Čo je bushcraft?

Čo je bushcraft?

Poslaťod Killian » 10 Jún 2010, 21:06

Zatiaľ úryvok z
Kód: Vybrať všetko
http://en.wikipedia.org/wiki/Bushcraft

Neskôr doplním slovenský text.

Bushcraft is a long-term extension of survival skills. A popular term for wilderness skills in Australia, New Zealand and South Africa, the term was popularised in the southern hemisphere by Les Hiddins (The Bush Tucker Man) in Australia as well as in the northern hemisphere by Mors Kochanski and recently gained considerable currency in the United Kingdom due to the popularity of Ray Mears and his bushcraft and survival television programmes. Bushcraft is about surviving and thriving in the natural environment, and the acquisition of ancient skills and knowledge to do so. Bushcraft skills include; firecraft, tracking, hunting, shelter building, the use of tools such as knives and axes, foraging, hand-carving wood, container construction from natural materials, rope and twine-making, and many others. These are the kinds of skills well known to our ancient predecessors, many of which are still practiced today as an everyday skill amongst aboriginal and native peoples around the world.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 14 Dec 2010, 20:54

Hľadal som nejaké jednoduchú zrozumiteľnú definíciu, a našiel som toto. Voľne upravené .

Bushcraft je umenie, filozofia a životný štýl. Jeho náplňou je neprepadnúť celkom civilizovanému spôsobu života a unikať z mesta, koľko je to len možné. Základom je teda vzťah k prírode, v ktorej používame pri bežných činnostiach nástroje, ktoré by sme inak prakticky vôbec nepotrebovali a robíme to, čo je z pohľadu mestského človeka úplne zbytočné ( :!: :) Napríklad zmizneme na pár dní do lesa, kde prespíme v prístrešku, ktorý si vlastnoručne zhotovím z haluzí :) a čečiny, sami si vyrobíme alebo upravíme rôzne náradie. Používame tradičné zručnosti, usilujeme sa žiť ako súčasť prírody.

A toto sa mi páči, aj keď to nieje celkom vážna definícia : bushcraft "po česku" bude tak z 95 procent jídlo a piknik.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod Joda » 19 Apr 2011, 10:55

Já vám povím co je bushcraft :idea:

Od té doby co lidé žijí ve městech a nemají přirozený kontakt s přírodou čas od času někdo touží utéct do divočiny. takový jedinci si jedou buď na vlastní triko a nebo se seskupují do kdejakých skupin. Je úplně jedno jak jim budeme nadávat - turisti, skauti, junáci, trempové a kdejaká podobná verbeš, která se alespoň na chvíli snaží utéct z města. Některým to jde lépe, jiní si v tom počínají trochu nemotorně. Po nějakých nepoznáte louku kde měli tábor, po druhých nacházíte ohniště s hromadou odpadků okolo.

Pak přišla éra počítačů a internetu - díky tomu nastal úpadek skautingu, trempingu a podobných věcí. Dalo se přednost počítačovým hrám, facebooku a hezkým stránkám u kterých se dá dobře onanovat :yees: nová generace v tom vyrůstá a o přírodu ztrácí zájem. Také jsem byl částečně do tohoto světa lapen.

pak přišel ten bushcraft, survival, urban survival a kdoví co ještě... díky Youtube, Facebooku, discovery channel a hlavně bearu grilovy :bear: tu teď máme novou generaci která znovu objevila ameriku :mrgreen:

dámy a pánové... říkejte tomu jak chcete ale po česku a asi i po slovensku... se takový člověk vždy označoval jako "zálesák" a nebo v opačném případě "zelenáč"

Bushcraft je vlastně jen převzatý anglický pojem a je jedno odkud pochází a kde má kořeny - lesní moudrost je už fráze do starého železa. Dnes je moderní být english :yees:

Nevím jak vy.... ale já nedělám bushcraft, nedělám survival, nejsem skaut, pionýr ani nic z těchto podobných spolků....nepotřebuji napodobovat beara grylse ani nikoho podobného... jsem jenom týpek co se čas od času rád sebere a vypadne z té naší civilizační sračky ze které mi je na zblití :twisted:

jedno video.. jak by bushcraft asi vypadat určitě neměl :mrgreen: http://www.youtube.com/watch?v=xI9bp4dG4E0

takže lesu zdar :camp:
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod SKW » 19 Apr 2011, 15:30

Dobrý názor, máš tam niekoľko zaujímavých a pravdivých postrehov. Je naozaj škoda, že sa tak krásny výraz ako je Lesná múdrosť už používa len veľmi zriedka. Je to zrejme spôsobené tým, že slová ako bushcraft, alebo woodcraft sú atraktívnejšie, skôr zaujmú človeka a vtiahnu ho do tajov ... lesnej múdrosti.

Možno by sme s tým mali začať niečo robiť, ani si to neuvedomujeme a pomaly tu už naozaj bude len amerika. (že to vraví práve skw, ktorý tie cudzie slová používa :? že?)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod sally » 29 Apr 2011, 21:28

Joda: aj do "karmy" som ti napísal. Krásne povedané, nemám, čo by som k tomu doplnil.
Možno by som predsa len dodal:
namiesto slova "zelenáč," resp. "greenhorn" by sa dal použiť aj krásny výraz "takytáborník." :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod Kapo » 03 Máj 2011, 17:54

SKW píše: Je naozaj škoda, že sa tak krásny výraz ako je Lesná múdrosť už používa len veľmi zriedka. Je to zrejme spôsobené tým, že slová ako bushcraft, alebo woodcraft sú atraktívnejšie,.......


Woodcraft, alebo aj LLM /Liga lesnej múdrosti/ ale na slovensku existuje. www.woodcraft.sk
Len to nie je iba široká slobodná idea. Ale organizácia s presnými pravidlami. :wink: Dokonca som bol aj pri onom zakladaní.

V predvečer rozpadu Československa sa 30.12.1992 konal v treskúcich mrazoch na táborisku pri rieke Turiec neďaleko Skleného pri Handlovej ustanovujúci snem Ligy lesnej múdrosti - The Woodcraft League of Slovakia. Snemu sa zúčastnili zástupcovia piatich kmeňov.....



Slovo bushcraft sa mi javí pre naše podmienky, ako lepší názov. Niektoré iné známe názvy, pre prežitie v prírode sú už velmo silno zaškatulované.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod SKW » 03 Máj 2011, 18:51

Kapo píše:Woodcraft, alebo aj LLM /Liga lesnej múdrosti/ ale na slovensku existuje. http://www.woodcraft.sk
Len to nie je iba široká slobodná idea. Ale organizácia s presnými pravidlami. :wink: Dokonca som bol aj pri onom zakladaní.

V predvečer rozpadu Československa sa 30.12.1992 konal v treskúcich mrazoch na táborisku pri rieke Turiec neďaleko Skleného pri Handlovej ustanovujúci snem Ligy lesnej múdrosti - The Woodcraft League of Slovakia. Snemu sa zúčastnili zástupcovia piatich kmeňov.....


Je mi cťou privítať na fóre človeka, ktorý bol pri zrode ligy lesnej múdrosti. Vedel som, že u nás táto organizácia existuje, len mám pocit, že jej činnosť a aktivita smerom k rozširovaniu myšlienok lesnej múdrosti akosi stagnuje a ľudia sa skôr zoznámia s bushcraftom vďaka zahraničným zdrojom, tak ako to bolo v mojom prípade. Možno to je u niekoho naopak, ale napríklad ja som mal Setonovu knihu preštudovanú skôr v anglickej verzii, než som sa dostal k tej preloženej. Asi na tom teda niečo bude, treba viac rozširovať myšlienky lesnej múdrosti a nielen myšlienky, ale aj ukázať ľudom tie krásne techniky a zručnosti, pretože práve to zaujme najviac a zrazu sa začnú viac zaujímať aj o prírodu, jej poznávanie a ochranu.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod Kapo » 03 Máj 2011, 19:15

Dík. Woodcraft na slovensku naozaj tak trochu stagnuje. A už sa mu /teda ako organizácii/ dlho nevenujem. Už vtedy mi však učaroval dávny život na severoamerických pláňach a tak som sa venoval hlavne dobovemu táboreniu v típí a vecmi s tým spojenými.
SA400137.JPG
bushcraft ??
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod Hosť » 21 Jún 2011, 17:52

Čo je bushcraft?Pokusím se taky něco napsat.Už jsem nad tím hodně krát přemýšlel a myslím si,že to je pokus k návratu k přírodě,přežití v ní za pomoci těch nejjednodušších nástrojů a potřeb.Dokázat sám sobě,že se v přírodě dá žít úplně v pohodě aniž by se musela ničit,používat a oživovat staré pracovní postupy a tím vše vlastně zachránit před zapomněním.Jsem už starý tramp tak promiňte nedokonalost v ovládáni PC .Teprve se učím.Všem pozdrav AHOJ a mnoho zdaru
Hosť
 

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod Wiky » 06 Jan 2012, 13:51

Trapne poamerictenie pre zalesactvo.Totalne neprirodzeny nazov pre nas Slovakov aj Cechov.Strkanie sa do ***** americanom,hranie sa na Rambov,Bearov a podobnych televiznych hrdinov.Stretol som sa zo znamym..ten mi vravi ze sa dal na bushcraft...Vtedy udrel blesk do Tatier...Kde sme?V Arrizone?Zijeme v Texase?Ideme byt svetovy?Ideme si poamerictit uz aj nas vztah k prirode?No naco je to dobre?Tak isto nazov tejto stranky....Aha chceme byt coolovy asi.Jee som bushmen asi si zalozim mensi fire,lebo mi je neako cool ale budem si musiet nazbierat neake tie wetwy...Toto je podla mna bushcraft na Slovensku..........


Nazbieraj teda nejaké tie wetwy, prilož ich na spoločný oheň a ber veci s kľudom :camp: Edit by Sally
Wiky
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 06 Jan 2012, 13:30
Bydlisko: Ba
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod atti.hombre » 06 Jan 2012, 14:13

Wiky: už podla niku si slovák ako repa!...počuj už za socíku tu bol Woodcraft a aj trampské hnutie u nás v prepublike ( Československo) sa zakladalo na princípoch woodckraftu,ktorého otcom bol pán Seton.Aj skauting ide v tých šlapajách a neviem čo je na tom zlé!...Nejde o názov,ale o to čo nás baví,teší,uspokojuje ducha a údy ( chodníkové krásky nechajme teraz stranou).Všetko sa dá povedať po slovensky tak prečo voláme televízor tak ako amíci?Je to hovadina sa hrať na piesočku...Ja som bol vždy zálesák,tramp,čundrák...a to že sa toto forum volá inak,neznamená,že sú tu ludia iného lesného vyznania.Neznášam američanov-to mi ver...ale aj oni hovoria anglicky-teda prevzatou rečou ( predpokladám,že ked založili nezávislý štát tak mali zmeniť aj reč-ak im angličania tak vadili! )Sú tu správny ludia a je mi jedno že im sem tam nerozumiem,lebo anglicky neviem...

P.S. zabudni,že si z blavy a bud normálnym človekom... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod Rolf » 16 Feb 2012, 22:38

Chcel by som vysloviť taktiež svoj názor ohľadne tejto problematiky. Čo sa týka používania cudzích slov v slovenčine, tak je potrebné povedať, že je to normálny, prirodzený jav. Slovenský jazyk aj v minulosti stále priberal nové, cudzie slová. Je to spôsobené hlavne pokrokom, ktorý prichádza zo zahraničia. Tým pádom sa v tej-ktorej oblasti používajú aj zahraničné slová. Určite mi mnohí dajú za pravdu, že práve anglický jazyk sa pomaly stáva skoro u každého štátu akoby druhým "materským" jazykom, hneď po tom vlastnom. (aj u nás je už angličtina na školách povinná :wink: ). Žijeme v dobe globalizácie, kedy svet sa spája, nielen rušením hraníc, ale aj kultúrne... Veda napreduje veľmi rýchlo a my v našom jazyku nemáme pre jednotlivé veci "adekvátne" výrazy, preto je jednoduchšie (a niekedy aj vhodnejšie) prebrať cudzie, ktoré postupom času zdomácnejú a neskôr sa stanú samozrejmou súčasťou slovenského jazyka a slovníka. Veď, kedy človek, u nás zachyroval o takých slovách, ako napr. víkend, sms-kovať, faxovať, míting, softvér, ofsajd, fenomén, laser a mnoho ďalších. Dnes ich už chápeme ako slovenské slová, hoci všetko sú to anglické výrazy... Je to prirodzené "obohacovanie" jazyka. Niečo podobné je to aj v iných oblastiach. Trebárs v našom prípade výraz bushcraft, alebo woodcraft... Ani by som sa veľmi nečudoval, keby po nejakom čase tieto slová, vďaka frekvencii používania, úplne zdomácneli a písali sa normálne slovensky-buškraft a vudkraft. Je lepšie (praktickejšie) použiť výraz, napr. "bushcraftový nôž", než výraz- nôž "lesnej múdrosti"... :D Čiže, netreba sa nad tým veľmi pohoršovať... Ide o prirodzený vývoj jazyka...
Čo sa týka toho, že sa "opičíme po iných..." Ja si myslím, že R. Mears neprišiel s ničím prevratným... Zjednodušene povedané: on iba učí to, čo my ľudia sme dávno zabudli a "oživuje" to, čo bolo niekedy bežnou, každodennou súčasťou nášho života. To isté, čo bolo aj na Slovensku kedysi úplne prirodzené... Len u nás s tým učením nikto neprišiel a ,povedzme si rovno, pre nás Slovákov je atraktívnejšie, keď takáto "lesná múdrosť" prišla zo zahraničia..., viac ju vnímame a rešpektujeme... :wink:
Naposledy upravil Rolf dňa 19 Apr 2014, 10:54, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod dvidec » 15 Apr 2014, 17:40

Kedže téma nápady na vylepšenie tam stojí dosť dlho :D tak som sa rozhodol napisať sem svoj nazor .Asi by som začal tím slovom bushcraft , woodcraft neviem prečo s tím maju niektory ludia problem je to úplne normalne že sa použivaju takéto slova a myslim že timito slovami skôr pritiahnete mladich ludi ako slovami Lesné mudrosti , niektorí by si povedali že čo je za debilina . Podla mna ma na to hocikto ini nazor . Niekto to môže brať ako koníček ako tu bolo spomenute "vipadnut z mesta do prirody" ja myslim že v tej prirode sa človek uplne odreaguje a nauči sa zručnostiam ( alebo sa aspon snaži ) a hlavne je to že skuša nove veci . Preto som sa vlastne aj zaregistroval na toto forum že ma baví priroda a rozšírim si obzor . Pre mňa je to oddich a zároveň aj šport . Koho to nebavi tak robi zase niečo iné . To že si idem iba tak do prirodi raz za čas zakempovať , to neberiem ako bushcraft ale asi je to iba začiatok - dufam :D .Ty ľudia ktory prespia v prirode a potom tam nechaju plno smeti nemaju vsťach k prirode .Neporiadok v okoli to tu všetci neznašame . To čo napisal wiky že ludia sa opičia po bearovi grilsovi to je blbost on ich tim iba naviedol k prírode a skúšaniu novích veci aj ked ho moc nezastavam ale určite tím aspon trochu pomohol . Hlavný je vsťach k prírode . Tak poznaťe môj nazor :)
Gramatika asi není najlepšia čo ? :D
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod MartinV » 15 Apr 2014, 18:29

To veru, ta gramatika je masaker :lol:
Ale napisal si to fajn :D
MartinV
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 25 Feb 2014, 18:12
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 34 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Čo je bushcraft?

Poslaťod Rolf » 15 Apr 2014, 18:58

Čo sa týka gramatiky, tak ty ,Dvidec, akoby z nejakej zásady píšeš skoro vždy po tvrdých spoluhláskach mäkké i... :D Beriem to ako žart... :D Niekedy mám pocit, akoby si to písal naopak schválne... zo srandy... :D :wink: :yees: Ale myšlienky zlé nemáš... :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Ďalší

Späť na Všeobecné informácie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron