hned napadlo, že krotkost lišky může být příznakem vztekliny. Jen jsem si uvědomil, že výskyt vztekliny je v současné době v našich krajích prakticky nulový. A tak, se snahou jí zbytečně neublížit, házeli jsme do jejího těsného okolí polínka, co byla připravená na ranní oheň. Sice se stáhla o pár metrů, ale dál pobíhala v oblouku kolem převisu. Ke každému polínku, které dopadlo na zem se hned vrátila a zvědavě je očuchávala. Usoudili jsme, že je asi jen dostatečně drzá a patrně zvyklá na lidi, kteří se tu na lovecké chatě vyskytují a dost možná jí občas někdo něco dobrého rovnou hodí.
Zásoba polínek pomalu končila a tak jsme s Mišem vstali, obuli se a začali ji prohánět osobně. Teprve výpad s pořádným hulákáním způsobil, že liška se stáhla do tmy. Probrali jsme batohy a pro jistotu jsme všechny potraviny dali na skalní římsu, aby na ně liška nemohla. Usínání bylo nekonečné, ještě mnohokrát jsme kuželem světla propátrali okolí, zda se nevrátila.
No - nakonec jsme nějak usnuli.

Na druhou půlku týdne jsme měli s lesáky domluveno propůjčení jiné lovecké chaty, která byla od našeho tábořiště asi 4km. Přesunuli jsme se tam a během dne pak za námi dorazili další kamarádi. Večer jsme se sešli kolem ohně. Jaké bylo moje překvapení, když se u ohně objevila patrně ta samá liška. Bylo s námi už i pár menších děcek a jejich nápad udělat si s pomocí mobilu „selfie“ s liškou, nám nepřišlo úplně nejmoudřejší. Lišku jsme zase odehnali, ale raději jsme děti i s většinou dospělých poslali do chaty. U ohně jsme zůstali jen Jačko, Nataniel a já. Chtěli jsme počkat, až největší plameny trochu pohasnou a pak jít za ostatními. Patrně proto, že nás u ohně bylo jen tak málo, liška dostala více kuráže a brzy se ze tmy znovu vynořila. Vzhledem k tomu, že jsme všichni díky dýmu seděli na jedné straně, liška k našemu překvapení přišla z druhé strany ohniště tak blízko, že očmuchávala kameny ohraničující sálající plameny. Patrně tam cítila zbytky tuku nakapaného při předchozím opékání klobásek.
Ach jak jsou ti dospělí proradní - dětem sice selfie zakázali - ale sami nakonec neodolali a fotografovali :oops: .
A tak máte možnost i vy prohlédnout si lišku opravdu hodně zblízka.

LIŠKA 03 Nataniel.jpg

LIŠKA 04 Nataniel.jpg

LIŠKA 05 Nataniel.jpg

LIŠKA 06 Jačko.jpg

Měl jsem představu, že oheň je celkem spolehlivý prostředek na odhánění šelem, ale budu si muset to tvrzení do budoucna poněkud upravit :wink: .


FOTO: Jačko, Mišo, Nataniel, Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod irish007 » 26 Mar 2015, 20:10

Niečo z minulého leta... Fúzačov som videl veľa, ale tento bol unikátny svojou veľkosťou :)
Obrázok
Obrázok užívateľa
irish007
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 01 Máj 2014, 15:52
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod lubo.k » 04 Apr 2015, 14:02

Nejake moje fotoulovky :)
Prílohy
kuna.jpg
Kuna lesná
IMG_2186.jpg
Srnec lesný
daniele1.jpg
Daniel škvrnitý
daniele.jpg
Daniel škvrnitý
Obrázok užívateľa
lubo.k
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:40
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 15 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron