Predstavte sa

Pre všetkých nových členov fóra možnosť sa krátko predstaviť

Re: Predstavte sa

Poslaťod Čamo » 10 Okt 2013, 12:26

Zdravím,
fakt netuším čo sem napísať. K prírodným záležitostiam mám blízko o detstva, ale rozvíjať na nejakej serióznej úrovni som to začal len nedávno. Tak radšej nebudem tárať. Hlavný dôvod pre ktorý sem píšem, je že by som potreboval zmeniť svoj nick z Camo na Čamo. Camo súvisí ešte s internetovým pravekom, keď bol problém s diakritikov, ale to už je za nami a ľudia si to meno zle vysvetľujú. Tak ak je tu niekto kompetentný, tak by som ho prosil o zmenu.
Ďakujem za pozornosť.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod SKW » 10 Okt 2013, 14:40

Vitaj na fóre Čamo! Máš to upravené.
:camp:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod Čamo » 10 Okt 2013, 16:22

Výborne. Ďakujem.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod Willy » 10 Okt 2013, 22:28

Ahoj přátelé!

Vaše stránky mi už delší čas dávají mnoho radosti a to nejen z poznání a inspirace, ale i z velmi přátelského a otevřeného prostředí. Jelikož hodně ctím Setonovo heslo, které jsem si dal i do svého portálového podpisu, uvědomuji si, že je potřeba nejen z vaší studny brát, ale také do ní přispívat, tak jsem se po delším otálení nakonec odhodlal zaregistrovat se na tomto portálu. Jsem už trochu starší a tak se do moderních technologií nevrhám rovnou po hlavě. Nakonec jsem se ale přeci jen rozhodl, zkusit se trochu poprat s počítačovými dovednostmi a okusit i “rizika“ internetového života. No - tak uvidíme :D.
I já, jako většina z vás, jsem od dětství tíhnul k pobytu v přírodě a romantice zálesáckého života. V jedenácti jsem začal chodit do oddílu ochránců přírody, ve kterém jsem kromě hlubšího poznání přírody měl možnost získat i spoustu tábornických dovedností. Někdy kolem 15 let jsem se vrhnul do trampingu a poznávání přírody v Čechách. Záhy jsem se setkal jak s neoficiálním skautingem – roveringem, tak i s woodcraftem. S kamarádem jsme si stejně jako Setonovi „Dva divoši“ ušili první týpí a mokasíny, pokoušeli se rozdělat oheň třením dřev a začali tábořit v indiánském stylu. Jak šel život dál, založili jsme si woodcrafterský kmen a dál se snažili kontaktovat s dalšími podobně založenými lidmi. Oba jsme nakonec v roce 1990 byli mezi zakládajícími členy přípravného výboru, kterému se podařilo znovu obnovit Ligu lesní moudrosti v tehdejším Československu. V tomto hnutí aktivně působíme dodnes.
Kolem 17 let jsem beznadějně propadl kouzlu slovenských hor. Prošel jsem totiž se třemi kamarády během dvou prázdnin celé Slovenské Rudohoří a to z Banské Bystrice až do Košic. První medvědí stopa, noční bouřka, vyplašený tetřev, noční bloudění, brynza a žinčica, spaní v zadýmených salaších a taky omamný a uspokojující pocit ze svobody a sebepoznání. Tajemství tehdy ještě nekonečných a zdravých lesů Slovenska mne lákalo a tak jsem postupně navštívil patrně všechna významnější pohoří od Kremence po Kysuce.
Díky svobodě, kterou přinesl rok 1989, jsem si mohl konečně splnit jeden svůj klukovský sen. Odjel jsem totiž s manželkou do Finského Laponska. Stejně jako mne učarovaly slovenské hory, podobně tomu bylo i s divočinou severské tajgy a tundry. Konečně jsem mohl v tom správném prostředí prožívat na vlastní kůži alespoň náznak dobrodružství, o kterých jsem četl v knihách Setona, Londona, Curwooda, Arsenjeva, Luskače, Fedosejeva, Nevrlého, a dalších. Ani tady nezůstalo u jedné návštěvy a tak postupně do sbírky přibývají další pohoří a národní parky Finska a Švédska.
Vzhledem k tomu, že mne kromě běžných tábornických dovedností vždy lákaly i primitivní technologie a výrobky všech přírodních národů i ostatních obyvatel žijících v souladu s přírodou někde na pomezí divočiny, začal jsem se kromě indiánů, eskymáků, traperů, zálesáků, ale i lovců a obyvatel Sibiře, zajímat také o Sámy - Laponce. Mnoho jejich výrobků (které jsem viděl v různých skanzenech a muzeích) jsou dnes běžnou součástí bushcrafterské výbavy a dovednosti – dřevěná miska či hrnek – kuksa, březové krabičky s dřevěnými víčky, charakteristické severské nože s klínovým ostřím a tak dále. A tak k mým indiánským a traperským výrobkům přibývají i ty Sámijské.
Ani teď však kvůli severu nezanedbávám Slovensko – divoká místa se tu dnes hledají hůře, ale rozhodně je jich více, než v Čechách :). Civilizace je prostě na postupu :( . Pokud však člověk umí chodit mimo turistické značky jen s kompasem a podle mapy (tímto děkuji za dobrodiní, které nám poskytují Harmanecké mapy v měřítku 1:50 000), dá se i dnes navštívit relativně neporušená divoká příroda, ve které si člověk může pěkně zatábořit a domů si odvézt dostatek pozitivní energie a tolik potřebné pocity krásy a harmonie.
Snad ještě něco o mých plánech. V současné době se svým dospělým synem a několika dobrými kamarády na svém pozemku stavím srub. Je to ve středních Čechách v celkem pěkném lesním prostředí a rád bych tu vybudoval takové malé woodcraftersko-bushcrafterské zázemí, kde bychom mohli v budoucnu podnikat ve větším počtu nějaké ty zálesácké kratochvíle, které jsou nám takovým potěšením.

Přál bych tomuto portálu, aby mu přátelské a otevřené prostředí, které jste zde mezi sebou vytvořili vydrželo stejně tak dlouho, jako naše nadšení pro to, čemu říkáme BUSHCRAFT !

S modrou oblohou !

Willy
Naposledy upravil Willy dňa 10 Okt 2013, 22:36, celkovo upravené 1
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod Pája » 10 Okt 2013, 22:32

Buď co nejsrdečněji vítán, a rač přisednout k našemu ohni. ;-)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod divox » 11 Okt 2013, 07:51

Willy: keby sa dalo za Tvoj príspevok poďakovať päť krát a viac,tak to urobím..krásne si to napísal,smekám pred Tebou.
Srdečne Ťa vítam a nehanbi sa "prikladať polienka na náš oheň ".Teším sa že sem zavítal taký človek ako si Ty..
:camp:
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod djuso » 01 Nov 2013, 01:16

Ahoj všetci. Dopredu Vás chcem upozorniť, že niesom nejaký extrémny zálesák, aj keď som v lese vždy, keď je to možné, nespávam tam, a ani v prípade extrémneho počasia sa tam nejako nederiem. Prírodu mám rád, od mala mal na mňa veľký vplyv môj dedo, lesník, ktorému za to všetko ďakujem. Momentálne študujem a pracujem zároveň, čiže času mám málo, ale snažím sa ho naplno využiť a čo najčastejšie byť v prírode. Do lesa chodím najmä zo psom, na dlhé prechádzky. Najradšej som tam sám. Vtedy mám čas premýšľať, a nijaký(á) ukecanec neplaší zver, čiže toho vidím podstatne viac. :-J Chcem sa na týchto stránkach niečo nové naučiť, a zároveň poskytnúť svoje (skutočne skromné) skúsenosti ďalším.
Obrázok užívateľa
djuso
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 27 Okt 2013, 17:04
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 20 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod SKW » 01 Nov 2013, 01:30

Z radov zelených Ťa vítam na fóre djuso! To že nie si žiaden extrémny zálesák je v pohode, to predsa nie je podmienka :) Cíť sa medzi nami príjemne, nasávaj informácie a pokojne sa podeľ o svoje skúsenosti, rady, či zážitky.
:camp:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod Dorlas » 13 Nov 2013, 22:22

Zdravím,
už dlhšiu dobu sledujem toto fórum tak som sa rozhodol predstaviť.
Volám sa Tomáš a pochádzam zo Žiliny. Do lesa ma to akosi ťahalo samo od seba už od mladého veku. Asi v jedenástich som začal skautovať a odvtedy ma doma poriadne nebolo. Do lesa chodím vystrojený čo najjednoduchšie a najúčelnejšie. Nemám rád moderné materiály takže ma stretnete s dekou namiesto spacáku, mosadzným kotlíkom, vlneným kabátom namiesto bundy,...Aktívne sa venujem reenactmentu a to niekoľkých období. Živím sa kováčinou a výrobou z kože. V poslednej dobe ma baví hlavne rôzne náradie (nože, kováčske náradie, sekery, rezbárske, sedlárske,...), ale aj umelecká kováčina. Vo veľkej miere robím práve historické repliky pre reenactment. Tiež sa venujem streľbe z predoviek a ich výrobe. toho času som pn kedže som si odfaklil prst.
Obrázok
S modrou oblohou!
Obrázok užívateľa
Dorlas
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 21 Nov 2011, 19:48
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 152 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod Nataniel » 13 Nov 2013, 22:33

Dorlas píše:Zdravím,
už dlhšiu dobu sledujem toto fórum tak som sa rozhodol predstaviť.
Volám sa Tomáš a pochádzam zo Žiliny. Do lesa ma to akosi ťahalo samo od seba už od mladého veku. Asi v jedenástich som začal skautovať a odvtedy ma doma poriadne nebolo. Do lesa chodím vystrojený čo najjednoduchšie a najúčelnejšie. Nemám rád moderné materiály takže ma stretnete s dekou namiesto spacáku, mosadzným kotlíkom, vlneným kabátom namiesto bundy,...Aktívne sa venujem reenactmentu a to niekoľkých období. Živím sa kováčinou a výrobou z kože. V poslednej dobe ma baví hlavne rôzne náradie (nože, kováčske náradie, sekery, rezbárske, sedlárske,...), ale aj umelecká kováčina. Vo veľkej miere robím práve historické repliky pre reenactment. Tiež sa venujem streľbe z predoviek a ich výrobe. toho času som pn kedže som si odfaklil prst.


No a aké obdobie robíš ? Ja sa venujem trapperom a indiánom. Michal
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod Dorlas » 13 Nov 2013, 22:39

koniec 15. storočia, tridsaťročná vojna a napoleonika....a musím sa priznať že ďalšie vytúžené mám Francúzsko-indiánske vojny
Obrázok
S modrou oblohou!
Obrázok užívateľa
Dorlas
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 21 Nov 2011, 19:48
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 152 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod Nataniel » 14 Nov 2013, 20:33

Ano to je presne to co robim konkretne teraz si davam do kopy vystroj a vyzbroj courier de boa. A medzi francuzmi chcem posobit ako zved.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod Dorlas » 14 Nov 2013, 21:04

nevedel som že na Slovensku sú ľudia čo sa tomu venujú, keď sa k tomu konečne dostanem tak sa ti ozvem :skaut:
Obrázok
S modrou oblohou!
Obrázok užívateľa
Dorlas
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 21 Nov 2011, 19:48
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 152 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod juraj1974 » 14 Nov 2013, 21:22

Vitaj ten co prst odfakleny ma... Ako citam tak si asi poriadne cislo co sem urcite zapadne. Tesime sa ked zacnes vesat na toto forum svoje vyrobky a budes sa zapajat lebo asi mas co povedat k temam kde si doma. Posad sa pri nas virtualny ohen a nasavaj atmosferu fora ludi co su tu.... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Predstavte sa

Poslaťod hurka » 11 Dec 2013, 00:26

volám sa Patrik Belanský, každý ma prezýva Húrka, mám 14 rokov a zálesáctvu sa venujem dva roky, z čoho tento intenzívne, každý týždeň 6x v lese... les ma zaujal tým, že človek je v ňom nespútaný, vracia sa späť v čase do doby jeho predkov, ale predsa používam moderné veci, zaújma ma najme fieldcraft. inak, hľadám niekoho 11/16 na turistiku, vandre
Lesu zdar!
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Predstavte sa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť