Ake jedlo so sebou beriete?

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod root » 01 Dec 2012, 14:53

na jednodňovky si často beriem iba sójovú ( či inú ) tyčinku a nejaký ten šulec cukríkov - hroznový cukor, ako energit. Po zdolaní 1600 výškových metrov sa hodí. Bežný našinec má dostatočnú zásobu tuku aby prežil viac ako deň bez stravy, ide iba o to nekaziť si zážitky pocitom prázdneho brucha a hladom. Ja ho mám dosť na týždeň :P

Samozrejme vodu, aj keď viem že po ceste mám pramene, už sa mi stalo že jeden bol vyschnutý ( pritom pred rokom ešte zurčal a osviežoval chladnou a chutnou vodou ) a druhý rozryl lesný traktor pri sťahovaní dreva a nebolo ani vidieť v bahne kde je voda z prameňa a kde napršaná v kolajach po traktore.. Jednoducho jednodňovky, pokiaľ ich robím sólo väčšinou idem iba s vačkami 8)

Ak idem s niekým ( a pri tom s mojimi chološmi ) tak sa zásobujem čím sa len dá, chološi sú ako kyselina - doslova "zožerú" všetko čo sa len zjesť dá ... vtedy taká klasika, niečo na opekanie ( slaninka, klobása ) + chlieb, nesmie chýbať cibuľa ( prevencia proti nachladnutiu ! ) , často zemiačiky na pečenie, ovocie ( banán, jablko,... ) , ak to má byť kulinárskejšie tak hodím predtým do pácu krkovičku, všetko to naložím ( aj so zemiakmi, paprikou, rajčinami, cibuľou a tak ) do plastovej krabice s vrchnákom a potom to krásne vyvoniava z alobalu v pahrebe .. :D Neberte si rybu s kosťami ... je síce super papať šťavnatého kapríka v alobale z pahreby, ale ak ste 5 kilákov od civilizácie, ste sám ( decká vám moc nepomôžu ) a kostička vám môže zabehnúť, ona aj zabehne ... :twisted:

Pokiaľ plánujem krátke zastávky a bez ohňa tak už "pripravenú stravu" - chlieb s maslom, syrom, salámou,... + sladkosť, ovocie, čaj v termoske pre chološov ak je už chladno a pre mňa kafčo ...

Na viac dní klasika - nejaká ta polievka, chlieb, slanina ( nekazí sa tak rýchlo v teple ako mäso ), ovocie, kvalitná tvrdá klobása a saláma ( tiež sa nekazí tak ako tie "blatové" ) syr, cestovina, nejak sa vyhýbam konzervám, jednoducho moc mi neberú, radšej si dám chlieb s masťou a cibuľou a upečiem nejaký zemiak ako zjesť niečo čo ani neviem z čoho je a v popise obsahu je 15 éčok, kurací separát ( vodným tlakom otrhané slepačie kosti, hlavy a nohy ) a podobne .. a neprodukujem tak odpad. Čaj moc nepijem, teda raz za čas ak robím je vždy niečo okolo z čoho sa dá robiť ( malina, jahoda, .. a kopec iného ) , radšej nosím kafčo ( 3v1 asi ako každý ) , nejaký šumák do vody. Ono vitamín je vždy vítaný doplnok a je to dobré na žalúdok, totiž ak vypijete väčšie množstvo iba čistej vody počas dňa, ktorá má "divné" PH ( dosť často sa vyskytujú slabo mineralizované vápenaté vody v lesoch kade behám ) v kombinácií s mastnou stravou ( slanina a tak ), či stravovaním na ktoré nie ste zvyknutý, môže vás prekvapiť veľmi silná kyselina ( záha ) až na hranici vážnych žalúdočných problémov ( ten kto je "slabší" na žalúdok )... Nič tak neposerie náladu a plány ako tieto ( zbytočné ) problémy !

Priznám sa že už vopred odmietam aj na veľadňovkách robiť experimenty so spevavcami - jednoducho sú pod takým tlakom okolia a túlavých mačiek že ich nebudem decimovať aj ja ( ako prvý bod a zásada je pre mňa ochrana všetkého živého, aby raz aj moje deti a vnúčence mohli vidieť prírodu aspoň v tako stave ako ja a preto chodím do lesov aby som si užil ) .. hlodavcov a podobné tvory by som jedol keby šlo naozaj len o prežitie - tu nemám zasa chuť experimentovať s nejakou biologickou nákazou. Priznám sa že neodmietnem pstruha ( lepšie povedané dám vždy keď môžem :yees: , nie je problém pre toho kto to vie na potoku nachytať do rúk ak sú v potoku + rýchla a nenáročná príprava ), huby ( naozaj len to čo poznám, za kráľa mojich chuťových buniek považujem posolený a opečený rýdzik ) a svojho času ( bol som mladý a bolo to veľmi dávno ) som navšívil aj zopár kurínov ( vajcia a najmä pokiaľ je viac osôb aj chutné kuriatko ), či klietok so zajacmi ( zajac je najlepší v alobale so slaninou, alebo dusený v ešuse s vrchnákom na bylinkách a hubách, na ohni mi vždy príde nejak suchý ) a záhrad ( zemiaky, mrkva, kaleráb, nejaké to ovocie )

.. jedna rada ..

- Nedevastujte, neničte a neberte naozaj nič iné ako to vajce, či kura nech nájdete bárz čo! Kľudne môže byť majiteľ zároveň polovníkom, má legálnu zbraň, preukaz lesnej stráže a vlastní jazvečíka, čo vám síce dovolí loviť v kuríne, ale je to zároveň výborný cvičený a vytrvalý stopár... a ani vám by sa to nepáčilo ..
- Ak som už navštívil kurín ( zajačinec ), vždy sme sa "vyzbierali" ako partia a nechali na mieste činu náhradu .. vtedy bolo za kura a trochu zemiakov zo záhrady 20 korún československých zastrčených medzi doskami dvierok naozaj dosť .. Človek si vyskúšal, užil adrenalín a nehrýzlo ho svedomie prípadne aj policajný pes po nahlásenej vlámačke, či sa vyhol konfliktu ako som načrtol v predchádzajúcom bode ..

Boli časy keď sa chovalo ( sliepky, zajace ) skoro na každom dvore, dnes už majú sliepky tuším už len okrasnú funkciu a zajaca nenájdete ani za svetla ... aj tých zlých psov je nejako viac ako bolo... Upozorňujem na zvláštnu kategóriu .. holuby - pokiaľ ich niekto chová, v drvivej väčšine pre to že to je holubár a zúčastňuje sa pretekov poštových holubov. Jedného som mal v rodine a viem že taký chovný kus, víťaz Zlatého brka na medzinárodných pretekoch môže mať cenu aj niekoľko tisíc .. V tom prípade môže ísť naozaj o život a vašu schopnosť utekať s báglom na chrbáte mnoho kilometrov po húštinách, lebo na poli vás motorka, či džíp ľahko dobehne !! Lebo v holubníku je najdrzejší práve ten kráľ, on neuteká na rozdiel od podradných a nič nestojacich poplašených jedincov .. Okrem toho, otrhaný holub je hnusný na pohľad, nemá takú kožu ako kura, vyzerá ako nakazený leprou :shock: ( už sa mi stalo že spolupútnici keď ho videli, odmietli. Treba ho pred podávaním zbaviť kože! ).

... tak radšej, keby už niekde niečo chcete cudzieho zjesť na túlačke, či vandri, dajte reč s nejakou babkou, alebo gazdom čo vezie seno z lúky, pastierom oviec, či kráv ( čím odľahlejší kraj, tým ľudskejší sú ľudia, ) a poproste o vodu, aj keď ju máte :wink: .. popri tom spomeňte že aspoň sa napijete, keď už ste celý deň nič nejedli, lebo v tom potoku odkiaľ idete ste videli mŕtvu žabu a neviete či do neho netečie z družstva za kopcom močovka ... a možno Vás prekvapí ako fajn sa dá najesť a popri tom pokecať ( často narazíte aj na zásobu vo fľaštičke ak ste presvedčivý a zhovorčivý ) na verande... Samozrejmosťou by malo byť aj ponúknuť sa aspoň drevo narúbať ( najmä tej babke ), či gazdovy pomôcť seno skovať ( neviem prečo ho vždy dávajú hore pod strechu vidlami, asi pre to že to je ťažšie ako ho iba zhodiť v stodole niekam do rohu )..

Novodobá prax - pozor, ak je nad bránou domu ako kaštieľ namontovaná kamera .. nemuseli by ste byť pochopený už pri klopaní, či zvonení a majiteľ kamery je väčšinou aj majiteľom pitbula, či nejakej tej deviny ... :!:

Druhé varovanie, neklamte ľudí ak nemusíte, napríklad tým že ste stratili peňaženku a *** .. akonáhle spomeniete peniaze ( aj vlastné! ) môžete spozorovať značné stúpnutie averzie, budú si myslieť že chcete potom pýtať, alebo budú cítiť hrozbu. Prijateľnejšie je poprosiť o nejaké jedlo ( najlepšie krajec chleba, že už nemáte ) a ponúknuť náhradu ( babka či gazda ju aj tak neprijmú a miesto chleba dostanete kapustné strapačky s domácou škvarenou slaninkou ! ) Ešte prijateľnejšie je vyhovoriť sa na to že ste poblúdili, zdržali sa v lese a už sa nedá nič kúpiť, v zapadákovoch sa väčšinou zatvára obchodík ak tam je o 16°°, ale aj tak vás stále môžu odkázať na krčmu, kde podávajú jedlo .. ( a zasa sme pri tej konzerve, tentokrát s "gulášom" neidentifikovateľného pôvodu a s chémiou ktorej účinok sa blíži účinku chemoterapie .. )

Teda - von si beriem hocičo čo zjem a považujem v tej chvíli za praktické ( príprava jedla ) a na čo mám ( kaviár, či údený losos je pre mňa a každého dôchodcu pridrahý )

ešte doplním dodatočne jeden postreh - v poslednej dobe nachádzam po lesoch kopy cukrovej repy ( na budúcich pohrebiskách jeleňej a diviačej zveriny ) pred posedmi .. Vyklopia ich tam a doplňujú polovníci vždy aspoň týždeň, či 10 dní pred poľovačkou .. Nožom okrojená cukrová repa je super ( aj zmrznutá! ) - sladká a dá sa aj piecť či variť. Narežte si do zásoby, oplatí sa cestou vyhrýzať .. neoplatí sa zahrabať do zásoby, sviňe ju vyčuchajú aj pol metra pod zemou.. Hádam mi to tie sviňe odpustia :lol:
Naposledy upravil root dňa 02 Dec 2012, 14:00, celkovo upravené 3
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod B-Boy » 01 Dec 2012, 15:20

toto je skôr know-how na vykrádanie "gazdovstiev" v obciach :D
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod stormmast3r » 01 Dec 2012, 17:18

Este som na tom nebol nikdy tak zle, aby som musel vykradať cudzie kurniky :roll: asi by som radsej hladoval.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod root » 02 Dec 2012, 10:37

páni, páni, ak ste si všimli vravel som v minulom čase, tak minulom že ani jeden z Vás nebol ani na svete. Dnes už nemám na to aby som preliezal ploty, plazil sa po záhrade, či utekal pár kilákov pred majiteľom a policajtami, maskoval a ničil pachové a iné stopy. Vravel som to preto, že to môže niekoho napadnúť na vandrovke aj v súčastnosti. Vyskúšať aj takýto spôsob obživy, aj o tom je "schopnosť prežiť", lebo nie vždy prežívame v priateľskom prostredí ( skôr by som povedal že v priateľskom prostredí nejde o život ). Dúfam že sa "paragáni a podobná svoloč" :) pripoja a napíšu svoje skúsenosti ..

Nepísal som o sbôsobe obživy. ale o "vyskúšaní" ... Nemoralizujte smerom na moju osobu. Alebo sa tu budeme "hrať na niečo" čo nie sme. Nikto sa nepozná, pokiaľ nebol v už naozaj hraničných situáciách ( moralizátor by na púšti možno vypil aj poslednú vodu kamarátovi keď mu ide o prežitie ), v tom prípade by tu naozaj nemalo zmysel písať niečo zo života a byť členom portálu, ak stačí teoretizovať a hrať sa ... Dajte mi vedieť a ja sa zariadim :wink:

Ako si všimnete, apeloval som na maximálne džentlmenský prístup ( čorku sme uhrádzali tak že okradnutý mal vlastne zisk ) a vyzval som skôr ku komunikácií pri získavaní jedla ako k vyberaniu kurníkov. Ak moralizujeme, jedna otázka - čo je horšie, čorchnúť kura za tri eurá, zrezať stromček za 20 eur, alebo upytlačiť spevavca ktorého hodnota je tristo euro?! .. Viac nemám čo dodať.
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Goose » 02 Dec 2012, 13:18

root píše:páni, páni, ak ste si všimli vravel som v minulom čase, tak minulom že ani jeden z Vás nebol ani na svete. Dnes už nemám na to aby som preliezal ploty, plazil sa po záhrade, či utekal pár kilákov pred majiteľom a policajtami, maskoval a ničil pachové a iné stopy. Vravel som to preto, že to môže niekoho napadnúť na vandrovke aj v súčastnosti. Vyskúšať aj takýto spôsob obživy, aj o tom je "schopnosť prežiť", lebo nie vždy prežívame v priateľskom prostredí ( skôr by som povedal že v priateľskom prostredí nejde o život ). Dúfam že sa "paragáni a podobná svoloč" :) pripoja a napíšu svoje skúsenosti ..

Nepísal som o sbôsobe obživy. ale o "vyskúšaní" ... Nemoralizujte smerom na moju osobu. Alebo sa tu budeme "hrať na niečo" čo nie sme. Nikto sa nepozná, pokiaľ nebol v už naozaj hraničných situáciách ( moralizátor by na púšti možno vypil aj poslednú vodu kamarátovi keď mu ide o prežitie ), v tom prípade by tu naozaj nemalo zmysel písať niečo zo života a byť členom portálu, ak stačí teoretizovať a hrať sa ... Dajte mi vedieť a ja sa zariadim :wink:

Ako si všimnete, apeloval som na maximálne džentlmenský prístup ( čorku sme uhrádzali tak že okradnutý mal vlastne zisk ) a vyzval som skôr ku komunikácií pri získavaní jedla ako k vyberaniu kurníkov. Ak moralizujeme, jedna otázka - čo je horšie, čorchnúť kura za tri eurá, zrezať stromček za 20 eur, alebo upytlačiť spevavca ktorého hodnota je tristo euro?! .. Viac nemám čo dodať.



Naopak, ja som za tvoj príspevok poďakoval. Zdá sa mi perfektný. Sú tam naozaj cenné rady A JE na písaný naozaj maximálne "gentlemansky". Bodaj by bolo takých bushcrafterov viacej - čo sa pozerajú na svet reálne ale zároveň s rešpektom a slušnosťou!
Goose
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 02 Júl 2011, 10:04
Bydlisko: Martin, MT, SVK
Dal Ďakujem: 43 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod radeton » 03 Dec 2012, 20:44

TO root. Čítam tvoje príspevky majú hlavu a pätu vidieť z nich trochu životnej skúsenosti len tak ďalej.O získavaní kusu žvanca pri tvrdých výcvikoch prežitia keď fakt omdlievaš od hladu by som vedel tiež popísať pár riadkov aj o tých návštevách kurínov :D :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod sally » 03 Dec 2012, 23:15

Radeton - smelo do toho :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Aké jedlo si vziať na dlhú cestu

Poslaťod krtek111 » 12 Jún 2014, 15:16

Zdravím,
plánujem dlhšiu cestu po slovensku (3 a viac týždňov) a rád by som sa opýtal na vaše názory. Čo nabaliť do batoha v tomto teple .Plánujem konzervy a nejaké trvácnejšie potraviny.. . tiež varenie na otvorenom ohni .... Obchody po ceste budú :D ale môže sa stať, že viac dní naň nenarazím. ďakujem
krtek111
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 10 Jún 2014, 13:04
Bydlisko: Slovensko
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Aké jedlo si vziať na dlhú cestu

Poslaťod atti.hombre » 12 Jún 2014, 15:55

Na dlhú štreku odporúčam dehydrovanú stravu - pre váhu i preto,že nepodlieha v teple skaze.Cestou vždy najdeš zdroj vody ktorú potrebuješ na prípravu takého jedla.Slanina sa síce spotí,ale nepokazí-ak ju máš vo voskovanom papieri a nie v igelite.Ak vezmeš múku tak môžeš namiesto chleba upiecť placky alebo banok.Perfektná vec je posypať cesto granulovaným cesnakom pred pečením.Pri plánovaní trasy ber do úvahy tie zdroje vody-musia byť!Aj taká ryža je fajn a so sušeným mliekom ako dezert poteší.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Aké jedlo si vziať na dlhú cestu

Poslaťod Nataniel » 12 Jún 2014, 16:41

No takže takto:

1. pašteky
2. slanina vo voskovom papiery
3. suchá saláma ( napr. Lovecká )
4. polievky tzv. vifón
5. polotovary ako Kura na paprike a pod. ( máš v tom cestoviny, nejakú papriku a zaleješ to len vodou a máš )
6. arabský chlieb kvôli skladnosti a trvácnosti
7. keksíky
8. puding v prášku s pridaným sušeným mliekom, kde použiješ už len vodu ( neviem aká je to značka, ale dá sa to bežne kúpiť, len je to drahšie )
9. ovsené vločky, dobré je ich dať toho pudingu, veľmi výdatne a sýte jedlo alebo si nekúp puding a rovno si kúp vločky čo sú už pripravené v sáčky len zaliať vodou
10. cibuľa a cesnak
11. no a nejaké jablko tiež dobre padne

Množstvo by som si zobral tak na 5 dní a potom po ceste doplnil ( 5 pašték, 1 štangla salámy, kus slaniny, 5 polievok, 5 cestovinových polotovarov, cibuľa, cesnak)

Šťastnú cestu :D
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Aké jedlo si vziať na dlhú cestu

Poslaťod radeton » 12 Jún 2014, 17:49

A pol litra dobrej slivovice dezinfekcia musí byť :ch:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Aké jedlo si vziať na dlhú cestu

Poslaťod Chameleon_sk » 12 Jún 2014, 19:20

urcite by som sa k tomu nestaval tak ze comsi zobrat na 3 tyzdne zo sebou ak sa mam tulat po slovensku. nema to vyznam kedze tu na nasej malej zemi mas na kazdom rohu potraviny. presne ako pise Nataniel. staci na 5 dni. Naviac, cela otazka je dost subjektivna. niekto zje vela, niekto menej a niekto dokaze fungovat na kavenkach a kave z "reaktora"

osobne bravam zo sebou:
- musli tycinky plne orechov a suseneho ovocia (vyborna prva pomoc pri doplnani energie)
- susene hovadzie maso
- ryza
- slanina
- cesnak, cibula
- pasteka
- ovsene vlocky (preferujem ovsenu kasu zn. Albert doplnenu vlockami, susene ovocie, orechy)
- med
- chlieb (najlepsie tmavy, resp. arabsky)
- zarobeny mix na banok (jedna davka, jedno vrecusko)
- kava

s tymto osobne som schopny vydrzat 5-6 dni. ako bolo vyssie spomenute, slaninu davam do voskoveho papiera. chlieb balim do platenej utierky. predlzis "zivotnost" tychto potravin v horucavach.

:ch:
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Aké jedlo si vziať na dlhú cestu

Poslaťod Hrom » 14 Jún 2014, 10:19

Nejlepší jídlo na dlouhou cestu je prý vlastní podkožní tuk. :P Čistá energie bez balastních látek. Moderní sportovci samá šlacha a sval jsou v tomto pohledu velmi v nevýhodě.
A co třeba tzv. Racióny. Směs vysoce kalorických potravin, které se dají konzumovat bez další přípravy (pemikan). Používá někdo něco podobného? Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Aké jedlo si vziať na dlhú cestu

Poslaťod mohadive » 15 Jún 2014, 08:34

Dnes ked nieco - hocico kupis v obchode, vydrzi to minimalne mesiac. Plne konzervantov. Potom sa ti dostanu do tela a aj ty vydrzis niekolko mesiacov :-)

Slanina, zemiaky, cestovina, muka, doma robene konzervy.
Nikdy nie je príliš neskoro na to, mať šťastné detstvo. Ale druhýkrát je to len na tebe, na nikom inom.
Obrázok užívateľa
mohadive
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 26 Dec 2012, 21:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 165 x

Re: Aké jedlo si vziať na dlhú cestu

Poslaťod Elév » 17 Jún 2014, 00:13

http://www.nalehko.com/vyziva_na_treku

//príspevky presunuté
//skw
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia


cron